Определение по дело №391/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 643
Дата: 30 август 2019 г. (в сила от 19 септември 2019 г.)
Съдия: Петя Георгиева Георгиева
Дело: 20192100200391
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 април 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 123                       30.08.2019 година             град Бургас

 

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                           наказателна колегия

на тридесети август                   две хиляди и деветнадесета година

В закрито заседание в следния състав:

    

 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Георгиева ЧНД № 391 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл. 243 от НПК.

Образувано е по жалба на М. Т. Д. – главен юристконсулт при ТД на НАП Бургас , като пълномощник на министъра на финансите срещу Постановление за прекратяване на наказателно производство от 03.04.2019 г. по ДП № 119/2018 г. по описа на ОСлО на Окръжна прокуратура – Бургас. С посоченото постановление БОП е прекратила воденото наказателно производство срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 255, ал. 1, т.2, 6 и 7 от НК.

С жалбата се релевират оплаквания за незаконосъобразност  и необоснованост на атакуваното прекратителното постановление. Неправилен , по същината си жалбоподателя счита фактическият извод , че въпреки прехвърлянето на дружеството и придобиването му от П. П., досегашния собственик В. К. е продължил да осъществява търговската дейност на дружеството „Атлант 2010“ЕООД. Оспорва в тази връзка мнението на прокурора, че именно посочения в търговския регистър управител следва да носи и наказателна отговорност за сключените договори и издадени във връзка с тях фактури, във връзка с непризнаването на които от органите по приходите , е установено данъчно задължение в размер по-голям от 3000лв за търговското дружество, през инкриминирания период . Като неправилно и противоречащо на закона се настоява да е правният извод, че поради смъртта на В. К. , производството по делото следва да се прекрати.

Жалбата е процесуално допустима от легитимирано лице и разгледана по същество се явява основателна.

Проверяващата инстанция след като се запозна с жалбата и с мотивите на прокурора, изложени в обжалваното постановление, и като извърши преценка на събраните по досъдебното производство доказателства, прие за установено следното:

Наказателното производство е започнало на 31.05.16г. за това, че през периода от 19.01.2010 г. до 31.01.2013г. в гр. Бургас, с цел да избегне установяване или плащане на данъчни задължения в големи размери , потвърдил неистина или затаил истина в подадена декларация по ЗКПО и ЗДДС, съставил и използвал документи с невярно съдържание, неистински или преправени документи и приспаднал неследващ се данъчен кредит за фирма „Атлант 2010“ ЕООД –гр.Обзор - престъпление по чл. 255, ал. 1, т.2,6 и 7 от НК.

По делото няма привлечено обвиняемо лице.

С постановление от 03.04.2019 г. прокурор от Окръжна прокуратура – Бургас на основание чл. 243, ал. 1, т. 1 вр. чл. 24, ал. 1, т. 4 от НПК е прекратил наказателното производство по досъдебно производство № 119/2018 г. по описа на ОСлО на Окръжна прокуратура – Бургас.

От фактическа страна, в хода на разследването, видно от обжалваният пред БОС прокурорски акт, било установено следното:

На 19.01.10г. било учредено „Атлант 2010“ ЕООД с едноличен собственик на капитала и негов управител В. В. К..

През 2012г., поради значително влошаване на здравословното си състояние, лечението на което затруднявало явяването на работа ежедневно във фирмата, К. прехвърлил дяловете си в дружеството на свой служител –св.П. П., на когото имал доверие. 

Последния се съгласил да стане формално собственик и управител на това търговско дружество, което документално било оформено с договор от 21.08.12г.

Въпреки прехвърлянето на дружеството, след посочената дата К. продължил да работи с фирмата, каквато била и уговорката помежду им, като документите от този момент нататък документите свързани със счетоводството на дружеството били подписвани от св.П. , съобразно указанията на К..

От учредяването на дружеството до месец април 2013г. счетоводството му било водено от св.В. Я..

На 31.08.12г. между „Атлант 2010“ ЕООД и „Ланд фокс“ЕООД бил сключен договор, за възлагане от първото на второто дружество направа на изкопи , тяхното заравняване , настилане на временни горски пътища и др. Договорът бил подписан от П. за възложителя, по указание на В. К.. Сключеният договор бил представен на счетоводителя св.Я. именно от В. К. през есетнта на 2012г., като й обяснил, че по него ще постъпват фактури, които следва да осчетоводява.

По този договор, през месеците ноември и декември 2012г. изпълнителя издал на възложителя фактури, които били осчетоводени от счетоводителя и включени в дневниците за покупки  и в в справките –декларации за двата данъчни периода.

На 29.11.12г. В. К. починал, а ръководството и управлението на дружеството поел баща му В. К., първоначално неофициално, а впоследствие от 10.01.13г. и официално с прехвърлянето на дружествените дялове от П. на „Пелезо 2012“ ЕООД, със собственик и управител В. К.. След смъртта на последния, като управител била вписана неговата съпруга Т. К.,  което обстоятелство било заличено на 20.06.16г.

В резултат от проведена данъчна ревизия на „Атлант 2010“ ЕООД за данъчен период 01.11.12г.-31.12.12г., приключило с ревизионен доклад от 30.07.14г., и издаден въз основа на него ревизионен акт от 01.09.14г. С последния били установени задължения , в това число за ДДС. Ревизиращите органи признали правото на приспадане на данъчен кредит за фактурите издадени от „Ланд Фокс“ ЕООД, с изключение на фактурата с №274/13.12.12г. с данъчна основа 36000лв. и ДДС в размер на 7200лв.

Фирмата изпълнител не разполагала със строителна механизация, с която да бъдат осъществени декларираните услуги и нямала наети по трудов договор лица, които да извършат дейността , включена в предмета на договора. Отчитайки, че възложителя „Атлант 2010“ ЕООД е притежавала необходимата техника, както и достатъчен брой лица които да ги извършат, прокурорът е достигнал до логичния  и законосъобразен извод, че документираните в дневниците за покупки на дружеството възложител за месеците ноември и декември 2012г. доставки по фактури издадени от изпълнителя не са били осъществени от посочения във фактурите доставчик и са налице достатъчно доказателства за извършено престъпление по чл.255, ал.1, т.2 и 6 от НК. Не се спори и за това, че към момента на подписване на договора и неистинските фактури , „Атлант 2010“ ЕООД е вече било прехвърлено на св.П. П..

Не могат да бъдат споделени доводите, наведени с жалбата, а именно, че за съставомерността на деянието по чл.255 от НК е достатъчно да се установи  качеството на управител и собственик на дружеството, като без значение е обстоятелството, че действието е по указание на друго лице. Несъстоятелни са и разсъжденията за предполагаемите възможности  П. да назначи К. за управител и така последния да носи отговорност за взетите решения и действия. Не е налице и твърдяното противоречие между приетото влошено здраве на К. и продължаването от същия да извършва дейност с търговското дружество.

Анализирайки поотделно и в съвкупност изнесеното от свидетелите П., Я. и К., при съпоставяне помежду им, както и с писмените доказателства събрани в хода на разследването, прокурорът е достигнал до  правилен фактически извод, че макар и да не е бил по документи управител на дружеството към инкриминирания период, реално до смъртта си В. К. е управлявал и извършвал дейност с „Атлант 2010“ ЕООД. Фактури във връзка с вече сключения коментиран по-горе договор са постъпвали и след това и са осчетоводявани от св.Я. и след неговата кончина и справките декларации по ЗДДС са подавани от нея по електронен път т.е с електронен подпис. Наред с това,  че св.П. не е носил фактури в счетоводството и цитираните справки-декларации не са му били предоставяни за запознаване и проверка.  

Към тези сведения, съдът намира, че следва да добави и показанията на св.Д. К., според която въпреки онкологичното заболяване, в началото В. К. се чувствал добре физически, но в края на октомври 2012г. му направили операция, при която се установило наличие на разсейки и му отстранили единия бъбрек. В продължение на 10 дни се чувствал добре, но след това вдигнал температура. Не е бил на легло, ходел на работа до последно. Ръководел дейността до последно. Той бил човекът-фирма и компютърът на тази фирма. Той си движел всичко. Не починал от заболяването си , а получил инфаркт . Бил силен духом човек. Не е споделил на съпругата си доколко сериозно е заболяването му, нито че е прехвърлил дяловете от дружеството на П. и последния е негов управител. След смъртта на В. К. дейността на дружеството и управлението му поел неговия баща, а след кончината на последния -майката на В. К.. 

Няма причина изнесеното от св.К. да не бъде кредитирано, тъй като именно тя е била най-близо до съпруга си в последните месеци от живота му и има най-пълни наблюдения относно неговото здраве и поведение. Нещо повече, дадените от К. показания хармонират и допълват казаното от останалите разпитани по делото свидетели.

На следващо място, именно в цитираното от жалбоподателя ТР №4/15г. на ОСНК е залегнало разбирането, че кръгът на наказателно отговорните лица, субект на престъпните състави по чл.255, чл.255а и чл.256 от НК се определя от специфичния характер на обективните признаци, предвидени в престъпленията. Тъй като изпълнителното деяние по първото може да бъде осъществено чрез действие или бездействие, което по естеството си е такова, че се отнася до дейността и функциите, предписани на данъчно задължените лица във връзка с декларирането и воденето на счетоводството, които дейности и функции предшестват или съпътстват основното задължение за плащане на дължимия данък, то субект на това престъпление могат да бъдат освен управляващия търговско дружество, физическото лице-едноличен търговец, пълномощникът , търговския представител, счетоводителят, но така също и физическо лице осъществяващо фактическото изпълнение на задълженията на търговеца по съответния данъчен закон или дори друго лице.

Смисълът на казаното е, че именно осъществяващото търговската дейност физическо лице, било то и различно от управляващия по документи дружество , ще дължи съответния по закон данък върху печалбата и върху добавената стойност за всяка отделна осъществена покупка. Именно такова физическо лице се явява и В. К. в настоящия случай.

Законосъобразен , поради това и надлежно обоснован на събраните доказателства се явява правният извод на прокурора, че наказателна отговорност за ползването на инкриминираните фактури следва да се носи именно от В. К., който обаче е починал на 29.11.12г., което налага прекратяване на производството поради смърт на дееца.

Горното води до извода за неоснователност на жалбата , която не следва да се уважава , а атакуваното постановление - да се потвърди.    

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 243, ал. 6, т. 1 от НПК, съдът :

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 03.04.19г. по досъдебно производство № 119/2018г. по описа на ОСлО при БОП.

            На основание чл. 243, ал. 7 от НПК определението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд-Бургас в седемдневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: