Решение по дело №13224/2012 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 2031
Дата: 16 май 2013 г.
Съдия: Недялка Николова Вълчева
Дело: 20125330113224
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 24 август 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  2031                            15.05.2013 година                  град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                                      ІІI брачен  състав

 

На   10 .04 .2013 година

 

В публично заседание в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ВЪЛЧЕВА

 

 

Секретар: Иванка Боева

 

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

гражданско   дело номер 13224 по описа за 2012 година

намери за установено следното:

 

                 Производството пред първата инстанция е образувано по иск, предявен от А.Ж.Д. ЕГН ********** против  К.И.О. ЕГН ********** на основание чл 127, ал 2 от СК във вр с чл. 143 от СК.

         Твърди се, че страните са живели на съпружески начала, като от съвместното им съжителство е родено детето И.К. О. ЕГН **********. В последствие  отношенията им се изострили и на 31.12.2009г ответникът напуснал ищцата и детето и заминал да живее в И. За изминалите години се е обаждал само 5 пъти, за да се интересува как е детето, за по 5 минути. Не се интересувал от здравословното му състояние, не помагал за издръжката му, отказвал да заживее отново със семейството си. Не е купувал дрехи или други необходими вещи за отглеждане на детето. Същевременно детето е родено с алергия към лактоза, налага се специална диета и режим на хранене. Понастоящем му  е диагностоцирано и друго заболяване – „гастрит” и то в много остра форма, което отново налага лечение и специален режим на хранене. Детето не може да посещава детска градина поради изложените здравословни проблеми. Същевременно, поради тази причина, майката не може да започне работа,грижи са за детето . Сочи се, че бащата на ищцата  е болен от диабет и не може да работи, а майка и  е с прекарани  два инсулта.Поради изложените съображения ищцата не може да разчита за помощ на родителите си . Твърди се, че са в изключително тежко материално положение, като са затруднени да посрещат дори  битовите си разходи. Твърди си, че ищцата няма средства, с които да отглежда детето си. Непрекъснато търси пари назаем за лекарства. Не купува дрехи на детето, което износва дрехи на други деца на нейни роднини. Ответникът живее на семейни начала с друга жена. Няма други деца. Въпреки молбите на ищцата отказва да й помогне за  прехраната  и грижите за детето.

От съда се иска родителските права по отношение на детето да бъдат предоставени за упражняване на неговата майка. Сочи се конкретен режим за лични контакти с бащата. Претендира се месечна издръжка в размер на 200лв, считано от една година преди подаване на исковата молба. Претендира ползване на жилището, в което са живели в с Б., като сочи, че според нея това е семейното жилище.

В срока по чл 131 от ГПК е постъпил отговор от особения представител на ответника. Твърди се, че не възразява родителските права да се предоставят на майката. Не възразява на посочения режим на лични контакти, само има неточност в режима на лични контакти и конкретно в посочения израз „без преспиване”. Прави възражение относно размера на издръжката, като сочи, че липсват данни какви са доходите на всеки един от родителите съобразно които да бъде определен и размер на издръжката.

След преценка на събраните по делото доказателства, по отделно и в тяхната съвкупност, във връзка със становищата на страните, Съдът намира за установено следното:

         От представеното и прието като доказателство по делото копие от Удостоверение за раждане се установява, че на ******** година е родено детето И.К. О. ЕГН ********** с родители А.Ж.Д. ЕГН ********** и  К.И.О. ЕГН **********.

От показанията на разпитания по делото свидетел П. Д. / с родство – майка на ищцата /, се установява, че страните са във фактическа раздяла от 2009г., когато ответникът заминал  за И. Сочи се, че понастоящем същият живее с друга жена, няма други деца. Сочи, че детето И. има алергия и гастрит, които налагат закупуване на лекарства, спазване на специална диета. Майката е безработна. Твърди се, че бащата не е изпращал подаръци на детето, не му се е обаждал за празници,не помага по никакавън начин за отглеждането му

 От представения по делото социален доклад, изготвен от Дирекция „Социално подпомагане” – Р. се установява, че  към настоящия момент детето се отглежда от своята майка  при подходящи битови условия. Детето е привързано и към двамата си родители, но се чувства по-добре в дома на майка си. Получава необходимите грижи за задоволяване на основните потребности, нуждае се от повече средства за посрещане на ежедневните му потребности. Майката проявява разбиране към потребностите на детето да поддържа връзка с баща си и не би ограничавала контактите с него. Към настоящия момент връзката между бащата и детето е прекъсната. Майката може да разчита на подкрепата на близките си. В интерес на детето е да поддържа връзка и с двамата си родители.

С оглед на изложеното по делото се налага изводът, че  родителите  на детето не живеят заедно и помежду им има спор относно това кой да упражнява родителските права. Когато родителите са трайно разделени  или не са в законен брак и не живеят заедно /какъвто е настоящия случай/ с решението си по чл 127 ал 2 от СК Съдът определя при кой от родителите да живее детето и кой да упражнява родителските права. На преценка следва да се поставят родителските качества, интелектуални и материални възможности на всеки от родителите , връзката им с детето . Основанието за възлагането на родителските права е интересът на детето , необходимостта от полагане на адекватни грижи за неговото отглеждане и възпитание . Предоставянето на родителските права на единия родител е конкретно приложение на принципа за всестранна защита на детето. В случая анализът на събраните по делото гласни и писмени доказателства , заключенията на постъпилия по делото социален доклад налагат извода , че родителските права следва да бъдат предоставени на майката. Съдът намира за установено, че ищцата е добра майка , има нужния капацитет и желание да отглежда детето. След фактическата раздяла между страните същата е поела всички грижи за отглеждането, развитието и възпитанието на сина си. Същевременно предоставянето на упражняването на родителските права на единия родител не означава прекъсване на връзката и грижата на другия родител към него. Полагането на грижи дори над обема , предвиден в съдебното решение е силно препоръчително , защото по този начин се посрещат не просто физическите ,а и емоционалните нужди на детето. В конкретния случай, за бащата следва да бъде определен режим за лични отношения с детето, а именно – всяка първа и трета събота от месеца от 9,00ч до 18,00ч, както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния отпуск на майката. Този режим за лични контакти Съдът счита за най-подходящ с оглед конкретната ситуация и такъв , който дава възможност детето да расте при условия и в среда близка до семейната – при грижите и обичта и на двамата си родители и с възможност двамата да участват пълноценно в живота му  

Всяко дете /независимо от възрастта си/ се нуждае от бащина грижа и за да не се прекъсват биологичната и емоционалната връзка и отношенията на доверие между родител и дете, които се създават и изграждат именно в този период от развитието на детето, както и за да се гарантира правото на детето за нормално психическо и личностно развитие.

С оглед дължимата издръжка,   за която Съдът е длъжен да се произнесе при решаване на въпроса за упражняването на родителските права и режима за лични контакти -безспорно е установено, че  майката се  старае да посреща адекватно нуждите на детето, въпреки че изпитва сериозни финансови затруднения, тъй като е безработна, а детето има здравословни проблеми, които налагат закупуване на лекарства и спазване на специален хранителен режим. Същевременно, бащата не предоставя никакви средства за издръжка на детето. За издръжката и осигуряването на базовите потребности на едно тригодишно дете/ отчитат се и специалните му нужди ,свързани със здравословни проблеми/ , съдът счита, че са необходими средства в размер на поне  300 лева месечно. С оглед на това и като взема предвид обстоятелството ,че бащата е млад ,здрав и работоспособен човек , съдът намира ,че  200лв. от тази издръжка  следва да се поемат от бащата, а останалата част , ведно с непосредствените грижи – от майката. С оглед събраните доказателства Съдът намира , че определената издръжка е във възможностите на бащата и отговаря на нуждите на детето.Взема се предвид ,че бащата не дължи издръжка на други лица , живее и работи в европейска държава ,където дори минималната работна заплата , или социални помощи ,ще му позволят да заплаща посочената издръжка  и да посреща собствената си такава. Издръжката ще се дължи от датата на депозиране на исковата молба – 24 08 2012г до навършване на пълнолетие или настъпване на обстоятелства обуславящи промяната или отпадането на това задължение.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи, че за периода от  една година преди подаване на исковата молба бащата не е полагал грижи за детето, дезинтересирал се е от развитието му и не е поемал средствата за отглеждането му. Ето защо, искът за заплащане на издръжка за минал период от време – една година преди подаване на исковата молба следва да бъде уважен отново в претендирания размер ,като основателен и доказан

