Решение по дело №273/2018 на Районен съд - Димитровград

Номер на акта: 225
Дата: 3 юли 2018 г. (в сила от 18 септември 2018 г.)
Съдия: Гергана Точева Стоянова
Дело: 20185610100273
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 февруари 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                        Р Е Ш Е Н И Е

 

225                             03.07.2018 г.              гр. Димитровград

 

                                В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                    

Районен съд-Димитровград в публичното заседание на двадесет и седми юни през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

Председател: Гергана Стоянова

                                                  Съдебни заседатели:

Членове:

Секретар: Дарина Петрова

Прокурор

като разгледа докладваното от съдията гр.д.№273 по описа за 2018г., за да се произнесе взе предвид:

Съдът е сезиран с искова молба отШЕЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД, ЕИК *********, чрез адв.Стоян Господинов съдебен адрес:***, който твърди, че със Заповед за изпълнение на парично задължение въз основа на документ по чл.417 от ГПК от 12.12.2017 година Димитровградски Районен Съд по чгрд 2008/2017 година постановил незабавно изпълнение и издал Изпълнителен лист от 12.12.2017 година срещу Ж.Д.Ч., ЕГН **********. За удостоверяване на вземането си представили по делото Запис на Заповед от 26.10.2016 година, издаден от Ж.Д.Ч., ЕГН **********, като същия е предявен за плащане видно от саморъчно изписаните дата и подпис на издателя. Считат, че са установили по надлежен ред редовността на вземането си по представения документ. Вземането им било удостоверено по надлежен начин и издадените заповед за изпълнение и изпълнителен лист били годни за предприемане на принудително изпълнение. В изпълнение на Разпореждане от 07.02.2018 година по чгрд 2008/2017 година на ДРС, връчено им на 14.02.2018 година предявяват настоящия установителен иск и молят съда да постанови решение, с което да установи, че Ж.Д.Ч., ЕГН ********** дължи на ШЕЛ БЪЛГАРИЯ ЕАД, ЕИК ********* сума в размер на 12 000 лева въз основа на Запис на заповед от 26.10.2016 година, както и да се осъди ответника да заплати разноски в общ размер на 1185 лева, от които 240 лева-заплатена ДТ и 945 лева-адвокатско възнаграждение по ч.г.д.№2008/17 година по описа на Районен съд-Димитровград, както и да заплати направените разноски и платени хонорари по настоящото производство.

В срока по чл. 131 ГПК, е постъпил отговор на исковата молба. Ответникът счита предявения иск за недопустим и неоснователен.Оспорва същия по основание и размер. С предявения иск ищецът моли за постановяване на решение, с което да се установи, че Ж.Д.Ч., ЕГН ********** дължи на ШЕЛ БЪЛГРАИЯ, ЕИК *********, сумата в размер на 12 000 лв.въз основа на Запис на Заповед от 26.10.2016 г., както и задължение да заплати разноски в размер на 240 лв в производството по издаване на изпълнителен лист, както и разноски по настоящото дело. Предявения иск бил неоснователен и представлявал злоупотреба с права от страна на ищцовото дружество. Не било налице никакво правоотношение между физическото лице Ж.Д.Ч. и ищеца. За изясняване на всички факти и обстоятелства между страните следвало да се посочи, че е налице договор между „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ"ЕАД И „.РОНИТРАНС-072”, ООД, в което дружество ответничката Ч. било съдружник и управител, с предмет - ползване на услугата euroShel card.Посочения договор касаел отношения между конкретните дружества, и не създавал задължения за физическото лице ответник по настоящото исково производство. Между настоящите съпроцесници не съществували никакви облигационни отношения, обуславящи поемане на задължение в претендиралия размер.Описаният договор бил с дата 26.10.2016 г., което водело до извод, че доколкото датата на процесния запис на заповед е същата, се касаело за гаранционна функция на ценната книга, но което обстоятелство по никакъв начин не е описано в клаузите на договора. Не е налице института на поръчителството или каквато и да е друга форма на поемане на правно регламентирано задължение от физическото лице ответник. На практика за едно и също задължение „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ", създавала документация предполагаща търсене на една и съща сума два пъти. Веднъж от дружеството и веднъж от физическото лице ответник по настоящото производство.И към настоящия момент била налице именно такава претенция. В арбитражен съд при българска търговско- промишлена палата с адрес гр.София, ул."Искър"№9 било образувано ВАД №2/2018 г. с искова претенция за заплащане на сумите по описания договор между ,.ШЕЛ БЪЛГАРИЯ” и „РОНИТРАНС-072".По правоотношението между двете дружества били извършени плащания в размер общо на 3 521.53 лв. за което представя копия от платежни нареждания.

С оглед на гореизложеното моли да се отхвърли исковата претенция на „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК *********, ЕИК *********, срещу Ж.Д.Ч., като неоснователна и недоказана. Моли за разноски за настоящото производство и в заповедното производство.

 

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Видно от приложеното ч. гр. д. № 2008/ 2017 г. по описа на Районен съд – Димитровград, вземането по настоящото производство съответства на това по заповедта за изпълнение. Възражението за недължимост е подадено в срока по чл. 414, ал.2 ГПК и искът против ответника, по който е образуван настоящият процес, е предявен в месечния срок по чл. 415, ал.1 ГПК. Същият е допустим и подлежи на разглеждане по същество.

Предявен е установителен иск с правна квалификация чл. 422, ал.1, вр. с чл. 415, ал.1 ГПК.

          По делото са събрани писмени доказателства, приложено е ч.гр.д. № 2008/2017г. по описа на ДРС.

          Димитровградският районен съд, след като се запозна с исковата молба и отговора на ответника, както и със събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

         По делото е приложено ч.гр.д. № 2008/2017 г. по описа на ДРС, което е образувано по заявление от 8.12.17г. Съдът е издал заповед по реда на чл. 417 от ГПК като с него е уважено изцяло искането на заявителя и е разпоредено длъжникът да му заплати сумата от сумата 12 000 / дванадесет хиляди лева / - главница по Запис на заповед от 26.10.2016 г., както и разноски по делото, както следва: 240 /двеста и четиридесет/ лева - ДТ и юрисконсултско възнаграждение в размер на 945,00 лева /деветстотин четиридесет и пет лева/. Длъжникът е уведомен за така издадената заповед, подал е в срок възражение срещу нея. Заявителят е бил уведомен за задължението да представи доказателства в 1-месечен срок от съобщението, че е предявил иск за установяване съществуване на вземането си, за което е издадена заповед за изпълнение.

          По делото е представен  документ, озаглавен "запис на заповед", с дата на издаване 26.10.2016г., с който ответницата  в качеството й на физическо лице, като издател се е задължила безусловно и неотменимо да заплати на ищеца сумата от 12 000 лева. Посочено е, че записът на заповед е предявен за плащане на 26.10.2016 година.  В текста на документа се съдържа наименованието "запис на заповед",  документът носи подпис, положен за издател, а именно Ж.Д.Ч..

          По настоящото производство е представен и неоспорен договор за ползване на услугата euroShell Card от 26.10.2016г., сключен между „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД и „Ронитранс-072“ООД, представлявано от Ж.Д.Ч. с кредитен лимит в размер на 12000 лева.

         С оглед на така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

         Предявен е установителен иск с правно основание чл. 422, ал. 1 от ГПК с предмет установяване съществуването на вземане по запис на заповед, за което е издадена заповед за незабавно изпълнение.

        Нормата установява специфичен фактически състав за предявяване на разглеждания иск: 1/ издадена заповед за изпълнение; 2/ надлежно предявено възражение от длъжника в преклузивния срок по чл. 414, ал. 2 ГПК; 3/ разпореждане на съда, съдържащо дължимите указания по чл. 415, ал. 1 от ГПК.

        При съобразяване на горепосочените предпоставки, необвързан от констатациите по тях на съда в заповедното производство, настоящият състав намира искът по чл. 422, ал. 1 от ГПК за надлежно предявен.

        Предмет на делото при предявен установителен иск по реда на чл. 422, ал.1 ГПК в хипотезата на издадена заповед за изпълнение по чл. 417, т. 9 ГПК е съществуване на вземането, основано на записа на заповед (т.17 ТР № 4/2013 г. ОСГТК). За да удостовери валидна абстрактна менителнична сделка, пораждаща задължение за плащане на посочената от издателя парична сума, записът на заповед трябва да притежава формата и реквизитите, посочени в чл. 535 от ТЗ. Поради това при разглеждане на иск по чл. 422 ГПК за съществуване на вземане, породено от запис на заповед,  съдът следва да съобрази доколко представеният от ищеца – кредитор документ отговаря на формалните изисквания на чл. 535 от ТЗ, които му придават значението на запис на заповед (Решение № 71 от 3.07.2012 г. на ВКС по т. д. № 444/2011 г., II т. о.).

       Настоящият съдебен състав,  намира, че представеният по делото документ, като притежаващ формата и реквизитите посочени в чл. 535 от ТЗ, удостоверява валидна абстрактна менителнична сделка, пораждаща задължение за плащане на посочената от издателя парична сума.  Документът е озаглавен “запис на заповед” и  в текста на същия съществува наименованието “запис на заповед”, съставен е в писмена форма и с него е поето безусловното задължение да се заплати точно определена сума. В случая, падежът на задължението по записа е определен и посочен, като предявен за плащане на 26.10.2016 година.  В ценната книга  е посочено името на поемателя, документът е подписан от издателя му, като е посочена и дата на издаване.

          От представената ценна книга безспорно се установява, че същата е издадена от ответницата Ж.Д.Ч. в качеството й на физическо лице.

          Съдът приема, че с подписването му записът на заповед й е редовно предявен за плащане на посочения падеж, а и оспорване в тази насока от ответницата не е направено.

         Неоснователни се явяват развитите от ответницата доводи в писмения отговор относно наличието или липса на солидарна отговорност във връзка с издадения  запис на заповед. Ищецът не е навел твърдения  за авалиране на ценната книга, нито е  разкрил наличието на каузално правоотношение за издаването й. От своя страна, ответницата също не е посочила наличие на каузална сделка, а е посочила че липсва такава между страните по делото, че е налице единствено такава между търговското дружество, което се представлява от ответницата и ищцовото такова. По делото ответникът е представила договор за ползване на услугата euroShell Card  от 26.10.2016г., сключен между „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД и „Ронитранс-072“ООД, представлявано от Ж.Д.Ч. с кредитен лимит в размер на 12000 лева, но ответника счита, че каузалните правоотношения са извън предмета на настоящото дело.

         При преценка дали в това производство  съдът трябва да  изследва връзката между издадената ценна книга и наличието на каузално правоотношение, е налице постановена съдебна практика, съгласно която съдът следва да съобрази наведените от страните доводи и възражения за всеки конкретен случай.

          В  случая, ищцовото дружество - поемател по записа на заповед в исковата молба не излага твърдения в каква връзка е издаден менителничния ефект. С отговора на исковата молба   ответникът е представила  договор за ползване на услугата euroShell Card от 26.10.20163г., сключен между „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ“ ЕАД и „Ронитранс-072“ООД, представлявано от Ж.Д.Ч. с кредитен лимит в размер на 12000 лева.

          Ответницата по установителния иск като  издател на записа на заповед  в отговора на исковата молба е заявила, че, липсва каузално правоотношение между нея и ищцовото дружество, а в съдебно заседание, чрез процесуален представител е посочила, че  тя като физическо лице не е страна по каузалното правоотношение – договора от 26.10.2016г.

          При така посочените твърдения и възражения на страните,  съществуването на конкретно каузално правоотношение, чието изпълнение е обезпечено с издадения запис на заповед, не подлежи на изследване в процеса, тъй като ответникът – издател на записа на заповед не е въвел релативни възражения срещу менителничния ефект.  Възражението, че Ж.Д.Ч. не е страна по договора от 26.10.2016г. като физическо лице, сочи че не се оспорва причината на издаване на записа на заповед. Независимо от това, възражението на ответницата, че не е страна по договора, без да е посочила друга причина за задължаването си по ценната книга, представлява общо оспорване на вземането. В тази хипотеза ищецът не е длъжен да доказва възникването и съществуването на вземането по каузално правоотношение между него и длъжника – издател, по повод или във връзка с което е издаден записът на заповед –в този смисъл е постановена съдебна практика  по чл. 290 от ГПК по идентичен казус -   Решение № 162/ 19.12.2015г.,  по гр.д. № 2514/2014г. на ВКС, ТК I отделение.

          С оглед на изложеното,  предявеният иск се  явява основателен по отношение на ответницата за установяване на вземане, съгласно издадената заповед за изпълнение.

          По разноските:

Предвид изхода на спора и на основание чл.78, ал.1 от ГПК в полза на ищеца следва да се присъдят разноските по заповедното производство в размер на 240 лева за платена държавна такса и 945 лева-адвокатско възнаграждение, както и направените  разноски  по настоящото дело в размер на 240.00 лева – за платена държавна такса и 1068.00 – адвокатско възнаграждение, съгласно представения списък на разноските.

        Така мотивиран, Съдът

 

                                             Р   Е   Ш   И  :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по  иска,  предявен  по  реда на чл.422 ГПК от „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.София 1505, район Оборище, бул. „Ситняково“ № 48, Сердика офиси, ет. 8, представлявано от Камелия Славейкова Петкова против Ж.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: ***, съществуването на вземане на „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.София 1505, район Оборище, бул. „Ситняково“ № 48, Сердика офиси, ет. 8, представлявано от Камелия Славейкова Петкова  против  Ж.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: *** по запис на заповед от 26.10.2016г. в размер на 12000/дванадесет хиляди/ лева, за което е издадена заповед за изпълнение № 1273 /12.12.2017г. по ч.гр.д.№ 2008/2017г. по описа на Районен съд – Димитровград.

        ОСЪЖДА Ж.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: *** ,  да заплати на „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.София 1505, район Оборище, бул. „Ситняково“ № 48, Сердика офиси, ет. 8, представлявано от Камелия Славейкова Петкова сумата  в общ размер на  1185/хиляда сто осемдесет и пет/ лева – разноски в заповедното производство по ч.гр.д. № 2008/2017г. по описа на Районен съд-Димитровград.

         ОСЪЖДА Ж.Д.Ч., ЕГН **********, с адрес: *** ,  да заплати на „ШЕЛ БЪЛГАРИЯ” ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.София 1505, район Оборище, бул. „Ситняково“ № 48, Сердика офиси, ет. 8, представлявано от Камелия Славейкова Петкова разноски в настоящото производство в общ размер от 1308.00/хиляда триста и осем/ лева.

          Решението подлежи на въззивно обжалване пред Хасковски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ не се чете.

Съдебният акт е обявен на 03.07.2018 г.

Секретар: Д.Петрова