Решение по дело №6/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 64
Дата: 14 март 2022 г.
Съдия: Райна Димова Тодорова
Дело: 20227240700006
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2022 г.

Съдържание на акта

                                 Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                        

                   

 

             64         14.03.2022 година   град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на двадесет и четвърти февруари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА   

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Зорница Делчева        

и с участието на прокурор Константин Тачев                                               

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 6 по описа  за 2022г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63в  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.     

 

               Образувано е по касационна жалба на ЕТ „М. К. – К.К.“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, ул. „Акад. П.С.“ № 1, подадена чрез пълномощника му адв. М.А. от АК – Пловдив, срещу Решение № 260224 от 29.10.2021г., постановено по АНД № 343/ 2021г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 26-М-499 от 05.11.2020г., издадено от Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите /НАП/.

               В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1,  и т.2 от НПК във вр. с чл.63в от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че съдържанието на съставения акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ и на издаденото въз основа на него наказателно постановление /НП/, съответства на императивните законови изисквания по чл.42, ал.1, т.6 от ЗАНН, респ. по чл.57, ал.1, т.4 от ЗАНН. Поддържа, че доколкото фирмата на ЕТ няма правосубектност, тъй като едноличният търговец е физическо лице с търговска правосубектност, АУАН и НП е следвало да бъдат съставени по отношение на физическото лице К.М.К., с посочване на задължителните индивидуализиращи го белези по чл.42, ал.1, т.6 и по чл.57, ал.1, т.4 от ЗАНН. Твърди, че в нарушение на процесуалните правила, при постановяване на решението не са обсъдени и преценени изложените от санкционираното лице в подкрепа на жалбата възражения, вкл. за наличие на несъответствие между фактическото описание и правната квалификация на нарушенията, довело до неяснота на повдигнатото административно обвинение.  Счита за неправилен и направения извод, че нарушението не може да бъде квалифицирано като маловажен случай и съотв. че не е налице основание за освобождаване от административнонаказателна отговорност при прилагането на чл.28 от ЗАНН. С подробно изложени съображения по наведените касационни основания е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно Наказателно постановление № 26-М-499 от 05.11.2020г. на Изпълнителния директор на НАП.

 

Ответникът по касационната жалба – Национална агенция за приходите, чрез процесуалния си представител по делото, в представения писмен отговор оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа че обосновано, в съответствие и при правилно приложение на закона Казанлъшкият районен съд е потвърдил наказателното постановление, за което излага подробни съображения.  

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.  

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество жалбата е основателна.

 

           Производството пред Районен съд – Казанлък се е развило по жалба на ЕТ „М. К. – К.К.“, против Наказателно постановление № 26-М-499 от 05.11.2020г., издадено от Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 050/ 27.05.2020г., на ЕТ „М. К. – К.К.“ са наложени имуществени санкции, както следва: имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 01.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати; имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 02.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати; имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 03.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати; имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 04.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати и имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 05.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че при извършена на 02.12.2019г. проверка по Закона за хазарта на игрална зала с адрес: гр. Казанлък, ул. „Професор П.С.“ № 1, в която се организират хазартни игри с игрални автомати от ЕТ „М. К. – К.К.“ с Удостоверение за издаден лиценз № 000030-12327/ 30.09.2019г. на ДКХ, е констатирано, че в представените дневни отчети за игрални автомати в игрална зала за периода от 01.09.2019г. до 05.09.2019г. включително, липсват задължителни реквизити – име, фамилия и подпис на крупието, което е нарушение на чл.6, ал.1 от Правилата.

 

  Казанлъшкият районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление, по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление, не са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила, като наказателното постановление съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушението, обосноваващо в необходимата степен от фактическа и от правна страна административнонаказателното обвинение, с посочване на всички релевантните за съставомерността на деяниятя факти и обстоятелства. По съществото на спора, въз основа на събраните в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателства, съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин са доказани описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и допуснатите от ЕТ „М. К. – К.К.“ нарушения на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати, като основание за налагане на административни санкции по чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, определени в законово регламентирания минимален размер. В мотивите към решението са изложени и съображения, че за нарушенията не са налице предпоставките за квалифицирането им като маловажен случай по см. на чл. 28 от ЗАНН. 

 

  Решението на Казанлъшкия районен съд е неправилно.

 

              Изцяло се споделя извода на въззивния съд, че съставеният АУАН и издаденото въз основа на него НП, съответстват на императивните законови изисквания досежно тяхното съдържание. Отговорността на ЕТ „М. К. – К.К.“ е ангажирана в качеството му на организатор на хазартни игри на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта и при прилагането на чл. 83, ал.1 от ЗАНН, съгласно която разпоредба в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност. В този смисъл несъстоятелно е както възражението на касационния жалбоподател, че на едноличния търговец не могат да бъдат налагани административни санкции, така и възражението за неспазени изисквания по чл.42, ал.1, т.6 и по чл.57, ал.1, т.4 от ЗАНН.  С посочването на наименованието /фирмата/ на едноличния търговец, ЕИК, седалище и адрес на управление и лицето, което го представлява, в необходимата степен е индивидуализиран субектът на отговорността - ЕТ „М. К. – К.К.“.

 

            Не се споделя обаче извода на въззивния съд, че констатираното при извършената проверка на игралната зала в която се организират хазартни игри от ЕТ „М. К. – К.К.“ /че в дневните отчети за игрални автомати в игрална зала за периода от 01.09.2019г. до 05.09.2019г. включително, липсват задължителни реквизити – име, фамилия и подпис на крупието/, съставлява нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати /Правилата/. Основателно е възражението на касатора, че липсва изискуемия се конекситет между фактическото описание на съставомерното изпълнително деяние и посочената като нарушена законова разпоредба. Съгласно посочената като нарушена норма на чл.6, ал.1 от Правилата, дневните и месечните отчети по чл.4, ал.1 се попълват и подписват в два еднообразни екземпляра, по един за счетоводството на организатора и за игралната зала.  Очевидно е, че задължението, което се въвежда с чл.6, ал.1 от Правилата, се свързва с изискването за два екземпляра на отчетите по чл.4, ал.1, които следва да бъдат попълнени и подписани. Задължението на организатора на хазартни игри да води дневен отчет за игрални автомати в игралната зала – по образец съгласно приложение № 1, е регламентирано в чл.4, ал.1, т.1 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати. Съответно образецът по Приложение № 1 определя задължителното съдържание и изискуемите се реквизити на дневния отчет, включително изискването за посочване на името, фамилията и подписа на крупието. Противно на твърдяното от процесуалния представител на ответника, съдържанието на формулираните в чл.6, ал.1 и в чл.4, ал.1, т.1 от Правилата задължения, по никакъв начин не обуславят извод, че задължителните реквизити, които трябва да съдържат отчетите, са регламентирани в чл.6, ал.1 – реквизитите на дневния отчет, вкл. изискването за подписване на дневния отчет от крупието, са въведени с образеца по Приложение № 1 към чл.4, ал.1, т.1 от Правилата. Следователно разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 1 от Правилата регламентира не само задължението на организатора на хазартни игри да води дневен отчет за игрални автомати в игрална зала, но и изискванията досежно съдържанието на дневния отчет. В този смисъл всяко нарушение, изразяващо се във водене на дневен отчет, в който липсват въведени с образеца по Приложение № 1 задължителни реквизити, представлява нарушение на чл.4, ал.1, т.1 от Правилата, доколкото се свързва с неизпълнение на задължението на организатора на хазартни игри за изготвяне на отчета съобразно изискванията за неговото съдържание. Ето защо обвинението за водене на отчет, чието съдържание не съответства на образеца по приложение № 1 към чл.4, ал.1, т.1 от Правилата, тъй като липсват име, фамилия и подпис на крупието, неправилно е квалифицирано като нарушение на чл.6, ал.1 от Правилата. Не намира каквото и да е било основание твърдяното от процесуалния представител на ответника, че нарушение на чл.4, ал.1, т.1 от Правилата би било налице само при пълно неизпълнение на задължението за водене на съответните отчети – нарушение на чл.4, ал.1, т.1 от Правилата ще е налице както когато липсват водени дневни отчети, така и в случаите, когато водените дневни отчети не съответстват на изискванията за тяхното съдържание, въведени с образеца съгласно Приложение № 1 към чл.4, ал.1, т.1 от Общите правила. В случая след като административнонаказателно обвинение от фактическа страна е обосновано с липсата на задължителни реквизити /име, фамилия и подпис на крупието/ в дневните отчети за игрални автомати в игрална зала за периода от 01.09.2019г. до 05.09.2019г., то това обвинение е следвало да бъде квалифицирано като нарушение на чл.4, ал.1, т.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати, а не като нарушение на чл.6, ал.1 от Правилата.

            Липсата на изискуемия се конекситет между фактическото обвинение и неговата правна квалификация, съответно неправилната административно наказателна правна квалификация на деянията, е абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно. С оглед на което е безпредметно обсъждането дали нарушенията могат да бъдат квалифицирани като маловажен случай и съотв. дали е налице основание за освобождаване от административнонаказателна отговорност при прилагането на чл.28 от ЗАНН.                                                                                                                                  

 

          По изложените съображения обжалваното съдебно решение, като постановено в нарушение и при неправилно приложение на закона, следва да бъде отменено. Вместо него следва да се постанови друго, с което да бъде отменено Наказателно постановление № 26-М-499 от 05.11.2020г., издадено от Изпълнителния директор на НАП.

 

           Предвид изхода на делото искането на касационния жалбоподател за присъждане на разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63д, ал.1  от ЗАНН, Национална агенция за приходите следва да бъде осъдена да заплати на ЕТ „М. К. – К.К.“ сумата от 2 880 лева, представляваща договорени и заплатени адвокатски възнаграждения за процесуално представителство за двете съдебни инстанции. Неоснователно е възражението на ответника по касация за прекомерност на заплатените адвокатски възнаграждения, тъй като същите са в размер на 1440лв. с ДДС за всяка съдебна инстанция, близък до минимално определения по чл. 18, ал. 2 във вр. с чл.7, ал.2, т.4 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

 

          Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ във вр. с чл.222, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                           Р     Е     Ш     И :

 

           ОТМЕНЯ Решение № 260224 от 29.10.2021г., постановено по АНД № 343/ 2021г. по описа на Казанлъшкия районен съд и вместо него постановява:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 26-М-499 от 05.11.2020г., издадено от Изпълнителния директор на Националната агенция за приходите, с което на ЕТ „М. К. – К.К.“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, ул. „Академик П.С.“ № 1, са наложени имуществени санкции, както следва: имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 01.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати; имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 02.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати; имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 03.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати; имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 04.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати и имуществена санкция в размер на 3000 лева, на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта, за липса на задължителни реквизити в отчета за 05.09.2019г. – име, фамилия и подпис на крупието – нарушение на чл.6, ал.1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати.

 

ОСЪЖДА Национална агенция за приходите, гр. София, да заплати на ЕТ „М. К. – К.К.“, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, ул. „Академик П.С.“ № 1, сумата от 2880 /две хиляди осемстотин и осемдесет/ лева, представляваща разноски за две съдебни инстанции.

 

   Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

   

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                             2.