Решение по дело №292/2018 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 118
Дата: 19 октомври 2018 г. (в сила от 19 октомври 2018 г.)
Съдия: Красимир Димитров Димитров
Дело: 20185600600292
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 6 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Номер:    118                                           19.10.2018г.                                Град: Хасково

Хасковски окръжен съд,                                                            наказателен състав

На осемнадесети септември                                                                Година: 2018г.

В открито заседание в състав:

                            Председател: Стратимир Д.

                                       Членове:  Тодор Хаджиев

Красимир Д.

Секретар: Петя Делчева

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия Кр. Д. В.н.ч.х.д.№ 292 по описа за 2018 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 318 и сл. от НПК.

С Присъда от 42 от 25.04.2018г., постановена по н.ч.х.д.№ 1533/2017г., РС Хасково признал подсъдимия К. С.Ч. за виновен в това, че:

На 19.06.2017г. в гр. Хасково, нанесъл публична обида на А.Д.М.,  като в нейно присъствие, казал нещо унизително за честта и достойнството й /курва, парцал, *******/, поради което и на основание чл. 148, ал. 1, т. 1, вр. чл. 146, ал. 1, вр. чл. 54, ал.1 от НК му наложил наказания: “глоба” в размер на 1 000 лв. и „Обществено порицание“, което да се изпълни чрез обявяване на присъдата на видно място в сградата на Община Хасково, а по отношение твърдените на 19.06.2018г. обидни изрази „боклук, ****“, както и за осъществените на 04.09.2017г. и 15.11.2017г. престъпления, включени в състава на продължаваното престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 вр. чл. 146, ал. 1 от НК го признал за невинен и оправдал по първоначално предявеното му обвинение за извършено при условията на чл. 26, ал. 1 от НК престъпление.

2. На 15.11.2017г., в гр. Хасково, причинил на  А.Д.М. лека телесна повреда /драскотина на носа/, изразяваща се в причиняване на страдание, без разстройство на здравето, поради което и на основание чл. 130, ал. 2, вр. чл. 54, ал. 1 от НК му наложил наказание „Пробация” с пробационни  мерки – „Задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично“ и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител”, двете за срок от по 6 /шест/ месеца.

На основание чл. 23, ал. 1 от НК е било определено едно общо наказание – „Пробация” с пробационни  мерки – „Задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично“ и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител”, двете за срок от по 6 /шест/ месеца, а на основание чл. 23, ал. 2 от НК е присъединено и по-лекото наказание „Обществено порицание“.

Със същата присъда подсъдимият К.С.Ч. е осъден да заплати на частния тъжител сумите от по 600 лева и 200 лева, представляващи обезщетения за претърпени неимуществени вреди от нанесената обида(първата) и за страдание от телесната повреда (втората), ведно със законната лихва от върху двете суми от датата на увреждането, а исковете в останалите им части, за разликата - до пълния им предявен размер от 4 000 лв.(първият) и до 6 000 лева (вторият), като неоснователни са били отхвърлени.

В тежест на подсъдимия са били възложени държавната такса върху уважения размер на иска, като Ч. е осъден за заплати на тъжителката и направените от нея деловодни разноски.

Недоволен от присъдата е останал защитникът на подс. Ч., който я обжалва в осъдителните й, наказателна и гражданска части, в законовия срок и с оплаквания за незаконосъобразност. В допълнителните съображения към жалбата се навеждат доводи за необоснованост на правните изводи, като се посочва разминаването в показанията на свидетелката К., дадени пред съда и обясненията дадени в хода на полицейската проверка, относно часа на инкриминирания инцидент на 19.06.2017г. и отделно от това, по отношение посегателството върху телесния интегритет на тъжителката се сочи, че това деяние е останало недоказано. В съдебно заседание защитникът поддържа жалбата и допълнителните съображения, като иска отмяна на присъдата и постановяване на нова, с която Ч. бъде признат за невинен, алтернативно - изменение на присъдата и промяна на наказанието, което би довело и до промяна на общото наказание.

Подсъдимият  Ч. поддържа изложеното от защитника му и иска да бъде оправдан.

Повереникът на частната тъжителка оспорва жалбата и изразява становище за законосъобразност на първоинстанционната присъда.

Хасковският окръжен съд, като провери правилността на  обжалваната присъда по направените оплаквания, изтъкнатите доводи и на основание чл. 313, ал. 1 от НПК, констатира следното:

Присъдата на районния съд, в двете й части – наказателната, в която подсъдимият е бил оправдан за извършеното продължавано престъпление и за част от обидните изрази по предявеното обвинение за извършено престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 вр. чл. 146, ал. 1 вр. чл. 26, ал. 1 от НК и – гражданската, в която исковете са били отхвърлени за разликата над 600 и 200 лева, е влязла в сила. Предмет на настоящата проверка е съдебният акт, в останала му част: наказателната, в която Ч. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 вр. чл. 146, ал. 1 от НК осъществено на 19.06.2017г. и извършеното на 15.11.2017г. престъпление по чл. 130, ал. 2 от НК; определеното при условията на чл. 23, ал. 1 от НК общо наказание, присъединеното по-леко такова и гражданската, относно уважените искове за 600 и 200 лева за двете деяния. Присъдата е постановена при спазване на съдопроизводствените правила, гарантиращи нейната правилност и законосъобразност. Въз основа задълбочен и обективен анализ на събраните по делото доказателства, правилни и обосновани са фактическите констатации на районния съд относно съставомерността на извършените от подсъдимия деяния. Районният съд е пристъпил към постановяване на присъдата при напълно изяснена фактическа обстановка, установена от събраните по надлежния процесуален ред доказателства. За съда, както първоинстанционния, така и за въззивния, липсва възможност да цени дадени в хода на полицейската проверка от дадено лице обяснения; да установи и съответно, по предвиден в НПК ред да отстрани, констатирани от него противоречия между такива обяснения и дадени в съдебното производство от същото това лице, но като свидетел, показания. Свидетелят К. е предупредена за наказателната отговорност, обещала е да говори истината и е възпроизвела пред съда своите лични възприятия от инцидента на 19.06.2017г., месеци по-късно. Липсват каквито и да било данни за пристрастност или предубеденост от страна на свидетеля към едната или другата страна в производство, за да се изключат от доказателствената съвкупност нейните показания. При служебната проверка въззивният съд констатира непрецизност при формулиране на правната квалификация на обвинението както в разпореждането за предаване на съд, така и в дизпозитива на присъдата, касаещо обвинението по чл. 148, ал. 1, т. 1 вр. чл. 146, ал. 1 от НК. За разлика от приетото в двата съдебни акта „нанесъл публична обида“, законодателят в НК употребява словосъчетанието „нанесена публично“. Макар в случая най-вероятно да става въпрос за досадна техническа грешка, която да не се отразява върху правото на защита на подсъдимия дотолкова, че да не знае за какво е бил предаден на съд и осъден, респ. да представлява съществено нарушение на процесуалните правила от кръга на „абсолютните“ по ТР № 2/2002г., е добре да се знае, че в първия случай иде реч за прилагателно към обидата, докато във втория публичността е белег на самото деяние.     

Няма спор между страните, че частният тъжител и подсъдимата са били в близки и интимни отношения в продължение на дълги години, като след раздялата им, напрежението и непоносимостта им един към друг ескалирали. На 19.06.2017г. сутринта след 8.00 часа, до пазара на бул. „Г. Раковски“, в гр. Хасково тъжителката била пресрещната от подс. Ч., който традиционно си купувал вестник от близка будка. Между двамата възникнал спор, като М. и Ч. продължили да се придвижват зад зеленчуков пазар към пешеходния светофар на посочения булевард. През това време Ч. се обръщал към М. с думите „курва, парцал, *******, миндил, ще те удуша, ще те накарам сама да си говориш и др“. Всичко това станало пред погледа на св. К., стояща в близост до маса за цветя на споменатия пазар и останала незабелязана както от подсъдимия, така и от тъжителката. По-късно св. К. се обадила на М. по телефона и я попитала за причината за скандала. Разбрала, че тъжителката скъсала с Ч.. По - късно около 8.50-9.00 часа подсъдимият се отбил до стопанисвания от св. М. магазин на бул. “Г. С. Раковски“ и го почерпил с бонбони за рожденния си ден.

Подсъдимият и тъжителката на 15.11.2017г., около 9 часа отново се срещнали пред магазина на св. Н.С.. Търговският обект бил под блока, в който живеела тъжителката в гр. Хасково и в близост до магазина на Ч.. Излизайки от магазина на С. М. се отзовала пред подсъдимия. Отново между двамата избухнал скандал. Подсъдимият твърдял, че тъжителката го е ударила с чадъра и същевременно Ч. нанесъл на тъжителката удари с ръка, един от които попаднал в носната пирамида, на лицето на М., оставяйки драскотина с размери 4/1 сантиметра. Възприемайки случващото се пред магазина му св. Н.С. излязъл и преустановил конфликта между страните. В това време от паркинга на блока в който живеела тъжителката, с колата си излизал св. Д.Й., който видял мъж да нанася удари на съседката му А.М.. Очевидец на скандала станала и св. З.В., която видяла как подсъдимия нанася удари с ръка на тъжителката и появата на св. С.. В последствие на място били изпратени и св. Т.И. и св. П.П., служители на РУ Полиция Хасково, които на място заварили тъжителката. Последната им обяснила, че подсъдимият й нанесъл побой.

Назначената съдебно медицинска експертиза е установила драскотина на носа, с размери от 4/1 сантиметра. Охлузването отговаряло на давността да е получено два дни преди прегледа. Получено е по механизъм съответстващ на този  описан в тъжбата и времето му за отшумяване е около десет дни. Експертът е категоричен, че е причинено страдание без разстройство на здравето.

Аргументирано и в съответствие с чл. 305, ал. 3 от НПК първоинстанционният съд е посочил, кои факти счита установени, въз основа на кои доказателствени средства и защо дава вяра на част от тях. Изключително детайлно са изследвани показанията на свидетелите К., М., С. (неправилно именуван Сталинов на няколко места в мотивите), Й., В., Т. И. и П. П., ценени в съвкупност с обясненията на подсъдимия. Обосновано районният съд е приел, че изнесените в тъжбата твърдения, относно тези два инцидента, се подкрепят от събраните на съдебното следствие доказателства по делото. Изрично в мотивите към атакуваната присъда са намерили отражение установените на съдебната фаза на производството факти, кореспондиращи на твърдените в частната тъжба обстоятелства. Съвкупният анализ на доказателствата по делото установява по несъмнен и категоричен начин виновно извършени от подсъдимия престъпления. Районният съд е изградил изводите си за доказаност на обвинението за тези две прояви, като детайлно и изчерпателно е посочил всички обстоятелства, дали му основание да не даде вяра на обясненията на Ч.. Както вече би посочено по-гори липсва каквато и да било заинтересованост у свидетелите К., Й. и В., станали случайни свидетели на скандалните сцени. Всички те са дали показания, след като надлежно съставът на първоинстанционния съд им е разяснил правата и задълженията на свидетеля, включително и наказателната отговорност по чл. 290, ал. 1 от НК. Тези свидетели са разпитвани задълбочено и всеки един от тях буквално е възпроизвел освен инкриминираните изрази(св. К.), така и изключително детайлно и подробно Й. и В. са описали агресията, проявена от подсъдимия към М., изразяваща се във физическо насилие. В никакъв случай изложеното от всички тези свидетели не носи белег на пристрастност или заинтересованост от изхода на делото, в подкрепа която и да е от страните. К., Й. и В., а и С. са категорични, че са били на мястото на инцидентите. Нещо повече. К. е чула и буквално на съдебното следствие е възпроизвела изреченото от подсъдимата. Не може да бъде споделена тезата на защитника за превратно или изопачено възприемане на фактите заради изявлението на свидетеля С., че не е видял удари между страните. Очевидец на случилото се 15.11.2017г. е св. Й., който посочва, че е видял Ч. да нанася удар в областта на главата на М.. Това, че св. С. не е видял размяна на удари между страните не оборва изнесеното от св. Й., а е обяснимо и с позицията на всеки един от тях в момента на инцидента. Обстоятелството, че пристигналите на място полицаи не са забелязали драскотината на лицето на пострадалата, не изключва априори съществуването й. Наличието й е безспорно установено и отразено в изготвеното на 17.11.2017г. съдебно медицинско удостоверение. Липсва мотив Й. и В. да изнасят данни, които не отговарят на обективната действителност, каквато всеки един от тях е възприел, с цел да създаде неблагополучие на подсъдимия.

При тези установени факти, настоящият състав на въззивната инстанция също счита, че подсъдимият е осъществил от обективна и субективна страна съставите на престъпленията:

1. по чл. 148, ал. 1, т. 1 вр. чл. 146, ал. 1 от НК защото на 19.06.2017г. казал нещо унизително за честта и достойнството на А.Д.М., в нейно присъствие (нарекъл я курва, парцал, *******), като обидата е нанесена публично. Безспорно е, че изразите, отправени от подсъдимия към тъжителката са били възприети от нея и несъмнено са унизителни за честта и достойнството й, с оглед общоприетите етични правила и норми в обществото. Тези изрази представляват обида по смисъла на чл. 146, ал. 1 от НК. Обидните думи подсъдимият е казал в присъствието на тъжителката, изречени са на публично място – централна улица, в оживен час. Обидата е отправена на място, при което обективно би могла да бъде възприета и от други лица - както е в настоящия случай. Налице е и субективната страна, тъй като подсъдимият е действал с пряк умисъл, целени и настъпили са общественоопасните последици. Ч. е съзнавал, че изразите, употребени от него, са унизителни за честта и достойнството на тъжителката, и е искал да я засегне.

2. по чл. 130, ал. 2 от НК защото на 15.11.2017г., в гр. Хасково, причинил на А.Д.М. лека телесна повреда /драскотина на носа/, изразяваща се в причиняване на страдание, без разстройство на здравето. Налице е увреждане, което представлява лека телесна повреда по смисъла на чл. 130, ал. 2 НК; причинено от подсъдимия на тъжителката чрез удар с ръка в областта на главата, установено от показанията на свидетеля Й. и съдебно медицинската експертиза. От субективна страна деянието е извършено с пряк умисъл, тъй като подсъдимият е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е настъпването на общественоопасните му последици и е искал те да настъпят. Действията му (изчаква тъжителката, нанася й удар в лицето) показват, че в съзнанието му е била оформена представа, че чрез нанесения удар иска да причини другиму телесна повреда.

При определяне вида и размера на наказанията, за двете престъпления, районният съд е отчел като смекчаващи отговорността обстоятелства - обтегнатите отношения между страните, стигаща до непоносимост и поведението на пострадалата, подтикнало подсъдимият да извърши деянията. Съдът е приел, че Ч. е неосъждан (по негови данни, без към делото да е приложена справка за съдимост). Към групата на отегчаващите отговорността обстоятелства са отнесени – липсата на критичност и системност на деянията. При това е определил наказанията по реда на чл. 54 от НК за деянието по чл. 148, ал. 1, т. 1 вр. чл. 146, ал. 1 от НК – „глоба“ 1 000 лева !?!  и обществено порицание, а за престъплението по чл. 130, ал. 2 от НК – „пробация“, с двете задължителни пробационни мерки за срок от по шест месеца. Наказанията са незаконосъобразно определени. Глобата от 1 000 лева, при липсата на въззивна жалба от частния тъжител, не може да се коригира. Наказанието за престъплението по чл. 130, ал. 2 от НК също следва да е глоба. Налице е само и единствено една драскотина. Тя (драскотината) е причинила единствено страдание, като дискомфортът за тъжителката напълно ще отшуми за 10 дни. Всичко това и най-вече обстоятелството, че двете деяния са извършени заради преустановените интимни отношения между страните, възможността и по друг, определен от законодателя ред, М. да се защити както от вербалната агресия, така и от физическото насилие спрямо нея и служебно известния факт, че М. е осъждана за извършено против Ч. престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 вр. чл. 146, ал. 1 от НК, мотивира настоящият състав на ОС да приеме за подходяща санкция и относно престъплението по чл. 130, ал. 2 от НК „глобата“, в максималния размер от 300 лева.

При така определените еднакви по вид наказания е наложително да се определи едно общо наказание „глоба“, в по-големия размер от 1 000 лева, определен от РС. Към това наказание следва да бъде присъединено по-лекото за деянието по чл. 148, ал. 1, т. 1 от НК „обществено порицание“, което да се изпълни чрез обявяване на присъдата в сградата на общ. Хасково.

Изложеното налага обжалваната присъда да се измени в наказателно осъдителната й част, относно наложеното на основание чл. 130, ал. 2 вр. чл. 54 от НК наказание „пробация“ и приложението на чл. 23, ал. 1 и ал. 2 от НК.

Гражданските искове с правно основание чл. 45 от ЗЗД, са частично основателни, тъй като вследствие нанесените от подсъдимия обиди и нараняване, пострадалата е претърпяла неимуществени вреди, доказани в хода на съдебното следствие, които следва да бъдат обезщетени. Предявените искове са установени по основание, а и присъдените от РС размери на  обезщетенията са адекватни на претърпените страдание и засягане на достойнството, с оглед конкретно доказаните неимуществени вреди на пострадалия. Двете суми в размер от по 600 лв. и 200 лева ще репарират напълно причинените на М. вреди.

Така мотивиран и на основание чл. 337, ал. 1, т. 1 вр. чл. 334, т. 3 от НПК, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ Присъда № 42 от 25.04.2018г. на РС Хасково, постановена по н.ч.х.д.№ 1533/2017г., в наказателно осъдителната й част, относно наложеното на подсъдимия наказание „пробация“: с пробационни мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес, два пъти седмично“ и „задължителни периодични срещи с пробационен служител“, двете с продължителност от по шест месеца, вместо което и на основание чл. 130, ал. 2 вр. чл. 57, ал. 1 вр. чл. 54 от НК налага на К.С.Ч., ЕГН ********** наказание „глоба“ в размер на 300 лева.

На основание чл. 23, ал. 1 от НК определя на подс. К.С.Ч., ЕГН ********** едно общо наказание, в размер на по-тежкото от двете, а именно: „глоба“ 1 000 лева.

На основание чл. 23, ал. 2 от НК присъединява към определено общо наказание „глоба“ наказанието „Обществено порицание“, което да се изпълни чрез обявяване на присъдата на видно място в сградата на общ. Хасково.

Потвърждава присъдата в останалата й част.

Решението е окончателно.

 

 

Председател:                                              Членове: