Присъда по дело №448/2020 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260007
Дата: 5 октомври 2020 г. (в сила от 21 октомври 2020 г.)
Съдия: Александър Любенов Александров
Дело: 20205200200448
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 28 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

   П Р И С Ъ Д А

 

      № …

       

05.10.2019 г.                                                    гр. Пазарджик

        

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД                     НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА   ПЕТИ ОКТОМВРИ  ДВЕ ХИЛЯДИ И ДВАДЕСЕТА ГОДИНА                                 

В ПУБЛИЧНО ЗАСЕДАНИЕ В СЛЕДНИЯ СЪСТАВ:

 

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ

                            СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: АНТОАНЕТА ДОБРЕВА

                                                                      ГЕОРГИ ШАХЪНОВ

                                                                   

Секретар: КОНСТАНТИНА РЯДКОВА

Прокурор: ПАУН САВОВ

Като разгледа докладваното от СЪДИЯ АЛЕКСАНДРОВ

НОХД № 448 по описа за 2020 година 

             

                                П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.В.В., роден на ***г***, общ. С. обл. С., българин, български гражданин, женен, неосъждан, със средно  образование ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 06.09.2020 година, в с. П. на ул. „Г.Д.“, е направил опит да даде подкуп, представляващ парична облага - пари на стойност 20,00 /двадесет/ лева, / съдържащи се от 1 брой банкнота с номинална стойност от 20,00 /двадесет/ лв., със сериен номер – БП ******* на длъжностни лица, полицейски органи – Й.К.Й., на длъжност младши автоконтрольор II степен към Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР - Пазарджик и С.Т.Г., на длъжност старши полицай в група «Охранителна полиция» към  Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР - Пазарджик, за да не извършат действие по служба, а именно: да не изпълнят служебните си задължения при разкриване на нарушение по ЗДвП и да не предприемат действия за съставяне на акт за установено административно нарушение по чл. 137a ал.1 от ЗДвП, че е управлявал моторно превозно средство, без да използва обезопасителен колан, с който моторното превозно средство е оборудвано, като деянието е останало недовършено, поради независещи от дееца причини, поради което и на основание чл. 304а във вр. с чл. 304, ал. 1, във вр. с чл. 18, ал. 1 във вр. с чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК ГО ОСЪЖДА на наказание „Пробация“ с пробационни мерки по чл. 42а, ал. 2, т. 1 – „Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 6 /шест/ месеца при честота на явяване два пъти седмично“ и по чл. 42а, ал. 2, т. 2 – „Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 6 /шест/ месеца“.

На основание чл. 53, ал. 1, б. „а“ от НК ОТНЕМА в полза на държавата 1 бр. банкнота с номинал 20.00 лева със сериен номер – БП 7133943, намираща се на съхранение при домакина на ОСлО при ОП-Пазарджи.

ПРИСЪДАТА подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок от днес пред Пловдивски Апелативен съд.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                 СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                         2.

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

  МОТИВИ към присъда по НОХД 448/20г на ОС - П.:

 

Обвинението срещу К.В.В. ***, е за престъпление по по чл. 304а във връзка с чл. 304 ал. 1  от НК, във вр. с чл. 18,ал. 1 от НК.

Подсъдимият К.В. Величко е обвинен в това, че на 06.09.2020 година, в с. П., на ул. „******“, е направил опит да даде подкуп, представляващ парична облага - пари на стойност /двадесет/ лева, /1 брой банкнота с номинална стойност от 20,00 /двадесет/ лв., със сериен номер – БП 7133943/ на длъжностни лица, полицейски органи – Й.К.Й., на длъжност младши автоконтрольор II степен към Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР - П. и С.Т.Г., на длъжност старши полицай в група ****към  Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР - П., за да не извършат действие по служба, а именно: да не изпълнят служебните си задължения при разкриване на нарушение по ЗДвП и да не предприемат действия за съставяне на акт за установено административно нарушение по чл. 137a ал.1 от ЗДвП, че е управлявал моторно превозно средство, без да използва обезопасителен колан, с който моторното превозно средство е оборудвано, като деянието е останало недовършено, поради независещи от дееца причини.

 

Подсъдимият  В. се признава за виновен по предявеното му обвинение.

Производството по делото протече по реда на Глава Двадесет и седма НПК - съкратено съдебно следствие - по чл.371, т.2 НПК след като при предварителното изслушване на   подсъдимия   В., същият  призна изцяло фактите изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт и се съгласи да не се събират доказателства за тези факти.

 

Прокурорът поддържа обвинението така,  както е повдигнато с обвинителния акт. Сочи, че събраните доказателства по делото по недвусмислен начин сочат, че подс. В. е предложил пари на длъжностно лице, полицейски служители, за да не извършат действие по служба, а именно: за да не съставят АУАН във връзка с установено административно нарушение по чл. 137a ал.1 от ЗДвП, като деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини.

 Прави искане наказанието на подсъдимия да се определи при условията на чл. 58а, ал. 4 и при условията на чл. 55 от НК, като в тази връзка сочи, че предвид липсата на минимум в предвиденото наказание, следва да му бъде наложено наказание пробация при задължителните две пробационни мерки.

Защитникът на подсъдими адв.А. – А., не оспорва, че подсъдимият е виновен по предявеното му обвинение, като пледира спрямо същия да бъдат наложени двете задължителни пробационни мерки в предвидения от закона минимален срок..

В правото си на лична защита и последна дума подсъдимият В. се присъединява към казаното от защитника му.

 

     Съдът, като обсъди и съобрази в тяхната цялост събраните по делото гласни, писмени и веществени доказателства и доказателствени средства, доводите и възраженията на страните, при съобразяване с разпоредбите на чл. 301 от НПК, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

На 06.09.2020г. около 10.00 часа, свидетелите Й.К.Й., младши автоконтрольор II степен и С.Т.Г., старши полицай, и двамата служители към РУ- П. при ОД на МВР – П., изпълнявали служебните си задължения в с. П. обл. П.. Спрели за проверка л.а. ****“ с рег. № ****, управляван от Г.Т..

В този момент по улицата в с. П. подс. К.В.В. управлявал л.а. „****, без поставен обезопасителен колан.

Свидетелите Й.К.Й. и С.Т.Г. забелязали нарушението и спрели за проверка автомобила.

В хода на проверката било установено, че водач на автомобила е подс. К.В.В. ***. На подсъдимия било обяснено, че ще му бъде съставен акт за извършено административно нарушение по чл. 137а ал. 1 от ЗДвП. За целта свид. Й.Й. отишъл до патрулния автомобил, седнал на предна дясна седалка, за да състави съответния АУАН. В същия момент до патрулния автомобил се приближил подс. К.В., пресегнал се през прозореца и оставил на таблото една банкнота от 20 лева и казал „Това е да се почерпите с колегата ти.“, след което поискал да не му се съставя акт.

На всичко това свидетели станали С.Т.Г. и водачът на другата кола Г.Т..

Свид. Й.Й. веднага извикал колегата си свид. Г., който поставил белезници на подсъдимия, след което докладвали за случилото се в ОДЧ и запазели местопроизшествието до пристигане на дежурна група.

На място пристигнала дежурна оперативно - следствена група, която извършила оглед на място, за което бил съставен протокол от 06.09.2020г. с фотоалбум към него. По време на огледа като веществено доказателство е иззета една банкнота с номинал 20.00 лева и сер. № БП 713 3943.

На място бил съставен и АУАН № 942/06.09.2020г. за нарушение на чл. 137а ал.1 от ЗДвП извършено от К.В.В. ***.

Разпитан по досъдебното производство, подсдимият К.В.В. се е признал за виновен, като се е възползвал от правото си да не дава обяснения.

 

От приложеното по делото актове за встъпване в длъжност и длъжностни характеристики, се установява че към 06.09.2020г.  Й.К.Й. е назначен на длъжност младши автоконтрольор II степен към Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР – П., а С.Т.Г. е назначен на длъжност старши полицай в група ****към  Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР – П.. На 06.09.2020  двамата са  изпълнявали вменените им  по закон задължения, т.е.  и двамата са действали в качеството на длъжностни лица като полицейски орган по смисъла на чл. 93 т. 1 б „а" от НК и чл. 304а от НК.

 

По доказателствата:

 

Съдът прецени внимателно обясненията на  подс.  В. и показанията на разпитаните по делото свидетели Й.Й. и С.Г., както и писмените и веществени доказателства и доказателствени средства поотделно и в тяхната съвкупност.

 

Обяснения на подсъдимия

Обясненията на подсъдимия са доказателствено средство съгласно чл. 115 НПК, но и средство за защита, което  упражнява по свое усмотрение. Законодателят го е освободил от задължението да говори истината. Затова, достоверността им се оценява на общо основание поотделно и в съвкупност с данните от другите доказателства и доказателствени средства.

 Подс.К.В. не оспорва обвинението и изразява съжаление за извършеното от него.

 

Свидетелски показания

Св.Й. и Г. в показанията си  подробно сочат как са се развили действията от момента, когато са спрели подсъдимия за проверка, до момента, в който подс. В. се пресегнал през прозореца и оставил на таблото една банкнота от 20 лева и казал „Това е да се почерпите с колегата ти“.

Съдът прие, че показанията на св. Й. и Г. са  непротиворечиви и взаимно допълващи се, подкрепящи се от писмените и веществени доказателства с оглед на което бяха изцяло кредитирани.

 

Писмени доказателства

              Всички писмени доказателства, съдържащи се в ДП, бяха прочетени и включени в доказателствения материал по делото на основание чл.28 НПК, а именно: Уведомително писмо, Протокол за оглед на местопроизшествие от 06.09.2020г. с фотоалбум към него, АУАН № 942/06.09.2020г., 2 бр. актове за встъпване в длъжност, 2 бр. протоколи към тях, 2 бр. Формуляри за изготвяне на длъжностна характеристика, свидетелство за съдимост, характеристична справка, декларация за семейно, материално положение и имотно състояние, протокол от 15.09.2020г. за предаване на ВД.  

Видно от  длъжностните характеристики, прочетени и  включени в доказателствения материал по делото, св.Й.Й. и С.Г.,  към момента на извършване на деянието са полицейски органи по смисъла на чл. 304а от НК.

 

От правна страна:

При установената фактическа обстановка и след преценка на всички доказателствени материали по делото, съдът достигна до следните правни изводи:

При обсъждането на въпросите по чл. 301 от НПК, съдът прие ,че  обвинението срещу  подс.  В. е доказано по несъмнен начин с оглед разпоредбата на чл. 303 ал. 2 от НПК, поради което той беше признат за виновен в осъществяването на обективните и субективни признаци на престъпният състав по чл. 304 а от НК във вр. с чл. 304 ал. 1 от НК, във вр.чл.18,ал. НК .

От обективна страна  подс.  В. е направил опит да даде подкуп – пари, една банкнота от 20 лева, на длъжностно лице, а именно полицейските органи – младши автоконтрольор II степен и С.Т.Г. - старши полицай, и двамата служители към РУ- П. при ОД на МВР – П., за да не извършат действие по служба, а именно: да не му съставят АУАН по чл.137а ал.1 от ЗДвП, че е управлявал л.а. „**** без поставен обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила.

Деянието е останало във фазата на опита. Желаният от подсъдимия резултат не е настъпил, тъй като полицейските служители Й.Й. и С.Г. не са взели банкнотата. Подс.К.В., като даващо подкуп лице е започнал изпълнителното деяние по преустановяване на фактическата си власт върху облагата в стремеж последната да премине във фактическата власт на длъжностното лице и по този начин да го мотивира да преустанови започната проверка, което обосновава наличието на формата на изпълнителното деяние „даване" на подкуп.

Това е така, защото, за да е довършено деянието по чл.304а, вр. чл. 304, ал.1 от НК е необходимо предоставения дар или облага да бъдат получени от длъжностното лице, а в конкретния случай от страна на полицейските органи липсва каквото и да е действие по приемане предмета на престъплението, напротив, св.Г.  е поставил белезници на подс В., след което е докладвано за случая в ОДЧ и е запазено местопроизшествието  до пристигане на дежурна група. В случая е безспорно, че към момента на извършваната полицейска проверка, св.Й. и Г. , действали в качеството на полицейски служители първия на  длъжност младши автоконтрольор II степен към Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР - П., а свидетеля  Г. е изпълнявал длъжността – старши полицай в група ****към  Районно управление - П. при Областна дирекция на МВР - П. и  по смисъла на чл. 93, т. 1, б. "а" от НК  са  длъжностни лица,имащи  правомощието да състави АУАН. Предложеният дар  –1 бр. банкнота  с номинал 20 лева, е за да не извърши действие по служба, а именно да не му съставят АУАН за нарушение на  по  чл.137а ал.1 от ЗДвП, че е управлявал лекия автомобил без поставен обезопасителен колан, с който е оборудван .

От субективна страна подсъдимият е действал умишлено, тъй като е съзнавал обществено опасния характер на деянието си, предвиждал е неговите обществено опасни последици и е искал тяхното настъпване.

