Определение по дело №7223/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 7476
Дата: 11 юни 2019 г. (в сила от 3 септември 2019 г.)
Съдия: Йоана Николаева Вангелова
Дело: 20193110107223
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                                             

гр. Варна, 11.06.2019 г.

 

            ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 47 състав, в закрито заседание на единадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЙОАНА ВАНГЕЛОВА

 

като разгледа гр.д. № 7223 по описа за 2019 г., намира следното:

Производството по делото е образувано по предявен от Б.Т.Н. срещу С.Н.А. иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК за предоставяне на родителските права по отношение на децата Габриела Сергеева Анчева и Елизабета Сергеева Анчева на майката Б.Т.Н., при която да се определи и местоживеенето на децата, за определяне на режим на личен контакт на бащата С.Н.А. с децата, както и за осъждане на бащата да заплаща в полза на всяко от децата месечна издръжка в размер на 150 лева, считано от влизане на решението в сила, ведно със законната лихва за всяка закъсняла вноска.

Ищцата твърди, че с ответника се запознали през 2005 г. и заживели на семейни начала, като от съвместното си съжителство имат две дъщери – Габриела, родена на *** г. и Елизабета, родена на *** г. Излага, че през 2013 г. с ответника заминали за Кралство Норвегия, където той започнал работа. Посочва, че след раждането на Елизабета тя сама се грижела за децата, а бащата не допринасял с нищо за отглеждането им. Заявява, че както тя, така и ответникът, понастоящем пребивават в Кралство Норвегия, но живеят разделени. Поддържа, че С.А. не се интересува от децата и не помага в грижите за тях. Изрично в уточняваща молба от 03.06.2019 г. ищцата, чрез процесуалния си представител, заявява, че понастоящем и двете деца живеят заедно с нея в гр. Хо, Кралство Норвегия, където посещават училище.

 

При извършване на служебна проверка относно допустимостта на производството, съдът констатира следното:

Съгласно изложените от ищцата твърдения в случая се касае за дело с международен елемент. Съдът намира, че международната компетентност следва да бъде определена съобразно правилата на Хагската конвенция от 1996 г. за компетентността, приложимото право, признаването, изпълнението и сътрудничеството във връзка с родителската отговорност и мерките за закрила на децата, тъй като обичайното местопребиваване на страните, както и на ненавършилите пълнолетие деца, е в Кралство Норвегия, а последното, както и Република България, е страна по конвенцията. В случая са неприложими правилата на Регламент /ЕО/ № 2201/2003 г. на Съвета относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела и делата, свързани с родителската отговорност, доколкото Кралство Норвегия не е държава – членка на ЕС.

В чл. 5-14 от Хагската конвенция от 1996 г. изчерпателно са уредени основанията за международна компетентност по дела за родителска отговорност, като принципът е, че международно компетентен да се произнесе по тези въпроси е съдът по обичайното местопребиваване на детето /арг. от чл. 5, параграф 1/. В чл. 6-14 са уредени правилата за определяне на компетентността в някои специални хипотези като напр. по отношение на деца бежанци, в случай на неправомерно прехвърляне или задържане на детето и др.

Обичайното местопребиваване представлява вид териториална връзка, която има два аспекта: 1) обективен – свързан с пребиваването на територията на дадена държава и 2) субективен – свързан с намерението на лицето да установи центъра на своите интереси на територията на тази държава. За наличието на втория от тези елементи се съди от определени обективни обстоятелства от личен и професионален характер – напр. къде лицето пребивава заедно със семейството си, къде учи и работи и т. н. Тъй като при децата не би могъл да се установи самостоятелен център на основни интереси, при определяне обичайното им местопребиваване се изхожда от степента им на интеграция в социалната и семейната среда. В тази връзка се вземат предвид  редица фактори като продължителността на престоя в съответната държава, обстоятелството дали детето посещава учебно заведение, дали семейството също пребивава в тази държава и т. н.

В процесния случай, съобразно изложените в исковата молба твърдения, и двамата родители имат обичайно местопребиваване в Кралство Норвегия – там те са се установили още през 2013 г. Изрично ищцата заявява, че в Кралство Норвегия живеят и посещават училище и ненавършилите пълнолетие деца Габриела и Елизабета. Последното се потвърждава и от приложеното към исковата молба становище от Служба по закрила на детето, Община Хо, Кралство Норвегия, в което е отразено, че децата се отглеждат от тяхната майка в гр. Хо. В този смисъл не е налице основанието по чл. 5 от Хагската конвенция от 1996 г. за ангажиране правораздавателната власт на българския съд.

Настоящият съдебен състав намира, че не е налице и никоя от специалните хипотези на чл. 6 и следващите от Хагската конвенция от 1996 г., което да обуслови международна компетентност на българския съд по въпросите относно местоживеенето на ненавършилите пълнолетие деца, родителските права, личните отношения и издръжката. Поради изложеното производството по образуваното дело следва да бъде прекратено.

Воден от горното, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 7223 по описа за 2019 г. на Варненски районен съд, 47 състав.

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщаването му с частна жалба пред Варненски окръжен съд.

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: