Решение по дело №861/2019 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 ноември 2019 г. (в сила от 27 декември 2019 г.)
Съдия: Васил Венелинов Ставрев
Дело: 20194210200861
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

р  е  ш  е  н  и  е

482

гр. Габрово, 07.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          ГАБРОВСКИ РАЙОНЕН СЪД, в публичното заседание на шестнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                  

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ СТАВРЕВ

 

при участието на секретаря Лидия Симеонова и прокурора ..., като разгледа докладваното от съдията СТАВРЕВ АНД № 861 по описа за 2019 година, и за да се произнесе съобрази следното:

 

Производство по реда на чл. 59 от ЗАНН.

Подадена е жалба от К.С.С., с ЕГН: **********, с адрес: ***, против Наказателно постановление № 26/12.09.2017 година на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните /ОДБХ/ - Габрово, с което на основание чл. 62, ал.1 от Закона за защита на животните му е наложено административно наказание “Глоба” в размер на 1000 /хиляда/ лева за нарушение по чл. 62, ал.1 във вр. с чл. 7, ал.2, т.1 във вр. с ал.1 от Закона за защита на животните.

         В жалбата си К.С. моли за отмяна на атакуваното Наказателно постановление поради налични процесуални пороци в него и липса на извършена преценка за маловажност на вмененото деяние. Алтернативно моли за намаляване до минимум на наложеното му наказание.

           В съдебно заседание жалбоподателят потвърждава исканията си, като набляга на минималното времетраене на нарушението и отсъствието на сериозни вредни последици за увреденото животно.

Директорът на ОДБХ-Габрово моли за потвърждаване на обжалвания санкционен акт поради неговата законосъобразност.

СЪДЪТ, като съобрази събраните по делото доказателства - поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид изложеното в жалбата, доказателствата по делото и разпоредбите на закона, намира за установено следното:

ЖАЛБАТА  е подадена в рамките на преклузивният срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, в този смисъл се явява ДОПУСТИМА и следва да бъде разгледана.

По ОСНОВАТЕЛНОСТТА на жалбата съдът намира за установено следното:

Наказателното постановление е издадено от компетентен по степен, място и материя орган с оглед предоставените по силата на чл. 70, ал.3 от Закона защита на животните правомощия на Директора на ОДБХ-Габрово. 

Вечерта на 16.06.2017 г. свидетелката К. Р. управлявала лек автомобил „Форд Фиеста” с рег. № ЕВ 72 82 ВВ по ул. „Козещица” в гр. Габрово, като до нея се намирал и Н.Т.. Около 23:55 ч. двамата се приближили до движещ се с около 50-60 км/ч. пред тях лек автомобил „Опел Астра” с рег. № ЕВ 17 38 ВА и възприели завързано на теглича със синжир куче. Поради това свидетелката К. Р. изпреварила посочения лек автомобил, спряла пред него, за да преустанови движението му, след което възприела, че негов водач е жалбоподателят и в колата няма други лица. К.С. бил във видимо нетрезво състояние и обяснил на К. Р. и Н.Т., че животното е негово и в момента го разхожда.  На място по подаден сигнал дошъл автопатрулен екип със служители на сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР – Габрово, които установили самоличността на жалбоподателя и го подложили на тест за употреба на алкохол с техническо средство, отчело 2,33 промила в издишания въздух. Малко по-късно пристигналият ветеринарен лекар – д-р П.К., взел със себе си процесното животно и го отвел в кабинета си. Там след проведено изследване същият обективирал в издадено на 17.06.2019 г. заключение по изготвената съдебна ветеринарно-медицинска експертиза, че в случая става дума за женско куче на около осем месеца, видимо доближаващо се по белези на овчарско куче, на което са причинени следните увреждания – охлузни рани с тъмновиолетов цвят и загуба на кожа и косми с различна форма и големина, които преобладават основно по дясната част на тялото, както и изпиляване на ноктите до живеца на четирите крака. Експертът изрично посочил, че травмите са получени вследствие триене в твърда повърхност, както и че с оглед местата на нанасянето им кучето е изпитало болка и стрес.

По случая в РП – Габрово е образувано досъдебно производство за две престъпления, като това по чл. 325б, ал.1 от НК по отношение процесното животно било прекратено с Постановление на наблюдаващия прокурор от 29.08.2017 г. поради констатацията за налични данни за субсумирането му като административно нарушение. 

След получаване на материалите по досъдебното производство Директорът на ОДБХ – Габрово издал и атакуваното Наказателно постановление, надлежно връчено на К.С. на 19.08.2019 г., който на 23.08.2019 г. подал и настоящата жалба срещу него.

Според съда тази именно тази фактическа обстановка се явява категорично доказана на водещо място от показанията на свидетелката К. Р., приобщени в процеса по реда на чл. 281, ал. 5 във вр. с ал.1, т.5 от НПК. Самата тя изключително ясно и точно посочва ключовото за процеса свое възприятие - закаченото със синджир куче за теглича на управлявания от жалбоподателя автомобил, влачено по ул. „Козещица” в гр. Габрово около 23:55 ч. на 16.06.2017 г. със скорост от около 50-60 км/ч. К. Р. детайлно описа и поведението на К.С. на коментираната дата, както и състоянието на самото животно непосредствено след инцидента. Чрез показанията и напълно се отрича версията на жалбоподателя за минимална продължителност на установеното влачене по земята на кучето и за ниска скорост на движение на автомобила му. Нещо повече, приобщеното по делото заключение по изготвената съдебна ветеринарно-медицинска експертиза недвусмислено сочи на сериозни травми у животното, с което категорично е проявена жестокост чрез увреждане на здравето му, представляващо категорично нарушение и то именно по посочения от АНО текст на чл. 7, ал.2, т.1 във вр. с ал.1 от Закона за защита на животните. Още по-несъстоятелни са твърденията на К.С. за някакъв вид „разходка” на животното от негова страна, което е меко казано абсурдно с оглед последиците от извършеното, изразяващи се в сериозни болки, стрес и продължителни белези. Ето защо и по горните доводи съдът разглежда описаното в атакуваното Наказателно постановление нарушение за категорично доказано, законосъобразно квалифицирано и правилно адресирано в лицето на жалбоподателя.

Липсват каквито и да е процесуални дефекти в проведеното административнонаказателно производство или пък непълноти в обжалваното Наказателно постановление. По-конкретно посочената в жалбата такава – липсата на опис на доказателствата, потвърждаващи вмененото нарушение, е несъществена и не влияе на правото на защита, гарантирано посредством възможността на К.С. във всеки един момент от настоящия процес да се запознае с всички налични материали по делото.

По никакъв начин също така не може да се говори за порок, свързан с липсата на дадена преценка от АНО защо не намира настоящия случай за маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН – самото издаване на атакуваното Наказателно постановление е достатъчно ясен отрицателен отговор на съставителя по отношение на този въпрос. И настоящият съдебен състав освен това категорично не открива каквито и да било основания да активира този правен институт, доколкото в случая е проявена съществена по интензитет, продължителност и последици жестокост към животно, при това по явно мъчителен начин, в пияно състояние, преустановена единствено благодарение намесата на свидетелката К. Р.. Същите обстоятелства имат значение и за определяне на съответния размер на наказание, като в случая АНО е наложил максимума по чл. 62 ал.1 от Закона за защита на животните. Съдът счита същият за необосновано завишен с оглед тежкото материално положение на жалбоподателя и вписания инцидентен характер на това му поведение, които факти до определена степен понижават степента на обществена опасност на дееца и предопределят рецуциране на наложената му санкция. Непосредствено след това настоящият съдебен съдебен намира, че нейно измерение от 700 лева се явява максимално точно отговарящо на извършеното и неговия автор, а и освен това кореспондира изцяло с целите по чл. 12 от ЗАНН. Въз основа на този извод и атакуваното Наказателно постановление подлежи на изменение посредством намаляване размера на наложената на жалбоподателя „Глоба” по чл. 62, ал.1 от Закона за защита на животните от 1 000 лева на 700 лева.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 26/12.09.2017 година на Директора на Областна дирекция по безопасност на храните /ОДБХ/ - Габрово, като намалява на 700 /седемстотин/ лева размера на наложеното на К.С.С., с ЕГН: **********, с адрес: ***, административно наказание „Глоба” на основание чл. 62, ал.1 от Закона за защита на животните за нарушение по чл. 62, ал.1 във вр. с чл. 7, ал.2, т.1 във вр. с ал.1 от Закона за защита на животните.

Решението може да се обжалва в 14 - дневен срок от съобщението до страните пред Административен съд - Габрово.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: