Определение по дело №475/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 15 април 2019 г.)
Съдия: Марина Иванова Мавродиева
Дело: 20192100500475
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 29 март 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер   І-708                                 15.04.2019 година                         град Бургас

 

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, II-ро Гражданско отделение, първи въззивен състав, на петнадесети април две хиляди и деветнадесета година в закрито заседание в следния състав:

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мариана Карастанчева

            ЧЛЕНОВЕ: 1. Пламена Върбанова

                                2. мл.с. Марина Мавродиева

 

Секретар     

Прокурор

като разгледа докладваното от младши съдия Марина Мавродиева въззивно частно гражданско дело  № 475 по описа за 2019 г. на Окръжен съд Бургас, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 220 ГПК.

Образувано е по частна жалба от Р.С.Г. чрез адв. Даниела Зарева, с адрес *** против Определение от 05.02.2019г. по гр.д. № 3474/2018г. по описа на РС Бургас. Твърди, че с обжалваното определение съдът е отказал да конституира като трети лица –помагачи на страната на ответника Х.М. лицата Ф. Х. и Н. Е. и Ж. Е., тъй като искането било несвоевременно. Намира, че изводът на РС Бургас, че искането е несвоевременно противоречи на закона. Счита, че разпоредбата на чл. 219, ал. 1 ГПК определя, че срокът е не „първото заседание“, а „първото заседание за разглеждане на делото“, което счита, че е заседанието, в което съдът е пристъпил към гледане на делото по същество. Намира, че едва след обявяване на доклада, който ориентира страните относно спора, им се предоставя възможност да предприемат съответните процесуални действия. В константната практика на ВКС се приемало, че преклузията за въвеждане на нови твърдения и искания е свързана с извършването на доклада по чл. 146, ал. 1 ГПК и едва след този момент можело да се приеме, че страната е обвързана от правната квалификация на спора и кои от предоставените й процесуални правомощия да упражни. Затова намира, че преди приемане на доклад, срокът по чл. 219, ал. 1 ГПК не е изтекъл. Сочи, че съгласно съдебната доктрина ищецът може да привлече подпомагаща страна в рамките на първото по делото заседание, но не по-късно от постановяване на определението на съда по доказателствените искания на страните по чл. 146, ал. 4 ГПК.  Към момента на искането за конституиране на подпомагащи лица по делото все още е нямало доклад, който да очертае предмета на правния спор и да го квалифицира, както и няма произнасяне по доказателствените искания на страните. Поддържа, че и до момента не е изготвен доклад по делото и затова евентуалното конституиране на подпомагаща страна няма да доведе до нарушаване на процесуалните й права. Счита, че е налице интерес да се допусне конституирането на трети лица помагачи – Ф. Х., който бил праводател на ответницата и Е. – приобретатели – купувачи на процесния имот от ответницата. Моли да се отмени обжалваното определение и да се конституират като трети лица помагачи на страната на ответника Ф. Х.  и Н. Е. и Ж. Е.

Постъпил е отговор на частна жалба, с който Х.М. чрез адв. Янко Пашов я намира за неоснователна и незаконосъобразна. Счита, че молбата за конституиране на трети лица помагачи е подадена след предвидения срок за това като първото заседание е първото открито съдебно заседание и приключването му има преклузивно действие. Освен това намира молбата за незаконосъобразна, тъй като ищците биха могли да искат конституиране на третите лица помагачи на своя страна, а не на страната на ответника, както и третите лица имат право да встъпят по своя воля, за да помагат.  Общият интерес на подпомагана и подпомагаща страна е предпоставка за конституирането на подпомагащата страна.  Страната би имала интерес да привлече трето – лице помагач на своя страна, а не на страната на ответната страна. Конституирането на трето лице помагач е средство за защита на страната чрез привличане на допълнителна страна единствено на нейна, а не на насрещната страна. Моли частната жалба да се остави без уважение.

