Определение по дело №17498/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3713
Дата: 6 март 2020 г. (в сила от 17 ноември 2020 г.)
Съдия: Йоана Николаева Вангелова
Дело: 20193110117498
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                                             

гр. Варна, 06.03.2020 г.

 

            ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 47 състав, в закрито заседание на шести март през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЙОАНА ВАНГЕЛОВА

 

като разгледа гр.д. № 17498 по описа за 2018 г., намира следното:

Производството по делото е образувано по предявен от Е.Н.Д. срещу Анхел Луис Де Ла Игера В. иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК за предоставяне на родителските права по отношение на детето Алехандро Де Ла Игера Димитров на майката Е.Н.Д., при която да се определи и местоживеенето на детето; определяне на режим на личен контакт на бащата Анхел Луис Де Ла Игера В. с детето, както следва – всяка втори и четвърта събота на месеца от 09:00 часа до 17:00 часа, в присъствието на майката, както и един месец през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск; осъждане на бащата да заплаща в полза на детето месечна издръжка в размер на 1000 лева.

Ищцата твърди, че с ответника са имали връзка, от която на 14.07.2017 г. се родил синът им Алехандро Де Ла Игера Димитров. Посочва, че детето е родено в Испания и има както българско, така и испанско гражданство. Излага, че от раждането на Алехандро до 10.09.2019 г. живяла с него в Испания. През 2018 г. ответникът я упълномощил да издаде паспорт на детето, както и да пътува с него зад граница за срок до 45 дни. Тъй като договорът ѝ за наем бил прекратен и не разполагала с достатъчно средства, за да издържа себе си и детето, се наложило да се прибере в България. Към датата на подаване на исковата молба посочва, че е регистрирана на трудовата борса и е подала заявление за записване на детето в яслена група в гр. Варна.

В срока по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба от ответника Анхел Луис Де Ла Игера В., в който са изложени подробни съображения за липсата на международна компетентност на българския съд съобразно правилата на Регламент /ЕО/ № 2201/2003 г. на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност. Отправено е искане за прекратяване на производството по делото.

 

При извършване на служебна проверка относно допустимостта на производството, съдът констатира следното:

Съгласно изложените от ищцата твърдения в случая се касае за семейно дело с международен елемент. Съдът намира, че доколкото и двамата родители са граждани на държави-членки и живеят на територията на ЕС, международната компетентност следва да бъде определена съобразно правилата на Регламент /ЕО/ № 2201/2003 г. на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност, с който се отменя Регламент /ЕО/ № 1347/2000 г.

В чл. 8-14 от Регламента са уредени основанията за международна компетентност по дела за родителска отговорност, като за наличието им сезираният съд следи служебно на основание чл. 17. Съгласно чл. 8 компетентни по делата, свързани с родителска отговорност, са съдилищата на държавата-членка по обичайното местопребиваване на детето към момента на сезиране на съда. Изрично в чл. 10 е предвидено, че в случай на неправомерно отвеждане или задържане на дете, съдилищата на държавата-членка, в която детето е имало обичайно местопребиваване непосредствено преди неправомерното отвеждане или задържане, запазват своята компетентност до осъществяването на следните кумулативни предпоставки: 1) детето да придобие обичайно пребиваване в друга държава-членка и 2) лицето, което има право на упражняване на родителски права, мълчаливо да приеме отвеждането или задържането или детето да е отсядало в тази друга държава-членка за срок от поне една година, след като лицето, което има право на упражняване на родителски права, е знаело или е трябвало да знае къде се намира детето и е изпълнено едно от условията по т. i-iv.

При прочита на изброените текстове от Регламент /ЕО/ № 2201/2003 г. се установява, че като водещ критерий за определяне на международната компетентност по делата за родителска отговорност е възприето обичайното местопребиваване на детето. Последното, съобразно утвърдената практика на Съда на Европейския съюз, представлява вид териториална връзка, която има два аспекта: 1) обективен – свързан с пребиваването на територията на дадена държава и 2) субективен – свързан с намерението на лицето да установи центъра на своите интереси на територията на тази държава. За наличието на втория от тези елементи се съди от определени обективни обстоятелства от личен и професионален характер – напр. къде лицето пребивава заедно със семейството си, къде учи и работи и т. н. Тъй като при децата не би могъл да се установи самостоятелен център на основни интереси, при определяне обичайното им местопребиваване се изхожда от степента им на интеграция в социалната и семейната среда. В тази връзка се вземат предвид редица фактори като продължителността на престоя в съответната държава, обстоятелството дали детето посещава учебно заведение, дали семейството също пребивава в тази държава и т. н.

В процесния случай между страните е безспорно, а и от представените с исковата молба доказателства се установява, че детето Алехандро Де Ла Игера Димитров е родено и живяло в Испания от раждането си до *** г. След тази дата то е напуснало страната и е дошло в България, придружавано от ищцата. Съгласно изложените в исковата молба твърдения, които се потвърждават и от приложените на л. 40-53 от делото писмени доказателства, бащата е упълномощил майката да предприеме необходимите действия за издаване на национален документ за самоличност и паспорт на детето, и е дал съгласие детето да пътува, придружавано от своята майка в Испания и всяка друга държава за период от най-много четиридесет и пет дни. Следователно след изтичането на 45-дневния период от пристигането на детето и неговата майка в България, последната в нарушение на така предоставеното разрешение го е задържала в страната.

От изложеното следва, че обичайното местопребиваване на детето Алехандро е в Испания. Обстоятелството, че майката е подала заявление за прием в яслена група в гр. Варна след пристигането си в страната не се отразява на този извод, доколкото формалното записване в детско заведение не би могло автоматично да доведе до промяна на обичайното местопребиваване на детето. Предвид непродължителния период от установяването на Алехандро в България и обстоятелството, че той е прекарал предшестващите две години и два месеца изцяло в Испания настоящият съдебен състав намира, че обичайното му местопребиваване е именно там.

Нещо повече, дори да се приеме, че от пристигането си в България до настоящия момент детето се е интегрирало в социалната и семейна среда в страната, в случая приложение намира посочената по-горе разпоредба на чл. 10 от Регламент /ЕО/ № 2201/2003 г. За да достигне до този извод, съдът съобрази обстоятелството, че ищцата е задържала детето неправомерно в България /след изтичане срока на даденото от бащата разрешение за пътуване в чужбина/, както и липсата на цитираните вече предпоставки по б. „а“ или б. „б“ на чл. 10 /в случая бащата изрично оспорва компетентността на българския съд, позовавайки се на неправомерно задържане на детето в страната и не е изтекъл 1-годишният срок по б. „б“/. Ето защо съдилищата на Испания запазват своята компетентност.

Гореизложеното налага извод, че съобразно приложимите правила на правото на Европейския съюз българският съд не е компетентен да разгледа делото. Поради това и на основание чл. 17 от Регламент /ЕО/ № 2201/2003 г. настоящият съдебен състав следва служебно да прогласи, че не е компетентен, като прекрати производството по образуваното дело.

За пълнота следва се отбележи, че макар по делото са налице данни за наличието на висящо производство между страните в Испания, същото не съставлява основание за спиране на настоящото дело съобразно разпоредбата на чл. 19 от Регламента. Дори да се приеме, че двете производства са с идентичен предмет /което не се установява от представените от ответника доказателства/, в случая първи е сезиран българският съд – исковата молба е подадена на 25.10.2019 г., а производството в Испания е образувано на 06.11.2019 г. Съгласно чл. 19, § 2 когато производството, отнасящо се до родителската отговорност по отношение на същото дете и включващо същото основание, е внесено пред съдилищата на различни държави-членки, съдът, пред който искът е предявен по-късно, спира съдебното производство до установяване на компетентността на съда, който първи е сезиран. Т.е. при наличието на образувани две дела с идентичен предмет в две различни държави-членки на спиране подлежи по-късно образуваното.

Воден от горното, съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 17498 по описа за 2019 г. на Варненски районен съд, 47 състав.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му с частна жалба пред Варненски окръжен съд.

 

 

            РАЙОНЕН СЪДИЯ: