Разпореждане по дело №361/2019 на Районен съд - Кула

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 31 декември 2019 г.
Съдия: Петър Валентинов Живков
Дело: 20191330100361
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 31 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

Гр. Кула 31.12.2019 г.

Районен съд Кула, първи състав, в закрито заседание, като разгледа докладваното от председателя Петър Живков, частно гражданско дело № 361 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпило е искане от Директора на Териториална дирекция София на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество /КПКОНПИ/, за даване на разрешение за разкриване на банкова и търговска тайна по реда на чл.115 от Закона за противодействие на корупцията и отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество /ЗПКОПДНПИ/, вр. чл.62, ал.6, т.4 от Закона за кредитните институции /ЗКИ/, чл. 133, ал.5 т.2 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа /ЗППЦК/, във връзка с чл.35, ал.6 т.4 от Закона за пазарите и финансовите инструменти /ЗПФИ/.

В нито една от тези разпоредби не е посочено кой е местно компетентния районен съд, който да даде разрешението, както това е направено в редица други материални закони, като например: при обезпечение на бъдещ иск – чл.390 ал.1 от ГПК, при разрешение за теглене от влогове на деца и поставени под запрещение – чл.130 ал.3 и 165 ал.4 от СК, където е посочено, че местната подсъдност е по адреса или седалището на лицето, направило искането или подало молбата.

Производството по искането е охранително. В специалните материални закони, регламентиращи компетентността на съда за оказване на съдействие на КПКОНПИ за установяване имущество на определена категория лица, не е предвидена местната компетентност. В чл.530 от част ІІІ „Охранителни производства”, глава 49 „Общи правила” на ГПК, е предвидено когато в други закони не са предвидени специални правила, да се прилагат правилата на охранителните производства, установени в кодекса. В чл.531 ал.2 от ГПК е посочено, че молбата се подава до районния съд по постоянния адрес на молителя, респ. седалището на юридическото лице. В настоящия случай седалището на Териториалната дирекция на КПКОНПИ е гр.София и съответно местно компетентен съд е Софийския районен съд.

Съдът не споделя зачестилата напоследък практика да се счита, че в това производство има ответник и местната подсъдност да се определя по правилата на исковите производства. От една страна настоящето производство е едностранно, което е съществена черта на охранителните, не на исковите производства. От друга страна едва ли има юрист, който да твърди, че в охранително производство има ответник. Именно затова за охранителните производства е предвидена подсъдност по адреса на молителя, тъй като само той е участник в производството. При исковите производства принципа е друг. Местната подсъдност е според адреса на ответника, който взема участие в производството, за да се обезпечи правото му на защита. Освен това правилата на подсъдността при обезпечителните производства, които са най-близки по характер с настоящето производство, са различни в сравнение с правилата на подсъдността при исковите производства.

Ето защо делото е местно подсъдно на Софийски районен съд.

Предвид изложеното делото следва да бъде изпратено по подсъдност на Софийски районен съд, за което съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ПРЕКРАТЯВА делото и го ИЗПРАЩА на Софийски районен съд по подсъдност.

Разпореждането може да се обжалва пред Окръжен съд Видин в едноседмичен срок от връчването му.

 

Председател: