Решение по дело №579/2021 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260314
Дата: 11 юни 2021 г. (в сила от 15 октомври 2021 г.)
Съдия: Тодор Гочев Минов
Дело: 20215530200579
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                    11.06.2021 година                       град Стара Загора

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД                                   VІІ наказателен състав, на осми юни                                                              две хиляди двадесети първа година.

В публично заседание в следния състав,                

               

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ : ТОДОР МИНОВ                      

 

Секретар: ДЕЯНА ГЕНОВА

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдията ТОДОР МИНОВ,

а.н.дело № 579 по описа за 2021 година,

 

Р   Е   Ш   И :

 

                        ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 20-1228-000511 от 16.03.2020 година на Началник група в сектор ПП, към ОД на МВР - Стара Загора /Упълномощен със заповед № 8121з-515/14.05.2018 година на Министъра на МВР/, с което на К.Б.З., ЕГН ********** са наложени две административни наказания – „глоба” в размер на 20 /двадесет/ лева, за допуснато нарушение по чл.40, ал.1, във връзка с чл.183, ал.2, т.11 от Закона за движението по пътищата и „глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от един месец, за допуснато административно нарушение по чл.123, ал.1, т.1, във връзка с чл.175, ал.1, т.5 от Закона за движението по пътищата, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

                        ОСЪЖДА, К.Б.З., ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ на ОД на МВР – град Стара Загора, сумата от 120 /сто и двадесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение за явяване в съдебно заседание на процесуален представител.

                        Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в четиринадесет дневен срок от получаване на съобщението от страните пред Административен съд град Стара Загора.

                             

 

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ :

 

 

 

                        М О Т И В И :

                        Обжалвано е наказателно постановление № 20-1228-000511 от 16.03.2020 година на Началник група в сектор ПП, към ОД на МВР - Стара Загора /Упълномощен със заповед № 8121з-515/14.05.2018 година на Министъра на МВР/, с което на К.Б.З., ЕГН ********** са наложени две административни наказания – „глоба” в размер на 20 /двадесет/ лева, за допуснато нарушение по чл.40, ал.1, във връзка с чл.183, ал.2, т.11 от Закона за движението по пътищата и „глоба” в размер на 100 /сто/ лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от един месец, за допуснато административно нарушение по чл.123, ал.1, т.1, във връзка с чл.175, ал.1, т.5 от Закона за движението по пътищата.

                        В жалбата и в съдебно заседание, чрез процесуалния представител – адвокат Н. се излагат съображения за незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление и се моли същото да бъде отменено. Претендират се направените по делото разноски.

                        Въззиваемият, редовно и своевременно призован, чрез процесуалния си представител взема становище, че така подадената жалба е неоснователна и следва да се потвърди обжалваното наказателно постановление. Претендира се за юрисконсултско възнаграждение.

                        Старозагорският районен съд, след като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото писмени доказателства и взе предвид становищата и доводите на страните намери за установено следното:

                        Жалбата е редовна и допустима, подадена е в законоустановения срок от надлежна страна, имаща правен интерес от оспорването, срещу акт подлежащ на съдебен контрол, но разгледана по същество същата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

                        На К.Б.З. е съставен Акт за установяване на административно нарушение № АА 25378 от 28.02.2020 година, за това, че на 12.12.2019 година, около 16.00 часа в село Борилово, община Стара Загора при управление на собствения си лек автомобил „Джип Чероки“ с регистрационен № СТ 1577 ВМ, при движение назад, не се убеждава, че пътят зад превозното средство е свободен и блъска паркирания лек автомобил „Фолсваген“ с регистрационен № СТ 1048 РМ, собственост на Т.Т., като реализира ПТП с материални щети по двете МПС-та. Като участник в ПТП не спира за да установи какви са последиците от произшествието. Установен на 28.02.2020 година в 13.00 часа. Деянието е квалифицирано като административни нарушения по чл.40, ал.1 и чл.123, ал.1, т.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/. При съставяне на акта жалбоподателя е посочил, че не е съгласен и ще обжалва, но не е конкретизирал с какво не е съгласен и какви са му точно възражения, и не е подал такова писмено по реда на чл.44, ал.1 от ЗАНН.

                        Въз основа на този акт за установяване на административно нарушение е издадено обжалваното наказателно постановление, в което нарушенията са описани и квалифицирани така, както са в акта. На жалбоподателката, на основание чл.183, ал.2, т.11 от ЗДвП, за първото нарушение е наложено предвиденото там административно наказание, с фиксиран размер –„глоба” в размер на 20 лева, а за второто нарушение, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП, е наложена наказание към предвидения в закона минимален размер, а именно – „глоба” в размер на 100 лева и „Лишаване от право да управлява моторно превозно средство” за срок от един месец.

                        При съвкупната преценка на всички събрани по делото доказателства, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно.

                        С обжалваното наказателно постановление на жалбоподателя са наложени наказания по чл.183, ал.2, т.11 и чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП. Санкцията са наложени за това, че на 12.12.2019 година, около 16.00 часа в село Борилово, община Стара Загора при управление на собствения си лек автомобил „Джип Чероки“ с регистрационен № СТ 1577 ВМ, при движение назад, не се убеждава, че пътят зад превозното средство е свободен и блъска паркирания лек автомобил „Фолсваген“ с регистрационен № СТ 1048 РМ, собственост на Т.Т., като реализира ПТП с материални щети по двете МПС-та. Като участник в ПТП не спира за да установи какви са последиците от произшествието. Деянието е квалифицирано като административни нарушения по чл.40, ал.1 и чл.123, ал.1, т.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/. Нарушенията са описани аналогично и в съставения акт, като и актосъставителят и наказващият орган го квалифицират по посочените правни норми.

                        Съдът намира, че в разглеждания случай, точно, последователно и детайлно е описано както мястото, където е станало произшествието, така и механизма на настъпването му. Следователно, ясно и точно са описани в пълнота релевантните към предмета на делото обстоятелства. От изслушаните в съдебно заседание показания, съставляващи гласни доказателства в процеса, по несъмнен начин се установи, че жалбоподателя е извършил вменените му нарушения, съобразно рамката на повдигнатото му административно обвинение, със съставяне на процесния акт. Правилно и прецизно са посочени нарушените разпоредби, които обективира състава на административните нарушения, както и санкционни норми.

                        Във връзка с компетентността на наказващия орган е представена съответна оправомощителна заповед на Министъра на вътрешните работи.

                        Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, налагащи отмяна на обжалваното наказателно постановление на това основание.

                        Както АУАН, така и НП са издадени от компетентните органи. Съдържат необходимите реквизити, посочени съответно в чл.42 и чл.57 ЗАНН и са предявени по надлежния ред на нарушителя.

                        С издаденото наказателно постановление, водача е била санкционирана за извършените нарушения, защото от събраните по делото доказателства се установява, че жалбоподателя е осъществил от обективна страна състава на описаните по-горе в изложението деяния.

                        От субективна страна, деянието е извършено виновно, непредпазливо.

                        От представените по делото гласни доказателства се установява, по един безспорен и несъмнена начин описаните административни нарушения. За противното доказателства не се събраха.

                        По отношение на връчване на съставения АУАН, съдът намира, че са спазени изискванията на закона както по връчването, така и по срока на съставянето ме. Нарушителя е открит по късно и това е станало на 28.02.20200 година и тогава е съставен и процесния АУАН.

                        По отношение размера на наложените от наказващия орган административни наказания – „глоба” в размер на 20 лева, на основание чл.183, ал.2, т.11 от ЗДвП и „глоба” в размер на 100 лева и лишаване от права за срок от един месец на основание чл.175, ал.1, т.5, от ЗДвП, съдът намира, че същите са определени в предвидените в закона размери. В тази насока е взето предвид, че жалбоподателя е системен нарушител на ЗДвП, като спрямо извършени от него административни нарушения има поставени над 30 наказателни постановление и 14 фиша, което го охарактеризира, като лице с висока обществена опасност, трайно незачитащ правовия ред в страната и по специално правилата за движение заложени в закона. Тази негова упоритост не е била повлияна от наложените до този момент административни наказания и те не са изиграли своята роля. В тази насока съдът намира, че административно-наказващия орган е можело да приложи по-голяма строгост при определяне на размера на наказания с личността на извършителя.

                        Накрая, следва да се отбележи, че хипотезата на чл.28 от ЗАНН е неприложима в настоящият случай. Съдът намира, че извършените нарушения не са с по-ниска степен на обществена опасност, спрямо деяния от същия вид и следва да бъдат санкционирани.

                        С оглед на това съдът намира, че обжалваното наказателно постановление, като законосъобразно следва да бъде потвърдено.

                        Съгласно 63, ал.5 ЗАНН във връзка с чл.37, ал.1 ЗПП, във връзка с чл. 27е от Наредбата за заплащане на правната помощ и чл. 143, ал. 3 АПК  с оглед фактическата и правна сложност на делото, проведените съдебни заседания в полза на въззиваемата страна следва да се определят и присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 120 лева, които да се заплатят от жалбоподателя, поради неоснователност на жалбата.

                        Воден от горните мотиви, съдът постанови решението си.

 

 

 

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: