Решение по дело №119/2018 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 191
Дата: 9 септември 2019 г. (в сила от 15 октомври 2019 г.)
Съдия: Светозар Любомиров Георгиев
Дело: 20181840100119
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 1 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 09.09.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ИХТИМАН, Трети състав, в закрито заседание на девети септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОЗАР ГЕОРГИЕВ

 

разгледа докладваното от съдията гр. д. № 119/2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 247 ГПК.

Образувано е по инициатива на съда за поправка на очевидна фактическа грешка в Решение №………. от …………..2019 г., постановено по настоящото дело, в което при изписване на диспозитива на решението на стр. 34 от делото по отношение на лицата, които губят правото си да приемат наследството – погрешно е изписано „В.Д.Р.”, вместо правилното „В.Д.Р.”.

В едноседмичния срок по чл. 247, ал. 2 ГПК от страни по делото не е постъпил отговор.

Нормата на чл. 247, ал. 1 ГПК предоставя на съда възможност да поправи допуснатите в решението очевидни фактически грешки. По смисъла на горната разпоредба очевидна фактическа грешка е всяко несъответствие между действително формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението, както и в случаите на очевидна техническа грешка. Очевидна фактическа грешка е налице тогава, когато съдът е обсъдил правния спор между страните и е изразил становището си по същия в мотивите към решението, но в диспозитива е пропуснал да отрази това свое становище или пък го е отразил погрешно. От това следва, че при очевидната фактическа грешка спорният въпрос по делото е бил предмет на мисловна дейност на съда и във връзка с това е направил съответен правен извод, отразен в мотивите на решението, но при изписване на диспозитива е допусната техническа грешка, като или не е отразено нищо относно тези правни изводи на съда, или отразеното е погрешно. Искането за поправка на допусната очевидна фактическа грешка не е ограничено със срок и може да се извърши по почин на съда.

Съгласно разпоредбата на чл.247, ал.3 ГПК съдът призовава страните в открито заседание, когато прецени това за необходимо. В настоящия случай, призоваване на страните в открито заседание не е необходимо предвид вида на очевидната фактическа грешка.

Действително в диспозитива на постановеното съдебно решение по делото на стр. 34, ред 4, от делото по отношение на лицата, които губят правото си да приемат наследството – погрешно е изписано „В.Д.Р.”, вместо правилното „В.Д.Р.”.

Достигайки до тези правни изводи, настоящата съдебна инстанция счита, че е налице несъответствие между действително формираната воля на съда и нейното външно обективиране. Допуснатата очевидна фактическа грешка по смисъла на ГПК следва да бъде поправена.

Воден от гореизложеното и на основание чл.247, ал. 1 ГПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на съдебно Решение №……………...2019 г., постановено по гр. д. №119/2018г. на РС- Ихтиман, като в диспозитива на решението на стр. 34, ред 4 от делото по отношение на лицата, които губят правото си да приемат наследството – ВМЕСТО „В. Д.Р.”, ДА СЕ ЧЕТЕ „В.Д.Р.”.

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с въззивна жалба пред Софийски окръжен съд в 2-седмичен срок от получаване на преписи от него от страните.

ПРЕПИС от решението да се връчи на страните!

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: