Решение по дело №121/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 676
Дата: 9 април 2020 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20207180700121
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№676                                       гр. Пловдив                     09.04.2020год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVI състав в открито заседание на осемнадесети февруари през две хиляди и двадесета година в състав:                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

  ПЕТЪР КАСАБОВ

при секретаря М.Г.и участието на прокурора ТОДОР ПАВЛОВ, като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КАНД № 121 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

              Жалбоподателят Х.С.С., ЕГН **********, обжалва Решение № 2066 от 12.11.2019 г., постановено по АНД № 4064/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив, 23 н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-1030-003722/02.5.2019 г. на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр.Пловдив, с което на Х.С.С. е наложено административно наказание "глоба" в размер на 50 лв. и са му отнети 6 /шест/ контролни точки за извършено административно нарушение по  чл. 137а ал.1 от ЗДвП. В касационната жалба се излагат доводи за незаконосъобразност на съдебното решение. Иска се неговата отмяна, а с това и отмяна на  наказателното постановление.

              Ответникът по касационна жалба - ОД на МВР гр.Пловдив сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не се представлява.

              Окръжна прокуратура - Пловдив, чрез прокурор Павлов дава становище, че жалбата е неоснователна.

               Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с наведените в жалбата касационни основания по чл.348, ал.1 от НПК, констатира следното:

              Касационната жалба е подадена в предвидения законов срок и от страна в съдебно производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима.

              Разгледана по същество, жалбата е основателна.

              Районният съд е бил сезиран с жалба против Наказателно постановление № 19-1030-003722/02.5.2019 г. на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр.Пловдив, с което на Х.С.С. е наложено административно наказание "глоба" в размер на 50 лв. и са му отнети 6 /шест/ контролни точки за извършено административно нарушение по  чл. 137а ал.1 от ЗДвП.

               От фактическа страна, въз основа на доказателствата по административната преписка и събраните гласни доказателствени средства, в производството пред районен съд е установено, че  на 07.04.2019 г. около 13,00 часа в гр. Пловдив, Ягодовско шосе, до ЖП-прелеза посока север като водач на лек автомобил „Дачия Сандеро“ с рег.№ РВ **** РС не използва обезопасителен колан, с който автомобилът е оборудван.

              Съставен е Акт за установяване на административно нарушение № 229470/07.04.2019 г., а въз основа на него и обжалваното НП.

               За да го потвърди, въззивният съд е приел,че по делото са налице безсъмнени доказателства за извършено от страна на Х.С.С. административно нарушение по чл. 137а ал.1 от Закона за движение по пътищата. Мотивирано е, че в тази насока са дадените от актосъставителя показанията и събраните по делото писмени доказателства. Посочено е, че що се отнася до размера на наложеното наказание „ГЛОБА” и „отнемане на контролни точки“, то видно от правилно посочените санкционни норми на ЗДвП, те са в рамките на определения минимален размер на санкциите за реализираните от жалбоподателя нарушения.

            Решението е неправилно.

           Видно от преписката е, че АУАН е съставен на 07.04.2019г.,а е връчен на 08.04.2019г.

          Редът за предявяване и връчване на препис от съставения АУАН е регламентиран в чл.43, ал.1 от ЗАНН. Доколкото производството по ЗАНН е санкционно, правилата, регламентирани в ЗАНН са особени и са част от гаранциите за осъществяване на правото на защита на обвиненото в нарушение лице. Съгласно чл.40, ал.1 от ЗАНН АУАН следва да се съставя в присъствието на нарушителя. Само по изключение, когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя в негово отсъствие.

В случая представените от административнонаказващия орган доказателства не се установява Х.С. да е бил търсен и да не може да бъде намерен или че след покана не се е явил за съставяне на процесния АУАН, което да обосновава законосъобразност на съставения в негово отсъствие АУАН на 07.04.2019г. С оглед изложеното, със съставянето на въпросния АУАН в отсъствието на нарушителя е допуснато нарушение на процесуалните правила, което се явява съществено, тъй като е лишило наказаното лице от правото му, актът да му бъде предявен за запознаване със съдържанието му, да впише обяснения или възражения непосредствено при съставянето на АУАН. Лишаването на наказаното лице от участие в административнонаказателното производство още към момента на образуване на производството със съставянето на АУАН сочи на нарушение от страна на контролните органи на правилата, регламентирани от законодателя, като такива с особено формален характер, което нарушение рефлектира негативно върху възможността за реализиране на правото на защита на наказаното лице още в началната фаза на процеса.

Нарушението на това правило е самостоятелно основание за отмяна на процесното наказателно постановление. В случая допуснатото нарушение е от категорията на абсолютните, водещи до незаконосъобразност на акта, които не могат да бъдат санирани и преодолени с издаването на НП по реда на чл.53, ал.2 от ЗАНН. Като последица от изложеното наказателното постановление, следва да бъде отменено само на това основание.

              Ето защо като е потвърдил НП, съдът е постановил неправилно решение, което следва да се отмени и вместо това да се постанови отмяна на наказателното постановление.

              Водим от горното, Съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

             ОТМЕНЯ Решение № 2066 от 12.11.2019 г., постановено по АНД № 4064/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив, 23 н.с.и вместо това постановява:

             ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1030-003722/02.5.2019 г. на Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР гр.Пловдив, с което на Х.С.С. е наложено административно наказание "глоба" в размер на 50 лв. и са му отнети 6 /шест/ контролни точки за извършено административно нарушение по  чл. 137а ал.1 от ЗДвП.

 

                 Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: