Определение по дело №187/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 221
Дата: 3 юни 2020 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Иван Латинов Маринов
Дело: 20201400200187
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 май 2020 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№………………

 

Гр.Враца 03.06.2020 година

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение в публично съдебно заседание на трети юни две хиляди и двадесета година в състав:                                            

                          

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:ИВАН МАРИНОВ

 

при участието на секретаря Галина Емилова и прокурора Красимир Невенов, като разгледа докладваното от съдия Маринов ЧНД № 187  по описа за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:   

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от П.Л.И., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО и се е поправил.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения.

В съдебно заседание И. поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

С. М.– инспектор "Режимна дейност" в затвора Враца, упълномощен от Началника на Затвора-Враца изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и, че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

С протоколно Определение № 14/24.01.2020 г., постановено по НОХД  № 23/2020 год., по описа на РС Белоградчик, по отношение на осъдения И. е било одобрено споразумение за прекратяване на наказателно производство за извършени от него три престъпления - по чл. 343б, ал. 1 НК; по чл. 343в, ал. 2 НК; по чл. 345, ал. 2 НК, като на основание чл. 23, ал. 1 НК, на същия е било наложено общо наказание "лишаване от свобода" за срок от 6  месеца, при първоначален "общ" режим.

Осъдения е постъпил в затвора Враца на 30.01.2020 г., като до момента фактически е изтърпял 4 месеца и 3 дни, от предварителен арест му се зачита 1 ден или общо изтърпяното наказание е в размер на 4 месеца и 4 дни.

Остатъка към  настоящия момент е 1 месец и 26 дни.

При тези данни е видно, че осъдения е изтърпял фактически повече от 1/2 от определеното му наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 1 НК.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди и индивидуалния план за изпълнение на присъдата на осъдения, безспорно сочат, че същия се поправя и превъзпитава.

Първоначална оценка на риска от рецидив не е била изготвена, поради краткия срок на наказанието. Дефицитни стойности са били отчетени в зоната нагласи - омаловажава характера на извършените престъпления, не разпознава всички фактори.

Рискът от вреди за обществото е бил определен като среден и е бил обусловен от извършените правонарушения. Рискът е бил насочен към членовете на обществото, участващи в пътната обстановка.

За това и в плана на присъдата са били планирани дейности, насочени към пълноценно осмисляне и оползотворяване на свободното време, мотивиране на осъдения за участие в културно-масови, спортни, образователни и други ресоциализиращи мероприятия, ограничаване на участието в субкултурни дейности, чрез ангажиране в трудова дейност, снижаване на емоционалното напрежение и недопускане на агресивни и автоагресивни прояви.

По време на изтърпяване на наказанието и след направена преоценка, отрицателни промени не са регистрирани. И. се е съгласил с предвидените в плана цели и задачи и ги е изпълнявал.

От доклада на социалният работник е видно, че при лишения от свобода е настъпила промяна в модела на мислене. Общувал е толерантно и не е показвал враждебни нагласи. Няма злоупотреба с гласувано му доверие. Среден вероятен, не непосредствен е рискът от вреди за обществото след освобождаване. Наред с това, И. е имал примерно поведение, спазвал е реда и дисциплината, не е извършвал дисциплинарни нарушения и няма наложени наказания. Имал е формирани трудови навици и е изразявал позитивно отношение към труда. Проявил е желание да бъде назначен на работа, но не е бил включван в трудова дейност поради обявеното извънредното положение в РБългария и преустановеното извеждане на лишените от свобода на външни работни обекти.

Според ИСДВР И. спазва законовите и режимните изисквания. Няма опити за влизане в нерегламентирани взаимоотношения или участие в субкултурни дейности. По отношение на извършените престъпления е изградил критично отношение. Заявява желание за промяна към законосъобразно поведение след освобождаване и промяна на приятелския кръг. Показва стабилна мотивация за водене на законосъобразен начин на живот, като индикация за това е просоциалното му поведение по време на изтърпяване на наказанието.

И. е показал положително отношение към плана на присъдата, а договорените цели и задачи са изпълнени в пълен обем, което води до намаляване на риска от рецидив на престъпно поведение при освобождаване.

ИСДВР е категоричен, че при лишения от свобода шансовете за интеграция в обществото са добри с оглед трайно изградените трудови навици, наличието на жилищно устройване, семейната подкрепа и липсата на зависимости. Наред с това, цялостното поведение на осъдения, постигнатите позитивни промени в поведението и нагласите, промененият профил на нуждите и поведението, сочат за постигнат поправителен ефект на наложеното наказание лишаване от свобода.

Изложеното несъмнено сочи, че е налице промяна в поведението на осъдения в положителна посока, което е индикатор за неговото поправяне и превъзпитание.

Наличието на двете материално правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл. 70, ал. 1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 1/2 на наказанието и демонстрацията на доказателства за поправянето и превъзпитанието на осъдения, обуславят освобождаването му условно предсрочно от неизтърпяната част от наказанието от 1 месец и 26 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК на И. следва да се определи изпитателен срок в размера на остатъка от неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 месец и 26 дни.

При  горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачански окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

Освобождава условно предсрочно П.Л.И., роден на *** ***, ЕГН **********, от изтърпяване на неизтърпяната част от определеното му общо наказание в размер на 6 месеца "лишаване от свобода", наложено му с протоколно Определение № 14/24.01.2020 г., постановено по НОХД  № 23/2020 год., по описа на РС Белоградчик, с остатък 1 месец и 26 дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл. 70, ал. 6 НК на П.И. изпитателен срок в размер на 1 месец и 26 дни.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес  на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора Враца и РС Белоградчик за отметка в бюлетина на осъдения.

 

                                                                                                  

                                Председател: