Решение по дело №131/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 165
Дата: 7 юни 2021 г.
Съдия: Христинка Данчева Димитрова
Дело: 20217270700131
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 07.06.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на двадесети и пети май две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове: Христинка Димитрова

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря В. Русева и с участие на прокурор П. Вълчев от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Хр. Димитрова КАНД № 131 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на Л.Т.Т. ***, срещу Решение № 260157/07.12.2020г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВАНД № 1973/2020г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К, № 3708876 на ОД на МВР - Шумен, с който на Л.Т.Т. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 /сто/ лева на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, във вр. чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Излага доводи за изтекла давност за връчване на ЕФ, с което аргументира становище за невалидност на фиша. Твърди, че не са налице представени доказателства за техническата изправност и преминат годишен метрологичен контрол на техническото средство, както и че липсва изготвен протокол за работата със средството от страна на органите на МВР. Поради това отправя искане за отмяна на съдебния акт и на наложената му с ЕФ глоба. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.  

Ответната страна, ОД на МВР – Шумен, в съдебно заседание се представлява от главен юрисконсулт И.С., която оспорва предявената жалба и претендира присъждане на съдебни разноски.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл.218 и чл.220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл.211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл.210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

Касаторът Л.Т.Т. е собственик на лек автомобил, марка „Волво В 50“ с ДК № ** **** **.

На 11.06.2020г. в 12.57 часа лек автомобил, марка „Волво В 50“ с ДК № ** **** **, се движел по ул. „Бургаско шосе“ на с. Радко Димитриево, обл. Шумен, в посока гр. Шумен. В посоченото населено място, с пътен знак В-26 било въведено ограничение на максимално разрешената скорост за движение от 50 км/час, като процесният автомобил се движел със скорост от 71 км/ч. Поради движението си с превишена скорост автомобилът бил заснет с преносимо стационарно автоматизирано техническо средство или система с вградено разпознаване на номера „ARH CAM S1“ № 11743С3, позиционирано на посочения пътен участък от полицейските служители.

Впоследствие бил издаден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 3708876 на ОД на МВР - Шумен, с който на Л.Т. било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 /сто/ лева на основание чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, във вр. чл. 182, ал.1, т.3 от ЗДвП за нарушение по чл.21, ал.1 от ЗДвП. Същият бил връчен на жалбоподателя на 12.10.2020г. В срока по чл.189, ал.5 от ЗДвП жалбоподателят не представил писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за правоуправление.

При така установената фактическа обстановка районният съд приел, че нарушението и неговото авторство са безспорно установени, при което ЕФ отговаря на нормативните изисквания по отношение на съдържанието му, а констатациите за извършена простъпка, изразяваща се в управление с превишена скорост, се подкрепят от събрания доказателствен материал. По тези съображения предходният съдебен състав потвърдил наложената на Т. глоба.

Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи. На първо място, както правилно е посочил и районният съд, в случая неприложими се явяват давностните срокове, регламентирани в чл.34 от ЗАНН, доколкото те касаят ангажиране на отговорността на дееца чрез съответно наказателно постановление, изготвено на база съставен акта за установяване на административно нарушение. Предмет на съдебен контрол пред районния съд е бил електронен фиш. На следващо място, доколкото касаторът навежда доводи за изтекла давност, следва да се отбележи, че това не е така – от приобщените доказателства се установява, че за извършеното на 11.06.2020г. нарушение е издаден нарочен ЕФ от 18.06.2020г., който е връчен на инициатора на настоящото производство на 12.10.2020г., в резултат на което своевременно той е упражнил правото си да оспори наложената му глоба. В контекста на изложеното, не намира законова опора твърдението на касатора за невалидност на фиша – изтичането на определен срок от издаването му до неговото връчване не е въздигнато в основание за неговата отмяна. Такова би било изтичането на регламентираната в Наказателния Кодекс давност. В случая, съгласно чл.80, ал.1, т.5 от НК, обикновената давност е три години, а абсолютната - 4 години и половина. По безспорен начин се установява, че давността в случая не е изтекла, поради което не са налице основания за отмяна на наложената на водача с ЕФ глоба.

Правилен и съответен на закона е и изводът на предходния съдебен състав за липса на допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на електронния фиш. Същият съдържа необходимите реквизити, като изрично са отразени датата, мястото и обстоятелствата при извършване на нарушението, в съответствие с чл.189, ал.4 от ЗДвП. Цитираният текст изрично предвижда, че електронният фиш следва да съдържа данни за териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Всички тези реквизити са категорично и точно описани в обжалвания електронен фиш - конкретно и ясно е описано нарушението, включващо данни за място, дата, час на извършване на нарушението, както и в какво се състои деянието, и кои разпоредби са нарушени.

Правилно въззивният съд е приел също, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение. От събраните по делото доказателства се установява, че нарушението е установено и заснето с годно техническо средство „ARH CAM S1 за контрол на скоростта, заснемащо датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението. Съгласно т.65 от ДР на ЗДвП „Автоматизирани технически средства и системи“ са уреди за контрол, работещи самостоятелно или взаимно свързани, одобрени и проверени съгласно Закона за измерванията, които установяват и автоматично заснемат нарушения в присъствие или отсъствие на контролен орган. По настоящото дело са представени Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126/07.09.2017г. на Български институт по метрология и Протокол от проверка № 76-С-ИСИС/29.10.2019г., като е видно, че преносима система за контрол на скоростта на МПС е одобрена и вписана в регистъра на одобрени за използване средства за измерване под № 5126, срока ѝ за валидност е 07.09.2027г., както и е проверена през месец декември 2019г. По делото е приложен и надлежно съставен Протокол за използване на АТСС от 11.06.2020г., придружен с дигитална снимка на местонахождението на уреда. Протоколът по чл.10, ал.1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. е доказателството, посредством което се установява мястото и времето на извършване на нарушението, вида на АТСС, с което е заснето нарушението, посоката на движение, в която се осъществява контрола, въведените ограничения, мястото на което е поставено мобилното АТСС. Номерът на техническото средство е надлежно посочен в електронния фиш. Автомобилът, управляван от жалбоподателя, е отчетливо заснет на снимка, представена пред въззивния съд. Анализът на приобщения доказателствен материал установява с категоричност и обстоятелството, че превишението е допуснато в рамките на населеното място, а именно в с. Радко Димитриево, началото и края на което са били надлежно обозначени. Установено е също, че превозното средство е собственост на касатора, който не се е възползвал от правото си в срока по чл.189, ал.5 от ЗДвП да представи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за правоуправление.

Поради изложеното и с оглед безспорната установеност на приписаното на касатора неизпълнение от обективна и субективна страна, настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено в унисон с материалния закон и при съблюдаване на съдопроизводствените правила, поради което не са налице сочените в касационната жалба основания за отмяната му. Касационната  жалба се явява неоснователна и следва да бъде отхвърлена, а обжалваното съдебно решение като законосъобразно и правилно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора и с оглед отправената претенция, на ОД на МВР – Шумен на основание чл.63, ал.5 от ЗАНН, във вр. с чл.37 от Закона за правната помощ, във вр. с чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ се дължи юрисконсултско възнаграждение за участие по делото в минимален размер от 80 /осемдесет/ лева.  

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260157/07.12.2020г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВАНД № 1973/2020г. по описа на съда.

ОСЪЖДА Л.Т.Т. да заплати на ОД на МВР - Шумен разноски в размер на 80 /осемдесет/лева.

Решението е окончателно.

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................           ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                              

                                                                                              2..........................

 

 

ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 07.06.2021 г.