Определение по дело №416/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 260031
Дата: 21 август 2020 г.
Съдия: Кристиан Бориславов Гюрчев
Дело: 20204300500416
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 23 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л   Е   Н  И   Е

 

 

гр. ЛОВЕЧ, 21.08.2020 г.

 

Окръжен съд-Ловеч, граждански състав, в закрито заседание на двадесет и първи август през две хиляди и двадесета година в състав:

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:       ТАТЯНА МИТЕВА

                   ЧЛЕНОВЕ:        1. ЕВГЕНИЯ ПАВЛОВА

                                               2. КРИСТИАН ГЮРЧЕВ-мл.съдия

 

като разгледа докладваното от мл. съдия Гюрчев в.ч.гр.д. № 416 по описа за 2020 г. на Окръжен съд - Ловеч, и за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл. 413, ал. 2 във вр. с чл. 279 във вр. с чл. 278, ал. 1 и сл. от ГПК.

Образувано е по частна жалба от „Ай Тръст” ЕООД, с ЕИК *********, против Разпореждане № 452/29.05.2020 г., постановено по ч.гр.д. № 199/2020 г. на РС-Луковит, в частта, в която  заявлението  по чл. 410 от ГПК е отхвърлено по отношение на претендираното възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство и административни разноски по договор за кредит, като излага подробни доводи за неговата неправилност, незаконосъобразност и необоснованост. В тази насока релевира, че вземанията произтичат от договор за поръчка, поради което следва да намерят приложение разпоредбите на ЗЗД, а не тези на ЗПК. Сочи, че дори да се приеме, че разпоредбите на ЗПК са приложими, неправилно е съждението, че с възнаграждението за предоставяне на поръчителство и административните разноски се цели заобикаляне на ограничението, въведено в чл. 33 от ЗПК. Акцентира, че Е.Х.сама е избрала обезпечен кредит, въпреки че е можела да получи и необезпечен кредит и че възнаграждението за предоставяне на поръчителство произтича от договора за поръчителство и не може да се разглежда като последица от забавата. Твърди, че претенцията за административни разноски е формирана от направените от дружеството-кредитор разходи за извънсъдебно събиране на просроченото вземане, а именно - разходи за ежемесечно изпращане на напомнителни писма, за изпратени покани с актуален размер на задължението и указания за плащане, разходи за многократно проведените разговори с потребителя за доброволно плащане на задълженията му. Сочи, че в качеството си на суброгирал се в правата на кредитор поръчител има право на всички заплатени вземания, произтичащи от договора за кредит, включително и за административните разноски. Релевира, че длъжникът е бил надлежно уведомен за претендираните от кредитора суми и за извършеното плащане от страна на жалбоподателя и не се е противопоставил, поради което следва да се приеме, че длъжникът е признал по размер и основание всички дължими суми. Моли съдебният акт да се отмени в обжалваната част, като заявлението се уважи изцяло. Претендира направените в настоящото производство съдебно-деловодни разноски.

По допустимостта.

Частната жалба е допустима, тъй като същата е подадена в срок-разпореждането е получено от заявителя на 18.06.2020 г., а жалбата е подадена на 25.06.2020 г. /видно от п. кл., намиращо се на л. 12 от делото/, против подлежащ на обжалване съдебен акт и от лице, за което е налице правен интерес от обжалване, доколкото с нея частично е отхвърлено подаденото от него заявление за издаване на заповед за изпълнение (чл. 413, ал. 2 от ГПК).

Настоящата инстанция, като съобрази оплакванията в жалбата и приложеното ч.гр.д. № 199/2020 г. по описа на Районен съд – Луковит и ч.гр.д № 67897/2019 г. по описа на Районен съд - София, намира за установено следното:

Със заявление с вх. № 3085922/26.11.2019 г., по което е образувано производството пред Районен съд – София, заявителят „Ай Тръст” ЕООД е поискал издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК срещу Е.Д.Х.за следните суми: 774,32 лв., представляваща главница; 153,75 лв. – договорно възнаграждение за периода 11.04.2018 г. – 20.02.2019 г.; 176,59 лв. – наказателна лихва за периода 20.04.2018 г. – 06.11.2019 г.; 79,61 лв. – административни разноски; 103,80 лв. – възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство, ведно със законната лихва от датата на подаване на заявлението-26.11.2019 г., до изплащане на вземането, както и направените в заповедното производство съдебно-деловодни разноски – 25,76 лв. за държавна такса и 100 лв. за юрисконсултско възнаграждение. 

В обстоятелствената част на заявлението е посочено, че вземанията произтичат от сключен между „Ай Тръст” ЕООД и Е.Х.на 01.02.2018 г. договор за предоставяне на поръчителство, като „Ай Тръст” ЕООД, в качеството си на поръчител, се задължил да отговаря солидарно за изпълнение на всички задължения на Христова по сключения между нея и „Кредисимо“ ЕАД договор за кредит от същата дата. В качеството си на кредитополучател по обезпечен кредит Христова се задължила да върне предоставената ѝ в заем сума заедно с уговорената договорна лихва и възнаграждение за поръчител съгласно погасителния план по договора. Твърди, че на 20.02.2019 г. е падежирала последната вноска, като на 15.11.2019 г. „Кредисимо“ ЕАД е уведомило „Ай Тръст” ЕООД, че е налице неизпълнение, поради което дружеството-заявител, след като уведомило Христова и ѝ предоставило срок за изпълнение, заплатило всички дължими суми.

С Определение № 294659 от 05.12.2019 г., постановено по гр. д. № 67897/19 г. по описа на СРС, съдът прекратил производството и го препратил по подсъдност на РС-Луковит.

С Разпореждане № 452/29.05.2020 г., постановено по ч.гр.д. № 199/2020г. на РС-Луковит, първоинстанционният съд е уважил заявлението по отношение на следните суми: 774,32 лв., представляваща главница; 153,75 лв. – договорно възнаграждение за периода 11.04.2018 г. – 20.02.2019 г.; 176,59 лв. – наказателна лихва за периода 20.04.2018 г. – 06.11.2019 г., както и направените в заповедното производство съдебно-деловодни разноски в размер на 71,44 лв., съразмерно уважената част от заявлението, като по отношение на сумите 79,61 лв. – административни разноски и 103,80 лв. – възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство го оставил без уважение. В мотивите си районният съд приел, че клаузите, на основание на които са начислени вземанията за възнаграждение за поръчителство и за административни услуги се явяват нищожни поради противоречие със закона.

Настоящият съдебен състав изцяло се солидаризира с мотивите на проверяваната инстанция, поради което разгледана по същество жалбата се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение по следните съображения:  

Съгласно чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК, в редакцията й към момента на подаване на заявлението, заповедният съд следва служебно да извърши проверка дали искането не противоречи на закона и добрите нрави. 

Въззивната инстанция счита, че с оглед качеството на длъжника са налице договори с потребител по смисъла на § 13 от ДР на ЗЗП, като спрямо конкретните договори - договор за паричен заем и договор за поръчителство, във връзка с който са възникнали процесните вземания, обект на заповедта за изпълнение, е приложим Законът за потребителския кредит /ЗПК/. Действително отношенията между „Ай Тръст” ЕООД и Е.Х.се уреждат не от договора за кредит, а от отделен договор за поръчителство, но в същия момент следва да се отчете, че това правоотношение не може да се разглежда самостоятелно, доколкото е функционално обусловено от сключения преди това договор за кредит. В тази връзка съдът съобрази изложеното в обстоятелствената част на заявлението, а именно, че на кредитополучателя се предоставя възможност да избере между два варианта – необезпечен кредит и обезпечен кредит с конкретен поръчител, а именно „Ай Тръст” ЕООД и при конкретно определено възнаграждение. Съдът счита, че с така уговореното възнаграждение за поръчител се цели заобикаляне на закона и по-конкретно забраната за уговаряне на допълнителни такси във връзка с усвояването и управлението на договора – чл. 10, ал. 2 от ЗПК. Със сключването на отделен договор се цели и заобикаляне и на предвиденото ограничение в чл. 19, ал. 4 от ГПК, доколкото възнаграждението за поръчител не би се включило в ГПР по отпуснатия на Христова кредит. На следващо място клаузите на база, които е начислено така възнаграждението за поръчител, се явяват нищожни и като противоречащи на добрите нрави, доколкото ползите от така уговореното обезпечение са единствено за кредитора, тъй като той получава един обезпечен кредит, а задължението за заплащане на възнаграждение се поема от длъжника.

Съдебният състав счита за правилни и съжденията на проверяваната инстанция касателно нищожността на клаузата, на база която е начислено вземането за административни разноски, направени за извънсъдебно събиране на вземането. Съгласно разпоредбата на чл. 19, ал. 3, т. 1 от ЗПК възстановяването на разходите по събиране на дълга от неизправен длъжник не следва да се включва в ГПР именно защото размерът им зависи от конкретните (а не абстрактно предвидени при сключване на договора) разноски, направени поради неизпълнението (напр. извънсъдебно обявяване на кредита за предсрочно изискуем, разноски в заповедно или исково производство, или в производство по принудително изпълнение). В чл. 10а, ал. 4 от ЗПК е предвидено, че видът, размерът и действието, за което ще се събират таксите, следва да бъдат точно и ясно определени в договора. Видно от твърденията в заявлението възникването на вземането за административни разноски е обусловено единствено от изпадането в забава на длъжника, поради което същото не може да се разглежда като реално направен разход във връзка с неизпълнението на длъжника и следва да се характеризира като обезщетение за забавено изпълнение. Ето защо уговорката, от която произтича същото, се явява нищожна поради противоречие на императивната разпоредба на чл. 10а, ал. 4 от ЗПК и чл. 33, ал. 1 от ЗПК.

Несъстоятелен е опитът на кредитора да изключи спорните две претенции чрез твърдения, че произтичат от основание, различно от договора за кредит. В качеството си на поръчител суброгирал се в кредитор след извършено плащане, жалбоподателят встъпва в правата на първоначалния кредитор такива, каквито са били към момента на погасяване на задължението, като суброгацията не може да доведе до изменението им. 

С оглед изводите за нищожност на уговорките за вземанията за възнаграждение за възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство и административни разноски поради противоречие с добрите нрави и закона, съдът намира, че за произтичащите от тях вземания следва да се откаже издаване на заповед за изпълнение (чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК). В този случай заявителят има възможност да претендира вземането си чрез осъдителен иск в общото исково производство, гарантиращо състезателност и равнопоставеност на страните. При тази преценка заповедният съд правилно и в съответствие с чл. 411, ал. 2, т. 2 от ГПК е отказал издаване на заповед за изпълнение за възнаграждение по договор за предоставяне на поръчителство и административни разноски. В този смисъл обжалваното разпореждане е правилно и следва да се потвърди.

С оглед оставянето без уважение на жалбата, се явява неоснователна и претенцията за присъждане на направените във въззивното производство съдебно-деловодни разноски.

Водим от гореизложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :  

            

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 452/29.05.2020 г., постановено по ч.гр.д. № 199/2020 г. на РС-Луковит.

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………………       ЧЛЕНОВЕ: 1………………………….                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

2…………………………..