Решение по дело №949/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 700
Дата: 5 юни 2019 г. (в сила от 27 юни 2019 г.)
Съдия: Анатоли Йорданов Бобоков
Дело: 20192120200949
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                                               Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

700                                                         05.06.2019 г.                               Град Бургас

     В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

БУРГАСКИ  РАЙОНЕН СЪД                                                        17-ти наказателен състав

На двадесети май през две хиляди и деветнадесета година

В публичното заседание в следния състав:

                                                                                                 Председател: Анатоли Бобоков

Секретар:Д.М.

като разгледа докладваното от съдия Бобоков НАХД № 949 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод жалбата на Б.М.М. ЕГН **********, против наказателно постановление № 18-0769-006276 от 21.02.2019 г. на Началника група към ОД МВР Бургас, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.150а  ал.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба от 100 лв.

Жалбоподателят, редовно уведомен, явява се в съдебно заседание. Поддържа жалбата, излага подробни доводи за незаконосъобразност на наказателното постановление и моли за неговата отмяна.

            Съдът, като взе предвид, събрания по делото доказателствен материал и като съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 29.08.2018г. жалбоподателят си загубил личната чанта с намиращите се в нея документи – лична карта и СУМПС. За това уведомил полицейските органи, като двата документа били отбелязани като „невалидни“, поради загубване. На следващия ден – 30.08.2018г.  жалбоподателят установил, че негов колега по погрешка е взел чантата му, поради което същата му била върната. Още същия ден по данни на актосъставителя, М. се явил в „паспортна служба“ към ОД МВР Бургас и заявил на полицейския орган, че документите са намерени, поради което служителката отбелязала в системата,  само личната му карта като „активна“. На 29.11.2018г. жалбоподателят бил спрян за проверка от св.Д.. При направена справка в системата установил, че СУМПС на жалбоподателя е невалидно, тъй като на 29.08.2018г. било обявено за изгубено. Д. счел, че е налице нарушение на чл.150а ал.1 ЗДвП и съставил на жалбоподателя АУАН за това нарушение.

Наказващия орган възприел фактическата обстановка представена от актосъставителя и за нарушение на чл.150а ал.1 ЗДвП наказал М. с глоба от 100 лв.

Разпоредбата на чл. 6 от ЗАНН гласи, че административно нарушение е това деяние (действие или бездействие), което нарушава обществения ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено за наказуемо с административно наказание, налагано по административен ред.  

Административнонаказателната отговорност е лична, а административнонаказващият орган издава НП след като установи, че деянието е извършено от нарушителя. За издаването на АУАН и НП е необходимо по безспорен начин да е установено нарушението и неговия автор.

В хода на съдебното производство не се доказа наличието на виновно поведение от страна на жалбоподателя М., като в това производство наличието на виновно поведение подлежи на доказване от страна на административнонаказващия орган, а не се презюмира. Съдът приема, че след като на 30.08.2018г. той е посетил паспортна служба към ОДМВР Бургас и е уведомил наказващия орган, че документите са намерени е следвало още тогава и двата документа – лична карта и СУМПС да се активират в системата и да станат валидни. След като на администрацията на наказващия орган е уведомена от жалбоподателя за намерените документи, то не може да му се вмени във вина соченото нарушение. В конкретния случай съдът приема, че нарушението не е извършено виновно от нарушителя, който не е имал съзнанието, че осъществява адм.нарушение. Установи се и от изложеното от жалбоподателя и от показанията на разпитания свидетел Д., че жалбоподателят е научил, че СУМПС все още фигурира в системата на МВР като невалидно поради изгубване в деня на проверката. Поради липса на субективния елемент от състава на нарушението, обжалваното НП подлежи на отмяна.

  Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И  :

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 18-0769-006276 от 21.02.2019 г. на Началника група към ОД МВР Бургас, с което на Б.М.М. ЕГН ********** за нарушение на чл.150а  ал.1 от ЗДвП му е наложено административно наказание глоба от 100 лв.

Решението може да се обжалва пред Административен съд-гр.Бургас в 14-дневен срок от  съобщаването му  на страните.

 

                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: /А. Бобоков/

 

Вярно с оригинала: Д.М.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В противен случай, ако се приеме тълкуване в насока, че предписаното медицинско изследване, следващо проверката с техническо средство, няма отношение към понасянето на административно наказателна отговорност за самия отказ за проверка с техническо средство би се стигнало до нелогичната ситуация при отказ за проверка за алкохол с техническо средство и издадено и изпълнено от водача медицинско предписание, при което пробата за алкохол е положителна, на водача да бъдат съставени два акта и да бъде санкциониран два пъти – един път за първоначалния отказ от проверка за алкохол с техническо средство и втори път за управление на МПС след употреба на алкохол, установена с последвалото медицинското изследване. Не това според настоящия състав е имала предвид законодателната уредба и не това е тълкуването, което следва да се възприеме при нейния прочит.