По тази причина е предложил дара от 20 лева на съставителя на акта за административно нарушение Подсъдимият е съзнавал длъжностното качество на лицата, към които са били насочени неговите действия, съзнавал е че могат да настъпят негативни последствия за него, ако спрелите го полицейски служител изпълнят своите задължения. Същевременно със своите действия той е целял да мотивира длъжностното лице - полицейски орган, да не изпълни своите служебни задължения и  да не му състави АУАН.

Престъплението не е довършено, тъй като полицаите св. Й. и Г. не са приели дара, поради което е налице довършен опит  по смисъла на чл.18, ал.1 НК

Подс. В. , като лице  даващо подкуп, е започнал  изпълнителното деяние, като е преустановил фактическата си власт върху облагата в стремеж последната да премина във фактическата власт на длъжностни лица, което обосновава наличието на формата на изпълнителното деяние „даване“ на подкуп, което деяние, обаче, както вече се посочи е останало във фазата на опита, поради независещи от него причини. В случая е налице опит за даване на подкуп,  както обосновано и законосъобразно е приело обвинението и този извод се прави от  интерпретация на нормата на чл. 304, ал. 1 от НК. Съгласно нея формите на изпълнителното деяние на активния подкуп могат да се изразят в предлагане, обещаване или даване на дар. Те от своя страна съответстват на формите на изпълнителното деяние на пасивния подкуп /чл. 301 от НК/ - приемане на предложение или обещание за дар или приемане на дар. Докато първите форми "предлагане" и "обещаване" на даване на дар могат да се извършат мълчаливо, прикрито, с недомлъвки или с конклудентни действия, то даването на дар изисква извършването на конкретни фактически действия, посредством които даващият дара го предоставя във фактическа власт на получаващия.

При опит към "даване на подкуп" е достатъчно даващият го да е наясно за какво дава подкупа, като мотивиращо средство на длъжностното лице. С това субективната страна е осъществена. В този смисъл е решение № 134/07.03.2013 г. по н.д.№ 239/2013г. – трето НО ВКС.

Независимо, че се касае за сума от 20 лева, съдът намира, че е неприложима нормата на чл. 9 ал. 2 от НК. Това престъпление е насочено срещу дейността на държавните органи, чиято функция е установяването на административни  нарушения и  престъпления, като целта му е да се мотивират полицейските служители да не изпълняват своите отговорни служебни задължения.

 

По наказанието:

При индивидуализация на наказанието, следва да се отчетат степента на обществена опасност на деянието и на дееца, подбудите и други смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства.

По отношение на дееца, съдът отчита, че се касае за млад човек, неосъждан и без данни за противообществени прояви, което се установява, от приложената по делото характеристична справка.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства се отчетоха чистото съдебно минало на подсъдимия, положителните му характеристични данни, както и обстоятелството че има три деца, за които се грижи и на които дължи издръжка.

Отегчаващи отговорността обстоятелства не се установиха.

Съвкупната преценка на всички изложени по-горе фактори, доведе съдебният състав до извода, че са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, че деянието е с по ниска степен на обществена опасност от характерните за този вид престъпление, че предвиденото в закона най-леко наказание в случаят се оказва несъразмерно тежко, поради което са налице предпоставки за прилагане разпоредбата на чл. 55 от НК.

С оглед гореизложеното, съдът счита, че на подс. В. следва да се наложи наказание при условията на чл. 55, ал. 1, т. 2, б. „б“ и ал. 3 от НК, като му се наложи наказание „Пробация“ без да се налага наказанието „Глоба“.

С оглед изложеното, на подсъдимия следва да се наложат първите две предвидени в чл. 42а, ал. 2 от НК пробационни мерки – „Задължителна регистрация по настоящ адрес“ при периодичност на явяване два пъти седмично и „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“, като всяка една от тези пробационни мерки се наложи за минималния предвиден в закона срок от 6 месеца

Съдът счете, че така определеното наказание е достатъчна степен съответно на извършените от подсъдимия деяния, като същото ще изиграе, както своята превъзпитателна и предупредителна роля по отношение на подсъдимия, за да коригира противоправното си поведение, така и за постигане на останалите цели на наказанието, визирани в чл. 36 от НК .

 

Вещественото  доказателство –  1 бр. банкнота с номинал 20.00 лева със сериен номер – БП 7133943, намираща се на съхранение при домакина на ОСлО при ОП П., следва да се отнеме в полза на държавата на основание чл. 307 а  НК.

 

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

                                                        Окръжен съдия: