Решение по дело №16452/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260328
Дата: 25 май 2022 г.
Съдия: Мария Димитрова Личева
Дело: 20195330116452
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 11 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 260328                        Година 25.05.2022                                Град  Пловдив

 

  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивск Районен съд                                                                        ХІІІ граждански състав

На двадесет и седми април                                          две хиляди двадесет и втора година

В публично заседание в следния състав:

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЛИЧЕВА - ГУРГОВА

 

Секретар: МАРИЯ ХРИСТОВА.

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело №16452 по описа за 2019 година

и за да се произнесе, взе предвид:

                        Производство по реда на член 547, вр. с член 542 от ГПК.

                 Молителят А.Р.С. ЕГН **********,***, чрез процесуален представител: а.... Д.Ц.В., съдебен адрес:***, офис …., п… на Н...П... С. ЕГН **********, с постоянен адрес:***, починал на …. в гр. Т..., К..., е поискала от съда да бъде признато за установено по отношение на Община П..., на молителката А.Р.С. ЕГН ********** и на заинтересованите лица Л.П.В. ЕГН **********, П.Р.С. ЕГН ********** и А.И.Д. ЕГН **********, че към момента на смъртта си - 26.01.2012 г. - Н...П... С. ЕГН **********, роден на *** г. в гр. П... е бил със семейно положение „Неженен“, и съдът да разпореди да се извърши поправка в Акт за смърт № …… на регистрите на Район Ю….., Община П..., в следния смисъл: в т.10 на акта като семейно положение на починалото лице вместо записаното „ЖЕНЕН(ОМЪЖЕНА)“ да се запише „НЕЖЕНЕН(НЕОМЪЖЕНА)“.

                  Твърди, че в Национална база данни „Насление“ Н...П... С. се водел „Неженен“. Твърди, че промени в семейното положение на лицето(електронната форма, в която се поддържа регистъра на населението, чл.22 ал.1 от ЗГР), могли да се извършат само при регистриране на сключен от него брак. Твърди, че без представяне по реда на чл.69 и сл.  от ЗГР на препис или извлечение от чуждестранен акт за сключен граждански брак, нито се съставял български акт за сключен граждански брак, нито се променяло семейното положение на българския гражданин в личния му електронен регистрационен картон, респективно в НБД „Население“. А от там следвало, че за българския правен мир, лицето продължавало да се счита неженено.

                  ОБЩИНА П... оспорва молбата на молителят.

                  РАЙОННА ПРОКУРАТУРА – П... не взема становище по основателността на молбата.

                  Л.П.В., П.Р.С. и А.И.Д., заявяват, че молбата е основателна и искат съдът да извърши поправка в издадения му акт за смърт, в частта относно семейното му положение, като вместо „Женен“, да бъде записано, че същия е починал като „Неженен“.

                        Съдът, след като взе предвид становищата на страните, събраните по    делото доказателства по вътрешно убеждение и съобрази приложимия закон, прие за установено от фактическа и правна страна, следното:

                        Когато се оспорва акт за смърт в частта относно семейното положение, като се твърди неправилно вписване от страна на органа по гражданско състояние, неистинността се установява по реда на чл. 547 ГПК. Именно това е приложимият ред за защита, поради което съдът приема, че подадената молба е процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество.

            Интересът на молителя от воденето на настоящото охранително производство е обусловен от обстоятелството, че същия се легитимира като наследник по закон на Н...П... С. ЕГН **********, с постоянен адрес:***, починал на ……… в гр. Т..., К..., което е видно от представено удостоверение за наследници.

            Актът за гражданско състояние, в случая актът за смърт, е официален документ, който има силата на пълно доказателство за това, което длъжностното лице е отбелязало, че е станало пред него, до доказване на неговата неистинност по реда на ГПК /чл. 547 вр. чл. 542 ГПК/. За да се допусне поправка в акта за гражданско състояние е необходимо да се установи неверността в съдържанието на акта. Неверни са данните, които не отговарят на действителното фактическо положение.

                        В конкретния случай актът за смърт, чиято поправка се иска, е издаден въз основа на Акт за смърт рег. № ………. № на акта:……. издаден от Служба по гражданско състояние при Министерство на държавните служби на провинция О…, К.... От същия се установява, че Н...П... С. е починал на ….. в гр. Т..., п…. О…, К.... В поле 10 от акта, с наименование „Семеен  или статус на взаимоотношения“ , е отбелязано „Женен/омъжена/, а в поле 11 „Предходно име на съпруга/та или партньора/ката на починалия (преди брака или взаимоотношения)“ е записано името С…. В поле 19 е записано същото име, а в поле 20 „Взаимоотношения с починалия“  е записано Съпруга. В поле 21 „Подпис“ е положен подпис на съпругата.

                        От страна на молителят е направено възражение за това, че към момента на смъртта си Н…… С. е бил женен. Представя като доказателство Удостоверение за семейно положение на съпруга и деца изх. № …. на Община П..., в което е отбелязано, че Н...П... С. е неженен. В същото удостоверение е поставена забележка, за това че лицето е починало на ……….. в К... и има пресъставен акт за смърт в Република Б…. гр. П..., под № ……. г. на Район „Ю…... В представен акт за смърт от К...  - формуляр ….  е записано семейно положение – женен, с…. И… С…… В електронен картон НБД Население към 15.04.2021 г. семейното положение е неженен.

           По делото е представено като доказателство Писмо изх. № …….. на Министерство на външните работи, Дирекция „К… о….“ и Молба от молителя по делото А. Р. С., с които се предоставят на съда отговор по молбата на А.С. от Службата по гражданско състояние на Провинция О…., К..., относно искането за поправка на издадения от тази служба акт за смърт на Н…. П. С.. С този отговор службата е указала на молителят, че за да бъде уважена молбата й за поправка на канадския смъртен акт относно семейното положение по време на смъртта на лицето Н…П. С., следва да се представят и следните документи: Оригинален документ за извършена проверка за наличие на развод, издаден от Централния регистър на разводите  на К...; Последната данъчна декларация на починалия от К…. а….. по приходите, посочваща неговото семейно положение  и адрес; Друго доказателство за семейното положение на починалия към момента  на настъпване на смъртта му.

            От така представените писмени доказателства се установява, че органите на канадските власти, не са отказали извършване на поправка в издадения от тях акт за смърт,  а са посочили като необходимо условие за произнасянето си по молбата, представянето на надлежни доказателства, изрично посочени по-горе, от които да може да се направи непротиворечив извод за това какво е било гражданското състояние на Н...П... С. ЕГН **********, роден на *** г. в гр. П..., към момента на смъртта му ……. – женен или неженен.

            Не са представени доказателства от молителят по настоящото производство, да се препдприети действия по събирането на посочените доказателства от канадските власти, с цел попълване на преписката която следва да се представи  пред Службата по гражданско състояние на Провинция О……., К....

            Същевременно по делото са събрани гласни доказателства – показания на с…… С…. А…С….., който заявява, че познава Н…. С. много добре. Заедно заминали за К... през …. , но той се върнал през …, а Н…. останал. Твърди, че тогава не бил женен, живеел с една и…, която се казвала А….. или нещо такова. Твърди, че поддържали връзка и когато се прибрал в Б….. Заявява, че Н….. С. никога не се бил женил докато бил жив. Н…. казал, че няма да си идва повече в Б…. след като починал б….Последно при разговор с друг българин в К... разбрал, че се е чул с Н…. вечерта преди да почине и той му казал, че пак се е събрал с и….. Твърди, че и….. имали специални медальони, защото половината от тях били неграмотни и не могли да четат, като с този медальон удостоверявали самоличността си. Този медальон осигурявал редица социални придобивки и индианката с която С. живеел нямала интерес да се жени, за да не загуби социалните придобивки.

                        Съдът намира, че не може да кредитира изцяло показанията на с…..Същите не се подкрепят с останалите доказателства по делото. Пресъздават субективни впечатления и възприятия от живота на Н…. С., повечето за период от живота му, в който С…..е живеел в Б… а Н…. С. е бил в К....

                        Същевременно по делото е представено надлежно писмено доказателство – акт за смърт издаден от провинция О…. К..., в който е удостоверено по надлежния ред, че Н….С. е починал като женен. Същото е послужило пред българските органи за гражданско състояние за преиздаване на български акт за смърт на починалия.

            Съдът намира, че с така събраните доказателства, не беше установено по надлежния ред, че в издадения акт за смърт е налице грешка относно семейното състояние на Н… С.  към момента на неговата смърт.

            По изложените съображения съдът приема, че депозираната молба по реда на чл. 547 ГПК е неоснователна, поради което не следва да бъде допусната исканата поправка в акта за смърт на Н…..С..

                        Водим от гореизложеното съдът

 

Р Е Ш И:

                       

          ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на А.Р.С. ЕГН **********,***, чрез процесуален представител: а.... …. Д.Ц.В., съдебен адрес:***, офис, п….на Н...П... С. ЕГН **********, с постоянен адрес:***, починал на …… в гр. Т..., К..., с която е поискала от съда да бъде признато за установено, че към момента на смъртта си -….. - Н...П... С. ЕГН **********, роден на *** г. в гр. П... е бил със семейно положение „Неженен“.

           РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Пловдив в едноседмичен срок от връчване на съобщение до страните.

            

 

           

 

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/ Мария Личева – Гургова.

 

Вярно с оригинала.

М.Х.