Решение по дело №74/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 8 юни 2021 г.
Съдия: Галин Николов Косев
Дело: 20217090700074
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е № 98

гр.Габрово, 08.06.2021 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО............... в открито съдебно заседание на деветнадесети май......... през две хиляди двадесет и първа година  в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

           ЧЛЕНОВЕ:  ГАЛИН КОСЕВ

                                ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря  ..МАРИЕЛА КАРАДЖОВА.... и в присъствието на прокурора ....ЛЮДМИЛА РАЧЕВА..... като разгледа докладваното от съдия КОСЕВ КНАХД№74 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от АПК.

            Делото е образувано по жалба на “**********”ООД Габрово, представлявано от Управител против Решение №260037 от 16.03.2021 година на Районен съд Габрово, постановено по НАХД №1170 по описа за 2020 година. С посоченото Решение РС Габрово е потвърдил Наказателно постановление № 07-001336 от 02.12.2020 година на Директор на Дирекция “Инспекция по труда” Габрово, с което за нарушение на чл. 414, ал. 3 от Кодекса на труда на Дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева.

В жалбата се твърди, че обжалваното Решение на ГРС било неправилно, тъй като в случая били установени трима работника, които работили в обекта на Дружеството, без да им е връчено Уведомлението от НАП, било извършено само едно нарушение, а издадени три отделни наказателни постановления. Не било редно за едно нарушение да се санкционира Дружеството три пъти, като и в трите случая нарушението било отстранено по време на проверката. Прави се искане за отмяна на обжалваното съдебно Решение, като бъде отменено и НП.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се представлява от процесуален представител, който да вземе становище по изложените в жалбата доводи и искането за отмяна на обжалвания съдебен акт.

            Ответната страна Дирекция “Инспекция по труда” Габрово, редовно призовани, се представлява в открито съдебно заседание от надлежно упълномощен процесуален представител, който взема становище по жалбата и заявените в нея искания. Счита същата за неоснователна, поради което Решението на РС Габрово следва да бъде оставено в сила. Претендира се присъждане на разноски.

            Представителят на Окръжна прокуратура Габрово дава заключение за неоснователност на жалбата и правилност на Решението на районния съд, поради което последното следва да бъде оставено в сила.

            Пред настоящата съдебна инстанция не са представени и приети нови доказателства.

            Касационната жалба е допустима като подадена в срок от процесуално легитимирано лице- Дружество представлявано от Управител.

            Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна по следните съображения: 

            Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на Решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящия състав на съда.

Неоснователни са доводите на жалбоподателя за неправилно приложен процесуален закон, а именно за трите установени случая при които работниците работили в обекта без да им е връчено уведомление от НАП за регистриране на скючените трудови дговори да представляват едно и също нарушение, за което следва да се наложи едно наказание.

Санкцията на Дружеството е наложена поради това че, при извършена проверка на място и по документи е констатирано, че “*******”ООД Габрово в качеството си на работодател е допуснал на 05.10.2020г. в интервала от 15, 50 до 17.00 часа в обект на Дружеството да осъществява трудова дейност лицето Ж. Г. И.като “пакетировач”, без да й предостави преди постъпването й на работа уведомление по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено в ТД на НАП.

Съгласно разпоредбата на чл. 62, ал. 3 от КТ в тридневен срок от сключването или изменението на трудовия договор и в седемдневен срок от неговото прекратяване работодателят или упълномощено от него лице е длъжен да изпрати уведомление за това до съответната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Националната агенция за приходите предоставя в реално време на оправомощени лица от дирекции "Инспекция по труда" електронен достъп до регистъра на трудовите договори и при поискване в срок три работни дни изпраща копие от съответното заверено уведомление. В чл. 4, ал. 3 от Наредба №5 за СИРИУ е указано, че Работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя преди постъпването му на работа копие на хартиен носител от завереното уведомление. Връчването се удостоверява с подписа на работника или служителя срещу името му в справката за заверените уведомления.

Безспорно установено по делото е, че Ж. И. е била допусната на работа, без преди това да й е връчено уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено в ТД на НАП. Проверката в обекта и констатиране на описаното нарушение е била на 05.10.2020г. в интервала от 15, 50 часа до 17.00 часа, а Уведомлението е регистрирано в ТД на НАП на 06.10.2020г. в 00, 37часа въз основа на изпратено уведомление от работодателя на 05.10.2020г. в 16, 25 часа. За да бъде осъществен състава на визираното административно нарушение е необходимо работникът да е започнал да осъществява трудовите си функции, без да му е връчено заверено копие от Уведомлението. При условие, че не му е връчено такова, заверено по надлежния ред, то той не е следвало да започва работа. Съставомерността на нарушението не е свързан с момента на подаване или самата обработка в НАП на Уведомлението, а с факта дали копие от него, заверен в НАП е връчен на работника преди започване на работа, като факта на връчване се удостоверява с подписа на работника. Към момента на проверката работникът Ж. И. е осъществявала трудова функция в обекта на Дружеството и не й е било връчено копие от посоченото по- горе Уведомление.

Несъстоятелни са твърденията на процесуалния представител на санкционираното Дружество, че нарушението което било съществено е едно, въпреки че установените случаи при които работници полагат труд без да им е връчено изискуемото Уведомлене по чл. 62, ал. 3 от КТ, заверено в ТД на НАП. В случая са установени три отделни нарушения касаещи трудовите правоотношения на три работника с дружеството работодател. Всеки един от тези три случая осъществява състава на отделен административно наказателен състав и следва за всеки един да се състави НП и наложи отделно наказание. Въпреки идентичната фактическа обстановка при трите констатирани случая следва да се отчете факта, че се разглеждат три отделни трудови правоотношения при всяко едно от които е установено едно и също нарушение на трудовото законодателство.

Правилно е прието от първоинстанционния съд, че случая не е маловажен, като мотивите на районния съд се споделят напълно от настоящата касационна съдебна инстанция. В тази насока първоинстанционния съд правилно е отбелязал, че не следва да намери приложение чл. 415в от КТ, предвид изричната разпоредба на ал. 2 от същия текст съгласно който не са маловажни нарушенията на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 и 3 и чл. 63, ал. 1 и 2, т.е. приложението на посочения привилигирован състав на чл. 415в не следва да се прилага при осъществяване на подобни нарушения, какъвто е и настоящия случай. Пред настоящата съдебна инстанция не са представени писмени доказателства, които да изменят установената от административния орган и от първоинстанционния съд фактическа обстановка и които да водят до нови крайни изводи от правна страна, различни от тези на ГРС.

Не са налице и предпоставките за приложение на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, касаеща маловажни случаи. Липсват доказетелства и доводи които да определят разглеждания случай като различен от други подобни, както и обстоятелства които могат да обусловят маловажност на осъщественото противоправно деяние.

При преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, настоящият съдебен състав счита, че Решението на ГРС е правилно и законосъобразно. Доводите на процесуалният представител на жалбоподателя са несъстоятелни, като въпросите които се третират в жалбата пред АС Габрово са обсъдени от първоинстанционния съд и настоящия съдебен състав споделя изцяло изводите на РС Габрово по изложените по- горе съображения.

При проверка пред настоящата съдебна инстанция съдът не констатира пороци в Решението, които да водят до неговата отмяна, като съдебният акт съответства изцяло на материалния закон. Решение №260037/16.03.2021г. по НАХД№1168/2020г. на ГРС като правилно, законосъобразно и обосновано следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на съдебния спор, а именно отхвърляне на касационнатажалба и потвърждаване на първоинстанционния съдебен акт основателно се явява искането на пр. представител на Д ИТ Габрово за присъждане на разниски. Такива следва да бъдат присъдени в минимален размер, а именно 80 лева и представляващи възнаграждение за юрисконсулт.                     

            Воден от горното, съдът

Р  Е  Ш  И  :

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260037/16.03.2021г. по НАХД№1168 по описа на Габровски районен съд за 2020г., като ПРАВИЛНО И ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

ОСЪЖДА ***********“ООД гр. Габрово ЕИК ************ да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ гр. Габрово на осн. чл. 63, ал. 5 от ЗАНН сума в размер на 80 лева, представляваща разноски по делото- възнаграждение за юрисконсулт

            РЕШЕНИЕТО е ОКОНЧАТЕЛНО  и НЕ ПОДЛЕЖИ на обжалване.

 

 

      

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                      ЧЛЕНОВЕ :