Определение по дело №226/2019 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 септември 2019 г.
Съдия: Весела Калчева Спасова
Дело: 20192300500226
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 юли 2019 г.

Съдържание на акта

                                               ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

                                               09.09.2019 г., гр. Ямбол

 

       ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия, въззивен граждански състав в закрито съдебно заседание в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА СТОЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ПЕТРАНКА ЖЕКОВА

ВЕСЕЛА СПАСОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия В. Спасова възз. гр. д. № 226/2019 г. на ЯOС:

           

Въззивното производство е образувано по въззивни жалби на ЗД „БУЛ ИНС” АД, чрез адв.З.К. и на А.Д.Г., чрез адв. С.Ч., против Решение № 379/22.5.2019 г. на Ямболския районен съд, постановено  по гр.д. № 4950/2018 г., с което е осъдено „ЗД Бул Инс“ АД да заплати на А.Д.Г. на основание чл.432, ал.1 КЗ сумата от 5000 лв., представляваща обезщетение за причинените му неимуществени вреди- болки и страдания от телесни увреждания от ПТП на 14.04.2018 г., причинени виновно от застрахования при „ЗД Бул Инс“ АД по застраховка „Гражданска отговорност“ В. И. Й. -водач на лек автомобил „Форд“, модел „Транзит“, с рег. У 1981 АТ, ведно със законната лихва върху сумата, считано от 08.08.2018 г. до окончателното й изплащане, както и сумата от 52,89 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди, ведно със законната лихва, считано от 14.12.2018 г. до окончателното й изплащане, а е отхвърлен като неоснователен иска за неимуществени вреди за разликата над 5000 лв. до предявения размер от 20 00 лв. и за лихвата за забава върху сумата 5000 лв. за периода от 14.04.2018 г. до 08.08.2018 г..

            Въззивната жалба на ЗД „БУЛ ИНС” АД, допълнително уточнена, е насочена срещу осъдителните части на решението, с които са уважени исковете за сумата от 5000 лв. - обезщетение за неимуществени вреди и сумата от 52,89 лв.- обезщетение за имуществени вреди. Иска се отмяна на решението в обжалваните части и отхвърляне на предявените от ищеца искове. Сочи се, че съдебният акт е неправилен, постановен в нарушение на материалния и процесуалния закони. Неправилно съдът е приел наличие на вина за ПТП на водача на автомобила, в който е пътувал ищецът, след като няма влязла в сила присъда, наказателно постановление или друг акт, който да я установява. Излагат се доводи за необоснованост на решението, като според въззивника доказателствата по делото (епикриза и съдебномедицинска експертиза) сочат, че твърдените вреди произтичат от неспазването на лекарските предписания от ищеца, довело до забавяне на оздравителния процес- несвоевременно явяване в болничното заведение, за хирургична обработка на инфектираната рана в ингвиналната област, недостатъчно полагане на грижи, вкл. нарушена хигиена и санитарно -битови условия в дома на ищеца.  Освен това според страната не е доказано настъпването и продължителността на твърдените неимуществени вреди и причинната им връзка с ПТП. В медицинските документи не е отразена характеристиката на повърхностите наранявания и как са лекувани, няма данни за екскориация на кости, вкл. експертизата не е установила такова увреждане на дясната бедрена кост. Същото се отнася и до твърдения травматичен шок, какъвто не е доказан. Въззивникът излага доводи и за необоснованост на заключението на лекарската комисия, издала документ, препоръчващ освобождаване на ищеца от тежък физически труд за 180 дни, а същевременно според експертизата по делото оздравителният период е значително по-кратък. В жалбата се сочи още, че неправилно съдът не е уважил възражението на ответника за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалия. Доказателствата според въззивника сочат, че не е поставил предпазен колан, качвайки се в препълнено МПС, в което не е имало място за него. Освен това страната счита, че съдът е определил размера на обезщетението за неимуществени вреди несправедливо и го е завишил прекомерно. Относно психическите травми твърди, че такива не са доказани, а и съгласно КЗ не подлежат на обезщетяване от застрахователя, а само от деликвента.

Във въззивната жалба не са направени доказателствени искания.

Въззиваемият, чрез представителя си адв. чрез адв. Ч., е депозирал писмен отговор, с който оспорва въззивната жалба и иска същата да бъде оставена без уважение. Заявява, че по делото са установени твърдените вреди и е налице основание за присъждане на по-голям размер на обезщетението. Счита, че ответникът не е доказал категорично твърденията си за съпричиняване на вредите от пострадалия поради непоставяне на предпазен колан, а относно твърдението за качване в препълнено МПС счита, че същото е преклудирано като направено за първи път във въззивната жалба. Изложени и са доводи относно убедителност на свидетелските показания.

Въззивната жалба на А.Д.Г., чрез адв. С.Ч., е насочена срещу тази част на решението, с която е отхвърлен като неоснователен искът за неимуществени вреди за разликата над 5000 лв. до предявения размер от 20 00 лв. Сочи се, че съдът е приложил формално разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД, не е отчел в пълна степен релевантните факти, довело до необоснованост на съдебния акт. Излагат се доводи, че доказателствата по делото установяват вида на претърпените вреди, тяхната продължителност и интензитет и с оглед на тях е неправилен изводът относно размера на справедливото обезщетение. Сочи се още, че съдът не е съобразил нивата на застрахователните лимити към датата на застрахователното събитие, които съгласно практиката на ВКС по чл. 290 от ГПК следва да се считат за ориентир. Следва да се изходи и от конкретните икономически условия в страната. Съдът не е отчел ръста на средната месечна работна заплата от 2005 г. до  2015 г., на минималните застрахователни суми от 2010 г. насам по задължителната застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“, както и на размера на застрахователните премии по нея. Не е отчел и ежегодното поскъпване на цената на живота, инфлационните процеси и увеличението на цените на стоките от първа необходимост. В жалбата се иска ЯОС да отмени решението в обжалваната част и присъди на ищеца още 15 000 лв. обезщетение.

Във въззивната жалба не са направени доказателствени искания.

Въззиваемата страна, чрез адв. З.К., е депозирала писмен отговор, с който оспорва въззивната жалба и заявява, че първоинстанционното решение е правилно и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено. Изложени са доводи, идентични с формулираните във въззивната жалба на дружеството. Иска се претенциите на ищеца да бъдат отхвърлени, а при определяне от ЯОС на нов размер на обезщетението, да съобрази принципа на съразмерност и справедливост, заложен в чл. 52 от ЗЗД.

      Предвид горното, ЯОС

 

 

                                    О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА о.с.з. за 08.10.2019 г. от 10.00 часа.

За с.з. да се призоват страните, като на същите се връчат и преписи от настоящото определение за становище по доклада.

На въззивниците да се връчи препис от отговора на въззиваемите.

Определението не подлежи на обжалване.      

           

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                              

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                          2.