Споразумение по дело №474/2016 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 81
Дата: 24 октомври 2016 г. (в сила от 24 октомври 2016 г.)
Съдия: Веселин Ангелов Петричев
Дело: 20165210200474
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 20 октомври 2016 г.

Съдържание на акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

24.10.2016 година,                                                                 гр.В е л и н г р а д

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ  РАЙОНЕН  СЪД, на  двадесет и четвърти октомври през  две хиляди и шестнадесета  година, в  публично заседание в следния с ъ с т а в :

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕСЕЛИН ПЕТРИЧЕВ

                                                                                                                                              

СЕКРЕТАР  :  М.Д.

ПРОКУРОР : Е.М.                                          

Сложи за разглеждане докладваното от съдията докладчик  Петричев  Н.О.Х. дело   474 по описа за 2016 година.

            На именното повикване  в 10,45 часа.

В производството участва прокурора М..

ОБВИНЯЕМАТА Ф.И.А. се явява лично и с адв.В.А. редовно упълномощен от досъдебното производство.

ПРОКУРОРА М. : Да се даде ход на делото .

АДВ.  А.- Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

 

СНЕ СЕ самоличността на обвиняемата, както следва :

Ф.И.А. -  родена на *** г. **************** ***, ****************,  ЕГН **********;

 

Председателят на състава  разясни  на страните правото им на отводи съгл. чл. 274 от НПК -  срещу членовете на състава, прокурора, защитниците и секретаря, експертите, преводача и тълковника, както и правото им да възразят срещу разпита на някои свидетели; както и правото им да правят нови искания по доказателствата и по реда на съдебното следствие съгласно чл.275 от НПК.

Председателят на състава  разясни  на Обвиняемата правата му по чл. 55 от НПК  - да научи за какво престъпление е привлечен в това качество и въз основа на какви доказателства; да дава или да откаже да дава обяснения по обвинението; да се запознава с делото, включително и с информацията, получена чрез използване на специални разузнавателни средства, и да прави необходимите извлечения; да представя доказателства; да участва в наказателното производство; да прави искания, бележки и възражения; да се изказва последен; да обжалва актовете, които накърняват неговите права и законни интереси, и да има защитник, правото  защитникът му да участва при извършване на действия по разследването и други процесуални действия с негово участие, освен когато изрично се откаже от това право и правото на последна дума, както и правата му по чл. 96 и 97 от НПК,свързани с участие на защитник в наказателното производство и случаите,при които може да се откаже от защитника си; по  чл. 115,чл.275 и чл.277 от НПК – свързани с правото му да дава обяснения и да прави нови искания.

 

ПРОКУРОРА М.: Нямам искания.

АДВ. А.: Нямам искания и възражение по състава на съда. Разяснени са правата на доверителя ми съгласно НПК.

   ОБВИНЯЕМАТА А.: Нямам възражение по състава на съда. Разяснени са правата ми   съгласно НПК.

 

ПРОКУРОРА М. :Постигнали сме споразумение  със защитата на обвиняемата А.,  което представихме. Поддържам споразумението. Моля, да го одобрите и да прекратите производството по НОХД №474/2016 по описа на Районен съд Велинград. 

 

АДВ. А.: Постигнахме споразумение с РП- Велинград за прекратяване производството по делото, доверителката ми се признава  за виновна за извършване на престъплението по 234, ал. 1 от НК, във вр. с чл. 2,т.1 и т. 2, чл.4, т.1 и 7, чл.12, ал.1, т.1, чл.19, ал.1, т.1-т.3 и чл.64, ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове, вр.чл.28, ал.1 от ЗТТИ. Моля, тъй като споразумението не противоречи на Закона и морала, да го одобрите и прекратите наказателното производство по НОХД № 474/2016 година по описа на Районен съд Велинград.

 

ОБВИНЯЕМАТА  А. : Признавам се за виновна по обвинението. Разбирам, в какво престъпление съм обвинен – че съм държала акцизни стоки - тютюневи изделия -16,543 кг нетно тегло -  тютюн за пушене за лула и цигари - без бандерол,   на обща стойност 3308,60 лева.. Подписах споразумението доброволно. Известно ми е, че споразумението има значение на влязла в сила присъда и подлежи на незабавно изпълнение. Съгласна съм с последиците.  Съгласна съм да изтърпя наказание - лишаване от свобода" за срок от  четири  месеца, чието изтърпяване на основание чл.66, ал.1, от НК бъде отложено за срок от  три години. Съгласна съм веществените доказателства да бъдат отнети в полза на държавата. Съгласна съм да заплатя разноските по делото. Декларирам,че се отказвам от  разглеждане на делото по общия ред. 

 

СЪДЪТ, след като изслуша прокурора, защитника на обвиняемата и обвиняемата,  счита, че е постигнато споразумение в следния смисъл :

 

Ф.И.А. -  родена на *** г. **************** ***, ****************,  ЕГН **********, се признава  за  ВИНОВНА за това, че на 13.06.2016 г. в гр. Ракитово на ул. „**************** в частен дом, държи акцизни стоки-по смисъла на чл. 4,т.1, във вр. чл.2, т.2 от ЗАДС / чл.4, т.1 от ЗАДС„Акцизни стоки са стоките, посочени в чл.2 от закона; чл. 2, т. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове - „На облагане с акциз подлежат: 2. тютюневите изделия" и Закона за тютюна и тютюневите изделия; без бандерол по смисъла на чл.4, т.7 от ЗАДС и чл. 25, ал.2 от ЗТТИ /чл.4, т.7 от ЗАДС - „Бандерол" е държавна ценна книга, която доказва внасянето на дължимия акциз за освободените за потребление акцизни стоки, закупува се от Министерство на финансите и не може да бъде предмет на последваща сделка, когато такъв се изисква по закон - чл.2, т.2, чл.19, ал.1, т.1-т.3 и чл.64, ал.1 от ЗАДС/ чл. 2, т. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове - „На облагане с акциз подлежат: 2. тютюневите изделия"; чл.19, ал.1, т.1 - т.3 от ЗАДС - Стоките по чл.2 подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз при тяхното производство на територията на страната; при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка; при тяхното внасяне на територията на страната. Чл.64, ал.1 от ЗАДС - производителите на тютюневи изделия, предназначени за реализация на вътрешния пазар са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерола се извършва в данъчен склад на производителя и чл.28, ал.1 от ЗТТИ „тютюневите изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен върху потребителска опаковка при условията на чл. 25 от ЗТТИ", а именно тютюневи изделия/тютюн/ по смисъла на чл.12, ал.1, т.1 от ЗАДС „ Тютюн за пушене/за лула и цигари/ е тютюн, който е нарязан или раздробен по друг начин, усукан или пресован на плочки и може да се пуши без допълнителна индустриална обработка,/ с тегло 16,543 кг. на стойност 3308,60 лева, като случаят е немаловажен, поради което на основание чл. 234, ал. 1 от НК, във вр. с чл. 2,т.1 и т. 2, чл.4, т.1 и 7, чл.12, ал.1, т.1, чл.19, ал.1, т.1-т.3 и чл.64, ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове, вр.чл.28, ал.1 от ЗТТИ във връзка с чл. 55, ал. 1, т. 1 и ал.3 от НК,  се задължава да изтърпи наказание - „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА" за срок от  ЧЕТИРИ МЕСЕЦА, чието изтърпяване на основание чл.66, ал.1, от НК се отлага за срок от  ТРИ ГОДИНИ.

 

 На основание чл. 234, ал.3 от НК предметът на престъплението - общо - 16,543 кг. тютюневи изделия/тютюн/ на стойност 3308,60 лева, без акцизен бандерол, намиращи се на съхранение в РУ Велинград, се отнема в полза на държавата.

 

 Ф.И.А. с посочени по-горе данни се задължава да заплати разноски в полза на Републиканския бюджет по сметка на ОД на  МВР гр.Пазарджик,  в размер на 231,30 лева /двеста тридесет и един лева и тридесет и две стотинки/, плюс 5 лева /пет лева/ за служебно издаване на изпълнителен лист. 

 

СЛЕД вписване на съдържанието на споразумението в съдебния протокол, същото се обяви на страните по делото и се подписа от прокурора, защитника на обвиняемата  и обвиняемата :

                                                           ПРОКУРОР :

                                                                      / Е.М./

 

                                                           ЗАЩИТНИК :

                                                                      /Адв. В.А./

 

                                                           ОБВИНЯЕМ:

                                                                      /Ф.И.А./

  

СЪДЪТ, като взе предвид, че споразумението не противоречи на закона и на морала , счита че същото следва да бъде одобрено. Поради изложеното до тук, на осн. чл.381 и следващите от НПК ,

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОДОБРЯВА  постигнатото споразумение  по силата, на което:

Ф.И.А. -  родена на *** г. **************** ***, ****************,  ЕГН **********, се признава  за  ВИНОВНА за това, че на 13.06.2016 г. в гр. Ракитово на ул. „**************** в частен дом, държи акцизни стоки-по смисъла на чл. 4,т.1, във вр. чл.2, т.2 от ЗАДС / чл.4, т.1 от ЗАДС„Акцизни стоки са стоките, посочени в чл.2 от закона; чл. 2, т. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове - „На облагане с акциз подлежат: 2. тютюневите изделия" и Закона за тютюна и тютюневите изделия; без бандерол по смисъла на чл.4, т.7 от ЗАДС и чл. 25, ал.2 от ЗТТИ /чл.4, т.7 от ЗАДС - „Бандерол" е държавна ценна книга, която доказва внасянето на дължимия акциз за освободените за потребление акцизни стоки, закупува се от Министерство на финансите и не може да бъде предмет на последваща сделка, когато такъв се изисква по закон - чл.2, т.2, чл.19, ал.1, т.1-т.3 и чл.64, ал.1 от ЗАДС/ чл. 2, т. 2 от Закона за акцизите и данъчните складове - „На облагане с акциз подлежат: 2. тютюневите изделия"; чл.19, ал.1, т.1 - т.3 от ЗАДС - Стоките по чл.2 подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз при тяхното производство на територията на страната; при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка; при тяхното внасяне на територията на страната. Чл.64, ал.1 от ЗАДС - производителите на тютюневи изделия, предназначени за реализация на вътрешния пазар са длъжни да поставят бандерол върху потребителската опаковка. Поставянето на бандерола се извършва в данъчен склад на производителя и чл.28, ал.1 от ЗТТИ „тютюневите изделия се транспортират, пренасят, съхраняват, предлагат или продават в търговски обекти и складове на едро и дребно само с акцизен бандерол, залепен върху потребителска опаковка при условията на чл. 25 от ЗТТИ", а именно тютюневи изделия/тютюн/ по смисъла на чл.12, ал.1, т.1 от ЗАДС „ Тютюн за пушене/за лула и цигари/ е тютюн, който е нарязан или раздробен по друг начин, усукан или пресован на плочки и може да се пуши без допълнителна индустриална обработка,/ с тегло 16,543 кг. на стойност 3308,60 лева, като случаят е немаловажен, поради което на основание чл. 234, ал. 1 от НК, във вр. с чл. 2,т.1 и т. 2, чл.4, т.1 и 7, чл.12, ал.1, т.1, чл.19, ал.1, т.1-т.3 и чл.64, ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове, вр.чл.28, ал.1 от ЗТТИ във връзка с чл. 55, ал. 1, т. 1 и ал.3 от НК,  се задължава да изтърпи наказание - „ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА" за срок от  ЧЕТИРИ МЕСЕЦА, чието изтърпяване на основание чл.66, ал.1, от НК се отлага за срок от  ТРИ ГОДИНИ.

 

 На основание чл. 234, ал.3 от НК предметът на престъплението - общо - 16,543 кг. тютюневи изделия/тютюн/ на стойност 3308,60 лева, без акцизен бандерол, намиращи се на съхранение в РУ Велинград, се отнема в полза на държавата.

 

 Ф.И.А. с посочени по-горе данни се задължава да заплати разноски в полза на Републиканския бюджет по сметка на ОД на  МВР гр.Пазарджик,  в размер на 231,30 лева /двеста тридесет и един лева и тридесет и две стотинки/, плюс 5 лева /пет лева/ за служебно издаване на изпълнителен лист. 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по НОХД № 474 по описа за 2016 година на Районен съд Велинград.

Настоящето споразумение е окончателно и има последиците на влязла в сила присъда и подлежи на незабавно изпълнение.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:           

 

ПРОТОКОЛЪТ  е написан в съдебно заседание, което приключи в  11,00 часа.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

      СЕКРЕТАР :