Решение по дело №17/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 80
Дата: 12 март 2021 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20217270700017
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 12.03.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на петнадесети февруари две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Росица Цветкова

                                                                          Членове: Снежина Чолакова

                                                                                           Бистра Бойн

                                                                          

при секретаря Ив. Велчева и с участие на прокурор Д. Арнаудов от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия Сн. Чолакова КАНД № 17 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на С.К.С.,***, депозирана чрез адвокат И.Й.от Адвокатска колегия – гр.Шумен, срещу Решение № 260149/30.11.2020г. на Районен съд – гр.Шумен, постановено по АНД № 1807/2020г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № 26-55/17.09.2020г. на началник отдел „Рибарство и контрол – Централен Дунав“ - гр. Русе към Главна дирекция „Рибарство и контрол“ при Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури – гр. Бургас, с което на С.К.С. е наложено административно наказание  „глоба” в размер на 2000 /две хиляди/ лева на основание чл. 81а от ЗРА за нарушение на чл. 39а, ал. 2 от ЗРА и на основание чл. 90, ал. 1 от ЗРА са отнети в полза на държавата 4 броя мрежи, с обща дължина 240 метра, с размер на окото 70 милиметра и седемдесет и седем килограма риба от вида каракуда.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Твърди се, че е налице неяснота по отношение на вмененото му нарушение, което води до нарушаване на правото му на защита и налага извод за незаконосъобразност на наказателното постановление. Сочи се също, че в постановлението отсъства описание на доказателствата, които потвърждават извършването на деянието, което също рефлектира неблагоприятно върху надлежното упражняване на правото му на защита. Сочи се и нарушение на чл. 42 от ЗАНН, а именно, че в изготвения акт не е посочен ЕГН на свидетелите. Поради това се отправя искане за отмяна на съдебния акт и на потвърденото с него НП. В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна, Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури", РА Дирекция „Рибарство и контрол“, отдел „Рибарство и контрол – Централен Дунав“, гр. Русе, депозира писмено становище, в което застъпва тезата за неоснователност на оспорването. В съдебно заседание, редовно и своевременно призована, не се представлява.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, но неоснователна и моли за решение в този смисъл.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна, по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

На 02.06.2020г. свидетелят Д.П.Д.– доброволец към Централна рибно-опазваща организация, получил неофициална информация, че касационният жалбоподател възнамерявал да пуска мрежи в язовир „Солара“, или т.нар. Марашки язовир. На смрачаване Д.Д.се обадил по телефона на председателя на организацията – С.Г.и му споделил информацията, с която разполагал, като го помолил и той да отиде с термокамерата. С.Г.казал на свидетеля Д.Д.да повика със себе си свидетелите М.Й.Х.и М.Ж.Р.. Свидетелят М.Х.се съгласил, а свидетелят М.Р. казал, че може да отиде след 23.00 часа. Свидетелят Д.Д.отишъл с таксиметров автомобил до дома на М.Х., където пристигнал и С.Г.с личния си автомобил и термокамерата.

С.Г.откарал свидетелите Х. и Д. до асфалтовия път, до язовира, където ги оставил. Двамата свидетели отишли пеша до опашката на язовира, включили термокамерата и веднага засекли лодка с двама човека в язовира, която се придвижвала към тях. За да не ги видят от лодката, свидетелите се преместили отстрани на язовира и продължили да наблюдават с термокамерата. Когато видели, че хората с лодката са излезли на брега, решили да отидат по-близо до тях. Д.Д.приближил мястото, където била излязла лодката и видял автомобила на касатора, както и него самия, след което се върнал при М.Х.. По това време, вече към 23.30 часа, пристигнал и М.Р., който първо оставил автомобила си на асфалтовия път. Тъй като Д.Д.бил летни дрехи, а станало студено, помолил М.Р. да докара по-наблизо автомобила си, но без светлини, за да не ги усетят хората в язовира. Свидетелите Д. и Х. влезли вътре в автомобила, а свидетелят Р. следял с термокамерата.

След известно време М.Р. отишъл до другите двама свидетели и им съобщил, че вижда лодката в язовира. Всеки от тримата свидетели видял чрез термокамерата хората в лодката, вътре в язовира. Свидетелите се качили в автомобила на свидетеля М.Р. и излезли на околовръстния път, до казана за ракия, където предполагали, че ще излязат хората, които били в лодката. Обадили се и на С.Г., който трябвало да изпрати патрулен автомобил, който евентуално да спре автомобила на С.С..

Малко след това свидетелите видели фаровете на автомобил, който идвал откъм язовира и се насочил към околовръстния път. В района на кв. Дивдядово на гр. Шумен, служители на РУ – гр.Шумен спрели лек автомобил марка „Нисан“, модел  „Патрол“ с рег. № ******* и извършили проверка. Водач на автомобила бил С.К.С.. При проверката, полицейските служители установили в багажното отделение на автомобила, чували с рибарски мрежи и риба, за което уведомили Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури.

На сигнала се отзовал свидетелят П.Т.П.– гл. инспектор „РК“ – гр.Шумен. Той лично видял, че багажникът и целият автомобил на жалбоподателя са пълни с мрежи и уловена риба. Свидетелят П. попитал С.С. дали има регистрация по чл. 25 и чл. 17 от Закона за рибарство и аквакултури, който отговорил отрицателно. В автомобила на касационния жалбоподател С.С. били установени четири броя мрежи с обща дължина 240 метра с око 70 милиметра и риба от вида каракуда – 77 килограма.  

След като приел, че с действията си С.С. е извършил административно нарушение, свидетелят Петко П. му съставил Акт за установяване на административно нарушение № В 0016337 от 03.06.2020 г., за нарушение на чл. 39а, ал. 2 от ЗРА. С АУАН били иззети четирите броя мрежи с обща дължина 240 метра, както и 77 кг. риба от вида каракуда. Касационният жалбоподател бил запознат с АУАН, подписал го без възражения, след което получил препис от него по надлежния ред. В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН писмени възражения не били депозирани.

Въз основа на съставения акт, наказващият орган издал впоследствие процесното наказателно постановление, с което ангажирал отговорността на касатора.

 При така установената фактическа обстановка районният съд е приел, че АУАН и атакуваното НП са издадени от компетентни за това органи, и в хода на административнонаказателното производство, не е било допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което да налага отмяна на НП. В този смисъл, съдът е отхвърлил твърдението на санкционираното лице за неяснота относно вмененото му поведение, достигайки до извод за липса на нарушение, засягащо в съществена степен правото на защита на лицето. Съдебният състав е формирал и извод относно безспорната установеност на вмененото му нарушение, поради което е потвърдил оспореното пред него постановление. За да изведе това решаващо становище, съдът е изложил и мотиви, според които процесната деятелност не разкрива белезите на „маловажно нарушение“ по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

При извършената служебна проверка в съответствие с разпоредбата на чл. 218, ал. 2 от АПК и с оглед правомощията на касационната инстанция, съгласно цитираната разпоредба, настоящият състав намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка решаващият състав на съда съобрази, че решението е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

 В хода на въззивното съдебно производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Събрани са исканите от страните доказателства, което е спомогнало делото да бъде изцяло изяснено от фактическа страна.

Настоящият касационен състав напълно споделя възприетата от въззивния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи относно липсата на допуснати съществени процесуални нарушения в хода на санкционното производство и относно безспорната установеност на вмененото на касатора деяние. Районният съд аргументирано е дал своя отговор защо не споделя твърденията на привлеченото към отговорност лице за законосъобразното протичане на административнонаказателното производство, които се споделят и от касационния съдебен състав. В контекста на изложеното, настоящият състав на Административен съд – гр.Шумен не споделя тезата на жалбоподателя за порочност на съставения акт, с оглед непосочване на ЕГН на свидетелите. Това нарушение само по себе си не представлява достатъчно основание да се приеме, че е налице допуснато съществено процесуално опущение. В случая освен актосъставителя, по делото са разпитани и свидетелите Д. Д., М.Х.и М.Р., които, макар и да не са били посочени като свидетели при съставянето на АУАН, са възприели поведението на касатора и техните показания са спомогнали за разкриване на обективната истина.

Не се споделя и твърдението на нарушителя за ограничаване правото му на защита с оглед породена неяснота по отношение на вмененото му провинение. Възприетата за нарушена норма на чл. 39а, ал. 2 от ЗРА изрично забранява пренасянето и превозването на мрежени риболовни уреди, като съгласно чл. 81а от ЗРА се наказва с глоба в размер от 2000 до 3000 лева лице, което пренася или превозва мрежени риболовни уреди и/или технически устройства в нарушение на чл. 39а, ал. 2 от закона. Контролните органи са индивидуализирали противоправното поведение на касатора, извършено с личния му автомобил, в който са установени четири броя мрежи, превозвани в нарушение на законовия ред, както и съответното количество риба. От тази гледна точка касационният състав намира, че санкционираното лице е разбрало какво точно нарушение му се приписва, без при това правото му на защита да е било ограничено в съществена степен. До аналогичен извод е достигнал и районният съд. За прецизност следва да се отбележи също, че не се споделя и твърдението за порочност на НП, застъпено в касационната жалба и аргументирано с липса на описание на доказателствата, потвърждаващи извършването на нарушението. Този пропуск няма решаващо значение, след като в хода на съдебното производство са събрани достатъчно писмени и гласни доказателства, подкрепящи констатациите на контролните органи и спомогнали за разкриване на обективната истина по спора.

Именно съобразявайки ги, районният съд е извел и решаващото си становище относно безспорната установеност от обективна и субективна страна на вмененото на касатора нарушение, който извод се споделя напълно и от настоящия съдебен състав. Поведението на С.С. не разкрива белезите на „маловажно нарушение“ по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, поради което резонно решаващият състав на Районен съд – град Шумен е потвърдил изцяло процесното НП.

Предвид изложеното касационната инстанция намира депозираната жалба, съдържаща претенция за отмяна на решението на РС – град Шумен и на потвърденото с него наказателно постановление, за неоснователна, а постановеният съдебен акт за правилен и законосъобразен.

Водим от горното, Шуменският административен съд

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260149/30.11.2020г., постановено по АНД № 1807/2020г. по описа на Районен съд – град Шумен.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                              2..........................

 

           ЗАБЕЛЕЖКА:Решението е окончателно и не подлежат на обжалване. Влязло в сила на 12.03.2021 г.