Решение по дело №412/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 март 2021 г.
Съдия: Галена Петкова Чешмеджиева Дякова
Дело: 20207200700412
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

                                           № 31

 

гр. Русе, 04.03.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Русе, в публично заседание на 10 февруари през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДИАН ВАСИЛЕВ

ЧЛЕНОВЕ:

ГАЛЕНА ДЯКОВА

 

ДИМИТРИНКА

КУПРИНДЖИЙСКА

 

при секретаря               МАРИЯ СТАНЧЕВА                  и с участието на прокурора             ГЕОРГИ МАНОЛОВ           като разгледа докладваното от съдия           ДЯКОВА   КАН дело 412 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Образувано е по касационна жалба на „Русе Лоджистикс“ ООД, със седалище гр. Русе против Решение № 260112 от 30.09.2020 г., постановено по АНД № 744/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 38-0000455 от 27.03.2020 г. на Директора на РД „Автомобилна администрация“ – Русе. С него на касатора на основание чл. 96г, ал.1, пр.2 от ЗАвПр за нарушение на чл. 7а, ал. 2, пр. 3 от същия закон е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 3 000 (три хиляди) лева. Като касационно основание се сочат допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон. По подробно изложените в жалбата оплаквания се иска отмяната на обжалваното решение и решаване на делото по същество чрез отмяната на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба – РД „Автомобилна администрация“ – Русе не е депозирал писмен отговор. В съдебно заседание не изпраща представител и не взема становище.

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на жалбата и оставяне в сила решението на РС - Русе.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

За да постанови оспорения в настоящото производство съдебен акт, РС - Русе е приел, че с даденото в установената по делото фактическа обстановка деяние, жалбоподателят е осъществил от обективна страна състава на вмененото му нарушение, за което правилно е индивидуализирано и наложеното му наказание, като не са налице предпоставки за приложението на чл. 28 от ЗАНН. Счел е също така, че по време на производството по установяване на административното нарушение и налагане на административното наказание не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да обуславят отмяна на НП. С тези мотиви съдът е потвърдил оспореното пред него наказателно постановление.

Решението на РС – Русе е правилно.

По делото видно от пътен лист № 002449 от дата 16.09.2019 г. и тахографски лист от дата 16.09.2019 г. е безспорно установено, че касаторът, в качеството му на лицензиран превозвач, е допуснал водачът А. А. А. да извършва обществен превоз на товар с маршрут на движение Русе – Плевен – Нови хан – София – Перник – Русе с товарен автомобил, марка „Мерцедес“, кат. N3 с рег. № Р7576ВТ, без да отговаря на изискванията за психологическа годност – след направена справка в регистър на психологическите изследвания на водачите за явяванията на психологическо изследване, водачът А. не е притежавал удостоверение за психологическа годност за периода от 26.08.2019 г. до 13.10.2019 г.

Напълно обосновано и в съответствие със закона първата съдебна инстанция е счела, че в производството пред АНО не са допуснати съществени процесуални нарушения. Описанието на вмененото на касатора административно нарушение е достатъчно ясно, точно и конкретно. Както в акта така и в НП са посочени дата и място на извършване на нарушението, обстоятелствата при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават, както и нарушената законова норма. Налице е и пълно съответствие между фактическо и юридическо обвинение, които са формулирани пълно, точно и ясно. Процесното нарушение е индивидуализирано по начин, даващ възможност на жалбоподателя да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен и по този начин адекватно да организира защитата си.

Не е налице твърдяното неправилно приложение на материалния закон – чл. 7, ал. 2, пр. 3 от ЗАвПр. Текстът на последната разпоредба, в относимите му части, изисква лицензираните превозвачи, какъвто е и касаторът, да осъществява превоз на товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност, определени с наредбите по чл. 7, ал. 3 и чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. За да е надлежно описано нарушението, е достатъчно в наказателното постановление да бъде посочено, че лицензираният превозвач е допуснал извършването на обществен превоз на товари от водач, който не притежава удостоверение за психологическа годност, без да е необходимо да се препраща към конкретни разпоредби от посочените наредби, които уреждат реда за неговото издаване и преповтарят задължението на превозвача, което е уредено в самия закон – чл. 7а, ал. 2, пр. 3 от ЗАвПр. АНО е дал точна и пълна правна квалификация на нарушението.

Районният съд е изложил и съображения защо нарушението не е маловажно по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, в допълнение, на които следва да се посочи, че конкретният превоз е бил с некратък маршрут на движение, а и водачът е бил около два месеца без удостоверение за психологическа годност.

По изложените съображения следва да се приеме, че районният съд не е допуснал нарушения на материалния закон и процесуалните правила и е постановил едно правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

 

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260112 от 30.09.2020 г., постановено по АНД № 744/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 38-0000455 от 27.03.2020 г. на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе.

 

Решението е окончателно.

                                              

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                  2.