Определение по дело №14/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 114
Дата: 13 май 2019 г.
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20192150200014
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Съдържанието все още не е налично.

Съдържание на мотивите

Мотиви към Присъда № 31от 13.05.2019г.по НОХД №14/2019г. по описа на районен съд-Несебър

 

           

Несебърската районна прокуратура е повдигнала обвинение срещу Щ.И.М.- роден на *** ***, постоянен адрес:***, българин, български гражданин, женен, осъждан, ЕГН **********  за това, че на на 25.12.2017г., около 10.30 часа, на главен път I- 9, КПП Кошарица, община Несебър, с посока на движение от село Кошарица, община Несебър, към град Бургас, управлявал МПС – лек автомобил марка „Алфа Ромео“ с рег********, немска регистрация, след употреба на наркотични вещества, амфетамин и метамфетамин, установено по надлежния ред с техническо средство „Дръг Тест 5000“ с фабричен № ARJJ 0041-престъпление по чл.343б, ал.3 от НК.

          Представителят на Районна прокуратура-Несебър поддържа предявеното обвинение срещу подсъдимия, като пледира, че то е доказано по безспорен начин от събраните по делото писмени и гласни доказателства.Пледира да му бъде наложено наказание към минимума определен за този вид престъпление, като наред с това на основание чл.343г от НК същият да бъде лишен от право да управлява МПС, като на основание чл.59, ал.3 от НК да бъде зачетено времето, през което му е било отнето свидетелството за правоуправление по административен ред.

          Съдът прие, че са налице предпоставките за даване ход и разглеждане на делото по реда на чл. 269, ал. 3, т. 1 и т. 2 от НПК, тъй като към датата на съдебното заседание от обявяването на подсъдимия Щ. И.М. за общодържавно издирване по ДП с телеграма на ГД „Национална полиция“ от 03.10.2018 г, подсъдимият не е установен, въпреки щателното му издирване.

Назначен е служебен защитник на подсъдимия. Защитникът на подсъдимия пледира за  постановяване на съдебен акт, с който да се признае М. за виновен , но при определяне размерана наказанието да бъде приложен чл.55 от НК.Сочи подробни обстоятелства.

          Съдът, като обсъди доводите на страните и съобрази събраните по делото гласни и писмени доказателства по реда на чл.14 и чл.18 от НПК приема за установено следното:

 

         

 

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

 

На 25.12.2017г. св.Г. бил назначен наряд като автопатрул – 2, обслужващ територията на к.к. „Слънчев бряг“. Около 10.30 часа работил на КПП Кошарица, на главен път, като спирали и проверявали автомобили и лица. На КПП-то престояли около един час.В интервала между 10.15 часа и 10.20 часа видял  лек автомобил движещ се в посока от град Бургас към село Кошарица. Автомобилът бил „Алфа Ромео“ тъмен на цвят, с немски регистрационни номера. Същия направил впечатление на свидетеля, но не успели да го спрат за проверка. Около 10.30 часа този автомобил се върнал от посока село Кошарица, като пътувал в посока град Бургас и на КПП Кошарица, Г. го спрял за проверка. Установил две момчета в автомобила. Видели им се съмнителни.Извършили справка с ОДЧ за криминални прояви, за регистрации и за издирване на лицата, след което водача-подс.М. заявил, че са дошли в района, за да докарат и изпратят едно момиче, което е било с тях цяла вечер и живее в село Кошарица и помолил полицая ако може да не му създава проблеми, тъй като е употребил наркотични вещества .Свидетеля докладвал на оперативния дежурен, след което поканил водача и спътника му в районното управление, където да бъде изпробван за алкохол и наркотични вещества.

Свид. К.Д. бил на смяна като автопатрул по КАТ с полицай Д.Д.и около 10.45 часа получил обаждане за съдействие, за да изпробва със зачисленото му техническо средство водача на л.а. марка „Алфа Ромео", с peг. № *****- немска регистрация.

Д. извършил пробата на подс. М. с техническо средство „Дръг Тест 5000" с с фабричен № ARJJ 0041 който отчел положителен резултат за употребен амфетамин и метаамфетамин.Показанията на апарата били показани на водача на МПС.Същият бил съпроводен до ФСМП гр.Несебър за да му бъде взета кръвна проба за анализ, което действие М. отказал пред медицинския екип.На М. в РУ Несебър му бил съставен АУАН №230416 и задържан за срок от 24 часа.

Поведението на проверяваното лице било странно, със забавени реакции, което провокирало полицаи да му извършат проба за употреба на наркотични вещества.      

 

 

 

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

 

          Горната фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните по делото: гласни доказателства- показанията на свидетеля Дойчев, св. Г. и Д. приобщени към доказателствения материал и писмените доказателства по делото-съдържанието на протокол за извършена проверка /, протокол за медицинско изледване, разпечатка на резултат от изследване с техническо средство с номер ARJJ-0041 /стр.18 от ДП с вписано обстоятелство, че при проверка  на 25.12.2017г. с вписан час 11.04.45 при тест № 193 е регистрирана положителна проба за употреба на амфетамин и метамфетамин, справка за съдимост, всички писмени доказателства приобщени по реда на чл.283 и 284 от НПК. В подкрепа на гореописаната фактическа обстановка са и докладната записка

         

Показанията на св.Г. и Д. кореспондират с описаната фактическа обстановка , както и  с писмените доказателства по делото.

