Решение по дело №1793/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 557
Дата: 2 октомври 2019 г. (в сила от 2 октомври 2019 г.)
Съдия: Мирослав Руменов Саневски
Дело: 20191510101793
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 26 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

02.10.2019г.

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Дата                                             Град

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

       ГО, V-ти

 
Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

01.10.

 

2019

 
 


на                                                                                                           Година

Мирослав Саневски

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Роза Цветанова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

2019

 

1793

 

гражданско

 
                                      дело                                       по описа за                                                                  

 

година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството се развива по реда на чл. 530 и сл. ГПК.

РС – Дупница е сезиран с подадена от „Банка ДСК” ЕАД молба с правно основание чл. 51, ал. 1 ЗН, в която е обективирано искане за определяне на срок, в който наследниците по закон на Г.К.К., ЕГН: **********,***, п. на 19.05.2015г., а именно: В.Г.К., ЕГН: ********** (син), с адрес: ***, и В.Г.К., ЕГН: ********** ***, да заяват приемат ли наследството на баща си или се отказват от него.

           Съдът със свое определение от 02.09.2019г. е приел, че отправеното искане се явява процесуално допустимо, а обективиращата го молба отговаря на формалните и съдържателни изисквания за редовност по см. на чл.127 и чл.128 ГПК, поради което е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на молителя и наследниците, като на последните е указано, че в срок най-късно до насроченото съдебно заседание трябва да заявят с писмена декларация приемат ли наследството на баща си или се отказват от него или да направят това устно пред съда, в съдебното заседание.

Ответницата В.Г.К. се е явила в откритото съдебно заседание по делото и е направила изявление, че се отказва от наследството, останало след смъртта на баща й Г.К.К.. 

Изпратената до наследника В.Г.К. призовка е върната в цялост с отбелязване от връчителя, че лицето е търсено многократно, но не е намерено на адреса.

Съдът като взе предвид молбата и ангажираните с нея доказателства приема за установено от фактическа и правна страна следното:

            Видно е от договор за кредит за текущо потребление от 08.02.2011г., ведно с приложени общи условия, че на  посочената дата в гр. София между „БАНКА ДСК” ЕАД гр. София, и Г.К.К. е подписан договор за кредит за текущо потребление, по силата на който Банката е предоставила на Димитров кредит в размер на 4 000.00 евро, със срок за издължаване 120 месеца.

           Видно от приложеното удостоверение за наследници изх. № 117/11.11.2016г., издадено от с. Блажиево, общ. Бобошево, обл. Кюстендил, Г.К.К. е п. на 19.05.2015г., за което е съставен акт за смърт № 0270/19.05.2015г., като негови наследници по закон са: В.Г.К., ЕГН: ********** (син), и В.Г.К., ЕГН: ********** (дъщеря).

           Предвид установената фактическа обстановка, съдът намира, че молителят „Банка ДСК” ЕАД е заинтересовано лице по смисъла на чл. 51, ал. 1 ЗН и има право да иска от районния съдия, след като призове лицата, които имат право да наследяват, да им определи срок, за да заявят приемат ли наследството. Безспорно се установява, че Г.К.К. е оставил наследници-посочените по-горе лица, т.е. наследството му е открито понастоящем.

Съгласно чл. 51 от ЗН, по искане на всеки заинтересуван районният съдия, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, за да заяви приема ли наследството или се отказва от него. "Всеки заинтересован" е лице с  правен интерес от волеизявлението на призования наследник. Наследството се придобива с приемането му, което може да бъде изрично или мълчаливо с конклудентни действия. Когато призованият наследник не е приел наследството и му е даден срок по реда на  чл. 51 ЗН, той следва да изрази своята воля  пред съда лично и самостоятелно. Приложението на чл. 51 ЗН предполага не само известен адрес на наследника, но и редовно уведомяване от съда с ясно дадени указания по приложението на чл. 51 ЗН. Ако актът, с който се определя срок на призования към наследяване да приеме наследството или да се откаже от него, не е достигнал реално до наследника, срок по чл. 51 от ЗН не може да тече.

Съгласно трайната практика на ВКС – напр. Определение № 315 от 23.06.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3092/2015 г., I г. о.,  Определение № 460 от 22.07.2015 г. на ВКС по ч. гр. д. № 3616/2015 г., III г. о.,  Определение №100 /12.02.2015г. на ВКС по ч.гр. д. №190/2015г., III г.о. и др., в особеното охранително производство по  чл. 51 ЗН не са приложими фикциите за връчване, установени в общите процесуални правила по чл. 40 и чл. 41 ГПК, както и процедурите за призоваване чрез залепване на уведомление или чрез "Държавен вестник". Също изявлението  на лицето дали приема наследството на своя наследодател или се отказва от него е строго личен акт   и няма как да бъде заместено от трето лице, дори и назначен от съда особен представител по делото.

В процесния случай молителят "Банка ДСК" ЕАД гр. София е заинтересовано лице по смисъла на чл. 51, ал.1 от ЗН и има право да иска от районния съдия, след като призове лицата, които имат право да наследяват, да им определи срок, за да заявят приемат ли наследството на починалия кредитополучател.

Наследницата В.Г.К. се е явила в откритото съдебно заседание по делото и е направила изявление, че се отказва от наследството, останало след смъртта на баща й Г.К.К., поради което отказът й следва да се впише в особената книга на съда.

По отношение на наследника В.Г.К. е изпълнена процедурата по призоваване, но същият не е намерен на единствения известен адрес. При това положение, обективно наследникът не може да бъде намерен и призован за нуждите на производството по чл. 51 от ЗН. Същевременно същият не е получил съобщението с указанията на съда по приложението на процедурата на чл. 51 ЗН. Поради това няма как да намери приложение и нормата на ал. 2 на чл. 51 ЗН, тъй като за прилагане последиците, предвидени в нея, наследникът следва да бъде уведомен лично. При това положение следва да се прекрати производството по делото по отношение на В.Г.К., тъй като извършването на каквито и да било съдопроизводствени действия са невъзможни с оглед и невъзможността за назначаване на особен представител на лицето в това производство.

          Водим от горното и на основание чл. 51 от ЗН и чл. 537, ал. 1 от ГПК, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

           ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 1793/2019г. по описа на РС – Дупница в частта му по отношение на В.Г.К., ЕГН: ********** (син), с адрес: ***, образувано по молба на „Банка ДСК” ЕАД, гр. София за определяне на срок за приемане или отказ от наследството на Г.К.К., ЕГН: **********,***, п. на 19.05.2015г., Акт за смърт 0270/19.05.2015г., съставен в гр. Дупница.

            ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане на наследство при РС-Дупница, че В.Г.К., ЕГН: ********** ***, се отказва от наследството на Г.К.К., ЕГН: **********,***, п. на 19.05.2015г., Акт за смърт 0270/19.05.2015г., съставен в гр. Дупница.

Решението в частта му, имаща характер на определение, с което производството по делото се прекратява, подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд – Кюстендил в едноседмичен срок от връчването му.

Решението в останалата част е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: