Определение по дело №350/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 550
Дата: 10 октомври 2018 г. (в сила от 24 октомври 2018 г.)
Съдия: Татяна Христова Костадинова
Дело: 20181500500350
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 14 септември 2018 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

               гр. Кюстендил, 10.10.2018 г.

 

            Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в закрито заседание на осемнадесети юни през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                                  

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:   РОСИЦА САВОВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:   ВАНЯ БОГОЕВА

           ТАТЯНА  КОСТАДИНОВА

                                                                                             

след като разгледа докладваното от съдия Костадинова  в.ч.гр. д. №350 по описа за 2018 г. на КнОС и за да се произнесе взе предвид:

 

 

Производството е по реда на чл. 274 и сл. от ГПК.

Образувано е по жалба на Б.И.Д., ЕГН: **********, с адрес за призоваване: гр. *** срещу  определение № 600/28053.2018 г., постановено по гр.д.№ 349/2018 г. по описа на Районен съд – Дупница, с което е прекратено производството по делото. Изразено е становище за неправилност на обжалваното определение и е направено искане за отмяната му и за връщане на делото на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

В срока по чл. 276, ал.1 ГПК ответникът по жалба  не е депозирал писмено възражение.

Кюстендилският окръжен съд, след преценка на изложените доводи, както и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

Подадената частна жалба е процесуално допустима. Същата изхожда от легитимирано лице, депозирана е в законоустановения срок за оспорване,  видно от приложени към делото доказателства за това, насочена е срещу подлежащ на въззивно обжалване съдебен акт и е адресирана до компетентния съд.

 

 Разгледана по същество, частната жалба се явява неоснователна. Аргументите на съда в тази насока са следните:

Производството по делото е образувано по предявен  от Б.И.Д., ЕГН: ********** срещу К.А.Х., ЕГН: ********** положителен установителен иск за собственост с правно основание чл.124, ал.1 от ГПК, а именно за признаване за установено по отношение на ответника, че ищецът е собственик на 1/3 ид. ч. от поземлен имот с планоснимачен номер № 2680, за който е отреден парцел IX, попадащ в кв. 126 по регулационния план на гр. Сапарева баня, с площ от 1123 кв. м., който имот е с идентификатор № 65365.601.107 по КККР на гр. Сапарева баня, община Сапарева баня, област Кюстендил, одобрени със Заповед № РД-18-15/19.02.2008 г. на Изпълнителния директор на АГКК и на 1/3 ид.ч.от поземлен имот с планоснимачен номер № 2839, за който с отреден парцел X, попадащ в кв. 126 по регулационния план на гр. Сапарева баня, с площ от 1172 кв. м., който имот е с идентификатор № 65365.601.109, по КККР на град Сапарева баня, община Сапарева баня, област Кюстендил, одобрени със Заповед № РД-18- 15/19.02.2008 г. на Изпълнителния директор на АГКК, поради което ги е придобил по давност. В исковата молба се  твърди, че считано от 18.09.2007г. Б.Д.  упражнява фактическа власт върху посочените недвижими имоти . Не се оспорва фактът, че по отношение на недвижимите имоти през 2008 г. ответникът по настоящия иск е предявил срещу настоящия ищец  иск с правно основание чл. 108 от ЗС, което е приключило с влязло в сила  решение, постановено по гр.д. № 2003/2008 г. на РС- Дупница, по силата на което искът е бил уважен. Сочи се, че доколкото в предходното производство ищецът (тогава ответник) не е противопоставил възражение, че е придобил имотът по давност, то това възражение не е преклудирано, както и че придобивната давност е текла и по време на предходния съдебен процес.

Районен съд е прекратил производството по делото, приемайки че в разглеждания казус е налице хипотезата на чл. 299, вр. с чл. 297 ГПК, а именно забрана за пререшаване на правния спор, разрешен със силата на пресъдено нещо, поради което искът е недопустим.

 

Настоящият състав на окръжен съд намира, че предявеният установителен иск е недопустим, тъй като спорът между страните е разрешен с влязло в сила решение, т.е. налице е сила на пресъдено нещо по смисъла на чл. 299 от ГПК, което е абсолютна процесуална пречка  за предявяването на иск. Съгласно цитираната разпоредба спор, разрешен с влязло в сила решение не може да бъде пререшаван, като повторно разгледаното дело се прекратява от съда. В случая влязлото в сила решение, постановено по гр.д.№ 2003/2008г. на РС-Дупница се ползва със сила на пресъдено нещо и с него е признато, че собственик на процесните 1/3 ид.ч. от недвижимите имоти е К.А.Х.. В това производство частният жалбоподател е бил ответник и е бил длъжен да изчерпи всичките си възражения срещу претендиращия правото на собственост в т.ч. и възражението, че е придобил спорните части от недвижимите имоти по давност. След като не е сторил това, то тези възражения са преклудирани с влязлото в сила решение и той не може да ги предявява самостоятелно в нов исков процес. Още повече, че с исковата молба не се сочат нови факти, настъпили след приключване на устните състезания по предходното дело.

Изводите на съда, че предявеният иск е недопустим, защото спорът е между същите страни относно същите имоти и се иска признаване на собственост на същите основания, които са били обсъдени по предходното дело, е съобразен със задължителната практика на ВКС, според която обективно тъждество между споровете няма да е налице, само ако ищците сочат период на давностно владение, който е изтекъл след приключване на устните състезания по делото с влязло в сила решение. Позоваването на период, изтекъл преди приключване на тези състезания, е преклудирано от силата на пресъдено нещо и не може да отклони прилагането на разпоредбата чл..299, ал.2 от ГПК.

Силата на пресъдено нещо е отрицателна процесуална предпоставка за съществуване на правото на иск, за което съдът е длъжен да следи служебно. Доколкото в настоящия казус същата е налице, то искът е недопустим и производството по делото се прекратява.

При изложените съображения, настоящият състав на КнОС не намира основания за отмяна на обжалваното определение, доколкото районния съд е достигнал до същия извод, прекратявайки производството по делото.

Така мотивиран и на основание чл. 278 от ГПК Кюстендилският окръжен съд:

                                            О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА определение №600/28.05.2018 г., постановено по гр.д.№ 349/2018 г. по описа на Районен съд – Дупница.

Определението  подлежи на обжалване в 1- седмичен срок от връчването му пред ВКС.

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                      ЧЛЕНОВЕ: