ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 175
Пазарджик, 16.01.2025 г.
Административният съд - Пазарджик - XIII състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | ЕВА ПЕЛОВА |
като разгледа докладваното от съдията Ева Пелова административно дело № 1279/2024 г. на Административен съд - Пазарджик, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.284, ал.1 и чл. 285, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), вр. чл. 203 - 207 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).
Образувано е по жалба/искова молба на А. С. К., срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, чрез която се претендира обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 50 000, вследствие изпълнение на наказание „лишаване от свобода“ в Затвора-гр.Пазарджик, изразяващи се в липсата на кухня, вследствие на което са му причинени неимуществени вреди и психически тормоз.
С жалбата е направено искане за освобождаване от заплащането на държавна такса и назначаването на служебен защитник.
В тази връзка с Разпореждане № 4514/27.11.2024 г. съдът е изискал информация от началника на Затвора – гр.Пазарджик, относно доходите на лицето и семейството му, имущественото му състояние, семейно положение, трудова заетост, доказателства за здравословно и финансово положение, както и други констатирани обстоятелства, включително получавани в затвора от лицето пари, ценности и други пратки.
По делото е представена справка от Затвора-гр. Пазарджик с вх. № 10472/03.12.2024 г., от която е видно, че за периода 02.08.2023г. – 02.12.2024г. лицето не разполага със средства по партидата си.
В съответствие с разпоредбата на чл. 83, ал. 2 от ГПК, приложим на основание чл. 144 от АПК, такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. По молбата за освобождаване съдът взема предвид: 1. доходи на лицето и на неговото семейство; 2. имущественото състояние, удостоверено с декларация; 3. семейното положение; 4. здравословното състояние; 5. трудовата заетост; 6. възрастта и 7. други констатирани обстоятелства. Налице са кумулативно предвидените в законовите разпоредби предпоставки за освобождаване от заплащане на държавни такси и разноски по делото. Целта на освобождаването от такси и разноски по производството по реда на чл. 83, ал. 2 от ГПК е да се осигури достъп до правосъдие за защита на засегнати материални права и/или интереси на лица, чието имуществено състояние не позволява поемането (изцяло или частично) на разходите за съдебното производство. Ето защо, съдът намира, че за лишения от свобода са налице кумулативно изискващите се обстоятелства, които да дават основание да се приеме, че искането на жалбоподателя за освобождаване от заплащането на държавни такси и разноски по делото, е основателно и следва да бъде уважено.
Съгласно Закона за правната помощ (ЗПП), безплатна правна помощ за процесуално представителство се предоставя в два случая - когато законът предвижда задължителна адвокатска защита или по преценка на съда - в останалите случаи. По преценка на съда безплатната правна помощ, се предоставя, когато въз основа на представените доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение. В случая, с оглед характера на производството пред Административен съд-гр. Пазарджик, законът не предвижда задължителна адвокатска защита. В конкретната хипотеза казусът не се характеризира с фактическа и/или правна сложност, жалбоподателят е в състояние сам посредством личното си участие да гарантира в пълна степен защита на своите права и интереси, съответно и тези на правосъдието. Последното е предпоставка, която е необходимо да бъде налична в условията на кумулативност с останалите две, посочени по-горе. Отделно от това административното производство се характеризира със засилено служебно начало, по който начин се гарантира защитата на интересите на жалбоподателя. Изрично трябва да бъде посочено, че в конкретния случай интересите на правосъдието по аргумент от чл. 23, ал. 2 от Закона за правната помощ не налагат за разрешаването на правен казус от настоящия характер да се ползва системата за безплатна правна помощ.
Същевременно съдът, след като на основание чл.144 от АПК, вр.чл. 129, ал. 1 от ГПК извърши проверка на редовността на исковата молба, установи, че тя не отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1, т.2, т.3, т.4 от ГПК, поради което и на основание чл. 129, ал. 2 от ГПК, на ищеца следва да бъде указано в едноседмичен срок от уведомяването да отстрани следните нередовности: 1. Да посочи името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, електронен адрес за връчване при условията на чл. 38 и 38а и заявление дали желае връчване на посочения електронен адрес, както и телефонен номер на ищеца и неговите представители или пълномощници, единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива, като конкретизира представляващия ГДИН; Да уточни период с начална и крайна дата на исковата претенция; Да посочи цената на иска; Да конкретизира в какво се изразяват твърдяните неимуществени вреди и психически тормоз.
Предвид изложеното, съдът
О П Р Е Д Е Л И:
1.ОСВОБОЖДАВА от заплащането на държавни такси и разноски А. С. К. по адм.дело № 1279/2024г., по описа на Административен съд – гр. Пазарджик, до окончателното му приключване.
2.ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на А. С. К. за предоставяне на правна помощ.
3.ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалбата/исковата молба на А. С. К..
4.УКАЗВА на ищеца, в 7-мо дневен срок от получаване на съобщението: Да посочи името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, електронен адрес за връчване при условията на чл. 38 и 38а и заявление дали желае връчване на посочения електронен адрес, както и телефонен номер на ищеца и неговите представители или пълномощници, единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива, като конкретизира представляващия ГДИН; Да уточни период с начална и крайна дата на исковата претенция; Да посочи цената на иска; Да конкретизира в какво се изразяват твърдяните неимуществени вреди и психически тормоз.
5.ПРЕДУПРЕЖДАВА ищеца, че при неизпълнение на указанията в посочения срок, исковата молба ще бъде върната на основание чл.129, ал.3 от ГПК, а производството по делото прекратено.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО по пункт 2-ри подлежи на обжалване в 7-мо дневен срок от получаване на съобщението пред тричленен състав на Административен съд – гр. Пазарджик, а в останалата му част е окончателно.
ПРЕПИС да се връчи на ищеца.
Съдия: | |