Решение по дело №11041/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263267
Дата: 7 ноември 2022 г.
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20201100511041
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 15 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

         Р    Е   Ш   Е   Н   И   Е    № ……

                                                             Гр. София, 07.11.2022 г.

                                

 

       В      И  М  Е  Т  О     Н  А      Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ІV - Д състав, в публично заседание на девети юни през две хиляди двадесет и втора година в състав :

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                               ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска

                                                 Мл. съдия : Десислава Чернева  

при секретаря Екатерина Тодорова, като разгледа докладваното от съдия Иванова в. гр. д. № 11041 по описа за 2020 г. и за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 258 - 273 ГПК.

С решение №  160252/26.07.2020 г. по гр. д. № 67371/2014 г. на СРС, 71 с - в, е отхвърлен иска, предявен по реда на чл. 422 от ГПК във вр. с чл. 61, ал. 2, вр. с чл. 59 от ЗЗД от „Д.Е.Г.“ ЕООД, ЕИК ******** за установяване, че Столична община, му дължи сумата от 15 000 лв. - стойност на СМР, извършени върху терен, общинска собственост, с която сума ответника се е обогатил за сметка на ищеца, ведно със законната лихва от датата на подаване на заявление по чл. 410 ГПК в съда - 02.09.2014 г. до изплащане на вземането, за която сума е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК по гр. д. 47781/2014 г. на СРС, 71 с - в., като погасен по давност и ищецът е осъден за разноски по делото.

Решението се обжалва от ищеца „Д.Е.Г.“ ЕООД, който излага доводи за незаконосъобразност, необоснованост и допуснати нарушения на материален закон и производствените правила. Неправилно СРС е приел, че искът следва да се квалифицира по чл. 61, ал. 2 ЗЗД, вр. с чл. 59 ЗЗД, вместо по чл. 61, ал. 3 ЗЗД, вр. с чл. 59 ЗЗД, тъй като ищецът е ползвател на публична общинска собственост и предприемайки ремонт е осъществил чужди задължение, въпреки липса на активност на носителя му, в свой интерес, който се изразява в ползване на тротоара, публична общинска собственост. Сочи, че отношенията на страните следва да се разглеждат на плоскостта на неоснователното обогатяване, защото обедняването на ищеца е съответно на обогатяването на ответника и произхожда от общ юридически факт. Поддържа, че ремонтът е авариен, необходим поради активно ползване на улицата от клиенти на дружеството. Сочи, че давността за вземанията за обезщетения поради неоснователно обогатяване по чл. 59 ЗЗД тече от изискуемостта, а вземането е изискуемо от момента на неоснователното преминаване на благата от патримониума на едно лице в този на друго. Сочи, че това е момента, в който заведението не се стопанисва от ищеца.  Поддържа, че ремонтът е извършен във връзка с използване на имота по договор за наем от 01.04.2004 г., който е прекратен на 28.06.2010 г. До тази дата подобренията за ползвани от ищеца, във връзка с осъществяваната от него дейност, а след този момент се ползват от СО, което се установява от доказателствата. Поддържа, че СРС не е изследвал началния момент на давността. Неправилно съдът е уважил възражение за погасяване по давност, каквото не е било своевременно формулирано от ответника. Сочи още, че са извършени няколко действия по прекъсване на давността. Моли да се отмени решението и иска да се уважи изцяло. Претендира разноски.

Въззиваемата страна - С.О.оспорва жалбата в писмен отговор, подаден в срока по чл. 263 ГПК. Поддържа, че решението е законосъобразно и обосновано постановено, а жалбата е неоснователна. Поддържа, че за първи път пред въззивният съд се прави възражение за неправилно квалификация на иска, което е преклудирано, тъй като въпросът е следвало да се постави пред СРС съгласно чл. 146, ал. 3 ГПК и при приемането на доклада по делото, по който ищецът не е възразил. Сочи, че ищецът не е възразил своевременно и срещу направеното от ответника възражение за погасяване по давност на претенцията. Неоснователно се поддържа, че при произнасянето си СРС не е изяснил началния момент на давността, както и има ли прекъсвания на давностния срок. Пред СРС не са доказани предпоставки за спиране и прекъсване на давността. Моли жалбата да остави без уважение и да се потвърди първоинстанционното решение изцяло. Претендира разноски за юрисконсултското възнаграждение съобразно нормата на чл. 78, ал. 8 ГПК.

Настоящият състав, по реда на въззивната проверка, намира следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

СРС е обсъдил подробно приетите пред него писмени доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка, която настоящият състав не намира за необходимо да преповтаря, а препраща към нея на основание чл. 272 ГПК.

Въззивният състав приема обжалваното решение за валидно и допустимо постановено, след подадено в срока по чл. 414 ГПК възражение на длъжника срещу заповедта по чл. 410 ГПК. При постановяването му не са допуснати нарушения на императивни материалноправни норми.

СРС се е произнесъл по обективно кумулативно съединени искове по реда на чл. 422, ал. 1 от ГПК, чл. 61, ал. 2 ЗЗД вр. с чл. 59 ЗЗД - за установяване в полза на ищеца на вземания в размер на 15 000 лв. - от неоснователно обогатяване на ответника в резултат от предприета в негова и в полза на ищеца работа – ремонтиране на тротоара на ул. „*****Вашингтон“, над археологически обект „Западна порта на Сердика“, които са публична общинска собственост.

Относно законосъобразността на решението, като съобрази изложените в жалбата възражения на ищеца, въззивният състав намира следното:

Във връзка с доводите на ищеца относно дадената от СРС правна квалификация на иска, въззивният състав приема, че съдът е съобразил твърденията, изложени в исковата молба за извършване от ищеца на чужда работа, без упълномощаване от собственика, която е извършена, както в полза на собственика, така и в полза на ищеца.

При това въззивният състав намира, че дадената от СРС квалификация на спорното материално право съответства на фактическите твърдения на ищеца. Освен това ищецът не е имал възражения по доклада на делото в първото по делото заседание, в което е приет от съда без възражения. Въпреки това, направеното едва в настоящото производство оспорване на дадената от съда квалификация на иска по чл. 61, ал. 2 ЗЗД, вместо по чл. 61, ал. 3 ЗЗД е неоснователно, тъй като последната хипотеза изисква предприемането на чужда работа въпреки волята на заинтересования (в случая на собственика), каквато хипотеза не се доказва в производството.

За да е налице водене на чужда работа без мандат е необходимо да е предприета чужда работа (правни или материални действия в чужд интерес); да съществува намерение да се управлява чужда работа и това да е извършено доброволно, а не да представляв  задължение по закон. Заинтересованият е длъжен, ако работата е била предприета уместно и е била добре управлявана, да изпълни задълженията, които управителят е сключил от негово име, да го обезщети за личните задължения, които той е поел и да му върне всички разноски, които е направил. (решение № 685 от 25.10.2010 г. по гр. д. № 1940/2009 г., Г. К., ІV Г. О. на ВКС).

Ако някой е предприел чужда работа и в свой интерес, заинтересованият отговаря само до размера на обогатяването му - чл. 61, ал. 2 ЗЗД.

С оглед твърденията и данните по делото СРС обосновано е приел, че в случая спорът между страните е подчинен на правилата на чл. 61, ал. 2 вр. с ал. 1 ЗЗД, доколкото ищецът е твърдял, че е извършил действия и в свой интерес, а не сома в интерес на ответника.  

Облигационното правоотношение от воденето на чужда работа без пълномощие се поражда между лицето, което съзнателно предприема извършването на чужда работа (управител или гестор), и лицето, в чиято правна сфера се извършват действията (заинтересовано лице или доминус).

Гестията в процесната хипотеза възниква при наличие на следните елементи: а/ предприемане на чужда работа; б/ липса на възлагане; г/ намерение да се обслужи чужд интерес и/или свой интерес.

При всяко положение обаче, за да се уважи такъв иск, ищцовата страна следва да докаже, пълно и главно, че е направила разходи в определен размер, т. е. следва да се установи заплащане на парични средства от патримониума на ищеца.

За разлика от СРС, настоящият състав намира, че в производството не се доказва, че ремонтът на улицата, респ. тротоар на ул. „*****Вашингтон", над археологически обект „Западна пората на Сердика“, за които не се спори, че са публична общинска собственост, е извършен със средства, заплатени от ищцовото дружество. Ищецът не е ангажирал такива доказателства в производството.

За доказване размера на направените разноски ищецът е представил единствено констативен протокол № 1/29.12.2008 г. съставен от инж. А. С., Гл. инж. на район „Възраждане“ в присъствието на Ц.П., управител на Д.Е.Г. ЕООД, с който е констатирано, че при проверка на изпълнението на СМР - възстановен тротоар на ул. „*****Вашингтон“ над археологически обект „Западна пората на Сердика“ са изпълнени СМР на стойност 15 000 лв. по видове, както са описани в Договора за строителство от 01.03.2007 г.

Съдът намира, че изпълнението на конкретните СМР не би могло да се установи с протокол, подписан от техническо лице от СО - район „Възраждане“, който е трето лице по отношение изпълнението на договора от 01.03.2007 г., сключен  между ищеца „Д.Е.Г.“ ЕООД и изпълнителя „В. - Н“ ЕООД.

В същото време пред СРС е представен единствено Договор за строителство от 01.03.2007 г., сключен между „Д.Е.Г." ЕООД, като възложител и  „В. - Н" ЕООД, като изпълнител, с който изпълнителят приема да извърши СМР на обща стойност 15 000 лв. по възстановяване и укрепване на съществуващ тротоар на ул. „**************, както и обезопасяването му над разкритата археология „Западна пората на Сердика“. В този договор са договорени следните СМР : - Рязане на 5 бр. дървета, съгласно получено разрешение от СО .

- Доставка и монтаж на 80 бр. бетонни плочи 1,4х 1,00 х 0,20 м.

- Изграждане на обезопасителен парапет с размери дължина 80 м. и височина 1, 50 м.

- Изграждане на предпазна ограда за монтаж на профилна ламарина с дължина 80 м. и височина 2, 20 м.

- Доставка и монтаж на 80 бр. профилна ламарина 1,00x2,20 м.

- Доставка и редене на тротоарни плочи общо 112 кв. м.

- Изграждане на 6 бр. осветит. тела на метални пилони с височина 3, 5 м., захранени от търговския обект.

Към договора не е приложена оферта или цена на отделните работи.

Поради това СТЕ не е могла да определи стойността на отделните видове СМР, нито дали те за били заплатени от ищеца. В договора единствено е записано, че възложителят следва да заплати сумата по договора (15 000 лв.), при което се счита, че резултатите от договора са приети. Не са ангажирани никакви доказателства относно обстоятелството, че ищецът е заплатил сума в размер на 15 000 лв. за изпълнените с договора СМР, както приема СРС.

Извод за липса на доказателства за направени от ищеца разходи се налага и от заключението на СТЕ, според което по делото не са налични никакви разходни оправдателни документи за извършените разходи, като количество и стойност, нито има приемо - предавателни протоколи обр. 19 за приетите СМР, за да се отговори на въпроса каква е стойността им.

Съгласно заключението на приетата без възражения СТЕ от доказателствата, представени по делото не могат да бъдат извлечени данни за ремонта, а още по - малко, че е заплатен от ищеца през 2007 г. Вещото лице е констатирало, че в момента се извършва цялостна реконструкция на ул. „*****Вашингтон" между ул. „Пиротска“" и ул. „Трапезица“. Изпълнен е нов тротоар, а уличната настилка се изпълняваше от павета. По данни на представителя на самия ищец, това е третия поред ремонт след 2007 г.

Като съобрази изложеното в съвкупност въззивният състав, за разлика от СРС приема, че ищецът не е провел пълно и главно доказване на направените разходи, т. е. на обстоятелството, че е налице заплащане на парични средства от неговия патримониум за ремонтиране на улицата, респ. тротоар на ул. „*****Вашингтон“, над археологически обект „Западна пората на Сердика“, които са публична общинска собственост. Поради това не може да се приеме, че за ответника е възникнало задължение за възстановяване на тези разходи в полза на ищеца.

Съдът намира, че доказването на това обстоятелство не може да стане само въз основа на договора от 01.03.2007 г., нито само въз основа на КП от 1/29.12.2008 г., които не съставляват доказателства за реалното заплащане на разходите от страна на ищеца. В производството ответникът е оспорил изцяло извършването на посочените разходи от страна ищеца и този факт е следвало да се докаже пълно и главно от негова страна. Направеният извод не са разколебава и от факта, че на място са били изпълнени СМР по изграждане на тротоар. Както се посочи и по – горе от 2007 г. е имало поне три реконструкции на тротоара на ул. „*****Вашингтон“. Предвид изложеното искът е недоказан, а от там – неоснователен.

Дори да се приеме изводът, направен от СРС, че извършването на разходите от ищеца е доказано и те са във връзка с имот, публична общинска собственост, за които отговаря ответника, съдът намира за основателно възражението за погасяване на вземането по давност.

Въззивният състав не споделя становището на ищеца, че такова възражение не е своевременно направено от ответника СО, тъй като възражението за погасяване по давност се съдържа още в отговора на исковата молба.

Квалифицираното по чл. 60 - 62 ЗЗД вземане е изискуемо от момента на извършване на СМР. Следователно, от който и момент да се приеме, че е започнала да тече 5 - годишната давност по чл. 110 ГПК - от 2007 г. или от 29.12.2008 г., когато е подписан приемателния протокол, посочен по - горе, тя е изтекла към момента на предявяване на претенцията - 02.09.2014 г. (подаването на заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК). Възраженията на ищеца в жалбата, че са предприети действия по прекъсване теченията на давността, са останали изцяло недоказани в производството.

Доколкото решаващите изводи на въззивният състав като цяло съвпадат с тези на СРС, макар и по различни от изложените от първоинстанционният съд съображения, решението, с което иска по чл. 422, ал. 1 ГПК, вр. с чл. 61, ал. 2 ЗЗД, е отхвърлен, е съобразено с материалния и процесуален закон и следва да се потвърди изцяло, включително в частта по присъдените в тежест на ищеца разноски.

По разноските пред СГС :

При този изход на спора право на разноски има въззиваемата страна – ответника СО. На основание чл. 78, ал. 3, вр. с ал. 8 ГПК, съдът присъжда в негова полза разноски за юрисконсултско възнаграждение за въззивното производство в размер на 100 лв.

По горните съображения въззивният съд

 

                                                        Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №  160252/26.07.2020 г. по гр. д. № 67371/2014 г. на СРС, 71 с - в, вкл. в частта по присъдените в тежест на ищеца разноски.

 

ОСЪЖДА, „Д.Е.Г.“ ЕООД, ЕИК ********, с адрес : гр. София, ул. „********№** да заплати на Столична община, с адрес: гр. София, ул. ********, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК, юрисконсултско възнаграждение за СГС в размер на 100 лв.

 

РЕШЕНИЕТО, на основание чл. 280, ал. 3 ГПК, не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                               ЧЛЕНОВЕ : 1.                        2.