Решение по дело №848/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 98
Дата: 29 март 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20227240700848
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 19 декември 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№98                                          29.03.2023 г.                             Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорският административен съд в публично заседание                                       на двадесет и осми февруари през две хиляди и двадесет и трета година в състав:

 

                                                                          СЪДИЯ: ДАРИНА ДРАГНЕВА

        Секретар: Ива Атанасова

        ПРОКУРОР: Минчо Николов

        Като разгледа докладваното от съдия Драгнева административно дело №848 по описа за 2022 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

        Производството е по реда на чл.284 вр. с чл.3 ал.2 вр. с ал.1 от ЗИНЗС, образувано по исковата молба на И.Г.П. против  Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за присъждане на обезщетение в размер на 10 500лв от нарушение на чл.3 ал.2 вр. с ал.1 от ЗИНЗС, за периода от 21.02.2018г до 23.03.2018г., изразяващо се в поставяне на ищеца при следните условия в ареста в град Ямбол: ******

 От поставянето му в килия със свободна площ от 2кв.м., липсата на престой на открито, без прозорец за естествено проветрение и осветление, без звукова система за сигнализация, при липса на течаща вода и санитарен възел, питейна вода от водопровода със съдържание на хлор и ръжда, храна с калориен състав под 2000калории, в количество и качество не съответни на Таблица 1 по чл.84 от ЗИНЗС, се влошило психичното му здраве и се усложнили съпътстващи заболявания ****, датиращи от 2011г. За тяхното доказване представя Амбулаторен лист от 16.08.2013г, издадена от МБАЛ Токуда град София. Отсъствието на достъп до компютър и интернет, на електрически контакти за включване в мрежата на телевизор и радио, както и на библиотека, допълнително усложнили положението, създадено от тясната килия и липсата на престой на открито. В неделя нямало отопление, осигурявано от парна инсталация, а постелъчното бельо се изпирало веднъж месечно. Дюшеците били стари и пълни с гнезда на дървеници и хлебарки, с нарушена цялост.  Представя приемо-предавателни протоколи за доставка на храна, които датират от 11.10.2019г, период след исковия, поради което са неотносими към фактите в предмета на доказване.

******  

          В писмения отговор ответника оспорва основателността на предявения иск. Представя медицински картон на задържания от 2.01.2018г, в който е отразена

***********

        Представя се разписка за получени при настаняването одеяло, чаршафи, дюшек, възглавница и други от задържаното лице под опис – одеяло, чаршаф, дюшек, възглавница на 21.02.2018г.

       Справката относно условията на задържане посочва, че парното работи сезонно и само в работни дни, което потвърждава изложеното в исковата молба, че в неделя отопление няма. Охлаждането е с два климатика на коридора, в който са разположени 14 броя килии, на последен етаж от сградата на ОД на МВР Ямбол. Ищецът е настанен самостоятелно в килия №3, която има площ от 6.38кв.м., оборудване е с две легла, маса и стол, монтирани неподвижно. Няма самостоятелен санитарен възел и течаща вода. Достъп до общите баня и тоалетна е по график 4 пъти на ден, по повод на закуска, обяд, след обяд и вечер, според натовареността на ареста. За всички килии има един санитарен възел с тоалетна, мивка и място за къпане. Къпането е два пъти седмично. При поискване от страна на задържаното лице се осигурява достъп до санитарния възел, течаща топла вода за задоволяване на хигиенни и физиологични нужди. Килиите нямат естествено осветление и проветрение. Естествена светлина идва от коридора, пред отвор на вратата на килията с размери 120/60см, и чрез прорез в самата врата, който е с размер 50/40км и двата отваряеми. Във всяка килия има изкуствено осветление, предоставящо възможност за четене. Замерване осветеността на килиите не е извършвано. Килиите са непрекъснато осветени, за да се запази живота и здравето на задържаните, и контрол над поведението им. Няма място за престой на открито и самостоятелни санитарни възли, поради причини от технически характер. Разходката е до общата баня по четири пъти на ден. Хигиената се поддържа ежедневно, като в килиите е грижа на задържаните, а общите помещения от задържан, който изрично и писмено се съгласи. В килията липсва ток, поради което телевизорите могат да работят на акумулаторни батерии, които се зареждат на определено от Началник РС ИН Ямбол място. При необходимост от дезинсекция се ползват услугите на Килърите, с която ГД „ИН“ има сключен договор. На задържаните се осигурява топла храна от външен доставчик, доставяна три пъти дневно. Чаршафите се сменят ежеседмично, но прането и дезинфекцията им се осигуряват от Арест в град Елхово. Задържаните имат право да получават постелъчен материал, но и килиите са оборудвани със спални принадлежности, които са предоставени на ищеца срещу подпис. Водата е от ВиК, както за целия град Ямбол.

         Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за частична основателност на исковата молба. Действително ищецът е поставен в неблагоприятни условия, но за по-кратък период с два дни спрямо исковия. Не са доказани претенциите за липса на медицинско обслужване, което му е предоставяно седем пъти, поради което и претендирания размер на обезщетението е прекомерен. Следва да бъде определен от съда по справедливост.

       Последното становище е на процесуалния представител на ищеца, който иска от съда да вземе предвид, че обезщетението се иска, за да е възможно медицинско оперативно лечение на лакътната става, а сумата дори е недостатъчна и не е завишена.

           Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

        Състава на чл.284 ал.1 от ЗИНЗС е предвиден като специален спрямо общия по чл.1 ал.1 от ЗОДОВ и ангажира имуществената отговорност на държавата за вреди, причинени от специализираните органи по изпълнение на наказанията от нарушение на забраната по чл.3 от същия закон, идентична с тази по ЕКЗПЧ. Нормата е материално правна, съдържаща признаците на обективните факти, чието сбъдване поставя лишените от свобода и задържаните под стража в положение на жертва на нечовешко, унизително и жестоко отношение, същото и в случаите на тяхното изтезаване физически или психически, към което спада и продължителната изолация.  Фактическия състав се сбъдва в хода на изпълнение на мярката, като не обхваща вреди при и по повод нейното налагане – при самото задържане на лицата, което се извършва от други органи. В разпоредбата на чл.3 ал.2 от ЗИНЗС, която попълва бланкетния състав на чл.284 от същия закон, е указано с примерно изброяване липсата на кои от дължимите условия имат пряко отношение към изискванията за човешко отношение и чиято липса самостоятелно, но през дълъг период от време и/или кумулативно, но дори и за по-кратък, преминава границата на неизбежната строгост, произтичаща от същината на лишаването от свобода и задържането под стража. Вън от съмнение е, че липсата на библиотека и компютър с достъп до интернет не могат да бъдат подведени под нечовешко и унизително отношение, и обратно тяхното съществуване не замества нито престоя на открито, нито поставянето в изолация като последица от съдържанието на специални режим на изпълнение на наказанието доживотен затвор или изключителната мярка доживотен затвор без замяна. Няма тези признаци и липсата на алармена сигнализация, както и на електрически контакти за ползване на телевизор. Ищецът не твърди да му е предоставен телевизор от близките, който да не е могъл да ползва, а и дори в този случай, ограничаването на това право не може да се подведе като поставяне в нечовешки условия на изпълнение на мярката задържане под стража.

      Медицинското обслужване е предоставено, видно от цитираното съдържание на медицинската документация, представена от ищеца с исковата молба и по-късно, както и от ответника. Спор няма, че от 21.02.2018г до 13.03.2018г ищецът е преглеждан многократно и е насочен към незабавно лечение в болница, което е отказал. Следователно претенциите за присъждане на обезщетение, основани на представеното Решение на ТЕЛК при УМБАЛ в град Бургас, сочещи на ексцес в настъпване на вредите не могат да се свържат причинно-следствено с изпълнението на наказанието в посочения исков период.

 Ищецът е претърпял неимуществени страдания от вида на стоящите вън от съмнение от липсата на достъп до санитарен възел и течаща вода, и престой на открито, в съчетание с липса на естествено осветление и проветрение, но не е бил лишен от постелъчно бельо, сменявано веднъж седмично, нито от храна, нито от дезинсекция и хигиена.  Отсъствието на прясно и кисело мляко, риба и яйца самостоятелно, а не като състав на приготвено ястие, както и на 200грама на ден плодове и зеленчуци, също самостоятелно, както се претендира, не представлява лишаване от храна. Лишаване от храна, преминаващо степента на строгост, произтичаща от същността на мерките, е пълното й отсъствие или достигане на калориен състав от предоставени заместители на сурови храни, от които се приготвят ястия. Претенцията за по 200 грама на ден плодове, зеленчуци, съответно кисело и прясно мляко не е предмет и цел на исковата защита по чл.284 от ЗИНЗС. Разпоредбата защитава от такова положение, при което се засяга човешката същност, достойнство, здраве, екзистенциални безусловни нужни за съществуване въздух, вода, храна, светлина, топлина, легло, завивка, лично пространство. Ищецът е бил и сам в килия от 6кв.м., поради което не може да се обсъжда притеснение от липса на лично пространство. Следователно за времето от 21.02.2018г до 21.03.2018г, или 49 дни ищецът е бил лишен от достъп до санитарен възел и течаща вода, естествено осветление и проветрение, без престой на открито за целия период, които условия кумулативно и според посочената продължителност обуславят стандартен размер на обезщетение от 9лв на ден с акцент на липсата на престой на открито и на достъп до санитарен възел. Храна и медицинско обслужване са предоставени, а телевизор, книги, компютър, интернет, алармена система и липсата на парно отопление за неделните не повече от 7 дни, не е нечовешко и унизително отношение.

     Мотивиран от изложеното и на основание чл.284 от ЗИНЗС, Административен съд Стара Загора:

 

Р Е Ш И

ОСЪЖДА ГД „ИН“ да заплати на И.Г.П. сумата от 441лв / четиристотин четиридесет и един/, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени в периода от 21.02.2018г-21.03.2018г от нарушение на чл.3 ал.2 от ЗИНЗС, изразяващо се в липса на постоянен, не препятстван достъп до санитарен възел с течаща вода и престой на открито, в съчетание с липсата на естествено осветление и проветрение в Ареста в град Ямбол, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 441лв до 10 500лв и за вреди, причинени в периода 22.03.-23.03.2018г, както и за вреди, произтичащи от липсата на медицинско обслужване, електрически контакти, компютър и интернет, телевизор, библиотека, състав на храната, недостатъчна хигиена и качество на постелъчно бельо, наличие на инсекти.  

 

Решението подлежи на обжалване пред тричленен състав на Административен съд Стара Загора в 14-дневен срок от връчването му на страните.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: