Определение по дело №168/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 57
Дата: 15 януари 2020 г. (в сила от 12 февруари 2020 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20205330200168
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е № 57

 

Гр.Пловдив, 15.01.2020г.

 

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

 

          Васил Тасев – съдия в Районен съд – Пловдив – VІІІ наказателен състав в закрито заседание от деветнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, след като се запозна с материалите по ЧНД № 168/2020г. по описа на VІІІ н.с.,  установи следното:

 

Производството е по реда на чл.243,ал.5, във вр. с ал.4 НПК.

 

Обжалвано е постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 20.12.2019 г.за прекратяване на наказателното производство  по  досъдебно производство № 450/2018 г. по описа на IV - то РУ - ОДМВР - Пловдив, пр. пр. № 6162/2018г. по описа на Районна прокуратура гр. Пловдив , водено за извършено престъпление по чл. 144 ал.З, вр. ал.1 от НК.

          Недоволeн от посоченото постановление е останал Д. П.  Г. , който го обжалва пред Съда , като не сочи какви конкретно процесуални следствени действия следва да бъдат осъществени в хода на посоченото по- горе досъдебно производство, а същевременно посочената „жалба“ е изпълнена с всевъзможни лични оценки на работата както на Прокуратурата на РБ , така и на органите на МВР.

          Съдът, след като се запозна със събраните по досъдебно производство № 450/2018 г. по описа на IV - то РУ - ОДМВР - Пловдив   доказателства, намира и приема за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима, а по същността си - неоснователна:

Досъдебното производство е било образувано на основание чл. 212 ал.1 от НПК, с постановление на наблюдаващия прокурор, на 18.10.2018г., с оглед данни за извършено престъпление по чл. 144 ал.З, вр. ал.1 от НК, за това че на 17.09.2018г. в гр. Пловдив е отправена закана с убийство на жалбоподателя Д. П.  Г., ЕГН: ********** и това заканване е възбудило основателен страх от осъществяването му.

В хода на разследването няма лице, което да е привлечено в качеството на обвиняем.

От събраните до момента доказателства се установява , че жалб. Д. П.  Г. и **** ** - свид. З.  П.  Г. били в изключително влошени, конфликтни отношения от преди няколко години. Поводът като цяло било жилище, находящо се в гр. Пловдив, ул. „Л. " № **, ет.*, ап. **. Жилището било съсобственост на двамата братя, но ползвано от свид. З.  Г.. Пострадалият единствено оставял багаж в две от стаите, които по тяхна договорка следвало той да ги ползва. Конфликтните отношения и неразбирателството между двамата братя били поводи за подаване на многобройни през годините жалби от страна на пострадалия до органите на полицията, Районна прокуратура Пловдив и Окръжна прокуратура Пловдив срещу действията на **** **. Всички водени проверки завършвали с постановяване на отказ от наблюдаващия прокурор, със становище че няма данни за извършено престъпление от общ характер.

На 17.09.2018г. вечерта, свид. Д.Г. ***, за да разтовари багаж. Качил се и отключил входната врата. Като влезнал в жилището установил, че крушките не светели, затова слезнал до долу, където бил паркирал бусът, с който се придвижвал и в който имал електрически крушки. Тогава видял и **** ** -свид. З.  Г., който по същото време се прибирал след пазар на покупки. Свид. Д.Г. се качил отново до апартамента, а **** ** бил останал за малко пред входа. Когато излизал да си тръгва, пострадалията срещнал **** ** на входната врата на жилището. Двамата се скарали отново, понеже свид. Д.Г. твърдял, че кухнята която била негова стая била заключена и по този начин му се препятствал достъпа. В този момент, по свидетелски показания на пострадалия, свид. З.  Г. го нагрубил като му казал „Какъв си ти бе *******, ***** ** ** ***", след което бръкнал в пазарската торба, която носел и извадил от там увит във вестник голям нож. По думите на пострадалия, **** ** започнал да размахва ножа срещу него с думите „***** ** ** ***, **** ** ** ******". В този момент свид. Д.Г. си бръкнал в джоба, където имал спрей за самозащита и напръскал **** ** в лицето. Свид. З.  Г. носейки ножа тръгнал да бяга към жилището на свид. Н. Г. С. , която живеела в същия вход, на 6-я етаж. Свид. Д.Г. подал сигнал на тел. 112. На място пристигнал патрул от IV - то РУ - ОДМВР - Пловдив, в състав свид. Д. М.  и свид. А.  Г. , които познавали двамата братя, по повод службата си и безкрайните им скандали и жалби. При пристигането на адреса ги посрещнал свид. Д.Г., който им казал, че **** ** го бил заплашвал, след което избягал по стълбите. Полицейските служители се качили по стълбите към жилището на Г. . Усетили силна миризма и лютене на очите и излезнали навън. Тогава свид. Д.Г. им казал, че **** ** -свид. З.  Г. го бил напръскал със спрей. След малко пред входа излезнал и З.  Г.. Двамата братя били отведени в IV -то РУ - ОДМВР - Пловдив, където им били съставени протоколи за предупреждение. В последствие по жалба на Д.Г. била водена проверка и образувано и процесното досъдебно производство.

Видно от материалите по делото, в хода на наказателното производство бил извършен Оглед на местопроизшествие на жилището на братята Г. , находящо се в гр. Пловдив, ул. „Л. " № **, ет.*, ап. **, в присъствието на З.  Г.. По време на огледа са описани стаите - помещенията в жилището, налични чували и купища прашни торби. Не са констатирани нередности в жилището.

Поради представяне на няколко на брой компактдиска от страна на жалб. Д.Г., с твърдения че във всеки един има данни за извършено престъпление, на същите им е бил направен Оглед на ВД, обективирано в Протокол от 11.11.2019г. В атакуваното постановление представителят на РП – Пловдив правилно е приел , че видно от съдържанието на протокола от предоставените записи не могат да се извлекат данни за извършено престъпление от общ характер.

Предвид установените дългогодишни пререкания между пдвамата братя, довели до множество сигнали до органите на реда , както и до образуване на наказателни производства, в хода на настоящото наказателно производство е била назначена и изготвена Комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза на свид. Д. П.  Г.. Съгласно заключението на същата Д.Г. не страда от психично заболяване и не се води на отчет към ЦПЗ - Пловдив. Той е могъл, с оглед на неговото физическо и психическо състояние правилно да възприема факктите имащи значение за делото и може да дава достоверни обяснения и показания за тях. Възприетите от Д.Г. закани от **** **/ в случай, че са отправени такива/ са част от продължително и трайно влошени междуличностови отношения с размяна на провокации и враждебност и не може да бъдат извадени от контекста им. Няма обективни данни, вероятните реплики да са възбудили основателен страх от осъществяването им и да са довели до промяна на начина му на живот. Д.Г. е могъл да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си към момента на инкриминирания период. Може да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си към настоящия момент.

По изтъкнатите по- горе причини в хода на разследването е била назначена и изготвена и Комплексна съдебнопсихиатрична и психологична експертиза на З.  П.  Г.. Видно от заключението на същата, З.  Г. не страда от психично заболяване, представляващо краткотрайно или продължително разстройство на съзнанието и не се води на отчет към ЦПЗ - Пловдив. З.  Г., с оглед на неговото физическо и психическо състояние е могъл правилно да възприема фактите, имащи значение по делото и може да дава достоверни обяснения за тях, ако желае. На базата на трайно влошениете междуличстонови отношения и свойственото му афективно отреагирване на 17.09.2018г. Г. е могъл да отправи недвусмислени закани срещу личността на **** ** - Д.Г.. Могъле да разбира свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си към момента на инкриминирания период, както и към момента на експертизата.

В хода на наказателното производство са били изискани и справки от Агенцията по вписванията - гр. Пловдив от поименните партидни регистри в Службата по вписванията за лицата Д. П.  Г. и З.  П.  Г..Разпитани като свидетели са и А. Б. Й.  - п. с. , който в хода на множеството жалби на свид. Д.Г. е посещавал за проверка лично жилището на ул. „Л. " № 10, както и свид. Н. Г. С. .

Представителят на РП- Пловдив правилно и обосновано е констатирал, че от събраните и проверени доказателства и доказателствени средства, не могат категорично да формират еднозначна теза, че в конкретния случай е налице осъществяването на престъпно деяние, което пък от своя страна се явява основание за прекратяване на наказателното производство.

Прокурорът е изложил съображения, които настоящият Съд възприема изцяло. Действително според общоприетата съдебната практика /Тълкувателни решения на ОСНК и Решения на ВКС/, за да са осъществени съставомерните признаци на престъплението инкриминирано в текста на чл. 144, ал. 3 от НК, е необходимо да са осъществени кумулативните признаци от състава му от обективна страна. Престъплението по чл. 144, ал. 3 НК - закана с убийство, е квалифициран състав на престъплението по чл. 144, ал. 1 НК - закана с престъпление. То се намира в раздел V ­"Принуда", а не в раздел I - "Убийство", от глава II от Наказателния кодекс -"Престъпления против личността". Затова с чл. 144, ал. 3 НК не се защитава живота на гражданите, а личната им свобода. За да бъде осъществен състава на престъпление по чл. 144, ал. 3 от НК, се изисква в изразите на отправената закана да се съдържа и формулира недвусмислено намерение, насочено към лишаване от живот, и се цели промяна на поведението и действията на заплашения противно на волята му, в исканата от дееца насока. За осъществяване на това престъпление от обективната страна се изисква обективиране чрез думи или действия на закана с убийство спрямо определено лице, която да е пряко възприета от него и да е могла да възбуди основателен страх у заплашения за осъществяването й. От субективна страна деецът следва да съзнава съдържанието на заканата и че тя е възприета от заплашения като действителна заплаха. Видно от посоченото в конкретния случай липсват редица елементи както от обективна, така и от субективна страна, за да бъде квалифицирано същото като престъпление по чл. 144, ал. 3, вр. ал. 1 от НК. Не на последно място от съществено и определящо значение е наличието на възможност заканването да предизвика основателен страх за осъществяването му. Последното е задължителен съставомерен признак на престъплението по чл. 144 ал. 3 от НК.

Съдът намира , че направения от представителя на Районна прокуратура извод, а именно че липсват данни да е осъществен състав на престъпление по чл. 144 ал.З, вр. ал.1 от НК е правилен и обоснован, тъй като не са налице обективни и субективни елементи от състава на соченото от жалбоподателя престъпление, а също така дори не са налице и индиции. за осъществяването на друг състав на престъпление от общ характер по смисъла на НК на Р. България, поради което и правилно и законосъборазно е приел , че са налице основанията за прекратяване на наказателното производство, съобразно нормата на чл.24 ал.1 т.1 пр.1 от НПК – липса на осъществено престъпно деяние.

Настоящият Съд споделя изцяло това становище на прокурора, поради което и

 

                             О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 20.12.2019 г.за прекратяване на наказателното производство  по  досъдебно производство № 450/2018 г. по описа на IV - то РУ - ОДМВР - Пловдив, пр. пр. № 6162/2018г. по описа на Районна прокуратура гр. Пловдив , водено за извършено престъпление по чл. 144 ал.3, вр. ал.1 от НК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО   подлежи на обжалване и протест в седемдневен срок от получаването му от страните пред Пловдивски окръжен съд.

 

Препис от определението да се изпрати на жалбоподателя Д. П.  Г. ***.

 

 

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ :

                                                          /п/

Вярно с оригинала!

ВК