Решение по дело №455/2020 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 ноември 2020 г. (в сила от 2 ноември 2020 г.)
Съдия: Бисерка Любенова Бойчева
Дело: 20207140700455
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

493/02.11.2020 г.

  

Административен        съд - Монтана,касационно-административен състав,в публичното съдебно заседание на  тридесети октомври  ,през две хиляди и  двадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ                                                                          

                                                    Членове: СОНЯ КАМАРАШКА 

                   БИСЕРКА БОЙЧЕВА

 

при секретаря……...Петя Видова  и с участието на прокурора..Галя Александрова………като разгледа...............докладваното от съдията БОЙЧЕВА....КАНД№455/2020г. по описа на Административен съд-Монтана................. взе предвид следното:

 Производството е по реда на чл. 70-73 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

 Образувано е по искане на Прокурор от Районна прокуратура - Лом за възобновяване на административно-наказателно производство по влязло в сила наказателно постановление № 20-0294-000696/11.05.2020г. на ВПД началник на РУ-Лом ,с което на Е.М.Д. *** е наложена „глоба“ в размер на 200лв. на основание чл.177,ал.1,т.2 ЗДвП ,за нарушение на чл.150 от ЗДвП.

В искането се твърди, че било образувано досъдебно производство № 952/2020 г. ,касаещо същия случай –на 27.04.2020г., около 14,50ч. в с. Ковачица в едногодишен срок от наказването по административен ред за управление на МПС без съответното свидетелство за управление с НП№19-0294-000031/04.02.2019г. на началника на РУ-Лом ,влязло в законна сила на 25.02.2020г. е извършил такова деяние –управлявал МПС  лек автомобил“Ф*** Е*** “ с рег.№М*** –собственост на Ц*** Н*** Т*** ,без да е правоспособен водач –престъпление по чл.343в,ал.2 от НК.

В хода на разследването са събрани достатъчно доказателства за съпричастност на Е.М.Д. за извършено престъпление по чл.343в ,ал.2 от НК.Към настоящият момент същият е привлечен като обвиняем ,т.к. е установено ,че за това деяние е съставен АУАН№088225/30.04.2020г. на Е.М.Д. ,въз основа на който е издадено и НП№20-0294-000696/11.05.2020г. на ВПД началник на РУ-Лом.Същото е връчено,не е обжалвано и е влязло в сила ,т.е. за същото Е.М. е наказан по административен ред и административно-наказателното производство срещу него е приключило ,а наказателното производство срещу него е спряно на основание чл.25,ал.1,т.5 НПК с Постановление на наблюдаващия прокурор .В противоречие на разпоредбата на чл.33,ал.2 от  ЗАНН ВПД началник на РУ-Лом вместо да прекрати производство ,е издал НП№20-0294-000696/11.05.2020г..Иска се същото да се отмени ,на основание чл.70,б.“д“ ЗАНН, за да продължи разследването срещу Е.М. по наказателен ред. В случая административно-наказателно производство, съставлява процесуална пречка за провеждане на наказателното производство срещу лицето за същото деяние.

В съдебно заседание прокурор И*** К*** при Районна прокуратура-Лом не се явява.

Ответникът –ОД на МВР-Монтана-РУ-Лом,ВПД началник ,чрез юрк.Димитрова  иска да се уважи предложението.

Заинтересованата страна -Е.М. моли предложението да бъде уважено.

В съдебно заседание - Окръжна прокуратура Монтана се представлява от прокурор Галя Александрова, която намира внесеното предложение за основателно и моли да бъде уважено.

Съдът, след преценка на доказателствата по делото, приема за установено от фактическа страна и правна страна следното:

Предложението за възобновяване на основание чл. 70, б. "д" от ЗАНН е допустимо, тъй като е направено от компетентен за това орган по чл. 72, ал. 1 от ЗАНН - наблюдаващия прокурор по досъдебно производство № 952/20120г.по описа на РУ-Лом, при липса на предвиден в закона преклузивен срок за това, по аргумент от чл. 71 от същия закон.

Разгледано по същество е основателно.

Образувано е досъдебно производство,като с Постановление №816/2019г. е привлечен като обвиняем Е.М.Д. ,за престъпление по чл.343в,ал.2 НК.

Районният прокурор, след запознаване с материалите от досъдебното производство е установил, че по отношение на виновния е било издадено и НП№20-0294-000696/11.05.2020г.на ВПД началник на РУ-Лом, необжалвано и влязло в законна сила.Деянието за което е потърсена административно-наказателната отговорност е квалифицирано и като престъпление. В този смисъл предвид мотивите на ТР № 3 от 2015 г. на ОСНК на ВКС, двойното наказване на едно и също лице за едно и също деяние в административно-наказателно производство без характер на наказателно производство по смисъла на чл. 4 от Протокол № 7 към ЕКПЧ и в наказателно производство, когато административно-наказателното производство се е развило първо във времето, се преодолява по реда на чл. 70, б. "д" от ЗАНН. В този смисъл е прието ,че са налице предпоставки за възобновяване на административно-наказателното производство.

Установено е ,че   наказателното производство е спряно, на основание чл.25,ал.1,т.5 НПК (за деянието, което съставлява престъпление, е приключило административно-наказателно производство). В съответствие с принципа "ne bis in idem", същото може да продължи едва след възобновяване на административно-наказателното производство и отмяна на административното наказание.

От изложеното е видно, че в случая е налице образувано досъдебно производство срещу лице, по отношение на което за същото деяние е било проведено приключило с влязъл в сила акт административно-наказателно производство с характер на наказателно.

С Тълкувателно решение № 3 от 22.12.2015 г. на ОСНК на ВКС по тълк. д. № 3/2015 г., чиито постановки са потвърдени с Тълкувателно решение № 4/06.02.2018 г. на ОСНК на ВКС по т. д. № 4/2017 г., постановено по повод констатирана противоречива практика на съдилищата по прилагане на чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК при конкуренция между наказателна отговорност и административно-наказателна отговорност спрямо едно и също лице за едно и също деяние с оглед спазване на принципа ne bis in idem /забраната за повторно съдене и наказване на едно и също лице за същото деяние/, в т. 1.2.2. е прието, че в случаите, когато след приключване на административно-наказателно производство и санкциониране на извършителя с административно наказание, се стига до преследването му за същото деяние и по реда на НПК, когато административно-наказателното производство и нарушението се определят като наказателни по смисъла на ЕКПЧ, образуването и провеждането на последващо наказателно производство за същото деяние срещу същия деец нарушава принципа ne bis in idem, защитен в по-широк обем от разпоредбата на чл. 4 от Протокол № 7, отнасяща се както до повторното осъждане на извършителя, така и до повторното му наказателно преследване за същото деяние. С оглед на това, както и с оглед практиката на ЕСПЧ в цитираното по-горе ТР е възприето, че компенсацията на повторното наказателно преследване на деец, спрямо когото за същото деяние е било проведено окончателно приключило административно-наказателно производство с наказателен характер по смисъла на ЕКПЧ, което съставлява нарушение на чл. 4, § 1 от Протокол № 7, може да бъде постигната чрез прекратяване на второто по ред наказателно производство на основание чл. 4, § 1 от Протокол № 7 и по реда на чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК.

След постановяване на посоченото тълкувателно решение обаче, са последвали изменения в НПК и ЗАНН, обн. в ДВ бр. 63 от 2017 г., в сила от 5.11.2017 г., с които в законодателството е въведена система от мерки за разрешаване на конкуренцията между административно-наказателна и наказателна отговорност. Въведено е ново основание за прекратяване на наказателното производство в НПК /чл. 24, ал. 1, т. 8а – извършеното деяние съставлява административно нарушение, за което е приключило административно-наказателно производство/ при определени предпоставки/ чл. 24, ал. 4 от НПК – ако в случаите по чл. 25, т. 5 в едномесечен срок от спирането не е направено предложение за възобновяване на административно-наказателното производство или предложението не е уважено/, което се явява и нова предпоставка за спиране на наказателното производство по чл. 25, ал. 1, т. 5 от НПК /за същото деяние, което е престъпление, е приключило административно-наказателно производство/. Същевременно в новата буква "д" на чл. 70 от ЗАНН е предвидено ново основание за възобновяване на административно-наказателните производства - когато деянието, за което е приключило административно-наказателното производство, съставлява престъпление.

Настоящият случай е такъв. Налице е приключило първо по ред административно-наказателно производство с влязло в сила НП и образувано за същото деяние и срещу същото лице досъдебно производство. Това, с оглед нормата на чл. 4 от Протокол № 7 от ЕКПЧ и съгласно тълкувателно решение ТР № 3 от 22.12.2015 г. на ВКС по ТД № 3/2015 г., ОСНК на ВКС, безспорно съставлява нарушение на принципа, състоящ се в забрана за повторно съдене и наказване на едно и също лице за същото деяние. Следва да се посочи, че не е в компетентността на настоящата инстанция да се произнесе по въпроса, дали в действителност е извършено престъпление, който въпрос може да бъде решен единствено в рамките на наказателното производство.

Предвид изложеното, налице е основание за възобновяване на административно-наказателното производство съгласно  чл. 70, б. "д" от ЗАНН, отмяна на наказателното постановление с цел елиминиране на последиците от нарушаването на забраната ne bis in idem и безпрепятствено продължаване на образуваното за същото деяние наказателно производство.

Воден от горното и на основание чл. 73, ал. 2 от ЗАНН, касационният съдебен състав на АС-Монтана

 

                                 РЕШИ:

 

ВЪЗОБНОВЯВА административно-наказателното производство, приключило с влязло в сила наказателно постановление № 20-0294-000696/11.05.2020г. на ВПД началник на РУ-Лом .

ОТМЕНЯ наказателно постановление№20-0294-000696/ 11.05.2020г. на ВПД началник на РУ-Лом, с което на Е.М.Д. *** е наложена „глоба“ в размер на 200лв. на основание чл.177,ал.1,т.2 ЗДвП ,за нарушение на чл.150от ЗДвП.

 Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               ЧЛЕНОВЕ: 1.                          2.