Решение по дело №569/2020 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 август 2020 г. (в сила от 9 септември 2020 г.)
Съдия: Светлана Кънчева Чолакова
Дело: 20203330100569
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта

№ 275                                           Р Е Ш Е Н И Е

                                                       14.08.2020 г., гр.Разград

 

  В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

Разградският районен съд

На   единадесети август                                                   две хиляди и двадесета година

В открито съдебно заседание, в състав:

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛАНА ЧОЛАКОВА

Секретар Пенка Тоцева

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдията

Гр.д. 569/2020 г.

 

            Производството е с правно основание чл.127 ал.2 от СК.

            Депозирана е молба от  Н.П.С., с която са предявени обективно съединени искове против К.Г.Т., за упражняването на родителски права по отношение на детето А. К. Т., режим на лични отношения и за заплащане на издръжка в размер на 200лв. за детето, считано от датата на предявяване на молбата. Както и за една година назад. Сочи, че по време на фактическото съжителство с ответника се родило детето К.. От раждането му до момента полагала грижи за него, с помощта на родителите си. Ответникът не се включвал в грижите за него. Не се интересувал от детето, прибирал се късно, не давал пари за издръжката. Случвало се и да я удря в присъствието на детето. Поради упражняван физически и психически тормоз на 23.11.18г. заедно с детето се изнесли от дома, където живеели с ответника. От момента на фактическата им раздяла ответникът не се интересувал  от детето. Не плащал издръжка, не му купувал дрехи и играчки, нито правил подаръци за рождения му ден. Единствено на два пъти дал по 50лв.

Ответникът депозира отговор. Не възразява срещу исковете за упражняване на родителски права. По иска за издръжка заявява готовност да заплаща 160лв. месечно. Твърди, че получава доход в размер на минималната работна заплата., оспорва искането за една година назад, тъй като твърди, че предоставял средства на майката необходими и за издръжка на детето.  Желае определен режим на лични отношения.

            Въз основа на така посочените писмени доказателства и свидетелските показания, съдът установи следната фактическа обстановка: А. К. Т. роден на ***г. Негови родители са страните по делото, които съжителствали заедно около три години, но на 23.11.2018г. ищцата се изнесла заедно с детето от дома, където живеели.

По искане на ищеца за установяване на твърденията и, е разпитана свидетелката С. Н. С. - нейна майка. Същата сочи, че до година и три месеца на детето, живеели заедно. Ответникът упражнявал физически тормоз както над нея така и над дъщеря и. Още при изписването на детето от болницата, било и забранено да ходи и да я вижда. Той не се грижел нито финансово,нито имал интерес към детето. От година и седем месеца не е поискал контакт с детето, нито присъствал на рождени дни, нито изявил желание да го вижда. Ответникът живеел заедно с баща си, имал и друго дете, за което се грижел най-вече баща му-дядото.

Св.Е. Й. сочи, че изцяло ищцата се грижи за детето А., който израснал буквално пред очите и. Излизали всеки ден, помагала както може. Бабата и дядото помагали на майката Ответникът още в началото на връзката им се опитвал да я отчужди от семейството и, държал се негативно, не поздравявал. След като ищцата се изнесла от жилището му, я подкрепила финансово, защото била изпаднала заради него. Не давал средства, нито подаръци или дрехи на детето Единствения път когато дал около 40 лв. било през 2018г.

От приложения социален доклад на ДСП Разград се установява, че към настоящия момент основните грижи за Александър се полагат от майката. За детето са осигурени подслон, легло, храна, подходящи за възрастта и сезона дрехи и обувки, лични вещи за ежедневието, здравни грижи. Живеят  в апартамент под наем заедно с бабата и дядото по майчина линия. Има достатъчно пространство за А. Майката получава подкрепа от родителите си за отглеждането на детето. Посещава ДЯ Звездици, а от 03.08.20г. ДЯ З.. Майката е значимият възрастен в живота на детето. Тя е човекът който полага непосредствените грижи за момчето. Не поддържа контакти с баща си. Същият не търси детето, не поддържа емоционална връзка с него. Не желае да упражнява родителските права. Пред социален работник твърди, че иска да ес откаже от родителските си права.

Ищцата работи по трудово правоотношение и получава брутен доход от 624лв. на месец.

Ответникът работи по трудово правоотношение, с основно месечно възнаграждение в  размер на 610лв. Има друго дете – Г. К. Г. роден на ***г., ученик в ОУ Никола Икономов Разград.