Съдът, след преценка на доводите на страните и материалите по гр.д. № 3474/2018г. по описа на РС Бургас, по вътрешно убеждение, намира за установено от фактическа страна следното:

Предявена е искова молба от Р.С.Г. против Х.П.М., с адрес *** за приемане за установено, че ищецът е собственик на недвижим имот, представляващ гараж № 7, находящ се в гр.Б., ул.“П.“ № 7**, с площ от 17.30 кв.м., при граници: североизток - К. Г., северозапад - двор между основната сграда и гаража, югозапад - ЕТ „Дикал - Димо Калоянов“, югоизток - калкан към УПИ XI-5524, който имот е с идентификатор № 07079.617.108.4 по КККР на гр.Бургас и площ от 18 кв.м., брой етажи: 1, предназначение: хангар, депо, гараж, който имот е разположен в поземлен имот е идентификатор 07079.617.108 и за осъждане на ответницата да предаде владението върху процесния имот.

Сочи се, че ищецът е придобил собствеността от лицето С. Д. с договор за покупко-продажба от 30.04.2004г. Твърди, че ответницата не е придобила правото на собственост върху продадения й недвижим имот - гараж, тъй като прехвърлителят й - продавач не е бил титуляр на правото, което е прехвърлил. Ответницата се легитимирала като собственик въз основа на договор за покупко-продажба, обективиран в нотариален акт № **, дело 2**/**.0*.20**г. на нотариус с рег. № 458 НК с район на действие РС Бургас като излага съображения, че прехвърлителят по договора - Ф. Х. не е титуляр на правото на собственост.  Ищецът счита себе си за собственик на имота и моли исковете да се уважат.

В срока по чл. 131, ал.1 от ГПК е постъпил писмен отговор от ответницата, която е оспорила исковата претенция като неоснователна. Оспорва твърдението на ищеца, че е собственик на имота като се излагат съображения. Твърди, че ответницата е добросъвестен приобретател и се оспорва имота да е в нейно владение като заявява, че се е разпоредила със същия преди завеждане на делото.  Моли за отхвърляне на иска.

Двете страни ангажират доказателства в подкрепа на своите твърдения.

На 06.12.2018г. по делото е проведено открито съдебно заседание, на което е даден ход и на основание чл. 143 ГПК съдът е предоставил възможност на страните за пояснения и допълнения към исковата молба и отговора на исковата молба. Представителят на ищеца взел становище по отговора на исковата молба, а ответникът отново е посочил, че не владее имота и се е разпоредил с него още преди завеждане на исковата молба.

С нарочна молба е представен нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот от 28.06.2016г., съгласно който Х.М. е продала на Н. Е. и Ж. Е. процесния недвижим имот.

На 10.01.2019г., ищецът, предвид твърденията на ответника в съдебно заседание и представени в подкрепа писмени доказателства, депозирал молба, че оттегля подадената искова молба. В срока за становище ответникът е посочил, че не е съгласен с депозираното оттегляне на иска спрямо него.

След получаване на препис от становището на ответника, ищецът депозира писмена молба, с която на основание чл. 219 от ГПК моли да бъдат конституирани като помагачи на страната на ответника лицата Ф. Х. и Н. В. Е. и Ж. С. Е. като уточнява, че това са лицата – праводател на ответницата по делото и провоприемниците на ответницата по делото. Намира, че между тях е налице правна връзка и трябва да се конституират като помагачи на страната на ответницата. Сочи, че правния интерес се обосновава от това, че Ф. Х. не е придобил правото на собственост върху процесния имот, което през 2013г. е прехвърлил на ответницата и тъй като тя е придобила от лице, което само формално се сочи за собственик, то тя също не е придобила на деривативно правно основание имота и съответно не е могла да го прехвърли на Е. и Х. и Е. имат интерес да бъде постановено решение, в полза на страната, която помагат. Намира, че искането за конституиране с своевременно.

Други относими към предмета на това производство доказателства не са налице като от правна страна съдът намира, следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 219, ал. 1 ГПК в първото заседание за разглеждане на делото ищецът, а с отговора на исковата молба - ответникът, може да привлече трето лице, когато това лице има право да встъпи, за да помага. Разпоредбата на чл. 218 ГПК определя момента до който трето лице може да встъпи в производството по делото - до приключване на съдебното дирене в първата инстанция, за да помага на една от страните, ако има интерес решението да бъде постановено в нейна полза.

Действително докладът на делото заема централно място в исковия процес – той очертава спорния предмет, въвежда преклузията на фактическите твърдения и доказателствените искания и планира (чрез отделяне на нуждаeщите се от доказване факти) процеса на бъдещото доказване. Неговото съдържание е уредено в разпоредбата на чл. 146, ал. 1 и 2 ГПК.

Преклузията за фактически твърдения настъпва след като страните са запознати с обстоятелствата, от които произтичат претендираните от тях права. В  разпоредбата  на  чл.  146,  ал.  3  ГПК  законодателят  е предвидил право на страните да предприемат съответните процесуални действия спрямо указанията в доклада като по-късното предприемане на такива действия е ограничено от предпоставките на чл. 147 ГПК, а тези предпоставки са свързани именно със заявяване на факти.

В случая обаче още с отговора на исковата молба ответникът е посочил, че се е разпоредил с имота преди завеждане на делото, като това изявление е направил и в първото по делото съдебно заседание, въпреки това ищецът не е предприел процесуални действия. Следва да се има предвид, че процесуалните срокове не могат да се тълкуват разширително, а  разпоредбата на чл. 219 ГПК е ясна и не се нуждае от тълкуване. Срокът е императивно установен като цели да не се бави развитието на производството между главните страни, а отделно от това не се прегражда възможността в отделен процес да се предяви иск срещу третото лице. По делото вече е било проведено едно заседание за разглеждане на делото и в това заседание ищецът е уточнил исковата молба, а ответникът е взел становище по така въведените обстоятелства. Именно в резултат от тези обстоятелства ищецът е предприел действия по оттегляне на иска, с което оттегляне ответникът не се е съгласил и производството по делото е продължило. Ето защо определението на РС Бургас, че искането за конституиране на трети лица помагачи е извън предвидения в закона срок за това е правилно и законосъобразно.

Освен посоченото от РС Бургас, този състав намира за нужно да посочи, че следва да се отчита и целта на предвидения в закона институт – привличане на трето лице помагач. Привличането на трето лице като подпомагаща страна, става не по негов почин, а по почин на една от главните страни. То е право на привличащата страна, за да го подчини на силата на мотивите, с оглед на бъдещия процес, който би водил срещу третото лице при неблагоприятен за него изход на делото, по който е страна. Привличащият трябва да има интерес от привличането на третото лице, с което се намира в такива отношения, които са основание за неговото встъпване, което последният не предприема поради опасенията си от неблагоприятен за него изход на делото (така Тълкувателно решение № 1 от 4.01.2001 г. на ВКС по т. гр. д. № 1/2000 г., ОСГК). Третото лице участва в процеса, за да помага на една от страните в процеса и да се постанови благоприятно за страната, на която помага съдебно решение. Страната следва да обоснове интерес от конституирането на трето лице – помагач и такъв ще е налице винаги, когато съдебното решение може да се отрази в правната сфера на третото лице. Привличане на трето лице е допустимо по инициатива на страната, на която третото лице ще помага.

По изложените съображения този състав намира, че с обжалваното определение на РС Бургас като правилно и законосъобразно следва да се потвърди.

Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 09.12.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК определението на въззивния съд, с което е потвърдено определение,с което е отказано конституиране на трето лице – помагач не е от кръга на определенията по чл. 274, ал. 3, т. 2 ГПК, поради което настоящото определение е окончателно.

Мотивиран от изложеното, Окръжен съд Бургас

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Определение от 05.02.2019г. по гр.д. № 3474/2018г. по описа на РС Бургас, с което е оставено без разглеждане искането на ищеца за конституиране на трети лица помагачи на страната на ответника.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                            2. мл.с.