Решение по дело №918/2018 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 249
Дата: 7 ноември 2018 г. (в сила от 1 декември 2018 г.)
Съдия: Росица Иванова Ангелова
Дело: 20181420200918
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 септември 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Враца, 07.11.2018 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

           Врачанският районен съд, VII наказателен състав, в откритото съдебно заседание на единадесети октомври, през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

      Районен  съдия: Росица  Ангелова

 

при участието на секретаря Ваня Василева, като изслуша докладваното от съдията н.а.х.д. № 918 по описа за 2018 г. за да се произнесе взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН. Образувано е по жалба на Т.М.Б. ***, ЕГН ********** против Наказателно постановление №18-0967-000933 от 23.07.2018 г., издадено от началник група към ОД на МВР – Враца, сектор ПП, с което на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 100 /сто/ лева.       

           В жалбата се твърди, че НП е незаконосъобразно, при съставянето на АУАН не е описано ясно, пълно и точно нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено. Жалбоподателят твърди, че при съставянето на АУАН и издаване на НП, не е отчетена съществената разлика, която законодателят е въвел в разпоредбите на чл.149 и чл.150а, ал.2  ЗДвП между понятията „технически допустима максимална маса” и „допустима  максимална маса”, с оглед на което и липсва извършено нарушение.

         Процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата, оспорва НП, за което развива аргументи и моли същото да бъде отменено като незаконосъобразно.

           Ответната страна редовно уведомена, не се представлява и не взема становище .

           Врачанският районен съд, като взе предвид депозираната жалба, събраните по делото доказателства, доводите и съображенията на страните, намери за установено от фактическа страна следното:

           Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановеният 7-дневен срок, от лице имащо право на обжалване и същата е процесуално допустима.

           На 13 юли 2018 година е съставен Акт № 451441, серия Д за установяване на административно нарушение против Т.М.Б. ***, ЕГН **********  за това, че на 13.07.2018 г. около 10, 40 часа на път II-16, км 4+000 управлява т.а.”*****” с регистрационен номер ***** собственост на „Джока-Н” ЕООД гр.Бургас без да притежава съответната категория „С” за управляваното МПС, с което виновно е нарушил чл.150а от ЗДвП. Актът е съставен от подписалият се актосъставител мл.автоконтрольор Г. Цв.Г. и е подписан от свидетеля И. Д. В., присъствал при установяване на нарушението.  Актът е подписан от нарушителя с вписани в него възражения  и съдържа всички необходими реквизити. Въз основа на горния акт за установяване на административно нарушение е издадено атакуваното Наказателно постановление № 18-0967-000933 от 23.07.2018 г., издадено от началник група към ОД на МВР – Враца, сектор ПП, с което на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 100 /сто/ лева. Процесното наказателно постановление съдържа съгласно чл.57, ал.1,  от ЗАНН всички необходими реквизити. При обжалването на НП пред ВрРС са допуснати до разпит свидетелите, посочени в АУАН. От показанията на свидетелите се установява, че същите на посочената в АУАН дата и място са спрели за проверка жалбоподателя, като водач на процесния товарен автомобил и след направена документална проверка са стигнали до извода, отразен в АУАН, а именно, че водачът не притежава съответната категория за управляваното МПС, за което му съставили акт.

           По делото са приети и приложени като писмени доказателства: Заповед рег.№8121з-515/14.05.2018 г. на министъра на вътрешните работи;  Справка за нарушител /водач Т.М.Б. с придобити категории – В, М, и АМ; два броя писмени Възражения, подадени в срок след съставянето на АУАН; заверено ксерокопие на Свидетелство за регистрация, част I, видно от което процесният т.а. е категория N2 по смисъла на чл.149, ал.1, т.3, б.”б” ЗвВП,  и с  F1 /Технически допустима максимална маса/4 600 кг и F2 /Допустима максимална маса/ 3 500 кг.     При гореустановената фактическа обстановка съдът достига до следните правни изводи:

           Актът за установяване на административно нарушение е съставен от териториално и материално компетентния за това орган и при съставянето му не са допуснати нарушения на процесуалните правила от категорията на съществените и неотстранимите. Констатациите в АУАН подлежат на доказване и то тежестта на доказване е на административнонаказващият орган. По делото се установява по категоричен начин датата и мястото на извършване на деянието и неговото авторство. Самото „нарушение” обаче остава недоказано, тъй като се установи, че процесния товарен автомобил е бил  регистриран с категория N2 по смисъла на чл.149, ал.1, т.3, б.”б” ЗвВП, Технически допустимата максимална маса на автомобила-F1 е 4 600 кг, а Допустимата максимална маса F2 е 3 500 кг.    Легална дефиниция на двете понятия дават съответно параграф 34 и 35 от ДР ЗДвП, а именно: "Технически допустима максимална маса" е максималната маса на пътното превозно средство в натоварено състояние, посочена от производителя, допустима за неговата конструкция и производствено изпълнение, а "Допустима максимална маса" е разрешената максимална маса на пътното превозно средство в натоварено състояние, определена за допустима от компетентните органи. Разпоредбата на чл.150а, ал.2, т.6 ЗДвП гласи, че  категория В включва моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg; без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg. И така в  конкретиката на случая допустимата максимална маса на процесния  автомобил, съгласно посоченото в свидетелство за регистрация, част I е 3 500 кг, точно толкова, колкото е изискването на законодателя, за да се управлява автомобила  със СУМПС, категория В, каквато жалбоподателят притежава.

           Предвид горното, въззивната жалба се явява основателна и като такава същата следва да бъде уважена, а атакуваното НП следва да се отмени като незаконосъобразно.

           Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН Врачанският районен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

           ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-0967-000933 от 23.07.2018 г., издадено от началник група към ОД на МВР – Враца, сектор ПП, с което на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП на Т.М.Б. ***, ЕГН ********** е наложена глоба в размер на 100 /сто/ лева, КАТО  НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

           Решението подлежи на обжалване  пред Административен съд – Враца в 14-дневен срок от получаване на съобщението за неговото  изготвяне.

                                                                  Районен съдия: