Определение по дело №509/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 707
Дата: 13 септември 2019 г.
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20194300500509
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 29 август 2019 г.

Съдържание на акта

                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                           

                                       гр.ЛОВЕЧ, 13.09.2019 г.

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД граждански състав  в  закрито съдебно заседание на тринадесети септември две хиляди и деветнадесета година в състав:   

 

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДА ДОЙНОВА

                                                    ЧЛЕНОВЕ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА                                                                              

                                                                           ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Константинова ч.гр.дело № 509 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид:

 

            Производството е по реда на чл.413, ал.2 .

           

            Подадена е частна жалба от „БАНКА ДСК”ЕАД, гр.София, ЕИК *********, седалище и адрес на управление: гр.София, ул.”Московска” № 19, срещу Разпореждане № 2889/09.08.2019 година, постановено по ч.гр.дело № 1211 по описа за 2019 година на Ловешкия районен съд, с което е отхвърлено заявлението по чл.417 за сумата 120 лева- разходи при изискуем кредит.

            Жалбоподателят излага, че при сключване на договора за преструктуриране на кредитна линия в кредит за текущо потребление между „Банка ДСК”ЕАД и М.М.М. на 13.02.2015 г. са подписани и Общите условия на банката и извлечение от Тарифата на банката за такси и комисионни. Длъжникът е подписал Приложение № 3 към договора, в т.5 на което са изброени и разходите при изискуем кредит и съгласно чл.12 и чл.13 от договора кредитополучателят предварително е запознат с тези такси, приел ги е и се е задължил да ги плаща. Твърди, че разходите при изискуем кредит не представляват такса и не са начислени с оглед управление на кредита, същите не се дължат във връзка с някаква предоставена услуга от банката на потребителя.

Според него, съдържащата се в чл.10а, ал.2 ЗПК забрана относно събирането на определени такси не касае настоящата, която е свързана с изискуемостта на кредита. Акцентира, че таксите за управление на кредита представляват такива, които кредиторът събира за обслужване на кредита докато отношенията с клиента следват своя нормален ход, т.е. докато задължението се обслужва съгласно договореното. Разходите, свързани с предсрочната изискуемост излизат извън тази рамка. Затова поддържа, че пааричното вземане в размер на 120 лева не е начислено с оглед предоставени от банката услуги, не е такса, а представлява усреднен разход, свързан с превръщането на кредита в изискуем, направени разноски за намиране на длъжника, за изпращане на писма, връчване на покани за доброволно изпълнение, уведомяване за предсрочна изискуемост и др.

Моли да бъде отменено разпореждането на Ловешкия районен съд.

Частната жалба е подадена в срока по 275,ал.1 от ГПК, поради което е допустима и следва да се разгледа по същество.

Производството за издаване на заповед за изпълнение по чл.417 от е започнало по повод заявление, подадено до Ловешкия районен съд от „БАНКА ДСК”ЕАД срещу длъжника М.М.М., ЕГН ********** ***, за парично вземане, основано на  Договор за кредит за преструктуриране на кредитна линия в кредит за текущо потребление от 13.02.2015 г. Кредитът е разрешен за срок от 120 месеца в размер на 1290 лева, с падеж на 10-то число на месеца.

В заявлението е отразено, че кредитът е обслужван редовно до м.март 2018 година, а неплащането на погасителните вноски е започнало от м.април 2018 г. и продължило повече от 90 дни. С оглед условията на кредита, банката е обявила кредита за предсрочно изискуем, а писмото-покана до длъжника е редовно връчено на 28.03.2019 г. по реда на чл.47 (протокол на ЧСИ), която дата следва да се приеме за дата на настъпване на предсрочната изискуемост.

Според заявителя паричното вземане включва: 1 206.00 лева главница;166.93 лева договорна лихва за периода от 21.03.2018 г. до 27.03.2019 г.; 8.65 лева обезщетение за забава за периода от 11.04.2019 г. до 27.03.2019 г. ; 28.81 лева обезщетение за забава за периода от 28.03.2019 г. до 24.06.2019 г., 120 лева- разходи при изискуем кредит, законна лихва от 26.06.2019 година до изплащане на вземането. Претендирани са и съдебни разноски – държавна такса 30.61 лева и 50 лв. за юрисконсултско възнаграждение.

Към заявлението са приложени извлечение от счетоводни книги на „Банка ДСК”ЕАД от 25.06.2019 г., Договор за кредит за преструктуриране на кредитна линия в кредит за текущо потребление от 13.02.2015 г., уведомлението до длъжника с протокол от 28.03.2019 г. на ЧСИ В.Петров, рег.№ 879.

Районният съд е постановил Разпореждане № 2348 от 01.07.2019 г., с което е разпоредил издаване на заповед за изпълнение и изпълнителен лист в полза на „БАНКА ДСК” ЕАД за  главницата и всички лихви. Присъдил е на заявителя разноските по делото.

След молба на заявителя за допълване на постановения съдебен акт, Ловешкият районен съд е постановил Разпореждане № 2889/09.08.2019 г., с което е отхвърлил заявлението в частта за издаване на заповед за изпълнение за сумата 120 лева- разходи при изискуем кредит. Съдът е мотивирал своя отказ с противоречие на договорните клаузи с разпоредбите на чл.10а,ал.2 ЗПК, като е приел, че таксата от 120 лева е свързана с управлението на кредита, независимо, че не е наименувана по този начин. Посочил е, че тя има изначално определен размер, а не е променлива величина, съобразена с действително сторените разноски от банката по обявяване на предсрочната му изискуемост. Присъдил е на заявителя разноските по делото.

Частната жалба е неоснователна.

За да бъде уважено искането за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист въз основа на документ по чл.417, съдът е задължен да провери дали документът, на който се основава вземането е редовен от външна страна и дали удостоверява подлежащо на изпълнение вземане срещу длъжника- чл.418, ал.2 .

Настоящият въззивен състав приема, че заявлението за издаване на заповед за незабавно изпълнение, основано на документ по чл. 417, т. 2 от ГПК - извлечение от счетоводни книги, е редовно в частта касаеща главницата и лихвите, тъй като са спазени изискванията на чл.410 ал.2 във вр. с чл.127 ал.1 т.4 от . Извлечението също е редовно от външна страна, а претендираното вземане е изискуемо, тъй като писмото на банката за обявяване на предсрочната изискуемост е връчено по предвидения в ГПК ред.

Настоящият въззивен състав споделя изцяло изводите на районния съд, с които е мотивирал своя отказ да уважи искането на заявителя за присъждане на такса от 120 лева за разходи при предсрочна изискуемост на кредита.

Тъй като договорът за потребителски кредит е сключен при действието на Закона за потребителския кредит, нормите му следва да бъдат съобразени от съда служебно ( в приложения договор също е посочено, че ЗПК следва да намери приложение).

Окръжният съд приема, че клаузата в договора за заплащане на таксата за „разходи при изискуем кредит” противоречи на чл.10а,ал.2 ЗПК, забраняващ заплащане на такси и комисиони за действия, свързани с усвояване и управление на кредита и в тази връзка намира за неоснователно твърдението на жалбоподателя, че таксата за разходи при изискуем кредит не е от визираните в закона.

В подадената от заявителя допълнителна молба ( с оглед изпълнение на указанията на съда от 09.08.2019 г.) заявителят е уточнил, че това вземане представлява усреднен разход, свързан с превръщане на кредита в изискуем, направените разноски за намиране на длъжника, за изпращане на писма, за връчване на покани за доброволно изпълнение, уведомление за предсрочна изискуемост и др. и че тези разходи се начисляват след деня на настъпване на изискуемостта на вземането. С оглед на това изявление може да се направи извод, че процесните разходи са свързани с управлението на кредита, независимо по какъв начин ги е наименувал кредиторът.

В чл.10а,ал.4 ЗПК се съдържа изискване видът, размерът и действието, за което се събират такси и/или комисионни, да бъдат ясно и точно определени в договора за потребителски кредит. В случая това изискване не е изпълнено. Следва да се отбележи, че в чл.20 от Общите условия на банката, подписани от длъжника, е предвидено увеличаване на дълга с таксите за принудително събиране на вземането, които са платени от кредитора. В случая кредиторът не твърди, че е заплатил тези разходи. Правилен е извода на районния съд, че сумата от 120 лева за разходи е изначално фиксирана и не е съобразена с действително направените  от банката разноски за обявяване на кредита за предсрочно изискуем.

За формиране на извода за неоснователност на искането на заявителя за процесната сума следва да бъде съобразена и разпоредбата на чл.33, ал.1 ЗПК, която предвижда, че при забава на потребителя кредиторът има право единствено на лихва за времето на забавата. В случая начисляването на такса от 120 лева е обусловено от изпадането на длъжника в забава, поради което не може да се разглежда като реално направен разход във връзка с неизпълнението и следва да се характеризира като обезщетение за забавено изпълнение. Затова следва да се приеме, че тази клауза от договора противоречи на императивната норма на чл. 33, ал. 1 от ЗПК. Уговарянето на бъдещите разходи във фиксиран размер, събиран по силата на самия договор, може да се разглежда и в светлината на недействителност на договора, доколкото представлява заобикаляне на изискванията на ЗПК, съгласно императивната разпоредба на чл. 21, ал. 1 от ЗПК.

Предвид гореизложеното настоящият състав приема, че атакуваното разпореждане на РС- Ловеч е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Водим от изложените съображения, съдът

 

                                 О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА РАЗПОРЕЖДАНЕ № 2889/09.08.2019 година, постановено по ч.гр.дело № 1211 по описа за 2019 година на Ловешкия районен съд, с която е отхвърлено заявление с вх.№ 7066/26.06.2019 г. на „БАНКА ДСК”ЕАД, гр.София, ЕИК ********* за допълване на издадена заповед за изпълнение и присъждане на вземане в размер на 120 лева- разходи при изискуем кредит.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: