Решение по дело №1447/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 276
Дата: 27 декември 2019 г.
Съдия: Светослава Николаева Колева
Дело: 20193100601447
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. Варна,         декември 2019 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание, проведено на 27 декември юни две хиляди и деветнадесетаа година в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТОСЛАВА КОЛЕВА

 

         ЧЛЕНОВЕ: МАРИН АТАНАСОВ

 

ДИМО ДИМОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Светослава Колева ВЧНД № 1447 по описа на ВОС за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Настоящото съдебно производство е по реда на чл.249, ал.3 от НПК и e образувано по протест от прокурор при Районна прокуратура – гр.Провади срещу определение № 188/07.11.2019г. на ПРС, I-ви състав, постановено по НOХД № 252 по описа на ПРС за 2019 г.

С протестираното определение съдебното производство по НOХД № 252/2019г. на ПРС е било прекратено и делото върнато на ПРП за отсраняване на допуснати процесуални нарушения, със съображенията, че в хода на досъдебното производство било допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в разпит на адв.Панайот Вълчев като свидетел и липса на доказателства относно имуществото, повредено или унищожено в палежа.

По същество в протеста се сочи, че първоинстанционният съд е нарушил процесуалния закон, тъй като посочените за опорочени действия, са такива по събиране на доказателства и те не могат да бъдат основание за прекратяване на съдебното производство.

Съдът, след преценка на аргументите на страните намери протеста за основателен.

Всички доводи, изтъкнати в протеста се споделят от въззивната инстанция. С внесения обвинителен акт пд № 59/2019г. срещу подсъдимия Ю. Ялми Ю. е било повдигнато обвинение за престъпление по чл.330, ал.1 от НК. В обстоятелствената част на обвинителния акт са описани всички факти от значение за изясняване на обективната страна на вмененото престъпление – участниците в деянието, механизма на запалване на пожара, описано е увреденото имущество, посочени са собствениците му, изготвена е съдебно оценителна експертиза и т.н. Придадената от прокуратурата правна квалификация на деянието е ясно и недвусмислено формулирана, така щото да позволи на обвиняемото лице да реализира в пълен обем правото си на защита. Съдебната фаза на наказателното производство е основна – съдът е призван да събере всички относими доказателства, да установи фактите и да им даде правилната материално правна квалификация. Това обаче решаващият съдебен орган може да стори единствено и само при постановяване на присъда, а не с определение за прекратяване на съдебното производство. По същината си посочените от ПРС като опорочени действия – разпит на адв.Панайот Вълчев и липса на доказателства за увреденото имущество, съставляват действия по проверка, събиране и оценка на годни доказателства. На първо място нормата на чл.249 (4) НПК изрично забранява в разпоредителното заседание да се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства. На следващо място – съдът е обвързан по силата на чл.13, чл.14 и чл.107 ал.2 от НПК със задължението да изясни всички обстоятелства, включени в предмета на доказване, като събере и провери относимите доказателства.

Основание за прекратяване на съдебното производство и връщане делото на прокуратурата обаче може да бъде само допуснато от органите на досъдебното производство съществено отстранимо нарушение на процесуалните правила, каквото в случая не е налице, тъй като всички изложени от ПРС аргументи всъщност произтичат от несъгласие с обосноваността на предявеното обвинение. Кое нарушение е съществено е ясно посочено в задължителните указания на ВКС на РБ с Тълкувателно № 2/2002 г. и необосновността не е сред тях още с отмяната на стария НПК от 1975г. Констатациите на ПРС в настоящия случай не попадат в нито една от хипотезети, посочени с цитираната задължителна съдебна практика.

По изложените съображения и предвид липсата на служебно констатирани основания за отменяване или друго изменяване на съдебния акт, въззивният съд

 

                                       Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ определение № 188/07.11.2019г. на ПРС, I-ви състав, постановено по НOХД № 252 по описа на ПРС за 2019 г. за прекратяване на съдебното производство и връщане делото на РП-Провадия.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

                                                                             

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                  2.