Решение по дело №605/2019 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 9
Дата: 28 януари 2020 г.
Съдия: Васил Стоянов Гатов
Дело: 20195000000605
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 9

 

гр. Пловдив, 28.01. 2020 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателна колегия, на   двадесет и седми януари две хиляди и двадесета година в открито съдебно заседание, в състав:

 

 

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ

                            ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                 МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА         

 

 

при секретар Мариана Апостолова

и с участието на прокурора Ясенка Шигарминова

разгледа  нохд /В/ № 605 по описа за 2019 г., докладвано от съдията ВАСИЛ ГАТОВ, образувано по искане на осъдения М.М.С. за възобновяване на наказателното производство по нохд № 1546/19г. на Окръжен съд Стара Загора.

         

Производството е по реда на глава ХХXIIІ НПК.

 

С  Протоколно определение от 10.06.2019г. по нохд № 1546/19г. състав на Старозагорския районен съд одобрил споразумение, с което подсъдимият М.М.С. бил признат за виновен и осъден за престъпления по чл.325, ал.2 и чл. 131, ал.2, пр.4, т.4, вр. чл.130, ал.2 НК на седем месеца лишаване от свобода, изпълнението на което наказание било отложено на основание чл.66, ал.1 НК за срок от три години.

Съдът се разпоредил с разноските.

Определението влязло в законна сила от датата на одобряването му.

Срещу влязлото в сила определение е постъпила касационна жалба от осъдения М.М.С..

 В жалбата се изразява недоволство от отношението на органите на досъдебното производство спрямо осъдения, като се акцентира върху невъзможност да разбере постигнатото и подписано от него споразумение поради влошеното му психично състояние. Независимо, че не са посочени конкретни касационни основания и доводи в тяхна подкрепа, така изложеното от осъдения дори и без точна юридическа формулировка  насочва към неправилно приложение на материалния закон и допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при формиране на вътрешното убеждение на решаващите инстанции, попадащо в обхвата на разпоредбите на чл.348, ал.1, т.1 и т.2 НПК. Претендира се отмяна на определението, „анулиране“ на споразумението  и връщане на делото на първоинстанционния съд.

В съдебното заседание защитата поддържа жалбата на осъдения по изложените в нея съображения, като обосновава наличие на касационните основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 НП.

Осъденият не се явява и не изразява становище.

Представителят на Апелативна прокуратура предлага касационната жалба да се остави без уважение. Счита, че законосъобразно съдът е одобрил споразумението, като правилно е преценил, че същото не противоречи на закона и морала.

Апелативният съд, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличие на основанията за възобновяване, установи следното:

Искането за възобновяване е направено в законния шестмесечен срок от процесуалнолегитимирана страна по отношение на съдебен акт, който не е проверен по касационен ред, поради което е допустимо.

Оплакването за допуснато съществено нарушение по чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК се обосновава с невъзможност да бъде разбран смисъла на постигнатото споразумение, поради психически проблеми и с отказа на разследващите органи да назначат съдебно – психиатрична експертиза на осъдения.

Така посочените съществени процесуални нарушения, обхванати от разпоредбата на чл.348, ал.1, т.2 НПК са налични.

Основателно е оплакването на касатора, че органите на досъдебното производство и съда не са положили усилия да установят психическия му статус, въпреки наличните по делото доказателства, пораждащи основателни съмнения за вменяемостта му.

В процедурата, регламентирана в глава двадесет и девета от НПК, съществено изискване към сезирания съд е да провери дали споразумението не противоречи на закона и морала.

Формалните основания - споразумението да е в писмена форма, да е постигнато между прокурора и защитата съгласие по въпросите, посочени в чл. 381, ал. 5 от НПК, както и да има изричен отказ на обвиняемия от съдебното разглеждане на делото, са необходима предпоставка за положителното произнасяне на съда. Наличието им обаче е недостатъчно, за да се одобри внесеното в съда споразумение.

     В посочената процедура компетентността на съда не се свежда само до администриране волята на страните. При разглеждане на делото по този процесуален ред съдебният орган запазва ръководната си роля в процеса чрез упражняване на контрол върху начина, по който са решени въпросите, по които страните са постигнали съгласие, обхващащ от една страна съществото на спора /деянието, авторството, вината и приложимият материален закон/ и от друга страна, начинът, по който са решени въпросите на споразумението. Съдът е длъжен да формира вътрешното си убеждение при одобряването му на базата на събрания доказателствен материал по такъв начин, че да защити правата на обвиняемия, както и да разкрие обективната истина и да отговори на очаквания обществен интерес за справедливост.

Това може да бъде сторено само когато разследването е обективно, всестранно и пълно /по арг. на чл.14 НПК/.

По конкретното дело съдът е приел, че представеното споразумение не противоречи на закона и морала и на основание чл. 382, ал. 7 НПК го одобрил. Този извод е формален и сочи на неизпълнение на възложеното му от закона задължение да се запознае с доказателствата, събрани в хода на досъдебното производство, да провери достигната ли е обективната истина по делото и правилно ли е приложен материалният закон.

 Разискваните в искането за възобновяване доказателствени източници, а и не само те, сочат, че редица обстоятелства от кръга, очертан от чл. 102 НПК са останали неизяснени, а други са пренебрегнати и това не позволява да се направят верни изводи по приложимия материален закон, в частност дали осъдения М. е наказателно отговорно лице и може ли спрямо него да се реализира следващата се за деянията му наказателна отговорност.

На л.10 от ДП е приложена психиатрична консултация на осъдения, изготвена от д-р Н. – амбулаторен психиатър към Ц.за п.з. ЕООД гр. С. З., от която става ясно, че осъденият М. страда от ОБС: неустановено личностово разстройство, коморбидно с алкохолна зависимост. От протокола за разпит на осъдения М. в качеството му на обвиняем от 30.05.2019г. се установява, че същият има психични проблеми и настоява да бъде лекуван. Прояви на психична проблематика са били на лице и по време на осъществяване на инкриминираните деяния, които прояви са дали основание на полицейските служители да отведат осъдения в ЦПЗ С. З.

Задълбоченото осмисляне на тези обстоятелства неминуемо би породило основателно съмнение за възможността осъденият М. да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си, което от своя страна поражда задължението за органите на досъдебното производство да се изследва тази възможност чрез назначаването на съдебно – психиатрична експертиза /чл.144, ал.2, т.3 НПК/. Назначаването на такава експертиза, което е било задължително в хода на досъдебното производство би могло да доведе до друг извод за приложимия материален закон и като не е сторил това, прокурорът е нарушил закона и е поставил процесуална преграда за одобряване на споразумението от съда.

Обобщено казано, първостепенния съд не е разполагал с процесуална възможност да одобри представеното споразумение, но въпреки това, в нарушение на чл. 382, ал. 7 от НПК е постановил атакуваното определение. Налице е предвиденото в чл. 422, ал. 1, т. 5 във вр. с чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК основание за възобновяване на производството поради съществени процесуални нарушения при провеждането му и отмяна на определението, с което е било одобрено споразумението.

Посочените по-горе констатации неминуемо налагат нова преценка от страна на обвинителната власт на обстоятелствата по чл. 242, ал. 1 от НПК, съгласно правомощията й по чл. 46 от НПК, което обосновава необходимостта за връщане на делото, но не на съда постановил определението, а на Районна прокуратура Стара Загора, от стадия "действия на прокурора след завършване на разследването".

По изложените съображения и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348, ал. 1, т. т. 1 и 2 от НПК, Апелативния съд

 

 Р  Е  Ш  И:

 

   ВЪЗОБНОВЯВА нохд № 1546/19г. по описа на Районен съд Стара Загора.

ОТМЕНЯВА Протоколно определение от 10.06.2019г. по нохд № 1546/19г. за одобряване на споразумение, с което подсъдимият М.М.С. бил признат за виновен и осъден за престъпления по чл.325, ал.2 и чл. 131, ал.2, пр.4, т.4, вр. чл.130, ал.2 НК на седем месеца лишаване от свобода, изпълнението на което наказание било отложено на основание чл.66, ал.1 НК за срок от три години и съдът се е разпоредил с разноските.

 ВРЪЩА делото за ново разглеждане на Районна прокуратура Стара Загора.

          Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

   

         

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                      2.