Решение по дело №686/2020 на Районен съд - Павликени

Номер на акта: 260028
Дата: 26 март 2021 г. (в сила от 20 май 2021 г.)
Съдия: Цветомил Борисов Горчев
Дело: 20204140100686
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е         № ........

Гр. Павликени, 26.03.2021 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Павликенският районен съд гражданска колегия в публичното заседание на 26.02.2021 година в състав:

                              Районен съдия: ЦВЕТОМИЛ ГОРЧЕВ

при секретаря Венка Миланова, като разгледа докладваното от съдията ГрД № 686 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе съдът взе предвид следното:

 

Обективно съединени искове по чл. 128, т. 2 от Кодекса на труда.

 

Производството е образувано по искова молба на В.Т.П., ЕГН ********** *** и съдебен адрес кантора адвокат Д.,***, офис ** против „В.“ ЕООД, ЕИК *** – със седалище и адрес на управление гр. ***, представлявано от Управителя Т.Н.Х.. Ищецът твърди в исковата си молба, че работел до 31.03.2020 година при ответника на длъжността “***“ като изпълнявал курсове Ш. – Д., когато трудовото правоотношение прекратил с уведомление, поради причина да не му били изплатени заплати и командировъчни за месеците февруари и март 2020 година – докато работел в ответното дружество не получил изцяло трудовото си възнаграждение за месец февруари в размер на 2834 лева и изцяло за м. март в размер на 4214 лева. Претендира заплащане на тези суми като трудово възнаграждение за горния период, ведно със законната лихва върху главницата от предявяване на иска до окончателното изплащане и разноски.

 

В срока за отговор по реда на чл. 131 от  ГПК ответникът, редовно уведомен по реда на чл. 50, ал. 2 от ГПК – становище и отговор не депозира. Доказателства не сочи.

 

От събраните по делото доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

 

За да се уважат предявените искове е необходимо  да установи, че ищецът е работил по трудово правоотношение с ответника, че е полагал труд, при какви условия е възникнало и съществувало трудовото правоотношение, че ищецът е работил в периода, посочен в исковата молба, че е полагал труд при твърдените условия, размера на възнаграждението, че не е бил в платен или неплатен отпуск за посочения период.

 

В случая ищецът твърди да е работил по трудово правоотношение с ответника при определени условия. На първо място, относно размера на трудовото възнаграждение и продължителността на работното време, това са обстоятелства, които се установяват само със съответни писмени доказателства – трудов договор, доп. споразумения, подадени уведомления в ТД на НАП.

 

Спорен по делото е въпросът за наличието на валиден трудов договор за процесния период. По делото няма никакви писмени данни за последния между страните да  е съществувало трудовото правоотношение, самият ищец не представя писмени доказателства – своя екземпляр от трудовия договор, нито доказва в ТД на НАП да е бил регистриран договор между страните.

 

От показанията на свидетелят П., действително се установява, че ищецът е работел при ответното дружество и че трудовите им възнаграждения не се изплащали редовно от работодателя, но показанията му касаят различен от процесния период.

 

От приетата по делото съдебно-счетоводна експертиза, чието заключение е кредитирано от съда като обективно и компетентно дадено, за ищеца ответното дружество не представя лично трудово досие. Видно и от заключението П. не фигурира във ведомостите за работни заплати, след месец януари 2020 година. От изготвеното и прието заключение на вещото лице се установява, че ищецът не е работил по трудово правоотношение с ответното дружество за процесния период.

 

При така установената фактическа обстановка, от правна страна съдът счита, че:

 

Трудово правоотношение за исковия период, може да възникне само въз основа на трудов договор, сключен в писмена форма (чл. 62, ал. 1 Кодекса на труда). В този смисъл е и Решение № 612, постановено на 22.03.2011 година от IV Гражданско отделение на Гражданската колегия на Върховния касационен съд на Република България по гражданско дело № 1024 по описа на същото гражданско отделение за 2009 г., с докладчик съдия Б. Т. Според посоченото решение по силата на чл. 62, ал. 1 от Кодекса на труда трудовият договор са сключва в писмена форма, която е условие за валидността му и със задължително съдържание за неговата обстоятелствена част по чл. 66, ал. 1 от същия кодекс. Т.е за да е налице такъв договор, той трябва да е обективиран в документ, отразяващ съвпадащите волеизявления (уговорки) на страните по него, което се удостоверява с подписването му от всяка от страните. С оглед на това трудово правоотношение не може да бъде установявано с други гласни и/или писмени доказателства, включително, изхождащи от някоя от страните, сочещи по косвен начин за съществуването му.

 

Разпоредбите относно формата на трудовия договор са материалноправни и с оглед действието им за в бъдеще те намират  приложение за трудовите договори , сключени след 01.01.2003 год. Наименованието на акта е без значение (Решение 1712/02.02.2005 год. По гр.дело №2747/2002 год. III г.о. ВКС). Достатъчно е обективирането  на волеизявленията на двете страни за сключване на трудов договор в писмен акт, който трябва да съдържа минимално необходимото съдържание на трудовия договор съгласно чл. 66, ал. 1 от КТ.

 

При така установената фактическа обстановка искът за неизплатено трудово възнаграждение е неоснователен и като такъв, подлежащ на отхвърляне.

 

Съдът намира, че за да бъдат уважен искът на ищеца, следва да бъде доказано, че същият е бил в трудово правоотношение с ответното дружество и че същото е било прекратено, а също и че ищецът  е престирал труд, който не му е бил заплатен. От събраните по делото писмени и гласни доказателства не се установи по безспорен начин, че ищецът е бил в трудово правоотношение с ответното дружество за времето от 01.02.2020 г до 31.03.2020 г., като по делото са налични данни за тоя период ищецът да има трудово правоотношение с друг работодател – представената справка от НАП.

 

Р Е Ш И :

 

Отхвърля предявените от В.Т.П., ЕГН ********** *** и съдебен адрес кантора адвокат Д.,***,  против „В.“ ЕООД, ЕИК *** – със седалище и адрес на управление гр. ***, представлявано от Управителя Т.Н.Х. обективно съединени искове с правна квалификация чл. 128, т. 2 от КТ за присъждане на 2834 лева – част от трудово възнаграждение за месец февруари 2020 година и 4214 лева трудово възнаграждение за месец март 2020 година, ведно със законната лихва от предявяване на иска до окончателното изплащане, като НЕОСНОВАТЕЛНИ и НЕДОКАЗАНИ.

 

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновският окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните по делото.

 

 СЪДИЯ:

Вярно с оригинала!

ВМ