 

Ищцата претендира ползване на ,,семейното,,  според нея, жилище - едноетажна къща, собственост на родителите й, находяща се в с. Б., общ. Р., обл. П., ул. „С. г.” № **. Съдът констатира ,че между страните няма сключен гр. брак и съответно настоящото производство не касае прекратяването на такъв . В производството по реда на чл127 и 143 СК , съдът не може да се произнесе относно ползване на жилището ,в което партньорите са живели до раздялата  и същото няма качеството на ,, семейно,, такова

 

 

С оглед уважаване на иска, основателна се явява претенцията на ищцовата страна за присъждане на направени по делото разноски. Ето защо, ответникът следва да заплати на ищцата сумата от – 150лв за назначаване на особен представител и 150лв – заплащане на адвокатски хонорар.

 

Съдът определя окончателна държавна такса за производствата в общ размер на 60 лв., която следва да се заплати от ответника.  Последният дължи и държавна такса и в размер на 288лв върху тригодишния платеж на дължимата издръжка съгл Тарифа №1 към ЗДТ .

.

 

           По изложените съображения, Съдът

        

                                                        Р    Е    Ш    И   :

 

        

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо малолетното дете И.К. О. ЕГН **********, на майката  А.Ж.Д. ЕГН **********,катоопределя местоживеене на детето п майката .

ОПРЕДЕЛЯ режим за осъществяване на лични отношения между бащата К.И.О. ЕГН ********** и детето И.К. О. ЕГН **********,  както следва: всяка първа и трета събота от месеца от 9,00ч до 18,00ч, както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния отпуск на майката.

 ОСЪЖДА К.И.О. ЕГН **********, да заплаща месечна издръжка на малолетното си дете И.К. О. ЕГН ********** ,в размер на 200 /двеста  / лева ,чрез неговата майка и законен представител А.Ж.Д. ЕГН **********, считано от датата на депозиране на исковата молба в съда – 24.08.2012г, до навършване на пълнолетие на детето или настъпване на друга причина обуславяща изменението или прекратяването на това задължение,ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа до окончателното и изплащане .

  ОСЪЖДА К.И.О. ЕГН **********, да заплати месечна издръжка за изминал период от време на малолетното си дете И.К. О. ЕГН **********, в размер на по 200 /двеста / лева месечно,чрез неговата майка и законен представител А.Ж.Д. ЕГН **********,  за период от една година преди подаване на исковата молба – от 24.08.2011г до 24.08.2012г, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от падежа до окончателното и изплащане

ОТХВЪРЛЯ ИСКА на А.Ж.Д. ЕГН ********** ПРОТИВ  К.И.О. ЕГН **********  ЗА ПОЛЗВАНЕ НА ЖИЛИЩЕ -едноетажна къща, собственост на родителите на А.Ж.Д. ЕГН **********, находяща се в с. Б., общ. Р., обл. П., ул. „С. г.” № **.

ОСЪЖДА К.И.О. ЕГН ********** да заплати държавна такса в размер на 348 лв  /ТРИСТА ЧЕТИРИДЕСЕТ И ОСЕМ  лева / лева по сметка на ВСС.

ОСЪЖДА К.И.О. ЕГН ********** да заплати на А.Ж.Д. ЕГН **********сумата от. 300лв, представляваща направени по делото разноски.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба в двуседмичен срок от съобщаване на страните за неговото изготвяне пред Пловдивския Окръжен съд.

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/Н.Вълчева

 

Вярно с оригинала.

И.Б.