Решение по дело №636/2018 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 150
Дата: 22 ноември 2018 г. (в сила от 22 ноември 2018 г.)
Съдия: Ирина Атанасова Джунева
Дело: 20185200600636
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 № 150             

22.11.2018 ГОДИНА          ГРАД ПАЗАРДЖИК

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,                НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ

НА   ТРИНАДЕСЕТИ НОЕМВРИ ДВЕ ХИЛЯДИ И ОСЕМНАДЕСЕТА  ГОДИНА, В ПУБЛИЧНОТО ЗАСЕДАНИЕ В СЛЕДНИЯ СЪСТАВ:

      

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      АЛЕКСАНДЪР АЛЕКСАНДРОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ: ИРИНА ДЖУНЕВА

КРИСТИНА ПУНТЕВА       

СЕКРЕТАР: НЕЛИ ВЪГЛАРОВА и прокурора АНГЕЛ ПАНКОВ

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА ДЖУНЕВА

ВНОХД № 636 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

С решение №52/ 14.06.2018г. по АНД № 76/2018г. районен съд гр.Панагюрище  е признал обвиняемата Ц.К.В. за невиновна и е оправдана по обвинението на 17.12.2016г. до 07.01.2017г. и от 21.01.17г. до 04.02.2017г. в гр.Панагюрище при условията на продължавано престъпление, като родител на малолетния Р.Р.М.не е изпълнила определение на РС-Панагюрище от 21.10.2015г. влязло в законна сила  на същата дата относно осъществяване на лични контакти от страна на Р.С.М.с детето му Р.- престъпление по чл.182 ал.2 във връзка с чл.26 ал.1 от НК.

Против така постановеното решение е постъпил протест от РП-Панагюрище в който се твърди, че същото е необосновано и незаконосъобразно като е постановено при превратен анализ на доказателствата. Сочи се и процесуално нарушение при постановяване на решението.

В съдебно заседание представителят на ОП-Пазарджик не поддържа протеста като счита, че решението е законосъобразно и обосновано.

Защитата моли да се потвърди решението като правилно.

Съдът като съобрази изложеното в протеста и становището на страните и като провери изцяло така атакуваното решение направи следните изводи:

По твърдяното процесуално нарушение:

В решението е посочено като председател на състава съдията Д.С.. Това е съдията който е разгледал делото и е бил докладчик по същото от началото до край, с оглед принципа на непосредственост. В решението обаче е посочено като съдия докладчик съдията С. макар да е посочено за председател съдията С.. Настоящият състав прие, че се касае за техническа грешка, а не за съществено процесуално нарушение. Не е нарушен принципа визиран в чл.18 от НПК за непосредственост.С оглед на изложеното съдът прие, че не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила даващо основание за отмяна на решението.

По същество на протеста:

От събраните в делото доказателства се установява следната фактическа обстановка:

Обвиняемата и Р.М.имали фактическо съжителство от което било родено детето Р. през месец декември на 2014г.Малко след това двамата родители се разделили. По гр.д.№242/15г. родителите на детето постигнали спогодба за упражняването на родителските права и режима на лични контакти с детето. По силата на спогодбата режима на лични контакти на бащата с детето е определен по следния начин:за периода от година и шест месеца до три годишна възраст на малолетния Р. Р М, режимът на лични контакти между малолетното дете и неговия баща Р.С.М.е определен на- всяка първа и трета събота от месеца, от 9,30 часа до 16,30 часа, в присъствието на майката Ц.В., или без нейно присъствие, по преценка на майката. В това споразумение не са определени  местата където бащата би следвало да се среща с детето. Преди този период бащата заживял с друга жена от която също му се родило дете. Бащата Р. М. вземал сина си в определените съботи като присъствала и майката-обвиняемата. Всички контакти с детето той осъществявал в дома където живее при новото си семейство. Това травмирало обвиняемата и тя многократно молила Р.М.контактите с детето да се осъществяват в парка, в детски център или подходящо друго заведение. Въпреки молбите на обвиняемата бащата Р. М настоявал срещите да се провеждат в дома му при неговите родители и новата му съпруга.Именно и поради това обвиняемата отказвала да се провеждат договорените срещи на бащата с детето.

Тази фактическа обстановка на първо място се установява от обясненията на обвиняемата и се подкрепя напълно от показанията на И.Ш.. Този свидетел е служител на полицията който се е отзовал на повикване от страна на бащата, че не се изпълнява съдебната спогодба и не може да вижда детето си.Именно пред него обвиняемата е заявила, че няма да пречи на срещите на бащата с детето  ако същите не са в дома му където той живее.

С оглед на изложеното настоящият състав прие, че решението на първоинстанциони съд е законосъобразно и обосновано. Р.М.е злоупотребявал с правата си на лични контакти с детето.Малолетното дете е било бебе и е нормално контактите да са в присъствието на неговата майка.При дете под 3 годишна възраст присъствието на майката е задължително.След като е бил уведомен от обвиняемата, че срещите могат да се провеждат навсякъде, но не и в неговия дом Р.М.е продължил да настоява те да са именно там. Това негово поведение говори не за желание да има лични контакти с детето си, а да унижи майката като я постави в един дом с новата си съпруга.

От така изложеното е видно, че не обвиняемата , а М.е този който е създал ситуация в която е препятствано да има контакти с малолетното си дете .

По изложените мотиви и на основание чл.338 от НПК съдът

 

 

                                                Р          Е          Ш        И        

 

ПОТВЪРЖДАВА решение №52/ 14.06.2018г. по АНД № 76/2018г. на районен съд гр.Панагюрище  .

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ                                            ЧЛЕНОВЕ