Съдът се доверява на достоверността на изследването с техническото средство, тъй като освен положителната реакция, подсъдимият е реагирал и субективно, чрез външно изразени физически симптоми.

Макар, нормата на чл.343б ал.3 от НК да не прави аналогична препратка към състава на престъплението по ал.1 на същия текст, в който в диспозитивната си част се предвижда изрично изискване концентрацията на алкохол да е установена по надлежния ред, специалната норма, макар да не е с характер на задължителна е приложима при установяване употребата на наркотични вещества или аналози и по анализа посочен по-горе, според състава на настоящия съд е изпълнена.

                   След извършения анализ на всички събрани по делото гласни и писмени доказателства съдът приема за безспорно установено извършването на инкриминираното деяние, както и авторството на подсъдимия.

 

 

          ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

          При така установената фактическа обстановка, съдът счете, че от обективна и субективна страна подсъдимият Щ.И.М.- ЕГН ********** е осъществил състава на престъплението по чл.343б, ал.3 от НК.

          От обективна страна на на 25.12.2017г., около 10.30 часа, на главен път I- 9, КПП Кошарица, община Несебър, с посока на движение от село Кошарица, община Несебър, към град Бургас, управлявал МПС – лек автомобил марка „Алфа Ромео“ с рег********, немска регистрация, след употреба на наркотични вещества, амфетамин и метамфетамин, установено по надлежния ред с техническо средство „Дръг Тест 5000“ с фабричен № ARJJ 0041-престъпление по чл.343б, ал.3 от НК.

Касае се за престъпление на просто извършване, т.е. за съставомерността на деянието не е необходимо настъпването на вредоносни последици. Счита се, че обществените отношения са увредени със самото управление на МПС след употреба на наркотични вещества .

Амфетаминът и метамфетаминът  се намират в Списък 1 на чл.3, ал.1 от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, включващ „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина”, представляват наркотични вещества, нямат легална употреба, пазар и производство и са под контрол съгласно Единната конвенция на ООН за психотропните средства от 1971 год., ратифицирана от Република България, и Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.

          От субективна страна-деянието е извършено при форма на вината-пряк умисъл, като подсъдимият е съзнавал обществено опасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на обществено опасните последици и с действията си пряко ги е целял.

          Причина за извършване на престъплението е незачитането от страна на подсъдимия на установените в страната норми регламентиращи движението по пътищата.

 

 

          ПО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО:

 

          При определяне на наказанието, съдът взе предвид факта, че настоящото деяние се явява първо за подсъдимия от този вид, но е предходно осъждан за деяние по чл.195 ал.1 т.3,5 вр.чл.194 ал.1, вр.чл.20 ал.2 от НК за което му е наложено наказание „ТРИ месеца Лишаване от свобода, чието изпъленние е отложено за срок от три години. Т.е. М. е осъждан като  е наказван многократно за нарушения по ЗДвП, но за различни по вид нарушения на ЗДвП.

За престъплението, извършено от подсъдимия, законодателят е предвидил наказание „Лишаване от свобода” от една  до три години и Глоба от петстотин до хиляда  и петстотин лева.

          При индивидуализацията размера на наказанието, съдът отчете, като смекчаващи отговорността обстоятелства, трудовата ангажираност, установена във ФРГ, указаното съдействие на досъдебното производство и признанието на обективността на деянието пред свидетелите-полицаи, сравнително дългата продължителност на делото в досъдебна фаза.ДП е образувано на 25.12.2017г., а обвинителния акт в съда е депозиран на 07.01.2019г.Именно това аргументира приложение на института на чл.55 ал.1 т.1 от НК

Като съобрази горните обстоятелства, съдът намери, че на Щ.И.М.- ЕГН ********** следва да бъде наложено наказание „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА” за срок от 5 /пет / МЕСЕЦА,което да изтърпи при първоначанел „ОБЩ“ режим.

Предвид обстоятелството, че М. е извършил деянието в изпитателния срок на предходно осъждане, освен, че спрямо него е неприложима нормата на чл.66 от НК, съдът на основание чл.68, ал.1 НК приведе в изпълнение наложеното наказание по присъда №130/2016г. по НОХД №172/2016г. по описа на Районен съд Средец „лишаване от свобода“ за срок от ТРИ МЕСЕЦА, което постанови да се търпи отделно при първоначален „ОБЩ” режим.

На основание чл. 57 ал.2 вр.чл.55ал.1 т.1, вр. чл. 343б, ал.3 от НК съдът наложи на подсъдимия и кумулативно предвиденото наказание „Глоба” като определи размер на  300 /триста/ лева.

Наред с това на основание чл.343г, вр. чл.37 ал.1 т.7 от НК, съдът лиши подсъдимия да управлява МПС за срок от 12 /дванадесет/ месеца, като на основание чл.59, ал.4 от НК постанови приспадане на времето през което подсъдимият М. в е бил лишен от това право по административен ред.

.

          Съдът постанови приложеното веществено доказателство - 1 брой тестова касета „Drager Drug Test 5000“, от извършена проба с „Drager Drug Test 5000”, с фабричен № ARJJ- 0041, да остане по делото, като да бъде унищожено като вещ без стойност след влизане на присъдата в сила.

По горните съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: