Решение по дело №339/2019 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 декември 2019 г.
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20197200700339
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                     

 

гр. Русе, 17.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на 27 ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

При секретаря            НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА            и с участието на прокурора         КРЕМЕНА КОЛИЦОВА      като разгледа докладваното от съдия АГУШ КАН дело 339 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от „АРОНИАДА АГРО“ ЕООД, със седалище: гр. Русе, депозирана чрез адвокат-пълномощник Св.М., против Решение № 666/03.10.2019 г., постановено по АНД № 1236/2019 г. по описа на Районен съд – Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 38-0000265 от 20.03.2019 г. на Началник на Областен отдел „Автомобилна администрация“ – Русе при Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, с което на дружеството за нарушение на чл. 7а, ал. 2, пр.2 от ЗАвПр, на основание чл. 96г, ал. 2, предл. 2 от ЗАвПр е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 3 000 (три хиляди) лева. В жалбата се навеждат касационни основания за неправилност на решението поради нарушение на материалния и процесуалния закон. Претендира се да се отмени решението на РС - Русе и вместо него да се постанови решение, с което да се отмени изцяло наказателното постановление.

Ответната в производството страна - ИА АА – ОО АА-Русе не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за основателност на жалбата.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, като извърши касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима подадена е в срок от надлежна страна, атакува невлязъл в сила съдебен акт на районен съд, постановен в производството по Глава Трета, Раздел V на ЗАНН и подлежи на разглеждане.

По същество, касационната жалба е неоснователна.   

За да постанови оспорения в настоящото производство съдебен акт, РС - Русе е приел, че с даденото в установената по делото фактическа обстановка деяние, жалбоподателят е осъществил от обективна страна състава на вмененото му нарушение, за което правилно е индивидуализирано и наложеното му наказание, като последното е определено от законодателя в абсолютен размер. С тези мотиви съдът е потвърдил оспореното пред него наказателно постановление като законосъобразно и обосновано.

Решението на РС – Русе е правилно.

Касационната инстанция споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона. Обосновано въззивната инстанция е приела, че адресати на задължението за извършване на превози на пътници и товари само с водачи, притежаващи удостоверение за психологическа годност, са и лицата, извършващи превози за собствена сметка като това следва пряко от прочита на самата законова норма – чл.7а, ал.2 от ЗАвПр. Последната разпоредба препраща към чл.152, ал.1, т.2 от ЗДвП, т.“б“ от която (доп. ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 27.02.2017 г.) изрично урежда определянето от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията на изискванията за психологическа годност на водачите на моторни превозни средства и условията и реда за психологическото изследване на водачите, извършващи обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници или товари, както и на председателите на изпитни комисии. Действително, въпреки посоченото допълнение от 2017 г. на чл.152, ал.1, т.2, т.“б“ от ЗДвП, чрез което в приложното поле на нормата са включени и лицата, извършващи превоз за собствена сметка, Наредба № 36 от 15.05.2006 г., издадена по силата на предоставената на министъра законова делегация (вж. § 2 от ПЗР на същата), не е изменяна и не съдържа изрични правила и по отношение на тези лица. В Наредба № Н-8 от 27.06.2008 г. също не е регламентирано задължение за лицата, осъществяващи превози за собствена сметка, да ги извършват с водачи, притежаващи удостоверение за психологическа годност.

Липсата на подзаконова нормативна уредба обаче не означава, че в самия закон - чл.7а, ал.2 от ЗАвПр и чл.152, ал.1, т.2, т.“б“ от ЗДвП, не е уредено задължение и за лицата, извършващи превози за собствена сметка, да осъществяват същите с водачи, отговарящи на изискванията за психологическа годност. Очевидно е, че законът въвежда такова задължение, както правилно е приел и районният съд.

Всъщност волята на законодателя може да бъде изведена и от мотивите към законопроекта за изменение и допълнение на ЗАвПр, и по-конкретно в частта им по отношение на допълнението на разпоредбата на чл.7а, ал.2 от ЗАвПр чрез включването в нея и на лицата, извършващи превози за собствена сметка. Мотивите към ЗИДЗАвПр (достъпни на интернет страницата на Народното събрание https://www.parliament.bg/bg/bills/ID/42213), в относимата им част по т.II, 3, гласят следното: „ Действащата в момента разпоредба на чл. 7а, ал. 2 от Закона за автомобилните превози е насочена единствено към превозвачите, извършващи обществен превоз на пътници и товари, но не и към лицата, които извършват превози за собствена сметка, съответно към техните водачи. Тази група водачи са равнопоставени участници в движението и могат да бъдат причислени към групата на т.н. „професионални водачи“, чието основно професионално задължение е управлението на моторни превозни средства. Не е обосновано изключването им от обхвата на изискването за психологическа годност предвид, че на практика извършват една и съща дейност с водачите на превозни средства за обществен превоз на пътници и товари. Видът на превоза – дали е основна дейност на лицето, за чиято сметка се извършва, и негова професия или превозите само подпомагат основната му дейност и се извършват без заплащане, не би следвало да е определящ при формирането на изискванията по отношение на водачите на превозни средства, с които се извършват превозите. По отношение на безопасното управление на превозно средство и личностните качества на водача без значение е видът на превоза и дали той се извършва срещу заплащане или за собствена сметка – и в двата случая рисковите фактори за безопасността на превозваните пътници и на останалите участници в движението са едни и същи. Във връзка с това се предлага изискването за психологическа годност на водачите да бъде насочено и към водачите, извършващи превози за собствена сметка, освен към водачите на превозни средства за обществен превоз на пътници или товари“.

По изложените съображения касационната инстанция намира, че районният съд не е допуснал процесуални нарушения и нарушения на материалния закон, поради което постановеното решение се явява правилно и следва да бъде оставено в сила.

Така мотивиран и на осн. чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

Р   Е   Ш   И  :

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 666/03.10.2019 г., постановено по АНД № 1236/2019 г. по описа на Районен съд – Русе.

Решението е окончателно.

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              

 

ЧЛЕНОВЕ: