Решение по дело №1887/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 декември 2022 г.
Съдия: Марина Христова Николова
Дело: 20227040701887
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 ноември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р Е Ш Е Н И Е

 

               1457                                 08.12.2022 година                гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХVІ-ти СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на двадесет и четвърти ноември две хиляди двадесет и втора година, в публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

                ЧЛЕНОВЕ: 1.МАРИНА НИКОЛОВА

2.ДИМИТЪР ГАЛЬОВ

секретар: В.Т.

прокурор: Дарин Христов

сложи за разглеждане докладваното от съдия М.Николова КАНД номер 1887 по описа за 2022 година.

 

Производството е по реда на чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на А.В.Г., ЕГН: **********, с постоянен адрес:***, чрез адв. Г.Д. *** против Решение № 59/23.09.2022 год., постановено по НАХД № 206/2022 г. по описа на Районен съд - Карнобат, с което е потвърдено наказателно постановление № 21-0454- 000313 от 27.10.2021 г., издадено от Началник на група към ОД МВР – Бургас, РУ – Сунгурларе, с което за извършено административно нарушение на разпоредбата на чл.145, ал.2 от ЗДвП и на основание чл.177, ал.6, предл.2 от ЗДвП, на касатора е наложено наказание глоба в размер на 200 лева.

В касационната жалба се твърди, че първоинстанционното решение е незаконосъобразно и необосновано, като в протокола от съдебното заседание, проведено на 20.09.2022 г. не са описани представените с административно наказателната преписка писмени доказателства, като съдът не е прочел и записал същите. Сочи се, че Акта за установяване на административното нарушение е съставен в нарушение на чл.40, ал.3 от ЗАНН в присъствието на един свидетел и същият не е очевидец, АУАН е нечетлив, като има разминаване със съдържанието на наказателното постановление, както и че при прекратяване на регистрацията на МПС, касаторът не е бил уведомен, за да спре от движение автомобила си. Моли се за отмяна на оспореното съдебно решение и отмяна на издаденото НП.

В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация, редовно уведомен, не изпраща представител.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас, дава мнение за оставяне в сила на решението на първата инстанция.

Административен съд - Бургас, ХVІ-ти състав след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално ДОПУСТИМА като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл.210, ал.1 АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

С обжалваното решение Районен съд - Карнобат е потвърдил наказателно постановление № 21-0454- 000313 от 27.10.2021 г., издадено от Началник на група към ОД МВР – Бургас, РУ – Сунгурларе, с което за извършено административно нарушение на разпоредбата на чл.145, ал.2 от ЗДвП и на основание чл.177, ал.6, предл.2 от ЗДвП, на касатора е наложено наказание глоба в размер на 200 лева.

За да постанови оспореното съдебно решение съд е приел, че при съставянето на акта и издаването на наказателното постановление не са допуснати нарушения на процесуалните правила, обуславящи отмяна на последното. Актът за установяване на административното нарушение е съставен в присъствието на един свидетел и жалбоподателя, съобразно изискванията на закона, предявен е на същия, за да се запознае със съдържанието му, което обстоятелство той е удостоверил с подписа си. Съдът е посочил, че нарушението и обстоятелствата, при които е извършено, са описани достатъчно пълно и ясно както в акта, така и в наказателното постановление, като фактическите констатации се подкрепят от събраните по делото доказателства. РС е приел за безспорно установено, че на 21.10.2021г., в гр.Сунгурларе Г. е управлявал л.а. Фолксваген Венто с рег.№ СН 7614 НН, който автомобил е придобит от него на 12.08.2021г. В предвидения в чл.145, ал.2 от ЗДвП месечен срок или до 12.09.2021г. Г. не е регистрирал придобитото от него превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния си адрес и следователно е извършил административно нарушение, заради което и правилно е ангажирана отговорността му.

Така постановеното решение е валидно, допустимо и правилно.

Настоящият съдебен състав намира, че приетата от РС-Карнобат фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК. При постановяването на съдебното решение, съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание. Съдът в съответствие с изискванията на чл.84 от ЗАНН, във връзка с чл.14 от НПК, е постановил своето решение по вътрешно убеждение, формирано от непосредствения му контакт с разпитания свидетел и представените писмени доказателства.

Възраженията на касатора за допуснати в първоинстанционното производство процесуални нарушения, изразяващи се в непрочитане и незаписване на представените с преписката доказателства, настоящата инстанция счита за неоснователни, като намира, че РС е събрал и обсъдил допустимите и относими доказателства, а административната преписка е била налична по делото и жалбоподателят е имала възможност да се запознае със съдържанието й, поради което съдът не е допуснал съществени нарушения на административнопроизводствените правила.

Неоснователни са и възраженията, касаещи пороци при съставянето на АУАН и издаването на НП, тъй като видно от съдържанието на същите, установеното нарушение е описано по идентичен начин и в двата акта. АУАН е съставен при спазване на изискванията по чл.40, ал.1, пр. последно от ЗАНН, а не при условията на чл.40, ал.3 от ЗАНН, като е подписан от свидетелите, присъствали при установяване на нарушението. Съгласно разпоредбата на чл.43, ал.1 от ЗАНН „Актът се подписва от съставителя и поне от един от свидетелите посочени в него, и се предявява на нарушителя да се запознае със съдържанието му и го подпише със задължение да уведоми органа, когато промени адреса си.” В конкретния случай посочената разпоредба е спазена и след като касаторът е удостоверил лично с подписа си, че се е запознал със съдържанието на АУАН, то обстоятелството дали връченият му екземпляр от акта е четлив или нечетлив е без значение.

Административнонаказателната отговорност на касатора е ангажирана на основание чл.177, ал.6, предл.2 от ЗДвП. Легална дефиниция за регистрация се съдържа в § 2, т. 4 от ДР на Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. Съгласно този текст "регистрация" е административно разрешение за превозното средство да участва в пътното движение, включващо идентификацията на превозното средство и издаването на табели с регистрационен номер.

Разпоредбата на чл.145, ал.2 от ЗДвП вменява задължение към приобретателя на регистрирано пътно превозно средство в срок един месец да регистрира придобитото превозно средство в службата за регистрация на пътни превозни средства по постоянния адрес или адрес на регистрация на собственика, освен когато пътното превозно средство е придобито от търговец с цел продажба. Аналогични са и разпоредбите на чл.3, ал.1 и чл.4, ал.1 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. Анализът и тълкуването на цитираните по-горе разпоредби, относими към настоящия казус, водят на извода, че след валидно осъществена промяна на собствеността върху превозното средство и непредприемане на действия от страна на новия собственик в срок до един месец да регистрира придобитото превозно средство в съответната служба за регистрация, същото следва да бъде квалифицирано като моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред, по смисъла на чл.140, ал.1 от ЗДвП. Т. е. състоянието на превозното средство "нерегистрирано по надлежния ред моторно превозно средство" е пряка последица от неизпълнение в срок на задължението по чл.145, ал.2 от ЗДвП. Администрацията няма задължение за уведомяване на собственика, че регистрацията на пътно превозно средство е прекратена, видно от разпоредбата на чл.143, ал.15 от ЗДвП, тъй като прекратяването възниква автоматично по силата на закона. В тази връзка следва да се посочи, че в чл.18б, ал.1, т.10 от НАРЕДБА I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, е регламентирано, че прекратяването на регистрацията по чл.18, т.2 (служебно), се извършва по чл.143, ал.15 от ЗДвП на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. В ал. 2 на същата разпоредба са изрично изложени случаите, при които се уведомява собственика, като т.10 не е посочена, с оглед на което възражението за неуведомяване на касатора за прекратената регистрация, се явява неоснователно.

По тези съображения настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено в съответствие с материалния закон и при стриктното съблюдаване на съдопроизводствените правила. В този смисъл, касационната жалба се явява неоснователна, а решението на въззивния съд, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. І-во АПК, във връзка с чл. 63в ЗАНН, Бургаският административен съд,

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 59/23.09.2022 год., постановено по НАХД № 206/2022 г. по описа на Районен съд - Карнобат.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ:  1.            

 

 

       2.