Въз основа на така установените фактически обстоятелства, съдът установи, че страните са родители на детето А. К. Т., което е на 3 години Двамата съжителствали, но се разделили преди около две години. С оглед претенцията на майката, съдът следва да се произнесе по отношение упражняването на родителските права. Както да определи подходящ режим на лични отношения на детето с бащата, а тази преценка следва да е съобразно разпоредбата на чл.59 ал.4 от СК и с оглед интересите на детето. Установено е безспорно, че единствено майката се е грижела за детето от неговото раждане и в момента полага непосредствените грижи. Явно е създала условия детето да живее в нормална семейна среда, задоволени са потребностите му, няма данни да е възпрепятствала евентуални контакти с бащата и съдът намира, че няма причина, това фактическо положение да бъде променяно. Поради което в най-добър интерес за детето Александър е да продължи да живее със своята майка. Предвид предоставяне родителските права на майката, съдът следва да определи режим на лични отношения на бащата с малолетното дете. Мерките по отношение на режима следва да водят до заздравяване на емоционалната връзка родител-дете, като режима следва да е съответен на установените обстоятелства по делото, както и на законовите критерии. Установено е, че връзката с бащата е прекъсната, той не се вижда с детето, поради това, че не проявява интерес. В случая подходящ режим на лични отношения предвид ниската възраст на детето, както и необходимостта да осъществява контакт с бащата, е предложения такъв от майката, но до навършване на четири годишна възраст, а именно всяка първа и трета събота от месеца от 10 часа до 12 часа в присъствие на майката. След навършване на четири годишна възраст, намира, че следва да се разшири и да бъде всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 часа в събота до 16 часа във всеки един от двата дни, без преспиване, а след навършване на четири годишна възраст, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 часа в събота до 17часа в неделя с преспиване в жилището на бащата. Както и 20 дни през лятото несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката.

Предоставянето на родителските права на майката поставя въпроса за заплащане на издръжка от бащата. Издръжката съгласно чл.142 ал.1 от СК се определя в зависимост от нуждите на детето и възможностите на родителя, който я дължи, като е определен минимума във втората алинея на разпоредбата. Нуждите на детето се преценяват с оглед правилното му отглеждане, здравословно състояние, възраст, нужди от получаване на образование и задоволяване на неговите потребности. По-големите възможности на родителя обуславят присъждането на издръжка в по-голям размер. С издръжката се осигуряват условия на живот на издържаното дете, каквито то би имало, ако родителите биха живели заедно – в т.см. Пс №5/1981г.на ПлВС, както и т.4 от Пс №5/70г.на ПлВС. При преценка на нормалните ежедневни нужди на детето Александър, което е на 3 години и съобразно критерия в чл.50 ал.3 т.1 от ППЗЗД, съдът намира, че в случая е необходима сумата 220лв., като взе предвид доходите на ответника, както и стандарта на живот в града, където живее с майката. В този размер същата е съобразно с нормалните ежедневни нужди, за да се осигурят условия за живот, каквито евентуално детето би имало, ако родителите живеят заедно и предвид установения му вече стандарт. Съобразно доходите родителите, в частност на бащата, които са под средния размер за страната, задължението за издръжка към друго дете, намира, че дължимата от него издръжка следва да е в размер на 180лв. Останалата част следва да се поеме от майката. До първоначално предявения размер претенцията е неоснователна, тъй като не се доказа възможност на родителя да я заплаща. Издръжка следва да бъде присъдена в този размер и за една година назад от предявяване на иска - от 14.05.2019г., тъй като няма доказателства в този период бащата да е заплащал издръжка на детето, или да го е подпомагал по някакъв начин.

На ищцата се следват направените разноски, които са в размер на 330лв.

По сметка на съда бащата следва да заплати д.т. в размер на 259,20лв. върху присъдения размер на издръжката.

            По гореизложените съображения, съдът:

 

 

Р Е Ш И :

 

ВЪЗЛАГА упражняването на родителските права по отношение на детето А. К. Т., ЕГН**********, на неговата майка Н.П.С., ЕГН**********, адрес ***  и определя местоживеенето му при нея.

Определя РЕЖИМ НА ЛИЧНИ ОТНОШЕНИЯ на бащата К.Г.Т., ЕГН********** с детето А. К. Т., ЕГН**********  до навършване на четиригодишната му възраст – всяка първа и трета събота от месеца от 10 часа до 12 часа в присъствие на майката. След навършване на четири годишна възраст на детето до навършване на пет годишна възраст, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 часа в събота до 16 часа във всеки един от двата дни без преспиване. А след навършване на пет годишна възраст, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10 часа в събота до 17 часа в неделя с преспиване в жилището на бащата, както и 20 дни през лятото несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката.

ОСЪЖДА К.Г.Т., ЕГН********** ДА ЗАПЛАЩА на детето А. К. Т., ЕГН**********  чрез неговата майка и законен представител Н.П.С., ЕГН********** ежемесечна парична издръжка в размер на 180лв./сто и осемдесет лева/, считано от 14.05.2019 г. платима до 10-то число на всеки месец, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска до настъпването на обстоятелства, обуславящи нейното изменяване или прекратяване, като отхвърля иска до първоначално предявения размер.

На основания чл.242 ал.1 от ГПК съдът постановява предварително изпълнение на решението в частта за издръжката.

ОСЪЖДА К.Г.Т., ЕГН**********, адрес *** ДА ЗАПЛАТИ на Н.П.С., ЕГН**********, адрес ***  сумата 330лв./триста и тридесет лева/ за разноски

ОСЪЖДА К.Г.Т., ЕГН**********, адрес *** ДА ЗАПЛАТИ по сметка на РРС сумата 259,20лв./двеста петдесет и девет лева и двадесет стотинки/ за държавна такса.

          Решението подлежи на обжалване пред Разградския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването на препис на страните.

 

 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: