Решение по дело №10129/2021 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 юни 2021 г.
Съдия: Йорданка Христова Матева
Дело: 20217060710129
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 май 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

150

гр. Велико Търново, 21.06.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – гр. Велико Търново, Първи касационен състав, в публично заседание на единадесети юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЙОРДАНКА МАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ:                                     МАРИЯ ДАНАИЛОВА

РОСЕН БУЮКЛИЕВ

                                    

При секретаря Св. Ф.и участието на прокурора от ВТОП Св. Иванова, разгледа докладваното от председателя касационно НАХД № 10129/2021 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) вр. с чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН)

 

Делото е образувано по касационна жалба, подадена от адв. И. И. от ВТАК, като пълномощник на „Агресия – 2005“ ЕООД срещу Решение № 260033 от 11.03.2021 г., постановено по АНД № 80/2020 г. по описа на Районен съд – Свищов.

С обжалваното решение е потвърдено Наказателно постановление № КГ- 2287/5.03.2020 г. на Председателя на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), с което за нарушение на чл. 8, ал. 2 от Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ) във връзка с чл. 6, т. 1 и приложение № 1 от Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол (Наредбата) и на основание чл. 34, ал. 2 от ЗЧАВ на „Агресия – 2005“ ЕООД, с. Българско сливово е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 лв. и дружеството е задължено за заплати разходите за вземане и изпитване на проба в размер на 1 150 лв.

В касационната жалба се сочи неправилност на съдебния акт, като постановен при неправилно прилагане на материалния закон и необоснованост. Конкретните оплаквания в тази насока са, че съдът неправилно е преценил като законосъобразна проведената процедура за вземане на бензиновите проби и последващите им изпитвания, и тези му изводи се опровергават от приетото заключение на експертизата по делото и съдържанието на БДС EN ISO 3405:2011.

Ответникът по касационната жалба – ДАМТН, редовно призован, не изпраща представител в открито съдебно заседание, не ангажира становище по спора.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново дава становище за неоснователност на касационната жалба.

 

Съдът, след като се запозна с подадената касационна жалба, представените по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от същия кодекс, приложими по силата на чл. 63, ал. 1, изр. ІІ от ЗАНН. Като такава същата е процесуално допустима за разглеждане в настоящото производство. Разгледана по същество е основателна. Съображенията на касационната инстанция в тази насока са следните:

В производството пред СвРС от фактическа страна е прието за установено следното: На 01.08.2019 г. от служители на ответника по касацията е извършена проверка в обект - бензиностанция в с. Драгомирово, управляван от касатора. От бензиноколонка № 2 с налично количество 2 322 литра гориво е взета проба от течно гориво - автомобилен бензин А-95Н с Протокол за проверка и вземане на проба №Рс-102/1.08.2019 г. От този протокол се установява, че една част от пробите е разпределена за евентуален арбитраж, а друга част е разпределена както следва - 3 броя за изследване и една проба за касатора.

Взетата контролна проба била изпитана в стационарна лаборатория за изпитване на горива, смазочни материали и присадки към ГД ККТГ - ДАМТН, гр. София, за резултата от което е съставен Протокол за изпитване № С-0300-1/06.08.2019 г. На основание изготвения Протокол за изпитване в ГДККТГ е извършена експертиза и е изготвен Констативен протокол № КП - 0431/06.08.2019 г. за съответствие на течното гориво с изискванията за качество, съгласно който: течно гориво - автомобилен бензин А - 95Н не съответства на изискванията за качество, както следва: - „Дестилационни характеристики“: „край на кипене“ (°С ): Получен резултат от изпитването 218,5 °С при норма максимум 210,0 °С - отклонение с 8,5 °С над максимално допустимата стойност, на база на който е прието е, че по показател „Дестилационни характеристики“ продуктът на касатора не съответства на изискванията за качество.

Касаторът е подал заявление за провеждане на арбитражно изпитване.Такова е проведено в Изпитвателна лаборатория за горива при „БТ“ ООД, гр. Стара Загора. По отношение на резултатите от изпитването е констатирано в Протокола за изпитване № 303/14.08.2019г. и Експертиза за съответствие на течно гориво с изискванията за качество след арбитражно изпитване № Еа-016/15.08.2019 г., че дестилационната характеристика край на кипене на пробата е 221,4 °С , при допустима по вече цитирания стандарт 210 °С. Въз основа на този протокол е изготвено експертно заключение, според което продуктът не съответства на показателя „Дестилационна характеристика“.

Въз основа на тези доказателства е издаден Акт за установяване на административно нарушение А-154/04.10.2019 г. съставен от главен инспектор при наказващия орган, а въз основа на него и процесното НП, с което за нарушение на чл. 8, ал. 2 от ЗЧАВ във връзка с чл. 6, т.1 и приложение № 1 от Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол и на основание чл. 34, ал. 2 от ЗЧАВ на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 лв. и дружеството е задължено за заплати разходите за вземане и изпитване на проба в размер на 1 150 лв.

СвРС е намерил това НП за законосъобразно. За да формира този извод съдът е приел, че при провеждането на изземването и изследването на пробите е спазен стриктно реда на ЗЧАВ, като е посочил че в този смисъл е и заключението на назначената съдебно-химическа експертиза (СХЕ). Съдът е коментирал, че според вещото лице при вземане на контролните проби са спазени техническите и технологични правила, предвидени в техническите стандарти. Съдът е направил и извод, че са спазени технологичните правила за съхранение на контролните проби, а анализът на контролните проби и на арбитражната са направени по установените в Наредбата методи на изпитване, като са спазени и изискванията на БДС EN ISO 3405:2011. Съобразно горното съдът е намерил, че извършването на процесното нарушение е доказано от обективна страна, тъй като жалбоподателят е краен разпространител на течно гориво - бензин А-95Н, за което притежава декларация за съответствие от производителя, но то не съответства на изискването за качество по показател „Дестилационни характеристики“: „край на кипене“ по Приложение № 1 към НИКТГУРНК.

Настоящата инстанция намира тези изводи на съда за необосновани и в противоречие със събраните по делото доказателства.

На първо място, съдът правилно е установил, че спорът се концентрира върху спазването на правилата при вземането на пробите и до възможността пробонабирането да компрометира същите, като така лиши от доказателствена стойност резултатите от проведените изследвания на така взетите контролни и арбитражна проби. Изводите му в тази насока почиват, освен на проверка на спазване на законовите изисквания, и на извод за „спазени техническите и технологични правила, предвидени в техническите стандарти“. Преди всичко следва да се отбележи, че т.нар. технически стандарти в случая са заложените в БДС EN 14275:2013 – по отношение на вземането на проби от течни горива от бензиноколонки и в БДС ЕN ISO 3405 – по отношение на методите на изпитването. Нито един от тези два стандарта, които иначе са били анализирани, освен от съда и от вещото лице, не са изискани и приложени по делото. След като това е така – всички изводи на съда, базирани на тези актове, са абсолютно немотивирани.

На следващо място и по съществено – дори да се приеме, че тези стандарти имат съдържанието, цитирано от СХЕ, то се налагат именно изводите на съда. Напротив, вещото лице по приетата без оспорване от страните СХЕ е констатирало няколко отклонения от изискванията на стандартите както при пробонабирането, така и по отношение на транспортиране на пробите и накрая – при анализа на изпитването на арбитражната проба. Така например, вещото лице на първо място е посочило, че в т. 6.3. от БДС EN 14275:2013 се изисква преди вземането на пробата да се източат минимум 4 литра от продукта пред дозиращия накрайник в подходящ съд, като това не се прави само ако вземането на проба се извършва веднага след зареждане на автомобил с гориво, което не е било сторено в случая. На следващо място, вещото лице е констатирало, че взетите проби са транспортирани със служебен автомобил в хладилна камера само до службата на наказващия орган, но и контролната, и арбитражната проба са изпратени за изследване до София и Стара Загора по куриер, без да са ангажирани доказателства за спазване на изискването да са в хладилни чанти или при друго охлаждане до определените в стандартите температури. На трето място, вещото лице е дало заключение, че дестилационните характеристики се влияят както замърсяване на пробите, вкл. при вземането им по ненадлежния ред, така и от транспортирането им в неохладени съдове до лабораториите или продължителен престой отворени на висока температура. Съдът не е събирал доказаетства във връзка със посочените като проблемни въпроси от СХЕ - за транспортирането и съхраняването например. Същевременно, нито един от изводите на експертизата не е бил анализиран от съда, който не е изложил никакви мотиви, с които въпреки тези констатации приема формално буквално, че: „Вземането на контролни проби отговаря на Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол. Спазени са технологичните правила за съхранение на контролните проби. Анализът на контролните проби е направен по установените в Наредбата методи на изпитване, като са спазени и изискванията на БДС EN ISO 3405:2011. Заинтересованата страна е поискала в нормативния срок и арбитражна проба, която също е с отклонения в показателя „край на кипене". Процедурата, установена в БДС EN ISO 14275:2013 е спазена при вземане на пробите.“ Тези изводи на съда не кореспондират с нито един от посочените по-горе изводи на вещото лице за допуснати отклонения и за настоящата инстанция остава напълно непонятно с какви мотиви реално СХЕ не е кредитирана от съда, въпреки че не е оспорена нито от страните, нито съдът е изложил доводи в тази насока.

Това прави решението на съда немотивирано и постановено при неправилно приложение на закона и налага връщането му за ново разглеждане. В хода на същото решаващият състав следва преди всичко да приобщи към доказателствата по делото всички технически стандарти, сочени като относими в случая, в това число - БДС EN 14275:2013 – цитиран от СХИ по отношение на вземането на проби от течни горива от бензиноколонки и БДС ЕN ISO 3405 – по отношение на методите на изпитването. Съдът трябва да събере доказателства и за това в какви условия са транспортирани от куриерите контролните и арбитражната проба до съответните лаборатории, като след като установи транспортните фирми, извършили услугите трябва да събере доказателства от тях и за конкретните условия на транспортиране, с оглед проверка спазването на определените температурни изисквания при съхранение на пробите в стандартите. На трето място, с оглед новосъбраните доказателства и ако прецени за необходимо, съдът може да постави допълнителни въпроси на СХЕ досежно коректността на пробонабирането, транспортирането и съхранението на пробите, както и задължително да изложи мотиви, с които приема или не за съществени за изводите за съответствие на горивото с нормативните изисквания констатираните още от първоначалната СХИ отклонения при вземане на пробата.

С оглед горното и доколкото делото се връща за ново разглеждане на въззивния съд, решаващият състав при същото следва да се произнесе и по въпроса за разноските за водене на делото, вкл. и тези за настоящата инстанция на основание чл. 226, ал. 3 от АПК.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН вр. с чл. 221 от АПК, Административния съд – В. Търново

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 260033 от 11.03.2021 г., постановено по АНД № 80/2020 г. по описа на Районен съд – Свищов и ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав. 

РЕШЕНИЕТО е окончателно.      

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:   

 

ЧЛЕНОВЕ:             1.

 

2.