Решение по дело №569/2019 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 351
Дата: 15 октомври 2019 г.
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20195200500569
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 13 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 

Номер: 351 Година  2019г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД – ГР. ПАЗАРДЖИК                     ВЪЗЗИВЕН   СЪСТАВ

На  10.10.                                                                        2019 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ : БОРИСЛАВ ИЛИЕВ  

                                                                                                         ЕЛИ  КАМЕНОВА    

                                                                                                 

 

СЕКРЕТАР : ВИОЛЕТА БОЕВА  

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ  в. гр. д. № 569 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.258 и сл.от ГПКвъззивно обжалване.

Районен съд Велинград   е сезиран с искова молба,подадена от   М.Ю.В. , ЕГН **********,  с адрес ***  и от А.И.В. , ЕГН **********,  с адрес ***, против А.Ю.В., ЕГН **********,  с адрес ***  и против Ф.А.В. , ЕГН **********,  с адрес ***.      

С исковата молба   е предявен  иск за делба на  съсобствен недвижим имот.

С Решение №  208/ 19. 06.2019г. на районен съд Велинград, постановено по гр. д. №  366/ 2018г. по описа на същия съд,  предявения иск за делба  е уважен изцяло .  

Решението на районния съд се обжалва с въззивна жалба от  съделителите  А.Ю.В., ЕГН **********  и Ф.А.В. , ЕГН **********,   , чрез пълномощника на страната адв. Т.З. ***. Във въззивната жалба се излагат съображения за  неправилност на решението поради нарушение на материалния закон, необоснованост и съществени процесуални нарушения . Искането е да се   отмени решението на районния съд и се постанови ново решение от  въззивната инстанция по  съществото на спора, с което   иска за делба се отхвърли ,като неоснователен.

В срока по чл. 263 ал. 1 от ГПК   е постъпил писмен отговор от противната страна по въззивната жалба . В отговора се  оспорва въззивната   жалба. Прави се искане  решението на районния съд ,  като правилно и законосъобразно да се остави в сила. Прави се искане за присъждане на сторените съдебно-деловодни разноски във въззивното производство .

В открито съдебно заседание страните,чрез пълномощниците си ,поддържат становищата си.

Пазарджишкият окръжен съд , след като обсъди основанията за неправилност на съдебното решение ,  които са посочени във въззивната жалба , като взе предвид събраните доказателства пред първата инстанция  и  при спазване разпоредбата на чл.  235 от ГПК ,прие за установено следното :

Въззивната жалба е    процесуално допустима .

Жалбата е   подадена от активно легитимирана страна  (   съделител    в производството пред районния съд ). 

Жалбата  е    подадена  в преклузивния двуседмичен срок по чл.259 ал. 1 от ГПК.

В текста на чл. 269 от ГПК са посочени правомощията на въззивния съд при проверка на обжалваното съдебно решение. Посочено е ,че съдът служебно се произнася по валидността на решението .  По допустимостта на решението  в обжалваната му част . По останалите въпроси въззивната инстанция е ограничена от посоченото в жалбата . Във въззивната жалба не се съдържат оплаквания за нищожност на обжалваното съдебно решение или за неговата процесуално недопустимост. Възраженията , които се правят са  свързани с правилността на съдебното решение .

Разгледана по същество въззивната жалба е неоснователна .  

Предмет на съдебна делба е урегулиран поземлен имот / УПИ / в с. Д., о. В..  Установено е по делото ,че страните са съсобственици на дворното място , при равни права – по ½ ид. част , режим на СИО.   Установено е също така,че в  дворното място има построени две самостоятелни  двуетажни  жилищни сгради ,  които принадлежат на собствениците на дворното място .  Това са безспорни обстоятелства по делото .  Исковата молба  за делба на съсобственото дворно място е  подадена от  съсобственика М.Ю.В. и от неговата съпруга . Ответниците по иска , чрез пълномощника им ,  оспорват иска за делба.  Възраженията , които правят са за това ,че дворното място не следва да се допуска до делба. Твърди се ,че дворното място е обща част на съсобствениците , като целта му е да обслужва жилищните сгради . Позовават се на разпоредбите на чл.   38 ал. 1 и ал.  3 от ЗС. Отделно от това се твърди ,че дворното място не отговаря на техническите изисквания по ЗУТ за  обособяването на два самостоятелни парцела , които да  отговарят по площ и по лице на минималните изисквания за застрояването на имота.          

Възраженията са неоснователни.

Основните разрешения по съдебната делба  на съсобствен парцел са дадени в  т.2 на Постановление № 4 / 30. 10. 1964г. на Пленума на ВС  и в т. 1 б. „г“ и б. „д“ на Постановление № 2 / 04. 05 1982г. на Пленума на ВС. Постановленията са задължителни за съдилищата при разрешаване на спора .Приема се ,че в съсобствен парцел( образуван по регулация и не по регулация )  ,предназначен за малко етажно , средно етажно и  вилно застрояване,в който има две или повече самостоятелни сгради,които принадлежат на отделни  собственици ,парцелът е обща част и собствеността върху него  е неразделно свързана с отделните сгради . По силата на закона е създадено положение , което е сходно с етажната собственост. Делбата на парцела , като обща част е недопустима на основание чл. 38 ал. 3 от ЗС.            

По новата практика на ВКС ( виж Р. № 293/ 12.12. 2011г.  по гр. д. № 265/ 2011г. на ІІ-ро   гр. отд. на ВКС; Р. № 131/ 27.05. 2016г.  по гр. д. № 600/ 2016г. на І-во   гр. отд. на ВКС;  Р. № 311/ 18.12. 2012г.  по гр. д. № 268/ 2012г. на І-во   гр. отд. на ВКС; Р. № 201/ 19.10. 2015г.  по гр. д. № 2585/ 2015г. на І-во   гр. отд. на ВКС;  Определение № 79/ 08. 05. 2018г. по ч. гр. д. № 1461/2018г. на І-во гр. отд. на ВКС)признава разрешенията ,които са дадени в Постановленията на Пленума на ВС, като задължителна практика за съдилищата . Приема се обаче ,че разрешенията са приложими в случаите, когато  е невъзможно разделянето на дворното място на  толкова УПИ , колкото са съсобствениците , които притежават  самостоятелни сгради . При положение ,че дворното  място може да се раздели на самостоятелни парцели/УПИ/ , които да отговарят по площ и лице на изискванията на закона, делбата на парцела е допустима . Приема се ,че в първата фаза по допускането на делбата  съдът е длъжен да събере доказателства за поделяемостта на парцела.Това може да стане чрез изслушване на СТЕ , геодезическо заснемане ,включително и  чрез  провеждане на процедурата по чл. 201 от ЗУТ. Приема се ,че тази процедура може да се проведе и в първата фаза на делбата. При положение ,че от събраните доказателства се установи ,че парцела е поделяем , съдът ще постанови решение по чл.    344 ал. 1 от ГПК . Разпределянето на имотите между съсобствениците ще бъде извършено във втората фаза на делбата. След влизане в сила на решението  на съда по разпределяне на имотите  ще влезе в сила и ще се приложи и заповедта на кмета на общината ( района ) за изменение на плана за регулация ( чл.201 ал. 3 от ЗУТ). Приема се ,че в първата фаза по допускането на делбата  трябва окончателно да бъде разрешен въпроса за поделяемостта на парцела на самостоятелни парцели ,включително и чрез изчерпване на  административните процедури по ЗУТ за обжалване  актовете на главния архитект на общината за одобряване или отказ да бъде одобрен проекта за изменение на плана  за регулация  и заповедта на кмета на общината( района) за изменение на регулацията .

По делото е прието заключение на СТЕ, която дава становище ,че процесното дворно място е поделяемо на два парцела . Посочено е ,че  в случая се касае за  УПИ , което се намира в село  с преобладаващ  стръмен терен, тъй като  денивелацията между улицата и следната част на имота  е над 10 % . При това положение е приложима разпоредбата на чл. 19 ал.1 т. 5 от ЗУТ относно минималните размери на парцелите по отношение на лице и повърхност. В   заключението си вещото лице  е предложило вариант за разделяне на  парцела при спазване на техническите  изисквания за лице и площ на  новообразуваните  парцели , за отстояние на жилищните сгради една от друга и от вътрешната регулационна линия и за възможността за достъп на вътрешния парцел до улица – тупик. 

Въз   основа на заключението на СТЕ и на основание чл. 201 ал. 1 от ЗУТ районния съд е изискал становище от гл. архитект на о. В.за поделяемостта на парцела.   С писмо изх.№ 11-05/ 49/ 27. 03. 20129г. гл.архитект на о. В.е изразил становище ,че  парцела е поделяем на два нови  парцела /УПИ/, като е възприел предложението за делба на СТЕ.    

С писмо вх. № 2514/23. 05. 20129г.  гл. архитект на о. В.е  представил на съда копие  на мотивирано предписание по чл. 201 ал.3 от ЗУТ  до съсобствениците на имота ,с което е наредил на страните да извършат геодезическо заснемане за определяне точните размера на парцела и на жилищните сгради, както и да внесат проект за частично изменение на регулацията.  В предписанието са посочени параметрите на    новообразуваните парцели .  С писмо  изх. № 2513/ 23. 05. 2019г. гл. архитект на о. В.е уведомил съда за възможността за разделянето на парцела на два самостоятелни парцела ,като подробно е посочил спазването на нормативните изисквания за лице и площ на парцелите .

По делото е представена Заповед № 1864/ 14.12 2018г. на Кмета на о. В., с която е разрешено на страните да изработят проект за изменение на ПУП,2съгласно мотивираното предписание.     

На 27. 05. 2019г. съделителя М.Ю.В. *** проект за изменение на плана по отношение на процесния УПИ.  Проектът предвижда  нов вариант втори за разделянето на парцела , а именно -  създаването на два нови парцела с еднакви размери ( по  298, 55 кв.м. ) и площ на новата  улица –тупик   от 78 кв.м. 

На  13. 06. 2019г. проектът е  разгледан  на ЕСУТ при о. В.,който  е оправомощил главния архитект на Общината да одобри втори вариант за разделянето на парцела, който съответства на правата на страните в имота .

Въз основа на събраните доказателства  в първата  инстанция , извода на районния съд за допустимостта на делбата се явява правилен и законосъобразен. По делото е установено по безспорен начин ,че процесния УПИ може да бъде разделен на два самостоятелни парцела  при спазване на всички нормативни изисквания за лице и площ на парцелите ,както и за отстояние на жилищните сгради една от друга и от вътрешната регулационна граница .  Разделянето е съобразено и с правата на страните в имота .                         

На основание чл. 271 ал.1  от ГПК решението на районния съд ще следва да се потвърди ,като правилно и законосъобразно .   

Предвид на гореизложеното и на основание чл. 235 от ГПК и чл.  271 ал.1 от ГПК  Пазарджишкия Окръжен съд

 

Р   Е   Ш   И

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение №  208/ 19. 06.2019г. на районен съд Велинград, постановено по гр. д. №  366/ 2018г. по описа на същия съд.

 

На основание чл. 280 ал. 3 т. 1 от ГПК решението на въззивната инстанция    подлежи на касационно обжалване  в едномесечен срок от съобщението на страните за изготвянето му пред ВКС.  

                                                                                                                                            

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                                                                                                                             ЧЛЕНОВЕ :