Решение по дело №1383/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 790
Дата: 10 юни 2020 г. (в сила от 26 юни 2020 г.)
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20203110201383
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

НОМЕР    790/10.6.2020г.                        ГОДИНА 2020                        ГРАД ВАРНА

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                    ТРИДЕСЕТ И СЕДМИ СЪСТАВ

На десети юни                                                                                         2020 година

 

В публично заседание в следния състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН КАРАНИКОЛОВ

 

СЕКРЕТАР: ПЕТРАНКА ПЕТРОВА

ПРОКУРОР: МИЛЕНА КИРОВА

 

като разгледа докладваното от Председателя АНД № 1383 по описа за 2020 година

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПРИЗНАВА ОБВ. Х.С.И., роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със средно образование, работи, ЕГН **********

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ

 

На 19.03.2019 г. в гр. Варна, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „Шкода Октавия“ с рег. № В 5583 РХ, нарушил правилата за движение: чл.20 ал.2 от ЗДвП: „Водачите на пътните превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението“ и чл. 116 от ЗДвП: „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо-глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора“, и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на С.Н.К., изразяваща се в: счупване на малкия пищял на дясната подбедрица в горна трета, което е обусловило трайно затруднение в движенията на десния долен крайник за период от около 2,5-3 месеца, като след деянието деецът е направил всичко, зависещо от него за оказване помощ на пострадалата, престъпление по чл. 343 А ал.1 б.“а“ пр.2 вр.чл.343 ал.1 б.“б“ пред.2 вр.чл.342 ал.1 от НК, поради което и на основание чл. 78 А, ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му НАЛАГА административно наказание - ГЛОБА в размер на 1000  /хиляда/ лв.

 

На основание чл. 78 А ал.4 от НК, вр. чл.343 Г НК ЛИШАВА ОБВ. Х.С.И. от право да управлява МПС за срок от ТРИ МЕСЕЦА, считано от влизане на решението в сила.

 

На основание чл. 189 ал. 3 от НПК ОСЪЖДА обв. Х.С.И. да заплати направените разноски по делото в размер на 729,43 (седемстотин двадесет и девет лева и 43 ст.) лева в полза на ОД на МВР - Варна.

 

Решението подлежи на обжалване и протест в 15 дневен срок от днес пред ВОС.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ  към  Решение  № 790 /10.06.2020 год. по НАХД № 1383/2020 год. по описа на  Районен съд - Варна, тридесет и седми наказателен състав:

 

 

 

Производството е по реда на чл. 375 и сл. от НПК.

 

Образувано е по внесено от Районна прокуратура - Варна предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание на Х.С.И., ЕГН **********, за престъпление по чл. 343а., ал.1, б."а", пр.2 вр.чл. 343, ал.1, б."б" НК: За това, че на 19.03.2019 г. в гр. Варна, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „Шкода Октавия“ с рег. № В 5583 РХ, нарушил правилата за движение: чл.20 ал.2 от ЗДвП: „Водачите на пътните превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението“ и чл. 116 от ЗДвП: „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо-глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора“, и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на С.Н.К., изразяваща се в: счупване на малкия пищял на дясната подбедрица в горна трета, което е обусловило трайно затруднение в движенията на десния долен крайник за период от около 2,5 - 3 месеца, като след деянието деецът е направил всичко, зависещо от него за оказване помощ на пострадалата.

 

С внесеното предложение прокурорът счита фактическата обстановка по делото за изяснена от събраните в хода на досъдебното производство доказателства. В съдебно заседание ВРП, редовно призовани, се представлява от прокурор – Кирова. В пледоарията си по същество моли съда да наложи наказание – „глоба“ в минимален размер. Счита, че следва да бъде приложена разпоредбата на чл.343г. и обв. И. да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от три месеца.

 

Обвиняемият, редовно призован, се явява лично. Приема, че обвинението е доказано по един безспорен и категоричен начин и моли съда да му наложи наказание "глоба" в минималния предвиден размер. Моли да не му бъде налагано наказание – лишаване от право да управлява МПС.

 

След преценка на събраните по делото доказателства,съдът приема за установено от фактическа страна следното:

 

Обвиняемият Х.С.И., ЕГН ********** e бил правоспособен водач на МПС. Притежавал категории „В“ и „М“. През последните  години  работел във фирма.

 

На 19.03.2019 год. обв. Х.И. около 13.40 часа, управлявал л.а. „Шкода Октавия“, с рег. № В 55-83 РХ по ул.“Габрово“ в гр.Варна. Времето било слънчево, пътната настилка, суха. Около 13.45 часа обв. И. достигнал кръстовището образувано от ул.“Софроний Врачански“ и ул.“Габрово“, като посоката му на движение била направо в посока бул.“Приморски“. По същото време по ул.“Софроний Врачански“ по тротоара вървяла св.С.К.. Стигайки до кръстовището с ул.“Габрово“ тя трябвало да я пресече, за да продължи движението си по ул.“Софроний Врачански“. Тя възприела, че в ляво от нея по ул.“Габрово“ на самото кръстовище имало спрял лек автомобил. Това бил обв.И., който въпреки наличието на знак: „Б-3“ за път с предимство, той не възприел, че св.К., която идвала от дясната част на кръстовището е започнала да пресича. Когато тя била на около – 1 м. пред автомобила на обв. И., той потеглил напред, като точно тогава вече преминавал покрай него друг автомобил. Веднага след това последвал удар между предна дясна част на автомобила и св.К. в лявата част на тялото й, като тялото и се наклонило на ляво по посока на нейното движение и се качило на предния капак на автомобила, управляван от обв. И.. В този момент обвиняемият предприел аварийно спиране на автомобила, като по този начин св.К. паднала от капака на автомобила от дясната част. От удара св.К. въпреки, че била в съзнание, била в шок, като изпитвала болка по тялото си.

 

Обвиняемият веднага слязъл от автомобила си и помогнал на св.К. да се изправи, както и да влезе в автомобила му, като й обяснил, че ще я откара в най-близкото болнична заведение. Преди това позвънил на спешен тел.112, като съобщил за случилото се, обяснил къде е станало произшествието, както и че ще откара пострадалата в спешен център в МБАЛ „Света Анна“ – Варна, което и сторил. Сигналът му бил предаден на св.Ж.М. и св.П. М. – мл. автоконтрольори в сектор  „ПП“ при ОД МВР – Варна, които посетили болничното заведение и установили, че обв. И. е там заедно с пострадалата, за която било установено, че има фрактура на десен долен крайник и щяла да бъде освободена за домашно лечение. На полицейските служители обв. И. обяснил как е възникнало произшествието. В болничното заведение на обвиняемия е била взета кръвна проба.

 

От изготвената съдебно–химическа експертиза, видно от Протокол № 267/20.03.2019 год. не се доказва наличие на етилов алкохол в кръвта на обвиняемия И..

 

Видно от назначената по делото СМЕ, в следствие на настъпилото ПТП, пострадалата С.К. е получила счупване на малкия пищял на дясна подбедрица в горна трета, контузия на таза, контузия на гръдния кош, обусловило трайно затруднение в движението на десен долен крайник за период от около 2.5 – 3  месеца.

 

Назначената по делото АТЕ потвърждава описаният по-горе механизъм на настъпване на ПТП. Като причина за настъпването на ПТП е посочена, че водача на лекия автомобил потегля без да се увери, че пътя пред него е свободен. Водачът на л.а. е имал възможност да избегне произшествието, ако преди потеглянето си е погледнал в посока напред или надясно, за да забележи пресичащия пред него пешеходец.

 

Обвиняемият И. е пълнолетен български гражданин. Същият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а от НК. И. е с завършено средно образование, работи.

 

Гореописаната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на събраните доказателства - обяснения на обвиняемия на фазата на предварителното производство, свидетелските показания, писмените доказателства по ДП № 109/2019 год. по описа на сектор „ПП“ при ОД МВР - Варна, приобщени по реда на чл. 283 от НПК, които са последователни, безпротиворечиви и взаимно допълващи се, като анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът приема че обвиняемият Х.С.И. е осъществил от обективна и от субективна страна състава на престъпление по чл. 343а., ал.1, б."а", пр.2, вр. чл. 343, ал.1, б."б" от НК, като на 19.03.2019 г. в гр. Варна, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „Шкода Октавия“ с рег. № В 5583 РХ, нарушил правилата за движение: чл.20 ал.2 от ЗДвП: „Водачите на пътните превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението“ и чл. 116 от ЗДвП: „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо-глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора“, и по непредпазливост причинил средна телесна повреда на С.Н.К., изразяваща се в: счупване на малкия пищял на дясната подбедрица в горна трета, което е обусловило трайно затруднение в движенията на десния долен крайник за период от около 2,5 - 3 месеца, като след деянието деецът е направил всичко, зависещо от него за оказване помощ на пострадалата.

От субективна страна деянието е извършено по непредпазливост.

 

От обективна изпълнителното деяние се изразява в управление на МПС при неспазване на установените правила за движение по пътищата.

 

Смекчаващи вината обстоятелства - добри характеристични данни, самопризнания, млада възраст.

 

Отегчаващи вината обстоятелства - висока степен на обществена опасност на деянието.

 

Квалификацията на деянието по чл.343а. , ал.1 от НК се обуславя от обстоятелството, че обв.И. след деянието е направил всичко възможно за оказване на помощ на пострадалата С.К. - помогнал й да се изправи, качил я в собствения си автомобила и я закарал в Спешен център на МБАЛ „Света Анна“ - Варна.

 

С оглед на горното съдът призна обвиняемия Х.И. за виновен в извършването на престъпление по чл. чл. 343а ал.1 б."а" пр.2 вр. чл. 343, ал.1 б."б" от НК.

 

Предвидената в НК санкция за извършеното деяние е "лишаване от свобода" за срок до две години или "пробация". Обвиняемият е пълнолетен, към момента на извършване на деянието и към настоящият момент не е осъждан, не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава ХХVІІІ от НПК. От деянието няма причинени имуществени вреди. При наличието на всички основания, визирани в разпоредбата на чл. 78а от НК, съдът освободи обвиняемия от наказателна отговорност и му наложи административно наказание - глоба. Също така на основание чл. 78а ал.4 от НК съдът наложи на обв. Х.И. и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца, считано от влизане на решението в сила.

 

 

При определяне размера на наложената глоба, съдът съобрази както смекчаващите наказателната отговорност обстоятелства - направени самопризнания, проявеното критично отношение към стореното, добрите характеристични данни и младата възраст, така и отегчаващото вината обстоятелство - касае се за тежко нарушение на правилата за движение и тежък вредоносен резултат - причинена средна телесна повреда.

 

Мотивиран от изложените обстоятелства и след като съобрази материалното състояние на обвиняемия, съдът определи глобата в минимален размер – 1 000.00 /хиляда/ лева, като съобрази и изключителния превес на смекчаващите над отегчаващите вината обстоятелства.

 

 

По отношение на наложеното наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от три месеца, съдът счита, че с оглед на правилното осъществяване на наказателната репресия, както и с оглед на осъществяване на целите на генералната и специалната превенция, следва да се определи наказание към минималния размер,  поради обстоятелството, че на обвиняемия до настоящият момент са налагани наказания за нарушаване на правилата на ЗДвП, но тези нарушения са сравнително леки по своя характер.

 

 

На основание чл. 189, ал.3 от НК съдът осъди обв. Х.И. да заплати и направените по делото разноски в размер на 729.43 лева в полза на ОД МВР – Варна.

 

 

Съдът счита, че в този размер, с наложеното наказание ще се постигнат целите, визирани в разпоредбата на чл. 36 от НК, като обвиняемият ще бъде превъзпитан за в бъдеще към спазване на установеният в страната законов ред и правила за движение по пътищата.

 

 

 

Мотивиран от изложеното, съдът постанови решението си.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: