Решение по дело №102/2023 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 юли 2023 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20237090700102
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юни 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 109

Габрово, 24.07.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД- ГАБРОВО в открито съдебно заседание проведено на деветнадесети юли, две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДИЯН  АТАНАСОВ

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

                                                                                 ДАНИЕЛА  ГИШИНА

                                                                                           

при секретаря Радина Церовска и с участието на прокурор Тихомир Петков за Окръжна прокуратура Габрово, като разгледа докладваното от съдията КИРОВА к.а.н.д. № 102 от 2023 година по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

           

 

Производството е по чл. 63в от ЗАНН, във вр. с чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е въз основа на касационна жалба вх. № СДА-01-1172 от 30.06.2023 г., подадена от ОД на МВР – Габрово чрез юрисконсулт И. С., против Решение № 81 от 20.04.2023 г., постановено по н.а.х.д. № 814 от 2022 г. по описа на Районен съд – Габрово /РСГ/.

С атакуваното съдебно решение е отменен Електронен фиш /ЕФ/ серия К, № 6326903 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство /АТС/, чрез който за осъществено на 22.07.2022 г. нарушение на чл. 21, ал. 2, във вр. с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП на Р.Д.П.-К. *** с ЕГН: ********** е наложена глоба в размер на 50.00лв. на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 2 от ЗДвП.

Нарушението, за което е издадено процесното НП, се изразява в следното:

На 22.07.2022 г. в 12.28 ч. в обл. Габрово, общ. Габрово, на посочен пътен участък извън населеното място с посока на движение към гр. Габрово с ограничение на скоростта от 50 км/ч, въведено с пътен знак В26, К. е управлява посочено МПС с 61 км/ч или е налице превишение на максималнодопустимата скорост от 11 км/ч.

В законния срок привлеченото към административно-наказателна отговорност лице подава жалба до районния съд, с която моли за отмяна на процесния ЕФ. Оспорва се липса на посочване на точното място на нарушението, като е посочено само обозначение на пътя, GPS данни  за местоположението на АТСС, но това не е достатъчно. От отдел за контрол на информацията е получена само една снимка, от която местоположението на АТСС спрямо посоката на движение на контролираните МПС, но липсва информация за ограничителните пътни знаци, а именно – разстояние до пътния знак, въвеждащ ограничението, до АТСС в метри, начало и край на участъка, точно местоположение на МПС със заснетото нарушение. Не е установено, че МПС вече е навлязло в зоната на действие на ограничителния знак. От приложената снимка е видно, че при измерването на скоростта има и друго МПС, движещо се пред управляваното от жалбоподателката такова, като не е доказано, че нарушението в случая е извършено точно от нея. В ЕФ не е отчетен толерансът от 3 км/ч, а на снимката се съдържа друга информация- за засечена скорост на движение 64 км/ч, поради което ЕФ е с невярно съдържание относно описаното нарушение. Не са налице доказателства, че средството за измерване отговаря на Закона за измерванията и наредбата за приложението му. Не са представени данни от паметта на АТСС, от които да се установи, че то е действало в съответствие с нормативните разпоредби и че точно посоченият автомобил се е движел с отчетената скорост. Правят се възражения за прилагане нормата на чл. 28 от ЗАНН.

За да постанови съдебния си акт, РС е приел, че в снимковия материал, приложен по делото, няма данни, които могат да наложат извод за това, че на процесните дата, час и място е било заснето движението на процесния автомобил с отразената в електронния фиш скорост, той се е движил в зоната на действие на пътен знак, който е въвеждал конкретна забрана за участниците в движението, в т.ч. и за движение с по-висока от отбелязаната на знака скорост. След като такива данни не се съдържат в намиращата се по делото снимка, двете не могат да послужат като убедително доказателство за нарушението, описано в ЕФ, т.к. обективната липса на знак В26, заснет на първата снимка, не дава възможност да се прецени не само дали такъв е бил монтиран на съответния участък в района на км. 26+930 от посочения път, но и дали управляваното от жалбоподателката МПС се е приближавало или отдалечавало от него. Такива заключенията не могат да се извлекат и от вписаните в протокола данни за разстояние 200 м, което е съществувало между стационарно разположеното АТСС и този знак към момента на заснемането на автомобила, т.к. писменото описание в ЕФ не позволява да бъде определено неговото месторазположение спрямо това средство, но и дали към момента на снимката последното се е намирало преди или след него. При непълното описание на съответните обстоятелства, които са свързани със самото нарушение, то не би могло да се счита за доказано. По тези съображения съдът е отменил процесният ЕФ.

Жалбата против първоинстанционния съдебен акт е депозирана в законния 14-дневен срок, подадена е от заинтересовано лице против подлежащ на касационна проверка съдебен акт, поради което се явява редовна и допустима и следва да бъде разгледана по същество с оглед нейната основателност.

В жалбата си процесуалният представител на ОД на МВР – Габрово възразява против извода за недоказаност на фактическата обстановка и самото нарушение на първоинстанционния съд. С пътен знак В26 е наложено ограничение на скоростта от 50 км/ч, като той е бил разположен при км 26+715 по пътя от гр. Севлиево – гр. Габрово. МПС е в зоната на действие на този пътен знак при въведеното с него ограничение. Игнорирайки тези факти, РСГ е издал необосновано и неправилно решение, за чиято отмяна моли касаторът.

По така подадената жалба е депозиран отговор на Р.К., с който жалбата се оспорва, като счита, че касаторът не е възразил против всички мотиви, на които се е базирал РС.

В проведеното по делото открито съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна не се явява. Представлява се от съпруга си ***, който оспорва жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Габрово намира жалбата за неоснователна.

При направената от настоящата съдебна инстанция за допустимост и законосъобразност на процесното решение на РС се установи следното: В процесния ЕФ мястото на извършване на нарушението е посочено с описание на пътя – „в обл. Габрово, общ. Габрово, II – 44 км 26+ 930 извън населено място с посока на движение към гр. Габрово“ и това описание е достатъчно, за да се установи точното местонахождение на процесното МПС. ЕФ е формален акт и той следва да съдържа реквизитите, предвидени в нормата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, като в случая процесният такъв съдържа всички изчерпателно изброени в тази разпоредба реквизити. Не е задължителен такъв посочване местонахождението на пътния знак, въвеждащ ограничение на скоростта. Въпреки това в тежест на съответната санкционираща администрация е да представи доказателства за това, за да се установи най-същественото за случая обстоятелство – дали на посочената дата и час, движейки се със заснетата скорост, водачът на МПС е попадал в обхвата на действие на този знак или не.

На л. 6 от делото е приложена снимка, която е с лошо качество и номерът на заснетия на нея автомобил е трудно различим, но макар и с усилие може да се разчете, че това е ДК№ на процесното МПС, посочено в ЕФ. На л. 25 също има снимка, но тя е още по-неясна и на нея не личи изобщо ДК № на автомобила. На двете е посочен записания в ЕФ пътен участък – местонахождението на превозното средство. Измерената скорост е приблизително 64 км/ч, което означава, че в ЕФ е приспаднат толерансът от 3 км/ч, поради което правилно в него е отразена като скорост на движение такава от 61 км/ч. В случая управлението с 61 или с 64 км/ч не променя фактическата обстановка, нито води до налагане на различна санкция при доказаност на деянието от обективна и субективна страна. Снимките съдържат и GPS координати на заснетото МПС, което улеснява още повече установяването на неговото местонахождение при заснемането. И на двете снимки е записано разстояние от 106 м. Най-ясна е снимката на л. 31 от делото. Тя съдържа същата информация като тази от предходните две.

АСГ намира, че заснет е точно процесният автомобил. Пред него се е движило действително друго МПС, но снимката е направена фронтално на превозното средство, управлявано от К..

В протокол за използване на АТСС за процесното заснемане е отбелязано, че посоката за задействане е на приближаващи автомобили и разстоянието до пътния знак, въвеждащ ограничение от 50 км/ч е 200 м.

Още с депозираната пред РС жалба се оспорва констатациите от ЕФ и конкретно твърдението, че процесният автомобил се е намирал в зоната на знак, ограничаващ скоростта на движение на МПС и че този знак е бил поставен при неспазване на изискванията на Наредба № 18 от 23.07.2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци, при несъобразяване с проекта на организация на движението, което следва да означава, че поставеният пътен знак няма качеството на такъв и не може да служи за ограничаване на скоростта на движение, ако е бил поставен. Ако съдът счита, че важни факти по делото са недоказани, в рамките на производството той следва активно да предприеме действия по изясняването на спорните обстоятелства. Такива обстоятелства в случая е местоположението на АТСС и разстоянието между него и процесното МПС в момента на заснемане; дали измерената скорост на движение на процесния автомобил е била в зоната на действие на ограничаващия я пътен знак; дали пътният знак В 26 е поставен на мястото, предвидено в Проекта за организация на движението. Вярно е, че с наличните по делото доказателства не може да се установи по безспорен начин дали и къде е бил поставен въпросният ограничителен знак, къде се е намирало процесното МПС по време на заснемането му спрямо него, но тези факти подлежат на установяване и в правомощията на съда е да даде указания на страните да ги установят, като правилно разпредели доказателствената тежест между тях или сам, по силата на нормата на чл. 107, ал. 2 – 5 от НПК да събере доказателства в тази насока.

По делото не е проведено пълно основно доказване на относимите факти, въпреки наличието на направено още в жалбата конкретно оспорване, поради което нарушението не е доказано по безспорен начин, а липсата на установеност на съществени факти и обстоятелства води до невъзможност спорът да бъде решен в настоящата съдебна инстанция. По тази причина процесният съдебен акт следва да бъде отменен, а делото да се върне на друг състав на същия съд, който да изясни в пълнота всички спорни обстоятелства и да се произнесе по правния спор.

 

Въз основа на горното и на основание чл.221, ал.2, във вр. с чл. 22, ал. 2 от АПК, във вр. с чл.63в от ЗАНН, Административен съд Габрово

РЕШИ:

ОТМЕНЯ съдебно Решение № 81 от 20.04.2023 г., постановено по н.а.х.д. № 814 от 2022 г. по описа на Районен съд – Габрово, с което е отменен Електронен фиш /ЕФ/ серия К, № 6326903 за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство /АТС/, чрез който за осъществено на 22.07.2022 г. нарушение на чл. 21, ал. 2, във вр. с чл. 21, ал. 1 от ЗДвП на Р.Д.П.-К. *** с ЕГН: ********** е наложена глоба в размер на 50.00лв. на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 2, т. 2 от ЗДвП.

ВРЪЩА ДЕЛОТО за ново разглеждане от друг състав на същия съд при съобразяване на дадените в мотивите на настоящия съдебен акт указания.

           

Решението е окончателно. 

           

Препис от решението следва да се връчи на страните в едно със съобщението.

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                              

 

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                     

 

                                                                                                           2.