Определение по дело №4772/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261206
Дата: 30 септември 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Свилен Станчев Иванов
Дело: 20201100104772
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

Гр. София 30.09.2020 г.

 

            Софийски градски съд първо гражданско отделение в закрито заседание на тридесети септември две хиляди и двадесета година в състав:

Съдия: Свилен Станчев

като се запозна с гр. дело № 4772/2020 г., съобрази следното: 

Делото е образувано по предявен от П.Н.К. срещу Б.н.б.частичен осъдителен иск, квалифициран от ищеца с правно основание чл. 49 във вр. с чл. 45 от ЗЗД, за заплащане на обезщетение в размер на 26 000 лева, част от претенция в размер на 725 106,08 лева имуществени вреди, с твърдение за тяхното причиняване от ответника поради неизпълнение на депозирано платежно нареждане с банково бордеро от 18.06.2014 г., заверено от КТБ АД (в несъстоятелност).

В законоустановения срок е постъпил отговор от ответника Българска народна банка. В отговора се правят възражения за нередовност на исковата молба, поради липса на конкретизацията на действията, с които е бил увреден и за които следва да отговора ответникът.

Възраженията са неоснователни. В обстоятелствената част на исковата молба са изложени фактическите основания на исковата претенция – неизпълнение на преводно нареждане за превод от „КТБ“ АД в „УниКредит Булбанк“ АД на 18.06.2014 г., с твърдение за неизпълнение от страна на платежна система RINGS, която е структурно звено към БНБ на задълженията, свързани с депозираното платежно нареждане, което наложило неговото сторниране. Тези твърдения конкретизират в достатъчна степен обстоятелствата, на които се основава исковата претенция, а доводите на ответника за по-голяма конкретизация от страна на ищеца на действията и задълженията, са относими към спора по същество.

С отговора на исковата молба е направено възражение за неподсъдност на спора на гражданските съдилища. Излагат се доводи, че ако ищецът твърди причиняване на вреди във връзка с упражняване на властнически правомощия на БНБ, то компетентни са административните съдилища. В тази връзка отново се прави възражение за нередовност на исковата молба и искане да се укаже ищецът да уточни дали твърдените вреди са въвъвръзка с властнически правомощия на ответника.

Съдът намира, че ищецът не е задължен да дава квалификация на правомощията, в рамките на които твърди, че са извършени действията или допуснати бездействията на БНБ. Характерът на тези правомощия следва да се определи от съда, според урлеждащата ги нормативна уредба и изложеното в исковата молба.

В исковата молба ищецът П.Н.К. излага, че на 18.06.2014 г. в качеството си на вложител в „К.т.б.“ АД (сега в несъстоятелност) наредил превод на 412 858 щатски долара от своя лична сметка в тази банка, по своя лична сметка в „УниКредит Булбанк“ АД. Извършеният превод бил осчетоводен от „КТБ“ АД на дата 18.04.2014 г. и предоставен за изпълнение на оператора на БНБ в реално време. На 20.06.2014 г. в „КТБ“ АД била извършена коригираща счетоводна операция, с която било сторнирано бордеро № 111349/18.06.2014 г., с което е бил нареден преводът.

С решение № 73 от 20.06.2014 г. на Управителния съвет на БНБ, „КТБ“ АД била поставена под специален надзор, като било спряно изпълнението на всички задължения на поднадзорната банка и било забранено извършването на всички дейности, съгласно банковия лиценз.

            За да обоснове претенциите си към ответника БНБ, ищецът се позовава задълженията на ответника по създаването и поддържането на платежна система за брутен сетълмент в реално време, наречена RINGS, съгласно нормите на Закона за платежните услуги и платежните системи.  

            За да се определи подсъдността на конкретния правен спор, съобразно изложеното в исковата молба, следва да се определи характерът на функциите на Б.н.б.по изграждането на платежната система за брутен сетълмент RINGS. Създаването и управлението на тази платежна система към датата, на която се твърди, че е причинен деликтът, е предмет на уредба в глава шеста раздел ІV от Закона за платежните услуги и платежните системи от 2009 г. (отм. ДВ бр. 20 от 06.03.2018 г.). Съгласно чл. 103 ал. 1 и 4 от ЗПУПС (отм.), БНБ изгражда и оперира платежна система за брутен сетълмент в реално време, наречена RINGS, и определя правилата и процедурите за функционирането на RINGS и изискванията за участие в нея. Според чл. 104 ал. 1 т. 1 от отменения закон, БНБ е един от участниците в платежната система за брутен сетълмент RINGS. Според ал. 4 на същия член, останалите участници в RINGS са длъжни да отговарят на изискванията за участие в системата, които се определят от БНБ, съгласно ч. 103 ал. 4 от закона, а според чл. 104 ал. 5 от същия закон БНБ има правомощия да ограничи участието или да изключи друг участник от платежната система. БНБ е агент по сетълмента в платежната система RINGS, нейни са задълженията за осигуряване на надеждни и ефективни административни и счетоводни процедури. Конкретните правила за функционирането на системата за брутен сетълмент в реално време RINGS към датата на твърдяния деликт са били предмет на уредба в глава пета от Наредба № 3 от 16.07.2009 г. на БНБ за условията и реда за изпълнение на платежни операции и използване на платежни инструменти (отм. ДВ бр.- 37 от 04.05.2018 г.).  Независимо, че отношенията между БНБ като участник в RINGS и останалите участници се уреждат с договор (чл. 36 ал. 3 от Наредбата), БНБ като агент по сетълмента има правомощия за едностранни решения и действия по отношение на останалите участници в системата, изброени в чл. 41 от отменената Наредба: определя и задава минимална наличност по сметките за сетълмент на участниците; създава механизми за осигуряване на достатъчна наличност по сметките за сетълмент, включително чрез създаване на гаранционни схеми със средства от сметките за сетълмент на участниците в RINGS.

            Тези правомощия дават основание дейността на БНБ като оператор и агент по сетълмента на системата RINGS да се определи като административна дейност. Тъй като предявеният иск се основава на твърдения за неизпълнение от страна на БНБ на задължения, свързани с функционирането на системата за брутен сетълмент RINGS, искът е за вреди, причинени при и по повод неизпълнение на задължения, свързани с административна дейност. Като такъв искът следва да се квалифицира с правно основание чл. 1 ал. 1 предл. 1 от ЗОДОВ. Компетентен да разгледа дело, образувано по такъв иск, е съответният административен съд според правилата за местна подсъдност по чл. 7 ал. 1 от ЗОДОВ, който в случая е Административен съд София град. Поради това, следва производството пред СГС да се прекрати и делото да се изпрати на АССГ по подсъдност.

            Мотивиран от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

            Прекратява производството по гр. дело № 4772/2020 г. на СГС и изпраща делото на Административен съд София град по компетентност.

            Определението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: