Присъда по дело №1523/2020 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 януари 2021 г. (в сила от 27 януари 2021 г.)
Съдия: Никола Георгиев Маринов
Дело: 20202230201523
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 17 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

                                    П Р И С Ъ Д А 

 

                                        гр. Сливен 11.01.2021 година

 

                             В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение VІІ-ми наказателен състав на единадесети януари  през две хиляди и двадесет и първа година в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА МАРИНОВ

                                                                     

                                                                                                                                                                                          

при участието на секретар ХРИСТИНА ПАНАЙОТОВА и прокурор ТАТЯНА ЕНЕВСКА  разгледа докладваното от р. съдия НОХД № 1523 по описа за 2020 г., 

                                                П Р И С Ъ Д И:                    

                                            

ПРИЗНАВА подсъдимия С.М.И. роден на ***г***.,  български гражданин, женен, не работи, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 12.01.2020г. в землището на с.Сотиря, общ. Сливен в местността „Лале баир” без редовно писмено позволително добил, събрал и извозил от Държавния горски фонд дървета, а именно 0,50 куб.м. пространствени дърва за огрев от вида „габър” на обща стойност 37,50 лв., собственост на Държавата, представлявана по смисъла на чл. 32, т.3 от ГПК от пълномощника на Директора на ДГС-Сливен Добромира Петромилова Митева, като случаят е маловажен, поради което и на осн.чл. 235, ал.6, вр. ал.1, вр.чл. 54, ал.1 от НК му налага наказание „Пробация“, изразяваща се в следните пробационни мерки: 1. „Задължителна регистрация по настоящ адрес“*** за срок от ЕДНА година, като се явява и подписва пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице ДВА пъти седмично, 2. „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от ЕДНА година и 3. „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ в размер на 150 часа за срок от ЕДНА година.

ОСЪЖДА подс. И. да заплати на Държавата, представлявана от Министъра на земеделието, храните и горите сумата от 37,50 лв., представляваща обезщетение за причинените от престъплението имуществени вреди, ведно със законната лихва от датата на увреждането – 12.01.2020г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА подс. И. да заплати в полза на държавата по сметка на ОД на МВР Сливен сумата от 167,70 лв., представляваща направени разноски по време на досъдебното производство.

ОСЪЖДА подс. И. да заплати в полза на съдебната власт по сметка на СлРС сумата от 50 лв., представляваща държавна такса върху уважения граждански иск.

 Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15- дневен срок от днес пред СлОС.

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

Мотиви към присъда №260004/11.01.2021г. по НОХД №1523/2020г., изготвени на 11.01.2021г.

 

         С.ската районна прокуратура е внесла обвинителен акт против подсъдимия С.М.И. за престъпление по чл.235, ал.6, вр. ал.1 от НК.

         В разпоредително заседание ощетеното юридическо лице редовно и своевременно призовано не изпраща свой представител.  Упълномощен процесуален представител е изпратил молба, с която предявява граждански иск против подсъдимия и иска да бъде конституирана държавата в качеството на граждански ищец.

         С.ската районна прокуратура изпраща в разпоредително заседание свой представител, който дава отговори на въпросите по чл.248, ал.1 от НПК.

         В разпоредително заседание подсъдимият се явява лично и със служебен защитник, който дава отговори на въпросите по чл.248, ал.1 от НПК. Подсъдимият признава изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и моли делото да се разгледа по реда на особените правила, а именно по т.2 на чл.371 от НПК- съкратено съдебно следствие.

         Съдът след като изслуша страните в разпоредително заседание счете въпросите по чл.248, ал.1 от НПК за изяснени. Счете, че предявения граждански иск няма да затрудни наказателния процес, поради което го прие за съвместно разглеждане и конституира Държавата в качеството на граждански ищец. Прие, че искането за разглеждане на делото по глава 27 от НПК е основателно, следва да се уважи и след приключване на разпоредителното заседание премина към предварително изслушване на страните.

         При предварителното изслушване на страните съдът разясни на подсъдимия правата по чл.371 от НПК и го уведоми, че съответните доказателства от досъдебното производство и направеното от него самопризнание по чл.371, т.2 от НПК ще се ползват при постановяване на присъдата, след което обяви, че ще ползва самопризнанието на подсъдимия, без да събира доказателства за фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.

         Подс. И. в съдебно заседание се признава за виновен, разкайва се и лично и чрез защитника си моли да му бъде наложено наказание „Глоба”.

         Представителят на РП- С. в съдебно заседание поддържа обвинението като го счита за доказано по безспорен начин. Предлага на подсъдимия И. да се наложи наказание „Лишаване от свобода” в максимален размер от ЕДНА година и същото да се намали с 1/3. Намаленото наказание предлага да бъде отложено за изпитателен срок от ТРИ години. По отношение на предявения граждански иск предлага същия да бъде уважен изцяло.

 

         ОБСТОЯТЕЛСТВА ПО ДЕЛОТО:

От събраните по делото доказателства съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На 12.01.2020г. около 12 часа в местността „Лале баир“, землище на с. С.общ. С., св.З., св.Н. и колегата им Д. Д.горски надзиратели в Държавно горско стопанство (ДГС)- С. при изпълнение на служебните си задължения за проверка и контрол по Закона за горите спрели за проверка лице, придвижващо се с кон и каруца. В каруцата горските надзиратели установили нарязани пространствени дървета от вида „габър“, без поставена на тях контролна горска марка.

Служителите на ДГС- С. разпознали лицето като подсъдимия С.М.И. ***, тъй като същият бил системен нарушител по Закона за горите.

Подс. И. нямал разрешително за сеч, както и превозен билет за дървесината.

Същата била измерена от служителите на ДГС- С. и било установено, че е 0,50 кубически метра пространствени дърва за огрев от вида „габър“.

Подс. И. посочил на служителите на ДГС- С. мястото, откъдето е отсякъл дървата, а именно отдел 219а, попадащ в територията на ДГС- С. в землището на с. Сотиря, общ. С..

На подс. И. били съставени АУАН серия ЮИДП №122206/12.01.2020г., затова че транспортира пространствени дърва за огрев, непридружени с превозен билет, както и АУАН серия ЮИДП №122205/12.01.2020г., затова че транспортира пространствени дърва за огрев, немаркирани с контролна горска марка.

По делото е изготвена съдебно- оценителна лесотехническа експертиза, от заключението на която е видно, че стойността на 0,50 пространствени кубически метра дърва за отопление от дървесен вид „габър възлиза на сумата от 37,50 лева.

 

         ДОКАЗАТЕЛСТВА ПО ДЕЛОТО:

         Горната фактическа обстановка съдът прие за безспорно установена въз основа на самопризнанието на подсъдимия, което се подкрепя от свидетелските показания на свидетелите  Г. З., Д. Н., Д. М. и заключението на вещото лице по изготвената съдебно- оценителна лесотехническа експертиза, взети в тяхната съвкупност и поотделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото.

         Съдът дава вяра на показанията на разпитаните по делото свидетели, тъй като същите са последователни, безпротиворечиви, логични и относими към предмета на делото.

         Съдът дава вяра и на обясненията на подсъдимия, дадени по време на досъдебното производство, тъй като те кореспондират с останалите събрани по делото доказателства.

Съдът кредитира всички писмени доказателства, събрани в хода на досъдебното производство и присъединени към доказателствения материал по реда на чл.283 от НПК.

Съдът кредитира и заключението по изготвената съдебно- оценителна лесотехническа експертиза, тъй като същото не бе оспорено от страните и съдът няма основание да се съмнява в добросъвестността и професионалната компетентност на експерта.

 

Въз основа на така приетото за установено от фактическа страна съдът изведе следните ПРАВНИ ИЗВОДИ:

          С деянието си подс. И. е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.235, ал.6, вр. ал.1 от НК, затова че на 12.01.2020г. в землището на с. С., общ. С. в местността „Лале баир” без редовно писмено позволително добил, събрал и извозил от Държавния горски фонд дървета, а именно 0,50 кубически метра пространствени дърва за огрев от вида „габър” на обща стойност 37,50 лева, собственост на Държавата, представлявана по смисъла на чл.32, т.3 от ГПК от пълномощника на Директора на ДГС- С. Д. П.М. като случаят е маловажен.

          Деянието е извършено с пряк умисъл, тъй като подс. И. е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е настъпването на общественоопасните му последици и е искал тяхното настъпване. Подсъдимият И. е знаел, че като добива, събира и извозва дървата за огрев без да има издадено редовно писмено позволително извършва престъплението по чл.235 от НК. Правилно РП- С. е приела, че се касае за маловажен случай, тъй като от събраните по делото доказателства е видно, че се касае за малко количество дървен материал, а именно 0,50 пространствени кубически метра, които са на ниска стойност от 37,50 лева. Ето защо следва да се приеме, че РП- С. е повдигнала правилно обвинение за извършено престъпление представляващо маловажен случай, съгласно разпоредбата на чл.235, ал.6 от НК.

          Причини, мотиви и условия за извършване на престъплението съдът намира в ниската правна култура на подсъдимия и в стремежа му за облагодетелстване по непозволен от закона начин.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства съдът прие чистото му съдебно минало и искреното разкаяние.

         Съдът не констатира отегчаващи отговорността му обстоятелства.

При определяне вида и размера на наказанието, което следва да наложи на подсъдимия И., съдът се съобрази с принципите за законоустановеност и индивидуализация на наказанията. Делото се разгледа по реда на Глава 27 от НПК, съкратено съдебно следствие. Подс. И. призна изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласи да не се събират доказателства за тези факти. Съгласно императивната разпоредба на чл.373, ал.2 от НПК, наказанието му следва да се определи при условията на чл.58а от НК.

Съдът счете, че на подс. И. следва да се наложи наказание при условията на чл.54, ал.1 от НК, тъй като не са налице нито многобройни смекчаващи отговорността му обстоятелства, нито някое от изключително естество. Ето защо съдът намира, че е най- подходящо да му наложи наказание „Пробация” , изразяваща се в следните пробационни мерки: 1. „Задължителна регистрация по настоящ адрес“*** за срок от ЕДНА година като се явява и подписва пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице ДВА пъти седмично; 2. „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от ЕДНА година и 3. „Безвъзмезден труд в полза на обществото“ в размер на 150 часа за срок от ЕДНА година. Така определено наказанието на подсъдимия И. съдът счита за справедливо и отговарящо в пълна степен на обществената опасност на деянието и на подсъдимия и с него ще се постигнат целите на генералната и специалната превенция.

Съдът счете, че следва да бъде уважен предявения граждански иск от ощетеното юридическо лице Държавата, представлявана от Министъра на земеделието храните и горите, тъй като безспорно се доказа по делото, че той е предявен своевременно. Доказа се, че на 12.01.2020г. държавата е претърпяла имуществени вреди, че тези вреди са настъпили вследствие противоправното поведение на подсъдимия И.. Доказа се по безспорен начин причинно- следствената връзка между деянието на подсъдимия и вредата, причинена на държавата. Установи се, че подс. И. след като е добил, събрал и извозил дървата за огрев без да е имал редовно писмено позволително е причинил вреда на държавата на стойност 37,50 лева, на каквато стойност са оценени дървата за огрев- 0,50 пространствени кубически метра, съгласно изготвената съдебно- оценителна лесотехническа експертиза. От доказателствата по делото е видно, че тази сума не е била възстановена, поради което подс. И. я дължи на гражданския ищец. Предявеният граждански иск е в размер точно на тази сума от 37,50 лева. Ето защо съдът счете, че следва да осъди подс. И. да заплати на гражданския ищец Държавата, представлявана от Министъра на земеделието, храните и горите сумата от 37,50 лева, представляваща обезщетение за претърпени от престъплението имуществени вреди. Върху главницата съдът присъди и претендираната от гражданския ищец законна лихва, считано от датата на увреждането 12.01.2020г. до окончателното изплащане на сумата, тъй като при непозволено увреждане, длъжникът изпада в забава от момента на деликта, съгласно разпоредбата на чл.84, ал.3 от ЗЗД. 

С оглед правилата на процеса съдът осъди подс. И. да заплати в полза на държавата по сметка на ОД на МВР- С. сумата от 167,70 лева, представляваща направени разноски по време на досъдебното производство, както и да заплати в полза на съдебната власт по сметка на С.ски районен съд държавна такса върху уважения граждански иск в размер на 50 лева.

         Ръководен от гореизложеното съдът постанови присъдата си.

                                                        

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: