Решение по дело №202/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 387
Дата: 22 март 2018 г. (в сила от 22 март 2018 г.)
Съдия: Димитрина Ангелова
Дело: 20181100600202
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 януари 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.София, ……...2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, IX въззивен състав в публично съдебно заседание на двадесет и осми февруари през две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА                                                        ЧЛЕНОВЕ: АЛЕКСАНДРА ЙОРДАНОВА             ПЕТЪР МИНЧЕВ            

 

при участието на секретаря Албена Арсова, разгледа докладваното от съдия Ангелова ВНОХД № 202 по описа за 2018г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XXI от НПК.

В Софийски градски съд са депозирани жалби от подсъдимия П.Й.А. и неговия защитник срещу присъда на Софийски районен съд - Наказателно отделение, 5 състав от 24.10.2017г. по НОХД 3393/2016г., с която подсъдимият П.Й.А. е признат за виновен по обвинението за извършено престъпление по чл.129, ал.2 вр. 1 НК и му е наложено наказание „лишаване от свобода“ за срок от една година, чието изпълнение е отложено за изпитателен срок от три години.

С коментираната присъда подсъдимият П.А. е признат за виновен за това, че на 20.05.2015 г., около 10:00 ч. в гр. София, на ул. „********, е причинил на К.Б.А. средна телесна повреда - нанесъл удар с две ръце откъм гърба на А. в областта на левия горен крайник, с което му причинил травматично увреждане, изразяващо се в изкълчване на лява раменна става, което увреждане е реализирало медико-биологичния признак трайно затруднение на движенията на левия горен крайник за срок по-дълъг от 30 дни – престъпление по чл. 129, ал. 2 вр. ал. 1 НК. Подсъдимият е осъден на лишаване от свобода за срок от една година, чието изпълнение съдът е отложил за срок от три години.

С присъдата П.А. е осъден да заплати направените в досъдебното производство разноски в размер на 139,84 лв. и разноски, направени в хода на съдебното производство, в размер на 1048,00 лева.

Във въззивната си жалба подсъдимият твърди, че присъдата е неправилна и незаконосъобразна и моли да бъде отменена. Във въззивната жалба защитникът коментира, че присъдата е постановена при неправилен анализ на събраните доказателства и неправилни изводи относно приложението на материалния закон. С жалбите не са депозирани искания за събиране на доказателства.

В съдебно заседание пред въззивната инстанция защитникът  на подсъдимия заявява, че вината на П.А. не е доказана по несъмнен начин, тъй като липсват категорични доказателства подсъдимият да е нанесъл удар в областта на гърба на пострадалия. Защитникът навежда твърдения, че свидетелските показания на св. Х.Х.не следва да се кредитират. От една страна, свидетелят не е наблюдавал случката директно и е заявил, че не може да разпознае наблюдаваните лица. От друга страна,  по делото не са налице данни видеонаблюдението, чрез което свидетелят е възприел случката, да е организирано по ред, предвиден в закон, следователно било в нарушение на чл. 32, ал. 2 от КРБ. Защитникът твърди също, че показанията на пострадалия не следва да се кредитират, тъй като ударът е бил в гръб и той е нямало как да възприеме с какво е ударен. Излагат се и доводи, че заключението на съдебно-медицинската експертиза е категорично, че телесната повреда не е причинена от директен удар, съответно не доказва, че е причинена от подсъдимия. Защитникът счита, че имало достатъчно доказателства, от които в възможно да се приеме, че увреждането е самопричинено. Моли въззивният състав да отмени атакуваната присъда и да постанови нова, с която подсъдимият да бъде признат за невиновен по повдигнатото обвинение.  

Подсъдимият поддържа заявеното от своя защитник и моли да бъде отменена атакуваната присъда.

Повереникът на частния обвинител е депозирал възражение срещу въззивните жалби, поддържано изцяло в хода на съдебните прения пред настоящия състав. В него се коментира, че в хода на първостепенното съдебно производство е доказано безспорно авторството на деянието от показанията на свидетелите, заключенията на съдебно-медицинските експертизи и обясненията на самия подсъдим. Счита, че е останала недоказана развитата теза от подсъдимия и неговия защитнвик, че увреждането е причинено в резултат на въртеливи движения на ръката на самия пострадал при хващане на златен накит на врата на подсъдимия и неговото усукване като анализира доказателствените източници по делото и достига до извод, че за подобни действия се съдържат твърдения единствено в показанията на св. В.А.и подсъдимия, а показанията на А. са дискредитирани от носената от други доказателствени средства информация. Счита, че атакуваната присъда е мотивирана и законосъобразна и моли да бъде потвърдена.

Частният обвинител А. поддържа позицията на своя повереник и моли присъдата да бъде потвърдена.

Прокурорът също изразява позицията съдебният акт да бъде потвърден като правилен и законосъобразен.

Въззивният съдебен състав след като съобрази доводите на страните и събраните по делото доказателства прецени, че жалбите са неоснователни и като такива следва да бъдат оставени без уважение, а атакуваната присъда – потвърдена.

При извършен собствен анализ на събраните в хода на първостепенното съдебно производство доказателствени източници, настоящият съдебен състав достигна до следната фактическа обстановка:

Частният обвинител К.А. бил женен за сестрата на подсъдимия П.А. – св. В. А., който брак приключил с развод през месец април 2015г. С цел извеждане от границата на страната на общото им дете и уреждане на собствеността на общия им автомобил, св.К.А. и св. В.А.имали уговорка да подпишат необходимите документи в нотариална кантора, находяща се в гр. София, ул. „********. При отиване в нотариалната кантора частният обвинител и подсъдимият се срещнали, като А. отправил обидна реплика към подсъдимия – „Ей,*****“. На срещата пред нотариуса не било постигнато споразумение за даване на съгласие от страна на А. за извеждане на малолетното им дете от А. извън пределите на Република България, както и за прехвърляне на собствеността от страна на А. на автомобил – обща собственост между тях. След това пострадалият напуснал нотариалната кантора, а св. А. останала, за да събере документите си. При излизането си от входната врата на сградата пострадалият получил силен удар в гърба от подсъдимия, вследствие на който залитнал и паднал на земята. Последвала размяна на удари между двамата, при което сборичкване частният обвинител хванал с едната си ръка ланеца на подсъдимия и го усукал, вследствие на което А. получил увреждания, причинили му болка и страдание. Тези действия били наблюдавани от охранителя на обект, намиращ се в непосредствена близост до нотариалната кантора – св. Х.Х., на монитор от камери за видеонаблюдение. Физическият сблъсък между А. и А. бил преустановен от св. В. А., която отвела своя брат. След падането и боричкането с А. пострадалият К.А. усетил силна болка в лявото рамо отпред и потърсил медицинска помощ в УМБАЛСМ „Н.И.Пирогов“, където след преглед и рентгеново изследване било установено изкълчване на лява раменна става, наместена от лекар – травматолог, което изкълчване затруднявало движението на ръката му за срок по-дълъг от 30 дни.

Тази фактология се установява от показанията на свидетелите К.А., Х.Х., частично от тези на В.А.и от обясненията на подсъдимия, от заключенията на съдебно – медицински експертизи, касаещи уврежданията на частния обвинител и на подсъдимия, от това на назначената в хода на първостепенното съдебно следствие комплексна съдебно-медицинска експертиза, от писмените доказателства – съдебно – медицински удостоверения и справка за съдимост на подсъдимия.

Настоящият съдебен състав възприема с доверие показанията на св. К.А., който поради качеството си на пострадал от деянието е възприел и в най-пълна степен релевантните за спора факти. От неговите показания се установява както времето и мястото на деянието, така и авторът му и неговите действия. Твърденията на А., че при излизането си от нотариалната кантора е получил силен удар в гърба си от страна на подсъдимия, вследствие на което е паднал и на терена, се установява и от показанията на св. Х., който е наблюдавал случващото се чрез видеонаблюдение и в своите показания също описва бутане в гърба от намиращ се навън мъж /в какъвто смисъл са показанията на А. и обясненията на самия подсъдим, че е  изчаквал сестра си пред сградата на нотарилната кантора/ спрямо излизащ, вследствие на който бутнатият е паднал на терена, изпускайки носени от него вещи, невъзприети детайлно от Х.. На този механизъм съответства и отразеното в писменото доказателство по делото – СМУ МЦП 59/2015г., изготвено след преглед на частния обвинител няколко часа след случилото се, в което е обективирано наличие на червеникаво кръвонасядане 3.5/0.4 см. в средна трета на гърба почти срединно, както и охлузване на предна повърхност на дясно коляно, за което експертите коментират в последващо заключение, че е причинено от падане на терена. Обективираното в този писмен доказателствен източник, както и в показанията на св. Х. /който разкрива свои опосредени възприятия за случилото се като свидетел, а не като експерт, изследвал съдържание на видеозапис, за да бъде изобщо коментирана годността на веществено доказателство, каквото по делото не е налице/ потвърждават заявеното от частния обвинител за начина на причиняване на увреждането му. В този смисъл не могат да възприети като достоверни твърденията на подсъдимия, че пострадалият го е залял с горещо кафе в горната част на тялото му – видно от показанията на Х. носените от частния обвинител вещи са паднали на земята при нанесения изненадващ удар в гърба от страна на подсъдимия /като самият той също не отрича този факт/ и вероятната причина за възприетите и впоследстиве петна по тениската на А. от страна на А. се дължат на изплискване на напитката, държана от частния обвинител в момента на получаване на удара в областта на гърба. Всъщност настоящият съдебен състав не кредитира показанията на А. единствено в частта за липса от негова страна на отправяни удари към подсъдимия – свидетелят Х., за когото не са налице каквито и да било данни за обвързаност с някоя от старните от спора и чиито показания са напълно съответстващи и на обективно установено чрез медицинско изследване на подсъдимия и пострадалия, коментира за нанасяне на взаимни удари между двамата „млади мъже“ след първоначалното блъскане в гърба на излизащия от сградата, още повече, че в съдебно-медицинско удостоверение № І – 172/2015г. на подсъдимия е отразено кръвонасядане и забелване на епидермиса в областта на шията, настъпило в резултат на притискащо и прилепващо действие на носен от А. ланец в тази част на тялото. Тези доказателства игнорират твърденията на частния обвинител, че е бил безучастен при физическия сблъсък с А., тъй като той също е причинил увреждания на съперника си във физическата схватка.

Качеството на св. В.А.като бивша съпруга на частния обвинител, към когото, съобразно изнесените в хода на наказателното производство твърдения, не таи позитивни чувства, още повече, че той непосредстевно преди случилото се отказал да подпише изискуема декларация за даване съгласие за пътуване в чужбина на малолетното им дете, и в същото време – сестра на подсъдимия, чието поведение е обусловено от негови разбирания за защита спокойствието на сестра си, определя и по – внимателна преценка на дадените от нея показания. Те са достоверни по отношение на времето и мястото на инцидента, причината подсъдимият и частният обвинител да се намират там, както и възприятията й за спречкване между двамата през сградата, в която се помещава нотариалната кантора. С доверие следва да бъдат възприети и твърденията й за отправена от страна на частния обвинител обидна реплика спрямо брат й преди тяхната среща пред нотариуса – освен, че съответства на заявеното от подсъдимия, то е и логична причина за последващото поведение на А. – при излизането на А. от кантората подсъдимият не е притежавал знание за резултата от срещата и не отказът на А. да подпише декларация, а отправената минути преди това реплика от негова страна е станала повод за „привличане на вниманието“ на А. от страна на А. чрез бутане в гърба. В частта за извършване на активни движения с увредената лява ръка след случилото се – шофиране на кола, вдигане на дете, съдът също преценява, че изнесеното от А. може да бъде кредитирано, тъй като и самите вещи лица коментират, че пострадалият може да извършва действия с този крайник, но не и да извършва фини хватателни движения, още повече, че неговата дясна ръка не е била увредена.

Основният въпрос, поставен на вниманието и на контролирания, и на контролиращия съд е, как е настъпило констатираното увреждане на горен ляв крайник на частния обвинител като доводите на защитата са, че самият той се е самонаранил при усукване на намиращ се на врата на подсъдимия накит. Всъщност твърдения в тази насока се съдържат в показанията на св. В.А.и в обясненията няа подсъдимия, като и двамата уточняват, че А. е увивал със своята лява ръка ланеца на подсъдимия. Времето, в което А. е въприела случилото се не предполага такова детайлизиране от нейна страна – свидетелят Х.,  който, както вече бе отбелязано е наблюдавал перманентно сблъсъка, е възпрял А. да напусне сградата при вида на биещите се, но въпреки това тя е излязла и ги е разтървала. Този изключително кратък времеви период и желанието на А. да преустанови конфликта не предполага налично у нея детайлно възприятие с коя имено ръка частният обвинител е държал ланеца на брат й, като самият Х. не изнася информация за това обстоятелство, а коментира „боричкане“. Наред с това от заключението на съдебно-медицинскаа експертиза, базирана на съдебно-медицинско удостоверение на подсъдимия, се изяснява, че непосредствено след деянието при него са локализирани кръвонасядания от вътрешната страна на дясната мишница, вероятно произхождащи от човеши пръсти при захващане на ръката. И в показанията на А., и в обясненията на подсъдимия, се коментира, че частният обвинител с едната си ръка е държал ланеца му, а с другата – ръката му и при тяхно изправено положение един срещу друг /вж. обясненията на подсъдимия/, за да бъдат получени подобни кръвонасядания от човешки пръсти на дясната ръка на подсъдимия, той е бил захванат с лявата ръка на пострадалия, а с другата си ръка /дясна на пострадалия/ е дърпал накита на подсъдимия. В този смисъл не може да се приеме, че „усукването“ е било осъществено с лява ръка на частния обвинител и респектнивно е налице самопричиняване на телесната повреда от негова страна. В подкрепа на този извод е и заключението на експертите по комплексната съдебно-медицинска експертиза и уточненията, направени в съдебно заседание, че най-вероятна причина за настъпилото у А. нараняване – изкълчване на лява раменна става в предна посока – е падане върху дланта на ръката или върху лакътя при отведена мишница /отдалечена от тялото/ или при силно измествнае назад на отведения крайник. Това заключение се потвърждава и от показанията на свидетеля Х., възприел след блъскането  и разменените удари между А. и А. на неестествено отпусната лява ръка на А.. Експертите са категорични, че изключват като първопричина за нараняването директен удар в раменната става, а и никоя от страните по делото, включително и прокурора във вненесиня обвинителен акт, не поддържа за подобен механизъм на причиненото телесно увреждане.

Изпълнителното деяние на престъплението по чл. 129 от НК е формулирано от законодателя посредством резултата и се изразява в увреждането на здравето. Касае се за въздействие от страна на подсъдимия върху организма на пострадалия, което може да предизвика изменение в анатомичната цялост на организма или да доведе до промяна в неговото функциониране. С оглед направения по-горе самостоятелен анализ на доказателствения материал, въззивният съд преценява, че се явява безспорно доказано повдигнатото обвинение на подсъдимия за причинена средна телесна повреда, изразяваща се в изкълчване на лява раменна става, довело до трайно затруднение движенията на ляв горен крайник за срок, по-дълъг от 30 дни.

От обективна страна – от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че на посочените в обвинителния акт време и място подс. П.А., чрез нанасяне на удар с две ръце в гърба на К.А. му причинил средна телесна повреда, изразяваща се в изкълчване на лява раменна става, довело до трайно затруднение движенията на ляв горен крайник за срок, по-дълъг от 30 дни. В случая са налице обективните елементи от състава на престъплението по чл. 129, ал. 2 НК – средна телесна повреда, доколкото е налице причинно-следствена връзка между поведението на подсъдимия и полученото от св. А. телесно увреждане.

От субективна страна – деянието е извършено от подсъдимия А. при условията на пряк умисъл. Той е съзнавал общественоопасния характер на своето деяние, предвиждал е неговите общественоопасни последици и е искал именно тяхното настъпване. Подс. А. е нанесъл силен удар със значителна сила в гърба на пострадалия като е целял да нарани същия и преценявайки изваждането от равновесие на А. и последващото му падане на терена. Подсъдимият е съзнавал насоката на своя удар и неговата противоправност – да увреди здравето на пострадалия. Въззивният съд счита, че за субективната съставомерност на деянието не е нужно подсъдимият да е имал съзнание за точната по вид телесна повреда, която ще причини на лицето, на което е нанесло удар,  като е достатъчно  да е имал представа за това, че с активните си действия ще причини увреждане на пострадалия. Подсъдимият А. е бил достигнал достатъчна степен на психо-физическа и социална зрялост, за да може да прецени, че като удря пострадалия А. с такава сила може да причини всякакви по вид и последствия телесни увреждания.

Относно индивидуализацията на наказанието въззивният съд приема, също като първата инстанция, наличието на смекчаващи вината обстоятелства - чистото съдебно минало на подсъдимия и липсата на данни за установени престъпни наклонности, фактът, че нанасянето на удара е в рамките на предхождащ конфликт между пострадалия и подсъдимия по повод св. В. А.. Въззивният съд преценява, че е налице и отегчаващо отговорността на подсъдимия обстоятелство – афишираните от него причини за случилото се, свързани с желание да причини негативно усещане у човек, наранил сестра му, несъобразявайки съразмерността на действието си и заявената липса на самокритичност към извършеното, изразена в думите: “Но никога няма да съжалявам, че защитих сестра си, дори и по този начин“. При съобразяване на относимостта на смекчаващите и отегчаващи отговорността на подсъдимия обстоятелства, правилно първоинстанционният съд е преценил, че наказание в размер на една година  лишаване от свобода е справедливо и съответно на тежестта на конкретното деяние и степента на обществената му опасност. То съответства на значимите обстоятелства за личността на дееца в контекста на целите на наказанието, дефинирани в чл.36 НК и в необходимата степен гарантира постигането на индивидуалната превенция чрез осигуряване на възпиращо и възпитателно въздействие върху подсъдимия.

Въззивната инстанция се съгласява с изводите на първоинстанционния съд за прилагане на разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК за отлагане на изпълнението на така наложеното наказание лишаване от свобода с изпитателен срок от три години –  поради факта, че подсъдимият не е осъждан на лишаване от свобода за престъпление от общ характер,  наложено е наказание под три години лишаване от свобода и с оглед изпълнение на целите по чл. 36, ал. 1 от НК, възпиращият и превъзпитателен ефект на наказанието може да бъде постигнат и без ефективното му изпълнение.

При извършена служебна проверка на първоинстанционния съдебен акт, въззивната инстанция не констатира наличието на основания, налагащи неговото изменение или отмяна.

Поради това Софийски градски съд – Наказателно отделение, 9 въззивен състав

                  РЕШИ: 

 

ПОТВЪРЖДАВА присъда от 24.10.2017г. по НОХД 3393/2016г. на Софийски районен съд - Наказателно отделение, 5 състав.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест. 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:

                                                                       1.                                                          

                           

                                                                       2.