Определение по дело №678/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 540
Дата: 7 август 2018 г.
Съдия: Събчо Атанасов Събев
Дело: 20182100600678
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юли 2018 г.

Съдържание на акта

                            О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

 

Номер    231                    07.08.2018 година          гр. Бургас

Бургаският окръжен съд , наказателен състав 

На седми август две хиляди и осемнадесета година

в закрито заседание в следния състав :

 

                                                        Председател : Цвета Попова

Членове: Събчо Събев

                 Стефан Стойков

                                                                          

Секретар

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдията С. Събев

ВЧН дело № 678 по описа за 2018 г., за да се произнесе взе пред вид следното:

         Производството е по реда на чл. 341, ал. 2, вр. чл. 249, ал. 3, вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК и е образувано по протест  на прокурор от РП – Бургас, против определение 876 от 12.06.2018 г. от разпоредително заседание по НОХД № 2064/2018 г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е прекратено съдебното производство, поради допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довели до ограничаване правата на подсъдимия М..

В проведеното разпоредително заседание, защитата на обвиняемия поискала прекратяване на производството и връщането му на прокурора, защото при повторен разпит, след повдигане на обвинение, почти две години по късно, е станало без участието на адвокат. По този начин било нарушено правото да участва в процеса. Съдът не приел това за основателно, но на друго основание прекратил съдебното производство. В първия си разпит обвиняемия заявил, че желае да му бъдат предявени материалите на разследването. В последващо такова действие, М. заявил обратното – не желае да му бъдат предявявани материалите по делото. ДП приключило без той или упълномощен в този период защитник,  да се запознаят с резултата от разследването. Съдът приел, че това е съществено нарушение на процесуалните правила, ограничаващо правото на защита. Разследващите е следвало да призоват обвиненото лице и предявят материалите, не са го сторили и нарушили закона. Липсата на призоваване с цел предявяване на разследването и последиците от това, е съществено процесуално нарушение, ограничило правата на обвиняемия. Мотивиран от това, съдът прекратил съдебното производство и постановил връщането му на прокурора с оглед извършването на това действие.

В частния протест прокурорът твърди, че не е нарушено правото на защита на обвиняемия, тъй като е имал защитник при повдигане на обвинението. При втория разпит обвиненото лице лично заявило, че не желае защитник. Поради това не са допуснати нарушения на процесуалните права, свързани с правото на защита.

Бургаският окръжен съд, след като взе предвид протеста и се запозна с материалите по делото установи следното:

Протеста е подаден в преклузивния седемдневен срок от страна, имаща право на това, поради което е процесуално допустим.

По досъдебното производство против М. е повдигнато обвинение за престъпление по чл. 281 ал.2 НК и разпитан на 14.06.2016 год. – л. 24 ДП в присъствието на защитник адв. Г. и вписано изявление в протокола, че желае материалите да бъдат предявени на последния. В изпълнение на това защитникът е бил призован за това процесуално действие, но заявил, че не желае да му се предявяват материалите – л. 150 ДП. Впоследствие М. отново е разпитан на 13.12.2017 год., като се явил сам и заявил, че не желае материалите по делото да бъдат предявяване нито на него, нито на защитника му адв. Г. л. 179 ДП.

Според чл. 227 ал. 2 НПК, предявяване материалите от разследването се извършва само ако обвиняемият и неговият защитник са поискали това. В настоящия случай има изявление от обвиняемия, че не желае на него и защитника материалите да бъдат предявявани. Поради това не е допуснато процесуално нарушение, като не е извършено това действие.

Извън посоченото, липсата на предявяване, не е основание за прекратяване съдебното производство и връщане делото на това основание. НПК изрично е посочил кога допуснатото процесуално нарушение е съществено – чл. 249 ал.4 т.1 НПК. Обвиняемия/ подсъдимият и защитникът, с връчването на обвинителен акт, имат възможност и да се запознаят с материалите на делото в съда.

Съдът неправилно е прекратил производството на това основание.   

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 345, ал. 1 от НПК, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение от разпоредително заседание от 12.06.2018 г. по НОХД № 2064/2018 г. по описа на Районен съд – Бургас., с което прекратил съдебното производство за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила на досъдебното производство и връща делото на прокурора за отстраняването им.

Определението е окончателно.

 

 

         Председател:                                            Членове: