Решение по дело №4957/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260152
Дата: 8 януари 2021 г. (в сила от 8 януари 2021 г.)
Съдия: Калина Кръстева Анастасова
Дело: 20201100504957
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 10 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№……………..

гр. София, 08.01.2021 г.

В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Б състав, в публично съдебно  заседание на седми декември две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР ВАСИЛЕВ

                                                            ЧЛЕНОВЕ: КАЛИНА АНАСТАСОВА

        МЛ.СЪДИЯ: ЕВЕЛИНА МАРИНОВА

при секретаря Донка Шулева, като разгледа докладваното от съдия Анастасова гр. дело № 4957 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 258 – чл. 273 ГПК.

С Решение № 56767 от 04.03.2019 г. по гр.д. № 36503/2018 г. по описа на СРС, 156 с-в са отхвърлени предявените искове от „Т.С.“ ЕАД, ЕИК ******** срещу Й.И.С., ЕГН ********** за признаване на установено, че ответникът дължи на ищеца, на основание чл. 422 ГПК вр. Чл. 415 ГПК вр. чл. 318 ТЗ вр. чл. 200 ЗЗД вр. чл. 110 ЗС и чл. 86, ал.1 ЗЗД сумата от 3 182,61 лв., представляваща стойността на доставена топлинна енергия по договор за покупко-продажба на топлинна енергия при ОУ за недвижим имот, находящ се в гр. София, ж.к. „********, аб. № 300199 за периода от м.05.2013 г. до 04.2015 г., както и сумата от 755,50 лв., представляваща обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата за стойността на доставената топлинна енергия за периода от 15.09.2014 г. до 01.08.2017 г. , както и сумата от 29,01 лв., представляващи припадаща се част от стойността на услугата на дялово разпределение за периода от 05.2013 г. до м.04.2015 г., както и сумата от 6,97 лв., представляващи обезщетение за забава в размер на законната лихва върху главницата от стойността на услугата дялово разпределение за периода 15.09.2014 г. до 01.08.2017 г., за които е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК от 08.09.2017 г. по ч.гр.д. 54461/2017 г. по описа на СРС, 156 с-в.

Срещу постановеното съдебно решение в частта, с която са отхвърлени предявените искове, е депозирана въззивна жалба от ищеца "Т.С. " ЕАД с изложени доводи за неправилност.  Изразява оплаквания, за това решението в посочената част е необосновано, постановено при нарушение на материалния закон и процесуалните правила. Счита, че неправилно районният съд е приел, че ответникът не е собственик на процесния имот, след като по делото били представени 2 бр. списъци към протоколи от провеждане на общо събрание на етажните собственици, в които ответника се е подписал в графа собственик на имота. Освен това издадените от ищеца фактури се водели на името на ответника, като абонат за партидата за доставяна в имота топлоенергия. Отправя искане за отмяна на решението в посочената част и уважаване на исковете. Претендира разноски.

Ответникът Й.И.С. е депозирал в срок отговор по въззивната жалба, в който излага становище за нейната неоснователност. Поддържа доводи за правилност на първоинстанционното решение в частта, в която са отхвърлени претенциите, като неоснователни. Заявява, че правилно районният съд е приел на база предствените пред първата инстанция доказателства, че ответникът не е собственик на процесния имот, за който се твърди, че са доставяни количества ТЕ възлизащи на исковата сума.

Третото лице помагач на ищеца- "Т.С." ООД не е подал отговор на въззивната жалба и не изразява становище по нея.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и наведените от страните доводи по реда на въззивното производство и при така очертания от жалбите предмет, приема следното:

Софийският градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима. Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата. Настоящия състав на въззивния съд намира, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо, поради което същия дължи произнасяне на съществото на правния спор в рамките на заявените с въззивната жалба доводи, съобразно нормата на чл. 269, изр. 2 ГПК.

Съгласно чл. 153, ал. 1 ЗЕ в относимата му за спора редакция, всички собственици и титуляри на вещно право на ползване в сграда - етажна собственост, присъединени към абонатна станция или към нейно самостоятелно отклонение, са клиенти на топлинна енергия и са длъжни да монтират средства за дялово разпределение по чл. 140, ал. 1, т. 2 на отоплителните тела в имотите си и да заплащат цена за топлинна енергия при условията и по реда, определени в съответната наредба по чл. 36, ал. 3. Според § 1, т. 42 ДР ЗЕ (обн. ДВ бр. 107/09.12.2003 г., отменен с ДВ бр. 54/2012 г.), "потребител на енергия или природен газ за битови нужди" е физическо лице - собственик или ползвател на имот, което ползва електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация и горещо водоснабдяване, или природен газ за домакинството си. Според сега действащата обща легална дефиниция на "битов клиент" в § 1, т. 2а ДР ЗЕ (обн. ДВ бр. 54/2012 г., в сила от 17.07.2012 г.), такъв е клиент, който купува електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация и горещо водоснабдяване, или природен газ за собствени битови нужди.

Според задължителните разяснения, дадени с Тълкувателно решение № 2/17.05.2018 г. по тълк. д. № 2/2017 г. на ОСГК на ВКС, правоотношението по продажба на топлинна енергия за битови нужди е регламентирано от законодателя в специалния ЗЕ като договорно правоотношение, произтичащо от писмен договор, сключен при публично известни общи условия, предложени от топлопреносното предприятие и одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) (чл. 150, ал. 1 ЗЕ). Писмената форма на договора не е форма за действителност, а форма за доказване. Съгласно чл. 149 и чл. 150 ЗЕ страна (купувач) по договора за продажба на топлинна енергия за битови нужди е клиентът на топлинна енергия за битови нужди, какъвто е и "битовият клиент", който според легалното определение в т. 2а от § 1 ДР ЗЕ (ДВ, бр. 54 от 17.07.2012 г.) е клиент, който купува енергия за собствени битови нужди. Присъединяването на топлофицирани жилищни сгради с изградени инсталации към топлопреносната мрежа, както на заварените от ЗЕ, така и на новоизградените сгради, се извършва въз основа на писмен договор (чл. 138, ал. 1 ЗЕ и чл. 29-чл. 36 Наредба № 16-334 от 06.04.2007 г. за топлоснабдяването) със собствениците или титулярите на вещното право на ползване върху топлоснабдените имоти в сградите, които поради това са посочените от законодателя в чл.153,ал.1ЗЕ клиенти на топлинна енергия за битови нужди, дължащи цената на доставената топлинна енергия по сключения с топлопреносното предприятие договор за продажба на топлинна енергия за битови нужди при публично известни общи условия. Предоставяйки съгласието си за топлофициране на сградата, собствениците и титулярите на ограниченото вещно право на ползване са подразбираните клиенти на топлинна енергия за битови нужди, към които са адресирани одобрените от КЕВР публично оповестени общи условия на топлопреносното предприятие. В това си качество на клиенти на топлинна енергия те са страна по продажбеното правоотношение с топлопреносното предприятие с предмет - доставка на топлинна енергия за битови нужди (чл. 153, ал. 1 ЗЕ) и дължат цената на доставената топлинна енергия. Клиенти на топлинна енергия за битови нужди могат да бъдат и правни субекти, различни от посочените в чл. 153, ал. 1 ЗЕ, ако ползват топлоснабдения имот със съгласието на собственика, респективно носителя на вещното право на ползване, за собствени битови нужди, и същевременно са сключили договор за продажба на топлинна енергия за битови нужди за този имот при публично известните общи условия директно с топлопреносното предприятие.

В случаят ищецът е представил списъци на етажните собственици, чрез които правилно районният съд е приел, че е недостатъчно установяването на правото на собственост на ответника за топлоснабдения имот. Както правилно е посочил СРС в своето решение съставените списъци на етажните собственици не доказват наличие или липса на вещни права по отношение на имота и биха могли да представляват индиция за съществуване на такива права по отношение на конкретен субект. Доказване на това право обаче следва да бъде извършено с категоричност и без съмнение, каквото поведение в случая ищецът не е предприел.

Освен това поради липсата на посочена дата върху списъците на етажните собственост не може да се установи и кога са съставени същите. Както бе посочено, чрез последните не се установява по безспорен начин, че ответникът има качество собственик на имота, за който са доставяни количества топлинна енергия. В производството не са представени никакви други доказателства сочещи, че ответникът притежава вещно право на собственост върху имота или е носител на ограничено вещно право на ползване. Не са ангажирани от ищеца и доказателства, за това че между ищеца и ответника, като наемател е бил сключен договор за продажба на топлинна енергия, вкл. по делото няма данни на чие име е била открита партидата за имота. Не са представени и доказателства за дадено от собственика на имота писмено съгласие за откриване на партида на наемателя, каквото изискване се съдържа в ОУ на ищеца. Именно поради недоказване на посочените факти с категоричност и без съмнение, т.е. при пълно и главно доказване от ищеца съобразно указанията на чл.154, ал.1 ГПК съдът следва да приеме, че същите не са се осъществили в правната действителност. 

Ето защо съдът следва да приложи неблагоприятните последици на правилата за разпределение на доказателствената тежест, като приеме недоказания факт за неосъществил се. Щом не е доказано наличие на облигационно правоотношение по доставка на топлинна енергия за битови нужди между ищеца и ответника, предявените искове са неоснователни и подлежат на отхвърляне.

Поради съвпадане изводите на двете инстанции постановеното решение следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно.

Така мотивиран, Софийски градски съд,

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 56767 от 04.03.2019 г. по гр.д. № 36503/2018 г. по описа на СРС, 156 с-в.

Решението е постановено при участието на трето лице-помагач "Т.С. " ООД на страната на ищеца "Т.С." ЕАД.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                   2.